• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

ŞOK: Yeni bir ABD işgali mi geliyor?

ŞOK: Yeni bir ABD işgali mi geliyor?
Savaşa doymayan ABD'nin, 'Irak ve Afganistan'dan sonra bir ülkeyi daha işgale hazırlandığı' iddiası ortalığı karıştırdı. İşgal için gerekçeler ve yöntemler hayli bildik...

 

 

 

 

ABD'nin Irak ve Afganistan işgali sürerken, Yemen'de üçüncü bir işgal cephesi daha açılacağı haberleri Ortadoğu'da rahatsızlık yarattı. Amerika'nın Yemen'de askeri varlık bulundurmasının kılıfı ise hayli tanıdık: El Kaide! 

ABD'de ikinci 11 Eylül'ü düzenlemek isteyen Nijeryalı Umar Farouk Abdülmuttalib'in Yemen'deki El Kaide tarafından eğitildiğinin ortaya çıkması, 'Yemen üçüncü cephe olacak' spekülasyonlarını arttırdı. Lakin, bu olayda da birbirini tutmayan parçalar var. ABD, Farouk'u uzun süredir takip ettiğini ve saldırı girişiminden önceden haberdar olduğunu duyurmuştu. Öyleyse son ana kadar Farouk'a neden müdahale edilmedi ve o uçağa binmesine izin verildi. Bu açıdan bakıldığında, teröristin o uçağa binmesi özellikle istenmiş, Yemen'i işgale uygun bir altyapı hazırlanmış gibi görünüyor.

Yemen'deki El Kaide yuvalarını istediği gibi bombalayan ABD'nin olayı bu noktaya nasıl getirdiğine şöyle bir göz atalım. Kimi uzmanlara göre, Sovyetler'in Afganistan'ı işgali döneminde Yemenliler buraya savaşa gönderildi ve bu da aşırı uçları besledi. Tabii burada da ABD'nin payını unutmamak gerek. Çünkü bu savaşçılar, ABD'nin Sovyetler'i yenilgiye uğratma planının bir parçası olarak Afganistan'da savaştırıldı. Dünün 'mücahitleri' bugün ABD'nin gözünde terörist oldu ve Washington'un bu ülkeye müdahalesi için geçerli bir kılıf gibi sunulmaya başlandı.

Hikayeye bakıldığında, Yemen için çizilen senaryonun Irak ve Afganistan işgaliyle ne kadar benzerlikler taşıdığı aşikar olarak görülüyor. Benzer gerekçeler, benzer yöntemler ve işgale varan bir süreç. Ancak dikkatlerden kaçan nokta, bu üç ülkenin de çeşitli zenginliklerle donatılmış olması. Irak'ın petrolü artık Amerika'nın kontrolünde. Benzer şekilde Afganistan'ın da. Yemen'in el değmemiş petrol kaynakları da ABD gibi sömürgeci bir gücün iştahını kabartacak cinsten. Bu nedenle 'şeytanlaştırılan' El Kaide tehdidi ABD'nin herhangi bir coğrafyaya müdahale etmesi için biçilmiş bir kaftan.

Resmi verilere göre, Yemen'de 1993 yılı itibariyle 2 milyar varilden fazla petrol rezervi bulunuyor. Doğalgaz rezervi ise 430 milyar metreküp. Yemen çok gelişmiş bir ülke olmadığı için kaynaklarını tam kapasite işletemiyor ve bu zenginliklerden faydalanamıyor. Halkın büyük bir bölümü fakir.

ABD'NİN İŞGAL ÜÇGENİ
ABD'nin Yemen'e hakim olma çabasını sadece, bu ülkenin doğal zenginlikleri ile açıklamaya çalışmak da tek başına yetersiz kalacaktır. Çünkü, ABD'nin İsrail'i koruma, kollama kaygısı da bu tür müdahalelerde önemli bir yer tutar. Aşağıdaki haritaya bakıldığında, Yemen'in, Irak ve Afganistan'dan sonra üçüncü işgal cephesi olarak nasıl bir önem arz ettiği görülebilir.

Yemen, konum olarak Arap Yarımadası'nın Afrika'ya bakan güney ucunda yer alır. Doğudan Umman, güneyden Hint Okyanusu (Aden Körfezi), batıdan Kızıldeniz'le çevrilidir. Malum Amerika 'şer eksenlerini' seven bir ülke ve burada da bir 'şer üçgeni' kurmaya çalışıyor denilebilir. Afganistan, Irak ve Yemen haritalarda tam bir üçgeni temsil ediyor. Bu üçgenin arasında kalan ülkeler de, İran, Suudi Arabistan ve diğer irili ufaklı Körfez ülkeleri. Özetle, ABD bu üç ülkedeki askeri varlığıyla tüm Ortadoğu'yu kontrolü altına almış oluyor. İsrail'in sürekli kaşıdığı, operasyon için ABD'yi sıkıştırdığı İran'a olası bir askeri müdahale bu üçgen sayesinde kolayca yapılabilir. Aynı şekilde Suudi Arabistan'daki aşırıcıların tepesi yine bu üçgene yerleşmiş Amerikan askeri varlığıyla kolayca ezilebilir. Körfez ülkelerinin zenginliklerini sömürmek de yine bu üçgen sayesinde hayli kolay olabilir.

ABD'NİN YEMEN POLİTİKASINI UZMANLARI ANTALIYOR 
ABD'nin bölgedeki niyetlerini bilen Sanaa Üniversitesi'nden Prof. Al-Faqih, mevcut durumla ve geçmişiyle ilgili çarpıcı bilgiler veriyor. Faqih'e göre, 'Her şey 1990'larda Sovyetlere karşı savaşmak için gönderilen militanların, Sovyetlerin çöküşünün ardından ülkeye geri dönmesi ile başladı. Bu askerler, en iyi teçhizatla Amerika tarafından eğitilmişti ve savaşmak dışında hiçbir dil konuşmuyorlardı. Hükümet onlardan korktu. Bir kısmını hapse attı, bir kısmı kendisini tümüyle gereksiz hissetti. Usame bin Ladin, onları ABD'ye karşı savaşmak için tekrar çağırınca, geri gittiler. 11 Eylül sonrası ise uluslararası arenada savaşan bir güce dönüştüler. Bazıları Yemen'e geri dönerek, buradaki merkezin temellerini attı."

Yani, ABD birçok ülkede olduğu gibi çıkarları için önce kötülüğü besledi, işi bittikten sonra da ezmeye çalışıyor.

Ülkenin ana muhalefet partisi Islah'ın milletvekili Abdurrahman Bafadl: Yemen'de demokrasiden geri dönüş söz konusu. Batı da suçlu. ABD ve AB, Yemen'de çok tehlikeli bir oyun oynuyor. Bazen çok fazla demokrasi için itiyor bazen totaliter bir yapıya destekliyorlar. Şu günlerde El Kaide maskesi altında Amerikan tarzı terörizmi görüyoruz. Bu da uçaklarla insanları 'terörist var' diye bombalamak. Ölen siviller kimsenin umurunda değil. Böyle giderse sivilleri kızdırıp teröre destek verir hale getirecekler." yorumunu yapıyor. 

HÜKÜMET ABD OPERASYONLARINA NE DİYOR?
Her ne kadar Yemen hükümeti, El Kaide'ye göz yummakla suçlansa da bir ABD müdahalesine karşı çıkıyor. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Abdul Hadi H. Al Hamdani, El Kaide'ye karşı mücadele edecek güçlerinin olduğunu söylüyor. Hamdani, 'Yabancı bir gücün müdahale etmesi kötü olur. Buna karşı çıkmak için tüm Yemenliler savaşırız' diyerek ABD'ye mesaj veriyor.

Bu ifadelerden Yemen'in ABD'nin işgaline ya da müdahalesine karşı olduğu anlamı netçe çıkıyor. Buna karşın, Amerika'nın zaten güçsüz olan Yemen hükümetine ne kadar kulak asacağı ise tartışılır bir konu. 

Peki ABD'nin müdahalesi halinde Yemen'in yanıtı herşeye rağmen net: " Tüm Yemenliler karşı koyar ve savaşırız. Son dönemde Suudi Arabistan'la yapmaya başladığımız işbirliği sonucu çok sayıda radikal tutuklandı. Bu olumlu gelişmelerin dikkate alınması gerek."

Yine de ABD'nin kafaya koyduğu bir operasyonda böylesine zayıf bir hükümeti dinleme ihtimali neredeyse sıfır. O nedenle önümüzdeki günler, ABD'nin Yemen niyetlerini ortaya koyması açısından önemli görünüyor.

aktifhaber
 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim