• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Soma'daki Faciada Ölü Sayısı Yükseldi! Bakan Taner Yıldız: 299 İşçi Hayatını Kaybetti!

Soma'daki Faciada Ölü Sayısı Yükseldi! Bakan Taner Yıldız: 299 İşçi Hayatını Kaybetti!
Soma'daki maden faciasında bilanço giderek ağırlaşıyor. Son açıklamayı bu gece saat 01:00 sıralarında yapan Enerji Bakanı Yıldız, 6 maden işçisine daha ulaşıldığını bildirdi.


 

Güncelleme

Cumartesi 11:10

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden faciasında bugün itibarıyla 299 işçinin cesedine ulaşıldığını bildirdi.

Cumartesi 01:00

ÖÜ SAYISI 298'E YÜKSELDİ

Taner Yıldız saat 01.00 suların yaptığı son açıklamada ölü sayısının 298'e yükseldiğini belirtti.

İşte Yıldız'ın açaklamaları;

''EN AZ 2-3 İŞÇİMİZE DE ULAŞMAYI BEKLİYORUZ''

"284 işçimiz hayatını kaybetmişti ve onlar birinin haricinde de ailelerine teslim edilmişti. Arkadaşlarımızın yaptığı son tespitlerde 14 işçimiz daha tespit edildi. 6 işçimizi dışarı çıkarttılar ve Akhisar devlet Hastanesi'nin morguna gönderildiler. En az 2 veya 3 işçimize de ulaşmayı bekliyoruz. Sabaha kadar bu çalışmaların önemli bir bölümünü tamamlamayı planlıyoruz.

''290 İŞÇİ MADEN DIŞINA ÇIKARILDI''

Tespit etmiş olduklarımızla birlikte 298 işçimize ulaştık ancak en az 2-3 işçimizin daha içeride olduğunu tahmin ediyoruz. Ailelerin bize ulaştırdıkları sayı bulun gösteriyor. Şu anda 284+6, 290 işçimiz maden dışına çıkarılmış ve ailelerine teslim edilmek üzere işlemleri tamamlanmış durumda.

''SON ÇIKARILAN İŞÇİLER 1600-1700 METREDE BULUNDU''

Son çıkarılan işçiler 1600-1700 metrede bulundu çıkış mesafesine göre. Birinci blok tamamen bitirilmiş oldu. İkinci blokta aramalar devam ediyor. Dediğim gibi 2 veya 3 tespitten sonra tahminlerimize ulaşmış olacağız. Bütün bu işlemleri bitirdikten sonra maden ocağımız tekrar tamamen aranacak ve aile başvurularıyla karşılaştırılacak.

Vefat eden bütün işçilerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine de sabrı cemil temenni ediyoruz. Çok ekstra bir şey olmazsa bir sonraki toplantıyı sabah yapacağız.''

Güncelleme

Cuma 01:20

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden faciasında ölenlerin sayısının 284'e yükseldiğini bildirdi.

Güncelleme
Perşembe 08:30

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden faciasında ölenlerin sayısının 282'e yükseldiğini söyledi.

Güncelleme 18:45

Bakan Taner Yıldız, Soma'daki madende arama faaliyetlerinin devam ettiğini, 245 işçinin hayatını kaybettiğini, adli tıp işlemlerinin tamamlandığını, 160 işçinin de ailelerine tesliminin yapıldığın bildirdi. 

Yıldız, hayatını kaybeden işçilerin önemli bir kısmının cenaze namazlarına müteakiben defnedildiğini belirtti. 

Zamanın aleyhimize işlediğini tekrarlayan Taner Yıldız, "zaman geçtikçe istemediğimiz tablolarla karşılaşıyoruz. Amacımız kısa sürede daha fazla işçi kardeşimize ulaşmaktır" ifadelerini kullandı. 

Madende 15 yaşında çocuğun çalıştığı iddialarını yalanlayan Taner Yıldız, Soma'yla Berkin Elvan arasında bağlantı kurulmaya çalışılmasını da yadırgadığını belirtti. 

Bakan Yıldız, madende yangının devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Taner Yıldız açıklamasını şöyle sürdürdü:

Şuanda 245 iş kardeşimizin hayatını kaybettiğini söyleyebilirim. Arama faaliyetleri kesintisiz olarak devam ediyor. Şuana kadar yapılan toplam 245 işçi kardeşimizin bütün adli tıp işlemleri tamamlandı ve 160 iş kardeşlerimizin de ailelerine teslimi yapıldı. Önemli bir kısmının cenazeleri de defnedildi. Kendilerine Allah’tan rahmet diliyoruz, yakınlarına da sabırlar temenni ediyoruz.

Hiç kimse istemez, ne işveren, ne özel sektör, ne kamu, ne de oradaki işçi kardeşlerimiz. Zaman geçtikçe istemediğimiz tablolarla daha fazla karşılaşıyoruz. Amacımız bu gece içerisinde belli bir işçi kardeşimize daha ulaşmaktır.

Dün geceden bu yana hem asli işimiz olan işçi kardeşlerimize ulaşmakla alakalı yürüttüğümüz gayretlerin, hem de bir kısım algı operasyonlarıyla uğraşmak zorunda kaldık. Ve ben arkadaşlarıma her zaman şunu söyledim; biz şuanda tek şeyle ilgileniyoruz; ne adli, ne idari süreci başlamış süreci olmasına rağmen, denetimle, kaldı ki saat 15:10’dan itibaren (dün itibariyle) adli ve idari süreç başlamıştır. Ama tek odaklandığımız ve hedefimize koyduğumuz tek konu vardı; işçi kardeşlerimize ulaşabilmek. Bu sırada kan arayanların anonslarıyla beraber, bütün vatandaşlarımızın hastanelere yığılmasına mı dersiniz, kaldı ki biz kan falan aramadık fakat algı operasyonlarıyla da uğraşıyoruz. Böyle bir işçi kardeşimiz burada çalışmıyor. 15 yaşındaki bir arkadaşımız çalışmıyor. Buna ne sendika müsaade eder, ne iş yeri müsaade eder, ne de kamu müsaade eder. Böyle bir şeyi kesinlikle ama kesinlikle hoş göremeyiz. Tekrar kayıtlara baktırdım; yüzlerce, binlerce kayıt arasında acaba böyle bir isim var mıdır diye. O isimde biri yok, bu yaşta biri var mıdır diye, o yaşta birisi de yok. Her şey üzerinden belki politika yapılabilir ama buradaki özellikle kurtarma çalışmalarıyla alakalı can pazarının olduğu bir yerde bu politika yapılmaz. Hem dün, hem de bugün BDP’nin, MHP’nin, CHP’nin milletvekilleri bizim burada bir disiplin içerisinde yürütmeye çalıştığımız bir nezakete aynı şekilde imtina gösterdiler. Kendilerine teşekkür ettim çünkü bu imtina isteyen, ciddiyet isteyen ve üzerinden politika yapmayı gerektirmeyecek kadar önemli bir işle iştigal ediyoruz. O yüzden böyle bir işçi kardeşimiz burada çalışmıyor.

Güncelleme 15:38

ERDOĞAN AÇIKLADI: ÖLÜ SAYISI 238 OLDU
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma'da madendeki yangında ölenlerin sayısının 238 olduğunu açıkladı.


Güncelleme 11:02

Taner Yıldız, ölü sayısının 205'e yükseldiğini, yurtiçi ve yurtdışındaki temsilciliklerde bayrakların yarıya indirileceğini söyledi.

Yıldız ayrıca, cuma günü hutbelerde bu elim olayın anlatılacağını da söyledi. Bir yandan otopsiler bir yandan da adli kurumlar ilgileniyor. Herhangi bir grizu patlaması olmadı. Hiçbir kardeşimizin yanarak vefat ettiğini görmedik. Arama ve kurtarma ekiplerinin de sağlıklarını düşünerek temkinli hareket ediyoruz. 500'e yakın kurtarma ekibini de düşünmeliyiz.
Yaralılardan 4'ü ağır demiştim onlar iyleşti. 57 yaralı işçimizin durumu gayet iyi.


Güncelleme 08: 30 açıklaması:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da maden ocağındaki yangın konusunda, "Kurtarma faaliyetleriyle alakalı ümitlerimizin azaldığını söylemem lazım" dedi.Yıldız, Eynez bölgesindeki madende çıkan yangına ilişkin en son yaptığı açıklamadan bu yana özellikle teknik olarak, içeride tersine hava akımlarıyla alakalı çalışmalara devam edildiğini söyledi.

Yangında 201 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Yıldız, şöyle konuştu:

"Bu sayının artmasından endişe ediyoruz. 80 yaralımız var demiştik. 60 yaralımız madencilerimizle ilgiliydi, diğer 20'si de kurtarma ekiplerinden gelenlerden gazdan etkilenen ve zarar görenlerdi. Şu anda 4 tane ağır yaralımız var, durumları da yine hastanelerimizde kontrol altına alınıyor. İlk etapta çıkan ve çıkartılan 363 madencimiz olduğunu söylemiştik. En son geldiğimiz noktada vefat eden 72 madencimizin otopsisi tamamlandı. Bunlarla alakalı işlemleri Balıkesir Valimizin başkanlığında bir heyetle beraber takip ediyoruz. Cenaze teslimlerini de bizim aradığımız cenaze yakınlarıyla beraber başlatacağız. Herhangi bir karmaşaya yol açmamak açısından. Bir yandan da içeride kurtarma faaliyetleriyle alakalı ümitlerimizin azaldığını söylemem lazım. Ama son noktaya kadar da arkadaşlarımız çalışmalarına devam edecekler."

Bakan Yıldız, kaç madencinin mahsur olduğuna ilişkin soruya içerideki tüm işçiler çıkmadan herhangi bir sayı söylemelerinin doğru olmayacağı yanıtını verdi. Kurtarma faaliyetlerinde bulunan ekiplerin herhangi bir riske girmemesi için oradaki duman ve karbonmonoksit seviyelerinin düşürülmesiyle uğraşıldığını aktaran Yıldız, "460'tan fazla kurtarma ekibiyle beraber çalışıyoruz, farklı bir sıkıntı yaşanmadan bu süreci yönetmemiz lazım" dedi.

YANGIN DEVAM EDİYOR

Bakan Taner Yıldız, bir gazetecinin yangının devam ettiğinin söylendiğini belirtmesi üzerine de "Yangın devam ediyor evet" cevabını verdi.

Yıldız, ulusal yas ilanı ile ilgili de "Sayın Başbakanımız geldiğinde kendisine sunacağız. Birazdan da kendisiyle görüşeceğim. Ondan sonra arkadaşlarla bu konuyu irdeleyeceğiz" diye konuştu.

İçeride kalan madenci sayısını takribi biliyoruz. İçeride yangın devam ediyor. Ulusal yas için sayın Başbakan'a soracağım. Sayın Başbakan öğleden önce burada olacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız saat 05.00 sıralarında yaptığı açıklamada,

Şuana kadar 201 işçi hayatını kaybetti, ölü sayısının dahada artmasından endişe ediyoruz, tabi sabaha kadar hepsini çıkartmamız lazım demiştim ekiplerimiz devam ediyor, daha kritik bir sürece giriyoruz. Zaman ilerledikçe kritik sürece giriyoruz. İhmal varsa buna sessiz kalmayız ama bu gecenin gündemi bu değil. Bütün bu konuların hepsine gireceğiz ama şuan daha hızlı çalışmamız lazım. Maden şirketiyle bir görüşmem oldu ve bu durumu değerlendirdik. Sayı endişe ettiğimiz bir noktaya gidiyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız saat 03.24 sıralarında yaptığı açıklamada,

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden ocağında hayatını kaybeden işçi sayısının 166'ya yükseldiğini, 4'ü ağır 80 yaralının olduğunu söyledi.

Eynez bölgesindeki maden bölgesinde çalışmaları takip eden Bakan Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, vefat eden işçilerle ilgili İstanbul, Ankara ve Manisa'daki Adli Tıp Kurumu'ndan uzman ve teknisyenlerin bölgeye gönderilmesini istediklerini belirtti.

OTOPSİLER BURADA YAPILACAK

"Bulunduğumuz yerleri özellikle otopsi mahalli haline getirip işlemleri burada herhangi bir yere gitmeksizin inşallah yapıyoruz. Bir yandan da bu işlemleri sürdürüyoruz. Ben vefat eden bütün kardeşlerime Allah'tan rahmet ve ailelerine sabırlar temenni ediyorum."

Gazetecilerin cenaze töreniyle ilgili soruları üzerine Bakan Yıldız, konunun planlama yaptıktan sonra kamuoyu ile paylaşacağını ifade etti.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'LA KONUŞTUM

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da olaydan büyük üzüntü duyduğunu ve yarın Soma'ya geleceğini anlatan Yıldız, "Haberi aldığımızda da kendisiyle beraberdik çok fazla üzüldü ve yarınki programını da zaten biliyorsunuz iptal etti. Burada bizatihi ailelerimizle, işçi kardeşlerimizle bir arada olmayı istedi. Zannediyorum saat 11.00-12.00 gibi buraya gelecek hem incelemelerde hem de taziyelerde bulunacaklar" şeklinde konuştu.

Bakan Yıldız, ayrıca maden ocağından çıkarılan cenazelerin hastanelerin morgunda ve soğuk hava depolarında zarar görmeyecek şekilde muhafaza edildiğini kaydetti.

Ölü sayısının artmasından endişe duyduklarına işaret eden Yıldız, geçen zamanın aleyhte işlediğini sözlerine ekledi.

Bakan Taner Yıldız Soma'ya vardıktan sonra saat 01.51 sıralarında yaptığı açıklamada, maden ocağında çıkan yangında 151 işçinin hayatını kaybettiğini ve 1'i ağır 76 yaralının olduğunu, madende 787 işçinin bulunduğunu açıkladı. Madendeki işçileri kurtarmak için 400 kişinin çalıştığını söyledi.

ÖLÜMLER KARBONMONOKSİT YÜZÜNDEN

İşçi kardeşlerimiz karbonmonoksit zehirlenmesinden dolayı hayatını kaybetti. Adli ve idari olaylar sabaha kadar gündemimizde olmayacak.

Taner Yıldız'ın Soma'ya gitmeden önce yaptığı açıklamalarından satırbaşları ise şöyle idi:

Sayın Başbakan'la görüştüm, Soma'ya geçiyorum. AFAD ekipleri devreye sokuldu. Şu ana kadar şehit olan işçi kardeşlerim var. Öncelikle yeraltındaki işçilerimize ve acilen ulaşmamız lazım.  Şu an ordaki kurtarma ekipleri çok tecrübeli. Öncelikle yeraltına temiz havanın verilmesi önemliydi. Şu anda yer altına temiz hava veriliyor. Detaylı bilgiyi Soma'da yapacağım. Madenle ilgili denetim ve teftiş sonradan gelir öncelikle maden ocağına gitmemiz gerekiyor.

OLAY YERİNDE İNCELEME

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da işçilerin mahsur kaldığı madende incelemelerde bulundu. Eynez mevkisinde özel bir şirketin işlettiği madende çıkan yangının ardından Ankara'dan uçakla Balıkesir'e, oradan da karayoluyla Soma'ya geçen Bakan Yıldız, maden ocağına gelerek arama kurtarma çalışmalarını izledi.

Bakan Yıldız'a, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas ile AFAD Başkanı Fuat Oktay eşlik etti. Madene çeşitli siyasi partilerden milletvekilleri ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da ulaştı.

Bu arada trafoda çıkan yangın sonrası tüm galerileri dumanın sardığı ve yangının vardiya değişimine rastlaması nedeniyle çok sayıda işçinin dumandan etkilendiği ifade edildi.

Madenden yaralı olarak kurtarılan bazı işçilerin gönderildiği Soma Vefa Hastanesi'nde işçi yakınlarıyla hastanenin güvenlik görevlileri arasında zaman zaman arbede çıktı.

 ÖZEL EKİP GÖREVLENDİRİLDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, Soma'da özel şirketin işlettiği kömür madeninde çıkan yangınla ilgili inceleme yapılması amacıyla 3 iş müfettişi görevlendirildi.

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, Soma'daki maden ocağında çıkan yangının ardından İzmir Teftiş Grup Başkanlığından 3 iş müfettişine inceleme görevi verildi.

Öte yandan, İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel de Soma'ya gitmek üzere Bursa'dan hareket etti.

CEMİL ÇİÇEK BİLGİ ALDI

Meclis Başkanı Çiçek, Soma Kaymakamı Atçı'dan bilgi aldı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Soma'da özel sektöre ait kömür ocağında meydana gelen trafo patlamasıyla ilgili İlçe Kaymakamı Bahattin Atçı'yı telefonla arayarak bilgi aldı.

Çiçek, görüşmesinde çok sayıda işçinin çalıştığı ocaktaki kazada mahsur kalan işçilerin en kısa zamanda kurtarılmasını ümit ettiğini belirterek, yaralı işçilere de geçmiş olsun dileklerini iletti.


 

Soma'daki Faciada Ölü Sayısı Yükseldi! Bakan Taner Yıldız: 284 İşçi Hayatını Kaybetti!
 

Madenden Sağ Kurtulan İşçi O Anları Anlattı! VİDEO

 

 

Flaş Haber: 15 Yaşında Denilen Cemal Yıldız'ın Ailesi Konuştu!


Şok Haber: Soma'daki Madenin Sahibi Alp Gürkan'ın Yalanı Ortaya Çıktı!
 

Kana Susamış Paralel Vampirden Kanlı İç Savaş Çağrısı!
 

Yine CIAMAAT Yine Yalan: Madenci Yakını Dedikleri Bakın Kim Çıktı?

Kimlerle Aynı Havayı Soluduğunuzu İyi Görün! İşte İnsanlığın Yüzkarası Tweetler!

CNN Türk: Soma'daki Madenin Sahibi Alp Gürkan da Kurban Sayılır! 
Paralel Örgüt Medyası Yalanlarla Türkiye’yi Jurnallemeye Devam Ediyor!
 
 
 
Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler: , , ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim