• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Suriye'de insanlık öldü

Suriyede insanlık öldü
Başbakan Yardımcısı İşler, Suriye'de 4'üncü yılına giren iç savaşa ilişkin, "Suriye'de insanlığın öldüğünü düşünüyorum" dedi

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Suriye'deki iç savaşta çok canın kaybedildiğini, ülkenin yıkılıp yakıldığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın,Suriye'de kriz başlamadan önce reformların yapılması konusunda gerekli tavsiyelerde bulunduğunu hatırlatan İşler, iki ülke arasındaki ilişkilerin olumlu olduğu dönemde yapılan kardeşçe tavsiyelerin karşılık bulmadığını belirtti.

Suriye yönetiminin, Arap Baharı'ndan Suriye'nin etkilenmeyeceği yanılgısına düştüğünü ifade eden İşler, şöyle konuştu:

"Biz bu işin kan dökülmeden çözülmesi konusunda tatlı bir geçiş olması konusunda iyi ilişkilerimizi de kullanarak 6 ay mücadele ettik, çok büyük çabalar sarf edildi, telefon görüşmeleri yapıldı. En son Başbakanımız Beşar Esed’le altı yedi saat süren görüşmesi oldu ancak netice alınamadı. Çünkü sürekli oyalıyorlardı, yalan söylüyorlardı. Maalesef Suriye'de korkulan senaryo gerçekleşti ve iç savaşa gitti, şu an binlerce yüzbinlerce insanın öldüğü bütün şehirlerin yakılıp yıkıldığı ve milyonlarca yurt dışında yurt içinde mültecinin olduğu çok sıkıntılı acıklı travmatik bir durum söz konusu. Ama maalesef bunun böyle olmasını engelleyemedik."

-"Suriye konusunda gelişme olmadı"

İşler, Beşar Esed rejiminin, uluslararası kamuoyunu oyalayarak katliamlarını sürdürdüğünü bildirdi.

Esed rejiminin kimyasal silah kullandığını, medeni dünyanın konuya ilişkin gerekli adımları atmadığına dikkati çeken İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kimyasal silahlar kullanımında kırmızı çizgi olarak ilan edilmişti, orada da gerekli adımlar atılmadı. Rusya'nın Çin’in desteğiyle de veto hakkı kullanılarak Suriye konusunda gelişme olmadı. Suriye'de insanlığın öldüğünü düşünüyorum. Türkiye olarak komşuluk ilişkilerimizden hareketle yüzbinlerce mülteci ülkemizde çadırkentlerde, kamplarda, şehirlerde olanlar var. Biz komşuluk ilişkilerimiz çerçevesinde her türlü yardımı desteği vermeye gayret ediyoruz. Mültecilerin konumunun en iyi olduğu ülke Türkiye. Hizmet açısından mükemmel hizmetler sunuyoruz. Ama bir an önce de bu dramın son bulması için Türkiye olarak uluslararası platformlarda elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Maalesef bu kötü durum gerçekleşti."

-"Suriye'de vahşet yaşanıyor"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise Suriye'de büyük bir vahşet yaşandığını, dünyanın gözü önünde cinayetlerin işlendiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, 160 bin civarında kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Bozdağ, başka ülkelere giden yaklaşık 3 milyon civarında Suriyeli bulunduğunu kaydetti.

Suriye'deki dramın adeta BM'nin gözetimi ve denetimi altında yaşandığına dikkati çeken Bozdağ, şunları kaydetti: 

"BM ve dünya kamuoyu, Suriye'de olanlara değişik bir siyasi hesapla yaklaşıyor. Suriye'de bir insanlık suçu işleniyor, insanlar öldürülürken, kadınlar, çocuklar, yaşlılar öldürülürken ülkelerin siyasal hesap yapmasını doğru görmüyorum. Ortada bir yangın varsa önce bu yangını söndürüp, ondan sonra diğer işleri konuşmak lazım. Uluslararası toplumun önce Suriye'deki iç çatışmayı durdurup, sonra diğer çalışmaları yapması doğru olandır. Maalesef bugüne kadar bu yapılmamıştır.

Suriye'de yaşayanlar eğer gayri müslim olsaydı acaba BM 150 bin insanın öldürülmesini 4 sene seyretme sabrını gösterir miydi veya buradaki hadiselere bu kadar kör ve sağır kalır  mıydı? Herhalde kalmazdı. Onun için ölüm olduğu yerde din, mezhep, vatan, millet konuşulmaz. O insandır. Herkesin ona göre davranması lazım. Türkiye bu noktada ölümlerin olmaması, iç savaşın durması için elinden geleni yapmıştır. Kaçan insanlara kucağını açmıştır. Türkiye, bu çerçevede yükümlülüklerine yapmaya devam edecektir. Umarız dünya bu duyarsızlığından vazgeçer."

-"İnsanlık sınıfta kaldı"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Nevşehir merkeze bağlı Göre beldesinde Belediye Başkanı Mustafa Topçu'yu ziyaretinde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Bakan Yıldız, Suriye'deki iç savaşın 4. yılına girilmesiyle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

"Dördüncü yılını tamamlayan, savaş demeyeceğim, artık katliam, 300 bin insanın hayatını kaybettiği ve insanlık tarihinin sınıfta kaldığı bir aralıktır bu. Suriye'de insanlık sınıfta kalmıştır. Kuzey kutbunda bir balina, güney kutbunda bir fok balığı için uğraşan insanların, fok balığına gösterdikleri merhametin yarısını Suriye'ye göstermiş olsalardı, herhalde böyle olmazdı diye düşünüyorum. Suriye rejimi artık tamamen insanlıktan kopmuştur. Varil bombaları da dahil olmak üzere çocuk, yaşlı, kadın, kız demeden onları ölüme mahkum etmiştir. Birleşmiş Milletlerin kararları ve toplantıda aldıkları kararların Suriye için yeterli olmadığını kendileri de bilmektedir. Yalnızca 150 bin kişinin konvansiyonel silahla öldüğü ortamda, 'Acaba burada kimyasal silah kullanıldı mı?' gibi bir noktayı aramak abesle iştigaldir. Kimyasal silah öldürüyor da diğeri onun kalbine çiçek mi koyuyor. O yüzden Suriye sınavı çok önemli bir sınavdı. Bunun geri dönüşüyle alakalı Birleşmiş Milletlerin karar alması lazım. Şimdiye kadar yaptığı hataları telafi etmek için mutlaka böyle bir yapı içine girmesi lazım. Yoksa Suriye, bir insanlık mezarı haline dönüşüyor."

-"Dünyanın geleceği açısından sorgulanmalı"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise Trabzon'da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'deki iç savaşın birçok insanın canına mal olduğunu, sağ kalanların da ülkelerinden göç ettiğini söyledi.

Savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısının 750-800 bin arasında olduğunu belirten Bakan Yazıcı, şöyle konuştu:

"Savaşın ekonomik boyutu üzerinde durmaktan ziyade insani boyutu bana göre önemli. Yani bu çağ ve zamanda insani değerleri yok sayarak, insanların demokratik ve birlikte yaşama haklarını önleyici ve baskıcı rejimin ne derece insanlık değerini çiğnediğini görüyoruz. Burada bizim tabi ki Türkiye olarak duruşumuz çok doğru. Biz komşularımızla olan ilişkilerimizde komşu coğrafyada, hatta dünyanın değişik yerlerinde yaşanan ve insani değerleri yok sayan eylem biçimlerine karşı bu işte ister legal görüntüde olsun isterse illegal olsun bunlara karşı insanı hep öne almak suretiyle sesimizi yükselttik."

Demokratik değerlerin her yerde insanlık için kazanım olduğunu vurgulayan Yazıcı, şunları kaydetti:

"İnsan her yerde insandır. Demokratik değerler her yerde insanlığın kazanımıdır, değerleridir. Dolayısıyla bu yaşanan süreç itibariyle dönüp baktığımızda özellikle Avrupa'da demokratik ve insani değerleri öne alan kurum ve kuruluşların insanlara sağladığı kazanımlara vurgu yaparken, Suriye'de olup bitenler karşısında bu değerlerin başkalaştığını, coğrafyanın dikkate alınmadığını görüyoruz. Zamana ve mekana, coğrafyaya göre insanın etnik kimliği değişmez, değişmemelidir. Doğru doğrudur, yanlış yanlıştır. Suriye'de yaşananlar itibariyle Avrupalı ülkelerin, yani demokrasinin öncüsü olduğunu söyleyen ülkelerin, yönetimlerin ve kuruluşların o değerlerin çiğnenir olduğunu görmelerine rağmen seslerinin duyulmaması, önlemeye dönük imkanlarını bir araya getirmeden uzak durmaları ayrıca dünyanın geleceği açısından sorgulanması gerekir."

Türkiye'nin bu konuda üzerine düşeni yaptığına ve yapmaya da devam ettiğine işaret eden Yazıcı, "750-800 bin Suriyelinin Türkiye'de besleniyor, gözetiliyor ve korunuyor olmasının Türkiye'ye büyük bir maliyeti var. Bu maliyeti karşılamak sadece bizim ülkemizin ve bizim milletimizin üzerine kalmıştır ama yapacağız, imkanlarımızı paylaşacağız. Değerlerimiz önemli. Eminim ki bunu ileride insanlık tarihi kalın harflerle Türkiye'nin tavrını çizecektir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim