• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Suriye'de ve Sınırda En Şiddetli Çatışmalar!

Suriyede ve Sınırda En Şiddetli Çatışmalar!
MUHALİFLER BİRÇOK ESED ASKERİNİ ESİR ALDI

Özgür Suriye Ordusu ile Esed birlikleri arasında Rasulayn'da devam eden çatışmaların bilançosu yüksek oldu. Muhaliflerce çekilen görüntülerde, Esed'e bağlı birçok askerin esir alındığı görülüyor.
Esed'e bağlı güçlerin bombalaması sonucu, birçok sivil giyimli vatandaşın cesetleri sokakları kaplamış durumda. Kiminin kafası yarılmış, kiminin kolları kesilmiş. Kan gölüne dönen ilçede muhalifler, öldürülen Esed askerlerini tek tek toplayarak, kamyonetle köyün dışında kepçe ile kazılan çukurlara topluca gömüyor. Askerlerin üstüne kepçe ile toprak atılıyor. Bu arada, görüntülere, muhaliflerin helikopterleri düşürdüğü silahlar ve muhaliflerin kullandığı silahlar da görünüyor. İlçede tekbir getiren muhalifler, Esed'e tehditler savuruyor.

GEÇİŞ HÜKÜMETİ ERTELENDİ


Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) eski Başkanı ve yeni oluşturulan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi Burhan Galyun, geçiş hükümeti kurmayı ertelediklerini söyledi.
Galyun AA muhabirine yaptığı açıklamada, SMDK'nın geçiş dönemini yönetmek için yürütme organı kurulması konusunda çalıştığını, bu nedenle geçiş hükümeti kurmayı ertelediklerini ifade etti. Galyun, önceliklerinin hükümet oluşturulması değil, bir yürütme organı kurulması olduğunu vurguladı.
Geçiş hükümeti kurmanın SMDK'nın önemli hedefleri arasında yer aldığını vurgulayan Galyun, hükümetin ''sürgün''de mi yoksa Suriye içinde mi kurulacağı konusunun henüz kesinlik kazanmadığını söyledi.
Yürütme organının yapısından bahseden Galyun, bu yapının bürolardan meydana geleceğini, bunların en önemlisinin ise 'İnsani yardım bürosu' olacağını kaydetti.
İnsani yardım bürosunun ülke ve ülke dışındaki Suriyelilere yardım ulaştıracağını belirten Galyun, ''Askeri Büro'' aracılığıyla da silahlı muhalefetin tek çatı altında toplanacağını ifade etti.
Muhalefetin Kahire'de Mart ayında aldığı kararlara bağlı kalıp kalmayacağına dair açıklık olmadığı iddialarına karşın Galyun, muhalefetin bütün unsurlarının Kahire'de alınan kararlara bağlı kalacağını söyledi.
Kahire'de düzenlenen SUK toplantısında ''Misak-ı Milli'' kararları alınmıştı. Misak-ı Milli kararları, Esed yönetiminin devrilmesinin ardından oluşturulacak yeni anayasanın genel ilkelerini kapsıyor.

SURİYE SAVAŞ UÇAKLARI TEKRAR BOMBA YAĞDIRMAYA BAŞLADI

Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn bölgesine yönelik yeni bir hava bombardımanı yapıldı.
Rasulayn'da ordu birliklerince dün bombalanan alanlar, hava unsurlarınca bugün bir kez daha bombalandı. İlçedeki 3 farklı yere isabet eden bombaların etkisiyle gökyüzünde duman tabakası yükseldi.
Patlamanın ardından çok sayıda Suriyelinin, Türkiye sınırına doğru geldiği görüldü.
Bu arada Ceylanpınar'a çok yakın bir mesafede meydana gelen patlama nedeniyle ilçede vatandaşlar sokaklara çıktı. Güvenlik güçleri de vatandaşları sınırdan uzak durmaları konusunda uyardı.

AB'DEN SURİYELİ MUHALİFLERİN YENİ LİDERİNE ÖVGÜ

Avrupa Birliği, Suriyeli muhaliflerin yeni lideri Ahmet Muaz el Hatip'i "yeni Suriye'ye bağlı gerçek bir milli figür" olarak övdü.
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Suriyeli muhaliflerin Katar'daki toplantılarında şemsiye yapı oluşturma kararlarını memnuniyetle karşılayarak  "Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu" (SMDK) adı verilen bu yapının başına getirilen Hatip'i tebrik etti.
Muhalif oluşumun bütünüyle insan hakları ve demokrasiye bağlı kalarak bütünüyle kapsayıcı ve fonksiyonel hale gelmesini beklediğini belirten Ashton, AB'nin Suriye halkının meşru özlemlerini karşılayacak şekilde Suriyeliler önderliğinde siyasi dönüşümün sağlanmasını desteklemeye devam edeceğini vurguladı.
Uzlaşmacı kişiliğiyle öne çıkan Hatip, Şam'daki Emevi Camisinin eski imamıydı ve Esed rejimine karşı sesini ilk yükselten isimler arasındaydı.

RASULAYN'DA TOP SESLERİ DİNMEK BİLMİYOR

Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn ilçesine yönelik hava bombardımanının ardından bölge bugün de aralıklarla topçu ateşine tutuldu.
Suriye Ordu birliklerine ait savaş uçaklarınca dün bombalanan, çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği ve yaralandığı olayların ardından sabah Rasulayn'ın iç bölgelerine yönelik topçu atışı yapıldığı görüldü. Patlama sesinin duyulduğu bölgeden dumanlar yükseldi.
Bu arada Suriye'deki çatışmalar nedeniyle güvenlik güçlerinin de sınır bölgesinde önlemlerini artırdığı gözlendi. Zırhlı araçlar, sınır hattında devriye görevi yaptı.

BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn ilçesine yönelik, hava saldırılarının ardından bugün Ceylanpınar'a getirilen 4 yaralıdan 1'i hayatını kaybetti.
Suriye Ordusu'na ait savaş uçaklarınca Rasulayn'da dün başlattığı ve bugün de devam eden hava bombardımanı sırasında yaralananların bir kısmı Türkiye sınırına getirildi.
Burada ambulanslara alınan 1'i kadın 4 yaralı, Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan yaralılardan 1'i öldü, 3 kişinin hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.
Öte yandan bombardımandan kaçan aralarında kadın ve çocukların da olduğu bazı Suriyeliler, sınırı geçerek Ceylanpınar'a getirildi. Askerler tarafından alınan sığınmacılar, işlemleri yapıldıktan sonra Telhamut Çadır Kenti'ne gönderildi.

DAVUTOĞLU: BU TEMSİLCİLERE DESTEK VERİLMELİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Doha'da oluşturulan Suriye muhalefetinin yeni yapısına ilişkin, ''Bu temsilcilere destek verilmeli'' dedi.
9. Türk-İtalyan Forumu Kapsamı'nda İtalyan ve Türk dışişleri bakanları Giulio Terzi ile Ahmet Davutoğlu, Senato Başkanvekili Emma Bonino'nun yönettiği bir panele katıldı. İki bakan, Suriye'deki gelişmelere ve Türkiye'nin AB sürecine değindi.
Suriye'de herkesin büyük bir sınavdan geçtiğini belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:
''Olayın insani bir boyutu var. Türkiye, 120 bin mülteciyi ağırlıyor. Şehirlerde ağırladıklarımızın sayısının 40-50 bini bulduğunu biliyoruz. 30 bini aşkın insan öldü. Bir o kadar kayıp. 1 milyona yaklaşan mülteci. 2 milyona yakın Suriye içinde yerinden edilmiş insan var. Şu toplantıyı yaparken, sivil şehirlik alanı bombaladılar. Bu bir insanlık suçu. Hiçbir savaşta dahi sivil mekanlar böylesine bombalanamaz. Düşman görünen ülkede bile sivil alanın bombalanması artık uluslararası bir ilkeyken, bir devlet kendi halkını uçaklarla bombalıyorsa 'teröre karşıydı' gibi mazeretlerle tolere edilebilecek bir hali yok.''
Doha'da oluşturulan Suriye muhalefetinin yeni yapısı hakkında da bilgi veren Davutoğlu, ''Suriye Ulusal Konseyi, kendisini yeniden yapılandırdı. Benim de çok saygı duyduğum büyük çileler çekmiş George Sabra başkan oldu. Bu temsilcilere destek verilmesi lazım. İnşallah aralık ayında Suriye'nin Dostları Grubu yeniden toplanacak'' dedi.
Davutoğlu, Bosna'da çok acılar çekildiğini anımsatarak, şunları söyledi:
''100 bine yakın hanıma tecavüz edildi. 300 bine yakın insan öldürüldü. Maalesef o dönem uluslararası toplumun adaleti ve Birleşmiş Milletler'in, NATO'nun, AB'nin 3 yıl beklemesi büyük bir utanç duyduğumuz, insanlık trajedisine yol açtı. Sonunda müdahale edildi, geride büyük acılar bırakıldı, Srebrenitsa katliamı gibi. Şimdi yine Suriye'de benzer sınavla karşı karşıyayız. Türkiye, bu sınavın hakkını vermek için kendi kaynaklarının üzerinde olağanüstü bir çaba sarf ediyor.''
''Şu ana kadar mültecilere kullandığımız kaynakların tutarı 400 milyon doları aştı'' diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:
''Ama kış yaklaşıyor, sayı artıyor. Sadece 2 bin kişi, Rasulayn'da sınırda bekliyor. Bütün bu yükü sadece Türkiye'nin taşımasını beklemek adil değil. Biz taşırız. Biz geçmişte çok böyle yükler taşıdık. 500 bin Kürt, Saddam'dan kaçtığı zaman Türkiye'ye sığındı. Boşnaklar, aynı şekilde. Kosova'dan gelenler oldu. Biz buna taşırız ama insanlık onuru bunu taşıyamaz haldedir.''

KİK SURİYE MUHALEFETİNİ TANIDI

Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK), Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu (SMDK), Suriye halkının yasal temsilcisi olarak tanıdığını açıkladı.
KİK Genel Sekreteri Dr. Abdullatif el-Zeyyani, Riyad'da Suriye insanının umutlarının oluşumu için desteklerini sürdüreceklerini açıklarken, ''Bu yeni adım Suriye yönetiminin çöküşünü hızlandıracaktır. Umudumuz bundan sonra günahsız insanların ölümlerine son verilmesi, tüm Suriye halkını kapsayacak ve hiçbir ayrıma gitmeyecek şekilde kanunlar çerçevesinde yeni devletin oluşumunun hızlanmasıdır'' diye konuştu.
Zeyyani, ayrıca tüm Arap ülkelerine seslenerek Suriye muhalefetinin yeni oluşumunu desteklemelerini istedi.


(AJANSLAR)

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim