• BIST 117.651
 • Altın 167,479
 • Dolar 3,9258
 • Euro 4,8136
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 13 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

SKANDAL KARARA TEPiKiLER BÜYÜYOR

SKANDAL KARARA TEPiKiLER BÜYÜYOR
Elazığ İhya-Der başkan ve üyelerine verilen toplam 150 yıllık hapis cezası Diyarbakır’da yüzlerce kişinin tarafından kınandı.

Yapılan konuşmada, sivil alandaki temel hak ve özgürlüklerle ilgili meşru çalışmaların niyet okumalarla, suç olarak algılanması bir zihniyet sorunu olduğuna dikkat çekilerek, cezaların kaldırılması talep edildi.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “Kutlu Doğum Haftası ve Mekke’nin Fethi Gecesi” gibi çeşitli etkinlikler düzenledikleri ve bu etkinliklere katıldıkları gerekçesiyle Elazığ İhya-Der yönetici ve üyelerine verilen toplam 150 yıllık hapis cezası, Diyarbakır’daki 35’e yakın STK tarafından kitlesel basın açıklamasıyla kınandı. Aralarında Mustazaf – Der, MÜSİAD, Özgür – Der, İkra – Der, İlim – Der, Şura- Der, Hür – Der, Memur – Sen ve gibi STK’ların bulunduğu ve “Sivil Toplum Kuruluşları Susturulamaz” adıyla Dağkapı Meydanı'nda saat: 12.00’de yapılan kitlesel eyleme 7’den 70’e herkes katıldı.

Yapılan eylemde “Meşru Hakların Suç Sayılması Zulümdür” şeklinde pankart açılırken, “Vampir yarasalar karanlığı bekler”, “Derinler yine iş başında”, Cenaze namazına, kutlu doğuma bende katıldım” ve “Bana da 150 yıl” şeklinde dövizler taşındı.

Haklar Engellenmemeli

35 Sivil Toplum Kuruluşu adına ortak basın metnini Mehmet Eroğlu okudu. Sivil alandaki temel hak ve özgürlüklerle ilgili meşru çalışmaların niyet okumalarla, suç olarak algılanması bir zihniyet sorunu olduğuna dikkat çeken Eroğlu; toplumsal barış ve bir arada adil bir yaşam için herkesin kendi inanç ve değerleriyle, görüşüyle var olması ve faaliyet yürütmesinin en temel hak olduğunu söyledi.

Yasal Faaliyetlere Ceza, Hukuk Skandalıdır

Sivil toplum örgütlerinin, Türkiye’deki dini, etnik veya diğer hak taleplerinin yaşama geçirilmesi için çalışan vazgeçilmez unsurlar olduğunu ifade eden Eroğlu;  Sivil Toplum Örgütleri’nin yasal ve meşru faaliyetlerinin son zamanlarda örgütsel faaliyetler olarak suçlandığı ve üyelerine cezalar verildiğini ifade etti.

Eroğlu; sözlerini şöyle sürdürdü; “Suçlamaların tamamı Sivil Toplum Örgütleri’nin usulünce kabul edilmiş tüzüklerinde bildirilen faaliyet alanları içinde bulunan ve yetkililerin bilgisi dâhilinde yasal olarak yapılan çalışmaların örgütsel faaliyet olarak gösterilmesi zulüm olduğu kadar, hukuk skandalıdır. Türkiye yasaları ve İnsan hakları Avrupa sözleşmesi ve mahkemesi kararlarına göre; hakaret, müstehcenlik veya şiddete çağrı yapılmadığı sürece ifade özgürlüğü sınırlandırılmamalıdır. Aynı şekilde başkalarının hak ve özgürlüklerin sınırlamayan, baskı ve şiddet içermeyen her türlü faaliyet, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı kapsamındadır.”

Eroğlu; ifade özgürlüğü, sadece kabul gören fikir ve ifadeler için değil, halkın veya resmi ideolojinin huşuna gitmeyen, hatta şok eden ifadeler için sağlanması gerektiğini söyledi.

İrtica Eylem Komplosu Uygulamaya mı Konuldu?

Ergenekon davasında ıslak imzalı belgenin kriminal incelenmesinde yargılanan sanığa ait olduğu tespit edildiği halde delil olarak kabul edilmediğini hatırlatan Eroğlu; İhya- Der Genel Merkezi’nin arandığı sırada üyelerin bile varlığını kabul etmediği bilgisayar çıktısı/ fotokopi belgenin mahkemelerce kabul edilmesi düşündürücü olduğu kadar ürkütücü de olduğunu söyledi. Eroğlu; “İrtica eylem planı çerçevesinde mütedeyyin çevrelerin ev ve kurumlarına belge, silah bırakma gibi yürütülecek komplo faaliyetlerinin uygulamaya konduğu şüphesini güçlendirmektedir. Ayrıca, operasyonun hazırlık aşamasındaki ilgili kolluk amiri Ergenekon kapsamında halen tutuklu bulunması da dikkat çekicidir” dedi.

Cezalar Kaldırılmalı

Sonuç olarak, temel hak ve özgürlükler ideolojilere kurban edilemeyeceğini ifade eden Eroğlu; şiddete yönelik olmayan, ifade ve örgütlenme özgürlüğü kapsamındaki faaliyetleri suç olarak değerlendiren zihniyetin terk edilmesi gerektiğini ve bir arada eşit ve adil yaşamaya değer verilmesi gerektiğini söyledi.

İhya-Der üyelerine karşı soruşturma ve yargılamadan doğan meşru haklarının ihlalini kınadıklarını belirten Eroğlu; “Dini veya diğer hassasiyetleri nedeniyle çalışma yapan STK’ların ulusal ve uluslar arası hukuka göre meşru faaliyetleri suç sayılmamalı, hakları engellenmemeli, soruşturmalara son verilmeli, cezalar kaldırılmalıdır.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardında karara tepki göstermek amacıyla 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi. Grup daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı.

İLKHA

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim