• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Siyonist'ten Filistin İçin Alternatif Vatan!

Siyonistten Filistin İçin Alternatif Vatan!
Ürdün'de protesto gösterilerinin devam etmesi İsraillileri yeniden Filistinliler için alternatif vatan tezini öne çıkarmaya sevketti.

  

Ürdün’de protesto gösterilerinin yayılarak ve artarak devam etmesi İsrailli Sağcı Partilere mensup kişileri yeniden Ürdün’ü Filistinliler için alternatif vatan olarak öne çıkarmalarına sevketti. Bazı köşe yazarları da İsrail’in mevcut konjöktürü kullanarak bu tezi hayata geçirmesini ve Ürdün’de bir Filistin devleti kurması gerektiğini öne sürüyorlar.

Benyamin Netanyahu kabinesinde kimi bakanlarca da desteklenen bu tez Telaviv ile Amman arasında ilişkilerin kötüleşmesine hatta Kral Abdullah’ın İsrail hükümet kurmaylarını boykot etmesine neden oldu.

FİLİSTİNLİLER İÇİN ALTERNATİF VATAN

Ulusal Birlik Partisi milletvekili Arie Eldad ise “Filistin Devleti kurulsun isteniyor, Hâlbuki böyle bir devlet zaten Ürdün’de vardır” diyerek bu tezi savundu.

Bütün bu açıklamalardan sonra Ürdün Dışişleri Bakanlığı,  İsrail’in Amman Büyükelçisi Dani Navo’yu  ifadesini almak üzere bakanlığa çağırdı. Büyükelçi,  Eldad’ın açıklamalarının kendi şahsi görüşü olduğunu ve İsrail’in resmi tutumunu yansıtmadığını söyledi.

Öte yandan İsrailli akademisyen Han Ben İlyahu, İsrail Kanal 7 televizyonunda yayınlanan makalesinde kral II. Abdullah’ın hicaza sürülmesini yerine de Filistin Devleti başı olarak Mahmud Abbas’ın atanmasını istedi.

MÜFİD: ALTERNATİF VATAN TEZİ BİR SİYONİZM PROJESİDİR

Arap Dünyası’ndaki halk ayaklanmalarını değerlendiren İlyahu, geleceğe ilişkin durumun belirsiz olduğu bölgedeki mevcut konjöktürden faydalanarak İsrail’in Filistinlileri kovup Kral Abdullah’ı devirmesini ve onu atalarının geldiği yer olan Suudi Arabistan’a sürmesini istedi.

Bazı gözlemcilere göre İsrail’in mevcut durumu istismar edip Filistinlileri Batı Şeria’dan ve 48 Toprakları’ndan kovup Ürdün’e sürmek istemesi ihtimal dışı değildir.  Siyasi analist Abdulkerim Müfid’e göre İsrail stratejik vizyonundan vazgeçmeyecektir: “O vizyon da denizle nehir arasında Yahudiler için tek halk tek devlet vizyonudur.”

KRAL ABDULLAH VE İSRAİL

El-Cezire’nin internet sitesine konuşan Müfid’in görüşleri şöyle: “İsrail tarihsel olarak Ürdün’e hep fonksiyonel bir rejim gözüyle bakmıştır. Dolayısıyla İsrail’in stratejilerine ve vizyonuna ters düştüğünde kralı gözden çıkaracaktır. Bana göre alternatif vatan tezi bir siyonizm projesidir, İsraillilerin benimsediği bir peojedir. İsrailli bazı yetkililerin ağzından çıkan demeçler aslında İsrail’in kurumsal olarak inandığı şeylerin dile getirilmesidir.

İsrail, Arap Dünyası’ndaki konjöktürü özellikle de Ürdün’le ilgili şartları istismar ederek kendi vizyonunu, çözüm önerilerini dayatmak ve oldu-bitti siyaseti izlemek istiyor. Bir sonraki aşamada yapacağı şey Filistinlileri Ürdün’e doğru sürmektir.”

NİL’DEN FIRAT’A : BÜYÜK İSRAİL HAYALİ

Öte yandan Necah Üniversitesi Siyasal Bilgiler Profesörü Abdussettar Kasım ise konuyla ilgili şunları söyledi: “İsrail’in dindar tarafı halen Büyük İsrail (Nil’den Fırat’a) inanıyor. Buna göre diyelim ki Filistinlileri kovdular, yarın bunlar Ürdün ve Irak’ı da isterler” dedi. el-Cezire’ye konuşan Kasım , “İsrail Filistinlileri kovmayı planlamaktadır. Ancak bölgedeki denklem ve güç dengeleri değiştiğinden bunu başarma imkanı yoktur. Özellikle Arap rejimlerinin İsrail’i tanıma fikri çöktü, Arap Dünyası’ndaki derinliğini kaybetti,” dedi.

Kasım ayrıca “Başbakan Netanyahu’nun “Güneş Altında Bir Mekân” isimli kitabında İsrail’in elindeki topraklarının Büyük İsrail topraklarının ancak % 15 kadar olduğunu yazdığını dolayısıyla alternatif vatan düşüncesinin İsraillilerin gündeminden hiç düşmeyeceğinizi ancak gerçekte bunu yapma ve hayata geçirme güçlerinin olmadığını” söyledi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim