• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Şok Eden Rapor Ortaya Çıktı: Gülen Örgütü İşte Böyle Kuruldu!

Şok Eden Rapor Ortaya Çıktı: Gülen Örgütü İşte Böyle Kuruldu!
Gülen'le ilgili 1999'da rapor hazırlayan Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral'ın tespitleri 17 Aralık darbe girişimine ışık tutuyor: Devleti ele geçirmek için 'her yol mubahtır' stratejisini izledi. Emniyet'te istihbarat örgütü kurdu. Karşı çıkanları tasfiy

Fethullah Gülen ve grubuyla ilgili devletin hazırladığı ilk istihbarat raporu, örgütün darbeye nasıl hazırlandığını gözler önüne seriyor. 17 Aralık darbe girişimine ışık tutan rapor, dönemin Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral tarafından 1999 yılında kaleme alındı. Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, İstihbarat Daire Başkanlığı ve Teftiş Kurulu'na gönderilen 'İdeolojik Değerlendirme Raporu', Gülen örgütünün örgütlenme modeli, hedefleri ve örgütün lideri Fethullah Gülen'in çelişkilerini gözler önüne seriyor. Örgütün ilk kez devlet kayıtlarına girmesini sağlayan raporun ardından Gülen, Türkiye'den ayrıldı.

Raporda, Gülen'in alışılmış din adamı profilinden uzak olduğu belirtilerek şu ifadeler kullanılıyor: 'Din adına farklı söylemleri bulunan, kimi zaman 'sfenks' kadar sessiz, kimi zaman Atatürk'ü övmeye gerek duyan, kimi zaman 8 yıllık eğitime destek verecek kadar reformcu, rejim yandaşı ve aydın bir düşünür, kimi zaman da farklı dinlerin temsilcilerine dünya barışı adına çağrılar yapacak, hatta Papa ile fikir teatisinde bulunabilecek kadar da enternasyonal yanı güçlü biri olarak görüntüler vermektedir.

ÖRGÜT MANTIĞI: HİLE MÜBAHTIR

1999 tarihli değerlendirme raporunda örgüt mensuplarının, 'baş imam' Fethullah Gülen'den aldıkları fetvalar doğrultusundaki davranışları ile kendi düşüncelerinin zıttı olanlara karşı 'hile mübahtır' yöntemi ile tedbirler geliştirdikleri yazıldı.'

GEREKİRSE KİŞİLER FEDA EDİLİR

Gülen cemaatinin devlet içindeki yapılanmasının, alışılmış örgütlenme modelinin dışında olduğunun belirtildiği raporda, örgüte göre makamların öncelikli olduğu ve kişilerin ikinci planda kaldığı vurgulanıyor. Gülen cemaatinin örgütlenme modeli ve hedefleri ilk kez resmi devlet raporlarına şu ifadelerle yansıdı: 'Kişiler makamlara tercih edilmekte ve gerekirse ya da herhangi bir nedenle güç durumda kalındığında kişiler feda edilerek yerlerine hazır tutulan, kendilerinden olan kişilerin getirilmesi için yoğun çaba sarf edilmektedir. Mümkün olmaması halinde mevcut bürokrat ya da siyasetçilere hoş görünmek suretiyle kendi tabirleriyle 'Kullanabildiğin sürece ya da sana zarar vermeyecekse istifade et' taktiği ile yönetim kademelerini kontrol altında tutmaya çalışmaktadırlar.'

EMNİYETE SIZMA HEDEFİ

Fethullah Gülen grubunun sadece dini alanda değil eğitim, basın, ticaret, para piyasası gibi alanlar ile ordu ve polis teşkilatı içinde de yoğun bir örgütlenme çalışması yaptığının vurgulandığı raporda, 'Bu faaliyetleri ilmi masumiyet kisvesi ile izah etmek mümkün değildir' ifadeleri kullanılıyor. Işık kışlalarında özenle yetiştirilen ışık süvarileri, ağabeyleri tarafından yönlendirilerek bu birimler için açılacak imtihanlara özenle hazırlanarak sızma faaliyetleri içerisine girdikleri alınan bilgilerdendir. Sızmalardan Emniyet teşkilatının en çok İstihbarat, Bilgi İşlem, Personel birimleri hedef yapılmıştır.

HABER ALMA TEŞKİLATI KURDU

Gülen grubunun Emniyet teşkilatı ve istihbarat birimlerinde örgütlenmesindeki amaç da rapora yansıdı. Gülen'in, 'Hasım cepheyi mükemel işleyen haber alma teşkilatıyla içeriden tanırken öte yandan da hasım cephenin aynı faaliyetleri kendi içimizde sürdürmesine müsaade edilmemeli' tarzında bir mantaliteye sahip olduğu vurgulandı ve istihbaratı bu nedenle ele geçirmeyi amaçladığı vurgulandı.

1999'da örgüt tespiti

Gülen grubunun örgüt deyimine uygun bir yapılanmasının oluştuğu kesindir. Belki silahlı bir cemiyetten söz etmek şimdilik mümkün değildir. Ancak, ele geçirmeyi hedeflediği devlet kurumlarından bazıları dikkate alındığında, hedefi topyekün ele geçirme şeklinde ve bu kurumların yöneticilerinin Işık evlerinde yetişen mensupları tarafından işgal edilmesiyle mümkün olacağı gerçeği kendi deyimleri ile itiraf edilmiş bir suç olarak karşımızdadır.

İki medreseden birden kovuldu

İşte o rapordan önemli tespitler:

- 40'lı yılları zemmederek gizli gizli, hem de dört yaşlarındayken annesi tarafından gece yarıları gizli olarak kaldırılarak Kur'an okuduğundan bahseden Gülen, annesinin gündüzleri de köyün kızlarına, kadınlarına Kur'an öğrettiğini söyleyerek adeta kendi kendisini tekzib ediyor.

- Farz olan tesettürü fer'i mesele olarak açıklıyor, sünnet olan sarığı ise nerede ise dinin vazgeçilmez bir öğesi gibi görüyor.

- Fethullah Gülen, Sadi Efendi'nin medresesinden atıldığı gibi, Cemal Efendi'nin Taş Mescidi'nden de kovuluyor. Fethullah Gülen, bu olayı şöyle anlatıyor: 'Taş Mescide gittim. Oranın imamı da Cemal Efendi. Bu zat aynı zamanda Seyfettin Efendi'nin ikinci bacanağı. Benim medreseye girip çıktığımı görünce, orada kalanlara 'Bu Ramiz'in oğlu buraya niçin girip çıkıyor. Sakın onu medreseye almayın' demiş. Oradan da ayrılmak zorundaydım.'

- İki senelik bir dini eğitimden sonra 17 yaşında müftülüğe talip oluyor.

SEYİT Mİ ŞERİF Mİ?

- Ortaya şecere koymamasına rağmen, hayatta olmayan ana ve babasının ağzından Seyit olduğu izlenimi uyandırmaya çalışıyor. Yani arkasından gelen cemaatine dolaylı yoldan, 'Ben Seyidim' mesajı veriyor. Nevval Sevindi'nin 1997 basımı 'Fethullah Gülen'le New York Sohbeti' adlı kitabın 23. sayfasında Hoca karşımıza bu sefer Seyit olarak değil Şerif olarak çıkarılmaktadır: 'Erzurumlu eski bir aileden olan Fethullah Gülen, soyağacı olarak bir yandan Selahattin Eyyubi'ye, diğer yandan Hz. Ali'ye dayanıyor.'

'PARALEL DEVLET FİTNEDİR'

- Adil Sönmez'in hazırladığı kitapta Fethullah Gülen'e yöneltilen sorulara verdiği cevaplar da dikkat çekici. Gülen, paralel devlet iddialarına ilişkin şu cevabı veriyor: 'Böyle bir teşkilat veya teşkilatlanmanın hayal mahsulü olduğunu söyledim. Çokları da beni devlete çok bağlı olmakla suçluyor. Mevcut devlete alternatif örgüt teşkili bir fitnecilik, bozgunculuk demektir. Böylesi bozgunculuk ve fitneden en çok kaçınan ve istikrarı en fazla müdafaa eden birisi olduğumu, beni uzaktan ve yakından tanıyan herkes bilir.'

Takiye sanatının virtüözlerinden

Raporda, örgüte yönelik başlatılan soruşturmanın ardından cemaat mensupları arasında tedirginliğin arttığı ve buna paralel olarak Gülen örgütlenmesinin temel taktiklerinden olan takiye yönteminin uygulanarak tedbirlerin artırıldığı vurgulandı. Aynı raporda 'Komiser ve komiser yardımcısı rütbesinde bulunan teşkilatımız mensuplarının örgütlenme içerisinde yoğunlukta olduğu yolunda emareler mevcut olup, bu konudaki tespit çalışmamız devam etmektedir' ifadeleri yer aldı. Saral, raporunda Gülen için dikkat çekici bir niteleme kullanıyor: 'Takiye sanatının gelmiş geçmiş en önemli virtüözlerinden biri. 'Raporun yazıldığı 1999 yılında, Gülen'in düşüncelerinden yola çıkılarak henüz evrim aşamasında oldukları ve 'devrim' aşamasına geçemediklerinin anlaşıldığı ifade ediliyor. Gülen'in Bediüzzaman Said-i Nursi'yi, 'karşı cephe'ye aksiyoner tavır almamakla suçladığı ve eleştirdiği de raporda belirtilerek, 'devleti diğer önemli mevkileriyle en üst düzeyde ele geçirmeyi amaçladığı anlaşılmıştır' denildi.

Fethullah Gülen'in, ABD'ye gitmesine neden olan raporda, 'Fotoğrafını hep kendisi çekti. Toplum görülmesi gerekeni değil, kendisinin göstermek istediğini görmekle yetindi. Bazı siyasiler onun havasından yararlandı' deniliyor.

Amaca ulaşmak için her yol mübah

- Gülen'e göre toplumun gelir seviyesi düşük ancak zeki ve çalışkan öğrencileri, okullardan özenle seçilerek ışık evlerine gelmeleri, 'ağabey' tabir edilen şahıslarca ders çalıştırılmakta ve telkin yöntemiyle cemaate kazandırılmanın ön hazırlığı yapılmaktadır.

- Gençler belli bir seviyeye geldiklerinde özel okullar ve yurtlarda eğitmek bahanesiyle evlerinden ve ailelerinden koparılarak, tarikat için ihtiyaç duyulan okullara yerleştirilmektedirler. Cemaate kazandırılan bu öğrencilerin gönderildikleri okulların veya kursların, aile ve kendi çevrelerinden uzak olmasına dikkat edilmektedir.

- 'Esnaf, tüccar ve kazanç seviyesi ne olursa olsun bütün cömertler'e seslenilmek suretiyle cemaatin giderlerini karşılamada bu kesimi ikna ederek 'silkelemektedir.'

- Gülen istenilen güce ulaşıncaya kadar geçici olarak Işık evlerinde kendi yetiştirdiği prototipler ile Müslümanlığı temsil etmeyi elzem görmektedir.

- Gülen, ülkemizde faaliyet gösteren partilerin bir çoğunu kendi etki alanına alabilmek için çaba sarf etmektedir.

Cemaatin hiyerarşik yapısı

İşte devletin 1999'da hiyerarşik şemasını tespit ettiği Gülen örgütü:

- İstişare Grubu: 7 kişiden oluşur. Başkanlığını Fethullah Gülen yapar

- Dünya İmamı: İstişare grubundan biridir. Görevi dünyadaki bölge ve ülke imamlarını atamak, istişare sonucu alınan kararları uygulamaktır.

- Coğrafi Bölge İmamı: Bir dünya coğrafi bölgesinden sorumlu olan kişidir

- Ülke imamı: Bir ülkenin tamamından sorumlu olan kişidir

- Bölge İmamı: Bir coğrafi bölgeden sorumlu kişidir.

- İl İmamı: Bir ilin tamamından sorumlu olan kişidir

- İlçe İmamı: İlçenin tamamından sorumlu olan kişidir

- Semt İmamı: Semtten sorumlu kişidir

- Mahalle İmamı: Mahalleden sorumlu olan kişidir

- Ev İmamı: Evden veya yurttan sorumlu olan kişidir.

- Serrehberler

- Belletmenler

- Öğrenciler ve cemaat mensupları

Raporda, örgütün emniyetteki yapılanması da isimleriyle yer aldı

1) Emniyet Amiri Hakan Ö. Personel D. Bşk.

2) Emniyet Amiri Mehmet T. Personel D. Bşk.

3) Kom. Yrd. Murat D. Personel D. Bşk.

4) Kom. Yrd. Bahattin T. Personel D. Bşk.

5) Kom. Yrd. Hakan T. Personel D. Bşk.

6) Komiser Adnan Ö. Personel D. Bşk.

7) Komiser Gaffur Y. Personel D. Bşk.

8) Komiser Fazlı G. Personel D. Bşk.

9) Komiser Muzaffer B. Personel D. Bşk.

10) Komiser Cem T. Personel D. Bşk.

11) Başkomiser Ruhi Y. Eğitim D. Bşk.

12) Komiser Yılmaz A. TEM. D. Bşk.

13) Komiser Mehmet A. Personel D. Bşk.

14) Komiser Erkan D. Personel D. Bşk.

15) Komiser Murat K. Personel D. Bşk.

16) Komiser Adem B. Diyarbakır Pol. Okulu

17) Başkomiser Necmettin U. Diyarbakır Pol. Okulu

18) Başkomiser Yesari V. Diyarbakır Pol. Okulu

19) Komiser Gafur Y. Elazığ Pol. Ok.

20) Komiser Erdoğan S. Elazığ Pol. Ok.

21) Komiser Sebahattin P. Elazığ Pol. Ok.

22) Komiser Aydın D. Elazığ Pol. Ok.

23) Komiser Selçuk Ö. Elazığ Pol. Ok.

24) Komiser Adem Y. Elazığ Pol. Ok.

25) Komiser Eyüp D. Elazığ Pol. Ok.

26) Komiser Hüseyin K. Elazığ Pol. Ok.

27) Komiser Cihan A. Elazığ Pol. Ok.

28) Komiser Yusuf S. Polis Koleji

29) Komiser İsmail Ö Polis Koleji

30) Komiser Muharrem S. Polis Koleji

31) Başkomiser Oktay K. Polis Akademsi

32) Başkomiser Tahsin P. Polis Akademisi

33) Komiser Gürbüz P. Polis Akademisi

34) Başkomiser Halil S. Adana Polis Okulu

35) Komiser Uğur Ş. Erzurum Polis Okulu

36) Komiser İbrahim A. Erzurum Polis Okulu

37) Komiser Halil A. Erzurum Polis Okulu

38) Komiser Hasan B. Erzurum Polis Okulu

39) Komiser Erdoğan E. Eğitim D. Bşk.

40) Komiser Hasan B. Eğitim D. Bşk.

41) Komiser İbrahim E. İdari ve Mali İş. D. Bşk.

42) Komiser Yrd. Ali A. Personel D. Bşk.

43) Kom. Yrd. Hüseyin G. Personel D. Bşk

45) Komiser Yrd. Ersin T. Personel D. Bşk.

46) Komiser Yrd. Murat Y. Personel D. Bşk

47) Komiser Yrd. Cafer K. Personel D. Bşk

48) Komiser Yrd. Köksal D. Personel D. Bşk

49) Komiser Yrd. Yusuf İ. Personel D. Bşk

50) Komiser Yrd. Hasan A. Personel D. Bşk

51) Komiser Yrd. Abdurrahman K. Personel D. Bşk

52) Şube Müdürü Fuat Ö. Personel D. Bşk

53) Emniyet Amiri Ramazan A. Personel D. Bşk

54) Başkomiser Uğur A. Personel D. Bşk

55) Komiser Yrd. İsmail O. Personel D. Bşk

56) Komiser Sedat P. Personel D. Bşk

57) Başkomiser İsmail U. Personel D. Bşk

58) Komiser Dursun G. Personel D. Bşk

59) Komiser Yrd. Ahmet Y. Personel D. Bşk

60) Komiser Yusuf B. Personel D. Bşk

61) Komiser İhsan Ö. Personel D. Bşk

62) Komiser Ömer Ç. Personel D. Bşk

63) Komiser Yrd. Ömer A. Personel D. Bşk

64) Komiser Erkan D. Personel D. Bşk

65) Komiser Yrd. Hasan A. Personel D. Bşk

66) Komiser Osman Ş. Personel D. Bşk

67) Komiser Tahsin D. Personel D. Bşk

68) Komiser Yrd. Yavuz P. Personel D. Bşk

69) Komiser Yrd. Erdal S. Personel D. Bşk

70) Komiser Yrd. Ersin C. Personel D. Bşk

71) Komiser Yrd. Ferhat G. Personel D. Bşk

72) Komiser Yrd. Rakkas A. Personel D. Bşk

73) Komiser Yrd. Yılmaz A. Personel D. Bşk

74) Komiser Yrd. Kenan B. Personel D. Bşk

75) Komiser Yrd. Eren Ö. Personel D. Bşk

76) Başkomiser Murat Y. Elazığ Polis Okulu

77) Başkomiser Mustafa E. Elazığ Polis Okulu

78) Başkomiser Murat Ş. Elazığ Polis Okulu

79) Emniyet Amiri Erkan G. TEM D.Bşk.

80) Komiser Yrd. Hasan Ş. Kaçakçılık D. Bşk.

81) Polis Memuru Muhsin P. İçişleri Bk.

82) Başkomiser Cengiz Ş. Polis Akademisi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim