• BIST 117.110
 • Altın 168,129
 • Dolar 3,9332
 • Euro 4,8403
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 19 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Suriye'de Hedef İkinci Kerbela

Suriyede Hedef İkinci Kerbela
Mezhepler tarihi uzmanı Prof. Dr. Sönmez Kutlu, Batılı ülkelerin Suriye'deki savaşı kısa sürede durdurabileceğini belirterek 'Fakat Irak'ta olduğu gibi Şii-Sünni, Alevi-Sünni ayrımının derinleşmesini istiyorlar. Kerbela gibi yüz yıllar sürecek bir travma

Irak ve Suriye başta olmak üzere son dönemde Ortadoğu'ya bakıldığında Müslümanların çatışmaların ana eksenini 'etnik ve mezhepsel' farklılıkların oluşturduğu söyleyen Prof. Dr. Sönmez Kutlu, Irak'ın işgali'nin Ortadoğu'daki mezhebi kimlikleri tetiklediğini vurguladı. Kutlu, 'Aslında Müslümanların bugün en büyük sorunu, din temelli gruplaşmalardır. İnsan hakları, eşit vatandaşlık ve demokrasi talepleri, etnik ve mezhebi kimlikler üzerinden talep edilmekte ve buna göre dağıtılmaktadır'dedi.

 

MEZHEPLERDEN ÖNCE İSLAM VARDI

Prof. Dr. Kutlu, 'Şiilik ve Sünnilik yokken İslam vardı. Bugün ise İslam dini gruplar üzerinden okunuyor. İran Şiileri neredeyse Şii olmayanı Müslüman görmüyor. Bu durum önlenmezse, önümüzdeki 100 yıl Müslümanların mezhepçilik kavgasının yüzyılı olacaktır' şeklinde konuştu.

 

NUSAYRİLİK ALEVİLİK DEĞİLDİR

Öte yandan Kutlu, 'Amerika ve Batı, Müslümanlar arasındaki ihtilafları müdahaleyle çözmeyi uygun bulmuyorlar. Hatta çok pahalıya mal olduğunu gördüler. Bunun için bir malzeme olarak mezhepleri kullanmaktadırlar' dedi. Suriye olayının algı değişmelerine sebep olduğunu belirten Kutlu, 'Önceden Türkiye'de Aleviler İran devrimine karşı iken şimdi Suriye olayları dolayısıyla bazı Alevi kesimler İran ile benzer söylemler dillendirmeye başladı. Fransızların Suriye'yi işgalinden sonra Nusayriliği tanımlamak için kullandığı Arap Aleviliği kavramı, bugün Anadolu'da Kızılbaşlar ve Bektaşiler için kullanılan kavramla karıştırılmaktadır. Nusayrilik Şia'nın bir alt grubu iken, Kızılbaşlık ve Bektaşilik Şiiliği alt grubu değildir. Tasavvufi bir oluşumdur. Nusayriliğin Alevilik'le alakası yoktur' şeklinde konuştu.

 

Ortadoğu laboratuvar haline geldi

Kutlu, Suriye'de devam eden çatışmaların Esed'in ömrünü de uzattığını, mezhep savaşına dönüştükçe de Esed'in ömrünü daha da uzatacağın belirtti. Eğer Ali Hameney, kendisini dini rehber olarak tanıyan Hizbullah veya Şiilere Suriye'de cihad çağrısı yaparak Suriye hadisesine bütünüyle katmaya çalışırsa bunun İslam dünyasının 3. dünya savaşı olacağını söyleyen Kutlu, 'Bu da İslam dünyasında belki yüzlerce yıl devam edecek bir kin ve nefretin oluşmasına sebep olabilir. Fakat Ali Hameney şimdi bu konuda zaman zaman temkinli fetvalar vermekte. Ayetullahlar Suriye olayını milli ve dini bir sorun olarak görüyorlar. Yani Şii birisinin Suriye'nin yanında olması gerektiğini söylüyorlar. Ortadoğu'da bir Şiilik propagandası yürütülüyor, eğer bu şekilde devam ederse Şiilik Ortadoğu'da siyasetin çok etkin bir aktörü olarak bir uzlaşmadan çatışmaya dönük sürece gidiyor. Şimdi Suriye İran siyasetinin ve Ortadoğu'nun bir laboratuvarı şeklinde. Bu gelişmeler Ortadoğu'da bir mezhep çatışmasının öncüleri olabilir' şeklinde konuştu.

 

Suriye'deki amaç yeni Kerbalalar

Suriye'de, Batılılar baştan beri bu olaya müdahil olmak istemediklerini, eğer isteseydiler Esed'i çok uzun süremeyen bir sürede uluslararası toplumsal baskı ile iktidardan vazgeçirebileceklerini belirten Kutlu, 'Yeni bir takım demokratik çözümlerle olayı bu hale gelmesine mani olabilirlerdi. Fakat burada Irak'ta olduğu gibi Suriye'de de Şii ve Sünni, Alevi ve Sünni ayrışmasının kalıcılaşmasını ve derinleşmesini istiyorlar. Bu oldukça tehlikeli bir sonuç doğurabilir. Suriye'de yeni Kerbelalalar yaşanıyor. Bu durum tıpkı önceki gibi Müslüman nesiller arasında yüzyıllarca aktarılacak bir Kerbela hedefleniyor. Bu çatışmanın mutlaka durdurulması gerekiyor' dedi.

 

KALICI OLMASINI İSTİYORLAR

Ortadoğu'da devam eden çatışmanın kalıcı hale getirilmesini ve bu çatışmalar yoluyla islamfobiyayı beslemek isteyenlerin bulunduğunu ifade eden Kutlu, İslamfobiyayı bir sektör haline getirenler, onu canlı tutmak için Ortadoğu'da mezhep çatışmalarını sürdürmek istediklerini ifade etti.

 

TÜRKİYE DAHİL EDİLMEK İSTENİYOR

Türkiye'de Alevi-Sünni çatışması oluşturulmak istendiğini vurgulayan Kutlu, '12 Eylül öncesinde bunun yansımalarını görmek mümkün' dedi. Suriye'deki olayın, uluslararası bir boyut kazandığını da söyleyen Kutlu, 'Demokratik bir talep ile başlarken şimdi olay intikam savaşına dönüştü' ifadelerini kullandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim