• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Şok: İşte CIAMAAT'in Rakiplerine Suikast Düzenleyerek Ele Geçirdiği Kuluçka Makinesi! VİDEO

Şok: İşte CIAMAAT'in Rakiplerine Suikast Düzenleyerek Ele Geçirdiği Kuluçka Makinesi! VİDEO
Finans uzmanı Ömer Özbay borsadaki Paralel Yapı hakkında çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Borsa İstanbul Genel Müdürü İbrahim Turan'ın 331 Cemaat üyesini borsada işe aldığını söyledi.
 

Araştırmacı ve finans uzmanı Ömer Özbay A Haber'de yayınlanan Yaz Boz programında Paralel Yapı'nın Borsa'daki etkisi üzerine dair çarpıcı bilgiler açıkladı. Ömer Özbay 'İbrahim Turan'ın Cemaat'ten 331 kişiyi borsaya aldırdığını söyledi. Özbay Merkez Bankası'nı Cemaat'in kuluçka makinesi olduğunu söylerken yazılımcı genç mühendislerin peş peşe şehit edildiğine bunu intihar kisvesi altında gösterildiğini iddia etti.

 Ömer Özbay Borsa İstanbul Genel Müdürü İbrahim Turan, Yardımcıları Ali Çöplü ve Mustafa Baltacı'nın Pensilvanya'da Fethullah Gülen'le bir görüşme yaptığını ziyaret sonrasında ise Borsaya bir çok Cemaat mensunu mühendisin alındığını ve Amerikan yazılım şirketi NAZDAQ ile ortaklık anlaşması yapıldığı söyledi.

İşte Ömer Özbay'ın yaptığı çarpıcı açıklamaların satırbaşları...

 

BORSADA GÖREVDEN ALINAN KİŞİLER İÇİN PARALEL YAPININ ELAMANI DENDİ

Başkan yardımcılığı görevi yapan iki kişi görevden alındı yada görevi bırakmak zorunda kaldılar. Paralel Yapı'nın elamanı oldukları söylendi.Bir çok kurumda olduğu gibi borsada da paralele yapıdan bahsedebiliriz. Bu iki arkadaş genel müdür muavini olarak görev yapıyor biri bilgi işleme bakıyor, diğeri de dış ilişkilere bakıyor.  En önemli iki nokta. Paralel Yapı dendiğinde bu iki isim göze çarpmış. Görevden alınmış yada istifaları istenmiş detayını bilmiyorum

 NAZDAQ nedir?

2012 yılında bir altyapı eksikliğinden bahsedildi. Borsanın alt yapısı eksik diye bir ortak arayışına gidildi. Yapılan çalışmalar sonunda NAZDAQ'ın en iyi stratejik ortak olduğuna karar verildi. Borsaya en iyi alt yapı yazılımı verecekti . NAZDAQ Amerika'nın önemli borsa şirketi.  Ama kürsel çapta 26 borsası olan muhtelif miktarda saklama merkezi olan, 70 borsaya yazdığı programı satan bir borsa  şirketi. Bir Amerikan şirketine borsanın alt yapısına yaptırdık . Kaldı ki borsanın bilgi işlem bölümünde bu yazılımı yazacak kapasitede.

GENEL MÜDÜR VE  İKİ YARDIMCISI PENSİLVANYA'YI  ZİYARET ETTİ
 
Borsa İstanbul Genel Müdürü İbrahim Turan, Yardımcıları Ali Çöplü ve Mustafa Baltacı Pensilvanya'da hocayı ziyaret ziyaret ediyor. Borsa İstanbul Genel Müdürü İbrahim Turan, Yardımcıları Ali Çöplü ve Mustafa Baltacı Pensilvanya'da hocayı ziyaret ziyaret ediyor. Ziyaret sonrasında  dönüşte sürpriz paketler geliyorlar. Biri bu NAZDAQ paketi biri de Cemaat referanslı mühendislerin borsaya alınması oldu.
 
İbrahim bey göreve geldiğinde  ilk üç ay ne borsanın alt yapısının yetersizliğinden ne de stratejik ortaktan bahsetti.
 
BORSADA RİSK VAR

 

Ben bir kaç  kaç program izledim konuşmacılar diyordu ki Borsanın kablosunu Amerika'ya bağladılar neden milli bir yazılım şirketi   bunu  üretemez miydi diyorlar uzmanlar borsanın kablosu Amerika bağlandı diyorlar. Bizim borsamızda 20 yıl önce bir yazılım programı almıştı bugüne kadar gelmişti. Gayet yeterli gelmişti 700 bin dolara alınmıştı bugün satın alınan borsa yazılım programı 250 milyon dolara alındı diye yazılar çıkmıştı Yaman Törüner bu yönde yazı yazmıştı. Başkan bunları görmezden geldi.

İBRAHİM TURAN BORSANIN YÜZDE 41 HİSSESİNİ SATMA GAYRETİNDE

İbrahim Turan  kendilerine verilen yüzde 41 hissesini tamamını satma gayretinde. Bu yüzde 41 satılmazsa 2015 yılında bu hazineye devredilecek. Şimdi bu yüzde beşin üstünü satma gayreti içinde NAZDAQ  ile yapılan stratejik anlaşma 1300 sayfa.  Yapılan bu anlaşma beni ürkütüyor, içinde neler olduğu kimse tam olarak bilmiyor.

NAZDAQ NE YAPABİLİR?

Milli borsa kürsel sermayenin kontrolünde demektir. Borsada yerli yatırımcı kalmadı. Doğru düzgün hesabı olan iki yüz bin kişi var. Yerli sanayici işlem görmüyor.  Borsamız sadece yabancı fonlara hizmet eder durumda.  Yazılım programımız yerli olmamasının sıkıntılar getirir.

YAZILIM PROGRAMI YAPAN GENÇ YAZILIMICLAR İNTİHAR ETTİ KİSVESİYLE ÖLDÜRÜLDÜ

Yine ilgi çekimi çeken bir şey var. Yazılım programı yapan genç yazılımcılar intihar etti kisvesiyle öldürüldü. Şehit edildi. Niye şehit ettiler. Milli yazılım programı yapan bu çocuklar bu genç çocuklar neden arka arkada öldürüldü.  Demek ki bunu yaparsanız dışarının işine gelmiyor. Programı kendiniz yazmaya kalkarsınız sizin ellerinizi keserler. 250 milyon dolar verip yazılım programı alıyoruz.  Kuşku duyduğum durumlar ortaya çıkıyor bu 1300 sayfada ne yazıyor? Yüzde beş pay veriyoruz diyorsunuz  bin üç yüz sayfalık anlaşma yapıyorsunuz.

İBRAHİM TURHAN CEMAAT MENSUBU 331 KİŞİYİ İŞE ALDIM DİYOR

İbrahim bey kendisi diyor Cemaat'ten 331 kişiyi borsaya aldım diyor. İbrahim Turan 331 kişiyi almakla övünüyor. Şimdi bu adamlardan kurulu sistem halka arz danışmanlığı yapacak. Yedi yılda yüzde iki bin beş yüz büyüyen Cemaat şirketi var. Yedi yıl önce değeri 20 milyon dolarken şimdi değeri beş yüz milyon dolar olmuş. Borsa paralel yapılanırsa bu tür sonuçlar ortaya çıkar. Cemaat şirketiyseniz büyürsünüz.

İBRAHİM TURHAN EKİBİ  NEREDEN GELDİ?

İbrahim Turhan geldiği günden beri borsa adına neler yaptı?  Alt yapı adına çalışıyorlar diğer ekibi ilgisiz alanlardan geldiler. Cemaat'in kuluçka makinesinden geldiler.  Merkez Bankası'ndan geldi. Merkez Bankası Cemaat'in kuluçka makinesidir.  Nerede bir eleman eksikliği olursa oradan geliyor. Borsada ne olup bittiği Ankara'da pek izlenemez, bilinmez. Borsa dilini kullanarak sizi en müşkül durumda ikna edebilir.Bizim borsamız tipik bir kumarhane.

17 ARALIKTAN SONRA BU YAPI BANK ASYA'YA 66 MİLYON DOLAR YATIRDI

Takas Bank'ın parası oradaydı. Saklama hizmeti veren bir kurum, sahibi de İbrahim bey. Takas Bank borsanın iştirakidır. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan'dır. Yönetim Kurulu Üyesi de Ali Çöplü'dür. Ciddi karlı, sermayesi güçlü, kasasında ciddi nakdi olan bir kurum.  17 Aralık'tan sonra  bu yapının Bank Asya'ya 66 milyon dolar para yatırıldığı söyleniyor.

Borsaya beş milyon dolar değer biçilirken neden bir milyar dolara düştü. Amerikalı şirketten sonra bu rakam bir milyar dolara düştü. Şu anki kullanılan kampüsün değeri bir milyar dolardan fazla.

 

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim