• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'ŞU CEMEVİ DEDİKLERİ'

ŞU CEMEVİ DEDİKLERİ
'ŞU CEMEVİ DEDİKLERİ' ŞABAN ABAK

Bazı Alevi’lerin son yıllarda “cemevi” adıyla anılan binalarına “ibadethane” denmesini, bu statünün yasal olarak tanınmasını istediğini biliyoruz. Öte yandan hemen tüm Alevi’lerin (son Alevi Çalıştayı’na katılan saygın temsilcilerin beyanlarından da anlaşılacağı gibi) kendilerini “elhamdülillah müslümanız” diye tanımladığını, hatta Alevi’liği “hakiki İslam” veya “İslam’ın özü” gibi gördüklerini de biliyoruz.

Hz. Ali’ye bağlılığa, Peygamber Efendimiz’in ehl-i beyt’ine duyulan derin muhabbete dayalı bir Müslümanlık yorumu olan Alevilik, şüphesiz İslam’dır, bunun tartışılması bile abestir. Hangi mezhepten, meşrepten, tarikatten olursa olsun Dünya üzerindeki bütün Müslümanların ibadethanesi ise Kur’an’da da belirtildiği gibi “mescid”, Türkiye’deki yaygın adıyla “cami”dir. Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi, Mescid-i Aksa gibi örnekler de Müslümanların ibadethanelerinin adının “mescid” (secdeye gidilen yer) olduğunu gösteriyor. 

Durum böyleyken cemevinin, mescitten (cami) farklı olarak ibadethane kabul edilmesiyle, İslam’ın içinde “iki mabet” durumu ortaya çıkar ki, bu şimdi olmasa bile gelecekte Müslümanlar arasında derin bir bölünmeye, din’in ikiye ayrılmasına yol açar. Hatta doğrudan yeni bir din icadı, yahut Aleviliğin “İslam’dan ayrı bir din” olduğu düşüncesini de beraberinde getirir. Oysa Alevilerin bu düşüncede olmadıklarını, Aleviliği İslam’ın özü saydıklarını yukarıda belirtmiştik. Şu halde Müslüman olduğunu beyanla cemevi talebi birbiriyle çelişmekte midir?

Aslında çelişki yok. Bana öyle geliyor ki Aleviler, taleplerini biraz dolambaçlı yoldan söylemek zorunda kaldıkları için bu çelişki doğuyor. Alevilerin asıl ve haklı talebinin “tekke” olduğunu düşünüyorum. Adı cemevi de olsa, fonksiyon itibariyle ve tarihten günümüze intikal etmiş haliyle bu müessesenin adı “tekke”dir.

Bu çelişki, cemevlerinin ne olarak açılacağından önce, değerli yazar Akif Emre’nin de Yeni Şafak’ta yazdığı gibi (“Cemevleri ne olarak kapatılmıştı?”) “ne olarak kapatıldığının” sorgulanmasıyla da giderilebilecektir. Cemevi dediğimiz, adıyla sanıyla Alevi-Bektaşi tekkesidir ve “ibadethane” değil, “tekke” olarak açılmalıdır. Dün tekke ve dergâhların kapatılması belki bir gereklilikti fakat bugün açılması hem hem bir hak hem zaruri bir ihtiyaç olması bakımından gereklidir.

Evet, niyaz da bir ibadettir, zikir de, semah da birer ibadettir ve yeri tekkelerdir, dergâhlardır.

Alevi aydınlarımız, 30’lu yılların şablonlarıyla şekillenmiş statükonun çoktan miadını doldurduğunu görmeli ve taleplerinin adını doğru koymayı başarabilmelidirler. İstedikleri ibadet yerinin, camiye alternatif yeni bir mabet değil; bir dergâh; bir tekke olduğunu açıkça söylemelidirler. Aksi takdirde elin oğlu, Alevileri İslam dışına itmek için tuzaklarını kurmuş, bekliyor.

Nitekim Avrupa Birliği’nde etkili kimi ülkelerin “Aleviliği ayrı bir din, Alevileri de ayrı bir etnik topluluk” olarak görme, gösterme çabalarının sonuncusuna dün şahit olduk. Hemen tüm kararlarıyla Avrupa’nın baskı aracı gibi işlev gören AİHM, nüfus cüzdanlarımızda din hanesinin yer almaması gerektiğini buyurmuş! Sebep?

Bir vatandaşımız, nüfus cüzdanına Alevi yazdırmak isteğiyle mahkemeye başvurmuş. Sanki nüfus cüzdanına “Sünni” yazdıran varmış gibi… Basından öğreniyoruz ki meğer bu kişi, “Aleviliğin, İslam’ın dışında bir din anlayışı olduğuna inanıyormuş”! Asıl talebi buymuş yani. Hiç şaşırmadım doğrusu.

Olay 2004 yılında İzmir’de oluyor. 2010 yılı Şubatına geldiğimizde, tam da Alevi Çalıştayı’nın sevindirici bir mutabakatla sonuçlanıp Alevi açılımının başarıyla sürdüğünün anlaşıldığı bir sırada AİHM, sözkonusu başvuruyu sonuçlandırdığını açıklıyor.

Karar evlere şenlik! Nüfus cüzdanında din ibaresinin yer alması, din ve vicdan özgürlüğüne aykırıymış! Mahkeme, “Alevi yazılmalıdır, çünkü Alevilik ayrı bir dindir” diyemeyince, hiçbir şey yazılmamasında karar kılmış.

28 Şubat sürecinin bazı “iliştirilmiş” akredite gazetecileri de vaktiyle “Alisiz Alevilik” diye zekâ ürünü vecizeler yumurtlamış, kitaplar yazmışlardı. Hz Ali’yi Alevi’den ayırmak… Gözden sürmeyi çalmak diye buna denir işte.

Akif Emre, çok ufuk açıcı yazısında, Aleviliği İslam’dan ayırma çabalarının Katolik Kilisesi’yle ilişkisine de işaret ediyor. Balkan ülkelerinde, özellikle Arnavutluk’ta Hıristiyanlaştırma çabaları sonuç vermeyip de Müslümanların hala % 70’in üstünde bir çoğunluğu teşkil ettiği görülünce çareyi “bölmekte” bulmuşlar. Buna göre Bektaşilik, İslam’dan başka bir dinî inanç olarak kabul ettirilebilirse Müslümanlar bölünecek, Hıristiyanlar da en büyük dinî gurup haline gelecek. Öyle anlaşılıyor ki Balkanlarda oynadıkları bu oyunun sonuç vermesi için önce bu tezi Türkiye’ye kabul ettirmek istiyorlar. Belki henüz açıktan “Alevilik İslam dışıdır, ayrı bir dindir” diyemiyorlar ama aynı anlama gelmek üzere “Cemevi ibadethanedir” talebine körükle gidiyorlar.

Başa dönersek, gerçek Alevilerin bu tuzağa düşmemeleri için, haklı cemevi taleplerini, ibadethane olarak değil, tarih boyunca olduğu gibi “tekke”, “ocak”, “dergâh” olarak talep etmeleri, yani meselenin adını doğru koymaları gerekir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim