• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Suriye Tasarısına Rusya ve Çin'den Veto!

Suriye Tasarısına Rusya ve Çinden Veto!
-SON GELİŞME- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde, Suriye ile ilgili hazırlanan karar tasarısına Rusya ve Çin 'hayır' dedi.

Güncelleme 19:11

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye'deki şiddetin derhal sona ermesi çağrısında bulunan ve Suriye rejimi tarafından yapılan insan hakları ihlallerini kınayan karar tasarısını, Rusya ve Çin'in vetosu nedeniyle kabul etmedi.

BMGK, Suriye karar tasarısını görüşmek üzere toplandı.

15 üyeli BMGK'da yapılan toplantıda, Türkiye'nin de destek verdiği karar tasarısına 13 üye ülke ''evet'' oyu verirken; Rusya ve Çin, ''hayır'' oyu verdi ve kararı BMGK'nın daimi üyeleri olarak veto etti.

Oylama öncesinde yapılan ve sadece BM Daimi Temsilcilerinin katıldıkları basına kapalı danışma toplantısında, Rusya'nın hem karar tasarısında değişiklik yapılmasını hem de oylamanın ertelenmesini istediği, ancak Konsey üyelerinin buna yanaşmadığı öğrenildi.
BMGK'daki oylama, Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin'in uzun süre toplantı salonuna gelmemesi nedeniyle gecikti.

Tasarının, 15 üyeli BMGK'dan geçmesi için daimi üyeler (ABD, Fransa, İngiltere, Çin ve Rusya) tarafından veto edilmemesi ve en az 9 üyenin ''evet'' oyunu alması gerekiyordu.Güncelleme 18:23


BM'de Kritik Karar Öncesi 'Soğuk Savaş'!

Suriye krizini çözmek için BM Güvenlik Konseyi’nde hazırlanan karar tasarısı metni, Rusya ile batı ülkeleri arasında büyük krize neden oldu.

ABD'nin başını çektiği batılı devletler Esad'ın bir an önce yönetimden alınmasını istiyor. Rusya ise Esad'ın görevde kalması için bastırıyor. ABD ve Rusya, soğuk savaş döneminden beri hiçbir konuda bu derece karşı karşıya gelmemişti.


Almanya’da düzenlenen güvenlik konferansında BM Güvenlik Konseyi’nden geçirilmek istenen tasarı, Suriye hükümetinin birçok bölgeden askerlerini çekmesini istiyor.

Rusya ise silahlı grupların şehir ve kırsal bölgelerin bir çoğunu ele geçirdiği bir dönemde bu isteğin fazla olduğunu savunuyor.

Amerika, tasarının bugünkü Güvenlik Konseyi toplantısında kabul edilmesini için bastırıyor. Obama Suriye'de acımasız bir vahşet yaşandığını söyleyerek "BM bu gaddarlığa dur demeli" çağrısında bulundu.


ABD'nin BM Büyükelçisi Susan Rice ise Rusya'nın kapalı kapılar ardında Suriye için verdiği tekliflerin kabul edilemez olduğunu söyledi.


BM'de yaptırım kararı alınması için çalışmalar sürerken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşmek üzere Şam'a gideceğini açıklaması da tepki çekti. Lavrov, salı günü Şam'a gideceğini söyledi.


Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev'in talimatıyla Rus Gizli Servisinin (SWR) Başkanı Mihail Fradkov'un da kendisine eşlik edeceğini kaydetti.


Lavrov'un Münih'teki konferans sırasında ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton ile de bir araya gelmesi bekleniyor.


Konferansta konuşan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Suriye'de kan akmasının durdurulması gerektiğini, uluslararası topluluğun BM'den bu konuda bir karar almasını beklediğini belirterek, "Şam'da bir zorba kendi halkına baskı uyguluyor" dedi.


İran'ın da hala sorumluluklarını yerine getirmediğini ifade eden Clinton, bu nedenle ABD'nin ve AB'nin de bu ülkeye karşı ağır yaptırım kararları aldığını kaydetti.


Almanya'nın Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de BM Güvenlik Konseyi'nden Esad rejiminin uyguladığı şiddete karşı çıkmanın zamanı geldiği çağrısı yaptı.


Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, tasarıya engel olanların tarih karşısında sorumlu olacaklarını söyleyerek Rusya’yı üstü kapalı uyardı.


Suriye Müslüman Kardeşler Örgütü, yüzlerce kişinin öldüğü Humus olaylarıyla ilgili uluslararası bir soruşturma komisyonunun kurulmasını talep etti.


BÜYÜKELÇİLİKLER ÖNÜNDE PROTESTOLAR


Suriye'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplanan protestocular büyükelçiliğe zorla girmek isteyince, 6 kişi gözaltına alındı.


Londra polisi, Suriye'nin Humus kentinde yaşanan gelişmelerin ardından Suriye'nin Londra Büyükelçiliği önünde yaklaşık 150 kişinin toplandığını bildirdi.


Almanya'nın başkenti Berlin'de ise bir grup protestocu Suriye'nin Berlin Büyükelçiliğine zorla girdi.


Yunanistan'ın başkenti Atina da, Suriyelilerin gösterilerine sahne oldu. Sabah erken saatlerde Suriye'nin Paleo Psihiko semtindeki büyükelçilik binası önünde toplanarak, Humus'daki saldırıları protesto etti.
Güncelleme 15:06

16:00'da BM'de, Suriye İçin Kritik Toplantı!

Merkezi İstanbul'da bulunan Suriye Ulusal Konseyi'nden (SUK) yapılan açıklamada, ölen 416 kişi arasında kadın ve çocukların da bulunduğu belirtildi. Açıklamada, Suriye ordusunun bombaladığı kentte binlerce kişinin de yaralandığı ifade edildi.

El Cezire ve El Arabiya, operasyonda öldürülen muhaliflere ait cesetlerin görüntülerini yayınladı.

El Arabiya Dün Suriye'deki olaylarda 337'si Humus'ta olmak üzere 400'den fazla kişinin öldüğü bildirdi.

BM'DE KRİTİK TOPLANTI TSİ 16.00'DA

Fas tarafından hazırlanıp BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısı metninde, “Arap Birliği'nin, Suriye'de demokratik ve çoğulcu siyasi geçiş sürecini kolaylaştırmayı amaçlayan 22 Ocak 2012'deki kararına tam destek verildiği" ifade edildi.

Arap Birliği planı kapsamında, “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın yetkilerini yardımcısına bırakması” öngörülüyor.

BM karar tasarısında Suriyeli yetkililerin, “Sivillere karşı güç kullanımı, keyfi adam öldürmeler, tutuklamalar, infazlar, işkence ve kötü muamele” gibi işledikleri tüm insan hakları ihlalleri kınanırken, Suriye yönetiminden insan hakları ihlallerine derhal son verilmesi isteniyor. Ayrıca, Suriye'de silahlı gruplar da dahil olmak üzere bütün taraflara, tüm şiddet eylemlerini sona erdirme çağrısında bulunuluyor.

Tasarının 15 üyeli Konsey'den geçmesi için hiçbir daimi üye (ABD, Fransa, İngiltere, Çin ve Rusya) tarafından veto edilmemesi ve en az dokuz üyenin “evet” oyunu alması gerekiyor.

BM Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Güvenlik Konseyi'nin TSİ 16.00'da toplanacağı duyuruldu. Konsey'in dönem başkanı Togo'nun BM Daimi Temsilciliği Müsteşarı Kokou Nayo M'beou, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplantının Suriye karar tasarısını oylama amacıyla yapılacağını söyledi.

TÜRKİYE'DEN İLK TEPKİ

48. Münih Güvenlik Konferansı'na katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nden Suriye'ye karşı kesin bir tutum sergilemesini beklediklerini söyledi.

Davutoğlu, Suriye'de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, bu ülkede son derece kaygı verici gelişmelerin yaşanmakta olduğunu belirtti.

Davutoğlu, "Maalesef sivil kayıpların gittikçe arttığı bir dönemden geçiyoruz. Humus ve Şam kırsalında çatışmalar yaşandı. Büyükelçimiz ile konuştum. Bazı kaynaklar ölü sayısının 300'e kadar yaklaştığını söylüyorlar. Kaygı verici bir durum. Çatışmalar daha önce öldürülenlerin cenazelerinin alınması esnasında oluyor. Dolayısıyla rutinin ötesinde ölümlerin sayısında, yaralı ve kayıpların sayısında artış var. Bunun rutine dönüşmüş olması bile bize kaygı veriyor" dedi.

Bu durumun BM Güvenlik Konseyi'nde yapılan görüşmeleri daha da önemli  kıldığını ifade eden Davutoğlu, "BM'deki süreçten Suriye yönetiminin yanlış mesaj almaması lazım, yani Suriye yönetiminin günde yüzlerce insanın öldüğü konjonktürün devam edebileceği gibi, BM'den buna karşı bir tutum alınmayacağı gibi bir anlayışa yönelmesi çatışma ortamını daha da artırır. Herşeyden önce BM Güvenlik Konseyi'nin tüm gelişmeleri gözönüne alarak sivil kayıplar konusunda net bir tutum takınmasını bekliyoruz" diye konuştu.

RUSYA: SKANDAL OLUR

Ancak Rusya, Suriye'yle ilgili karar tasarısının Konsey'de mevcut haliyle oylamaya sunulması halinde, Batı'nın yeni bir "skandal" ile karşılaşabileceği uyarısında bulundu.

Rusya'nın Rossiya televizyon kanalına konuşan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Bize hiçbir şekilde uymuyor. Umarım oylamaya sunulmaz" ifadesini kullanarak, tasarı üzerinde değişiklik yapılmazsa kabul etmeyeceklerinin sinyalini verdi.

Lavrov ayrıca yapılmasını istedikleri değişiklikleri de Batılı devletlere ve ABD'ye gönderdiklerini sözlerine ekledi.

Rusya ve Çin, BM Güvenlik Konseyi'nde Ekim ayında yapılan oylamada Suriye'yi kınayan bir karar tasarısını veto etmişti.

LAVROV: KARAR ÇIKAR VE ESAD GİTMEZSE BATI NE YAPACAK?

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, 48'inci Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada ise, "Karar tasarısı onaylanır ve Esad gitmezse, ABD ve Avrupa'nın Suriye'yle ilgili gelecekteki planları ne olacak?" diye sordu.

Önümüzdeki saatlerde Lavrov'la bir görüşme gerçekleştirmesi beklenen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, konferansta yaptığı konuşmada, Suriye'de kan akmasının durdurulması gerektiğini, uluslararası topluluğun BM'den bu konuda bir karar almasını beklediğini belirterek, "Şam'da bir zorba kendi halkına baskı uyguluyor" dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ise Güvenlik Konseyi'nde alınacak Suriye kararını engelleyeceklerin, "tarihte büyük bir sorumluluk" alacağını söyleyerek, isim vermeden Rusya'yı eleştirdi.

MUHALİFLERDEN PROTESTO GÖSTERİSİ

Humus'tan gelen haberlerin ardından Suriye'nin Türkiye Büyükelçiliği ve İstanbul'daki Suriye Başkonsolosluğu önünde protesto gösterileri düzenlendi. Gösterilere katılan Suriyeliler, Esad aleyhinde sloganlar attılar.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim