• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Sonuna kadar mücadele edeceğiz

Sonuna kadar mücadele edeceğiz
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, istifa edeceği söylentilerini yalanlayarak, "Geçiniz bunları. Biz sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin Türkiye'ye hayırlı, uğurlu olması temennisinde bulundu.

Seçimlerin en temel özelliğinin ülkede demokrasinin kalıcılığını sağlamak olduğunu ifade  eden Kılıçdaroğlu, şaibesiz seçimlerin olduğu ülkelerde, sayımların açık olduğu yerlerde demokrasinin, siyasetin güç kazanacağını, siyasete saygınlığın geleceğini söyledi.

Yasama, yürütme ve yargı organları belli bir denge içinde çalıştığında, seçimin buna destek katacağını belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Son birkaç seçimdir, seçimlerden sonra, seçimin galibi olduğunu ilan eden kişi balkon konuşması yapar. Ve medyada da şöyle bir algı var; 'çıkacak bir konuşma yapacak, bütün tartışmalar geride kaldı, huzurlu bir Türkiye için, barış içinde yaşayan bir Türkiye için hep beraber mücadele edeceğiz, demokrasimiz, hukukun üstünlüğü güçlendi, anayasal kurumlar yerli yerinde, dolayısıyla biz yolumuza devam edeceğiz, kucaklayıcı bir ifadenin kullanıldığı' sürekli ifade edilir. Başbakanlık koltuğunda oturan zat, dün seçimler belli bir noktaya geldikten sonra, sonuçları belli bir noktaya gelip açıklandıktan sonra yine bir balkon konuşması yaptı. Açıkça demokrasiyi, hukuku, siyasal partileri, sosyal grupları tehdit etmeye başladı. Kimsin sen? Kimsin sen tehdit ediyorsun demokrasilerde? Hiç alışkın olmadığımız bir tarzda bir diktatöre özgü üslupla, açıkça demokrasi tehdit ediliyor. Hiç karşılaşmadığımız bir olay. Hiç ama. 30 Mart öncesi neyse 31 Mart'ta da aynı adam. Bir diktatöre özgü üslupla dünyayı dizayn etmeye çalışıyor, Türkiye'yi dizayn etmeye çalışıyor. Demokrasinin kurumlarını tehdit etmeye çalışıyor. 

Açıkça şunu söyliyeyim; Başbakanlık koltuğunda oturan zat şunu asla unutmasın, CHP olduğu sürece bu ülkede hiçbir yurttaşı sen tehdit edemezsin. Senin tehdidin sana söker, senin yandaşlarına söker. Biz demokrasiyi sen tehdit edesin diye kurmadık bu ülkede. Oturacaksın oraya vatandaşı tehdit edeceksin, cadı avı başlatacaksın. Hani sen demokrasiden söz ediyordun? Hani hukukun üstünlüğü vardı? Suçluyu kendin ilan edeceksin, kendi mahkemende yargılayacaksın, mahkum edilmesini isteyeceksin, mahkum olmasını sağlayacaksın sonra da bu ülkede demokrasi var diyeceksin. Bunu asla kabul etmiyoruz. Senin tehdidin sana söker bize sökmez. Daha da öteye gidiyor muhalefeti dizayn etmeye kalkıyor bu zat. Kimsin sen muhalefeti dizayn etmeye kalkıyorsun? Demokrasinin 'd'sini dahi bilmiyorsun sen. Beyefendiye özgü bir muhalefet gerekiyor herhalde. Onun her dediğine 'ne kadar doğrusunuz, ne kadar doğru yaptınız' diyen. Her dediğine 'evet efendim' diyen bir muhalefet istiyor."

Başbakan Erdoğan'ın, muhalefet sözcüğünü dahi bilmediğini, muhalefete tahammül edemediğini iddia eden Kılıçdaroğlu, "Demokrasi muhalefete tahammül etme rejimidir, önce bunu öğrenmesi lazım. Bizi dizayn edemezsin. Senin gücün yetmez buna. Üç kez arka arkaya seçimlerde geldin, her türlü baskıyı kurdun, sonra nasıl olsa devleti dizayn ettin, yargıyı dizayn ettin, yasama benim arka bahçem, havuz medyasını oluşturdun,  şimdi sıra geldi muhalefeti dizayn etmeye. Senin gücün yetmez buna. Hele hele CHP'ye senin gücün hiç yetmez" dedi.

"Yurttaşlarımı suçlamadım"

"İstifa edeceği yönünde haberlerin yayıldığını" hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"İstifa edecek biri varsa bu ülkeyi soyan adamdır, bu ülkeyi soyana istifa edecek mi etmeyecek mi diye sorulmuyor da ülkenin, mazlumun, halkın, sivil toplumun, meydanın çıkarlarını savunan insana, 'efendim istifa edecek' geçiniz bunları. Biz sonuna kadar mücadele edeceğiz. Hiç kimse unutmasın, bu daha başlangıç, güçlenerek geliyoruz, bütün seçim sonuçlarına bakın. Tamam beklediğimiz oranda oy almadık, onu ben de biliyorum, ama hiçbir zaman yurttaşlarımı suçlamadım. Ama bir çizgimiz var yukarı doğru kararlılıkla gidiyoruz. Ağır ağır, sindire sindire... Halka daha fazla gideceğiz, daha fazla onlarla beraber olacağız, gerçekleri daha fazla anlatacağız. Son seçimde yine mağdurları oynadı. Hem malı götürüyor hem 'mağdurum' diyor. Bütün yurttaşlarıma söylüyorum, 31 Mart'tan sonra Türkiye'de baskının artacağını hepiniz göreceksiniz. Biz yine sağduyunun, halkın yanında olacağız, yine demokrasinin yanında olacağız. Yeni özgürlükleri, medya özgürlüğünü, sivil toplumu savunacağız. Çünkü biz demokrasiyi savunacağız."

CHP ile cemaat ilişkisi 

"Seçimler başlamadan önce sürekli cemaatle ilişkiniz olduğu söyleniyordu. 6 puanlık artışın cemaatten mi geldiğini düşünüyorsunuz?" sorusunu Kılıçdaroğlu, "Tamamen AKP'nin uydurması bir şey. Nereyle işbirliği yaptık. Ellerinde bilgi, belge, doküman varsa çıkarsınlar. Ben hiçbir zaman 'siz ne istediniz de biz vermedik' diye bir cümle kurmadım. Kuran kimdi? Bizi cemaatle işbirliği yapmakla suçlayan kişi. Hayatımda diyorum ya siyasetçi olarak başbakanlık koltuğunda oturan birisinin bu kadar yalan söylediğine ilk kez tanık oluyorum. Sadece bu olayda değil, pek çok olayda. Nasıl olur bir insan milletin gözünün içine baka baka bu kadar yalan söyler. Anlamakta zorluk çekiyorum" şeklinde yanıtladı.

Güvenlik toplantısının illegal dinleme

Kılıçdaroğlu, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesi ve ses kaydını daha önceden dinlediğine ilişkin iddiaların sorulması üzerine "AKP'nin taktiğini herhalde gazeteci arkadaşlarım yeteri kadar anlayamadılar kusura bakmayın. AKP bir şey yapmak istediği zaman önce küçük küçük havuz medyasında haber çıkarır. Sonra bu haberlerin üzerine kendi eylemlerini inşa eder. Havuz medyasına bakın. 'Süleyman Şah Türbesi ile ilgili baskın düzenlenecek, askerlerimiz şehit olacak, oraya saldırı yapılacak' diye haberler çıktı. Haberler üzerine bu ülkenin ana muhalefet partisinin genel başkanıyım, hükümeti uyarmak zorundayım. 'Orayı gerekçe gösterip, orduyu oraya sokamazsın' dedim" değerlendirmesinde bulundu.

"Hesabını vermek zorundalar"

"İkinci kritik nokta, kendi ülkesini savaşa sokmak için kendi ordusuna kumpas kuran bürokratları ve askerleriyle beraber kumpas kuran bir devletle karşı karşıya kaldığımızı gördük" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Oraya adam göndereceksin oradan Türkiye'ye füze atılacak sonra askerler girecek veya 4 adam göndereceğim bizim şehitliğe saldırı düzenlenecek, Süleyman Şah Türbesine, ki büyük bir olasılıkla askerlerimiz öldürülecek. Düşünün biz kendi askerlerimizi öldüreceğiz. Sonra bizim ordumuz oraya girecek. Bunun hesabını bunlar vermek zorundalar. Çok ağır bir tanımlamadır bu. Bunun hesabını vermek zorundadırlar. Bunun hesabını vermiyorlar, kim sızdırdı? Sen devletsin, kim sızdırdıysa bul getir, yargıya çıkar. Ama onların amacı başkaydı. Yine Cumhuriyet Halk Partisi çok önemli bir görev yaptı. Bu ülkenin çocuklarının Suriye bataklığına girmesini engelledi. Geri adım attılar. Bir şehit gelmiyorsa bu topraklara Cumhuriyet Halk Partisi'nin bu öngörüsünün güçlü olmasındandır."

"Koşullar oluşursa kurultay yaparız"

Kılıçdaroğlu, kurultay çağrısı olup olmayacağına ilişkin soru üzerine, CHP olarak hukukun üstünlüğünü savunduklarını ve koşullar oluşursa kurultay yapacaklarını söyledi. 

Demokrasiye inandıklarının altını çizen Kılıçdaroğlu, "Niye kurultay yaptın, niye istedin" diye insanları asla suçlamayacaklarını, kendilerini diğer partilerden ayıranın temel özelliğin bu olduğunu vurguladı.

Kılıçdaroğlu, "Niye korkalım kurultaydan. Yani hukuktan korkulur mu? Hukukun üstünlüğünden korkulur mu? Hayır" dedi.

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim