• BIST 117.651
 • Altın 167,415
 • Dolar 3,9258
 • Euro 4,8136
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 10 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

ŞİRKİN ŞİFASI: İHLAS SURESİ

ŞİRKİN ŞİFASI: İHLAS SURESİ
TARİHİ ARKA PLAN ve KURAN BÜTÜNLÜĞÜNDE ŞİRK MANTIĞI

 

 

 

 

 

 

İnsanlık tarihi incelendiğinde ve tüm din tarihi incelendiğinde, Adem’den beri tüm kavimler “HERŞEYİ YARATIP YÖNETEN, HERŞEYE GÜCÜ YETEN, MUTLAK AŞKIN, GÖRÜLMEYEN TEK TANRI’YA İNANMAKTADIRLAR”. Bunun istisnası yoktur.

Bu kavimler kendilerine bu İMANI öğreten Peygamberlerinin ( selam hepsine ) ardından, o TEK TANRI inancını hep korumuşlar, ancak geçen süreler içinde O TEK TANRININ isminin altına çeşitli isimler eklemişlerdir. Bu isimlerin, “O TEK TANRI’dan aldıkları yetki ile, ya da O’ndan taşıdıkları bir parça sebebi ile, ya da O’ndan yaratıldıkları inancı ile KUTSAL olduklarını, İNSANÜSTÜ olduklarını, YETKİLERİ ve GÜÇLERİ olduklarını inançlaştırmışlardır.”

Ve bunun sonucunda, EN ÜSTTE O TEK TANRI ve altında,  bir taneden otuzbin taneye kadar yarı-tanrılar sisteminden oluşan “dinler” türetmişlerdir.

Ancak hiç kimse bu alt tanrılar için KENDİ BAŞINA BİR ŞEYİ YARATABİLİR, YOKTAN VAR EDEBİLİR yani O TEK TANRI İLE AYNI ÖZELLİKLERE SAHİPTİR dememiştir. Yeryüzündeki bu dinlerin hiç birisi ve hiçbir mensubu kendilerinin O TEK TANRIYA ŞİRK KOŞTUĞUNU yani MÜŞRİK olduğunu kabul etmez ve bunu şiddetle reddeder. O’nun TEK olduğunu söyler. Bir Hindu da, Bir Mecusi de, Bir Şintoist de Bir Hristiyan da ve tüm diğerleri de size bunu açıkça söyleyecek hatta bu sorgunuza bozulacaklardır.

Gerek tarihsel verilerden gerekse Kuran’daki anlatımlardan, genel olarak üç sınıf sahte tanrıların O TEK TANRI’ya nispet edilerek şirk ( ortak ) koşulduğunu görüyoruz. Bu kategoriler ve bu tip inanç sahiplerine göre onların “kutsal olmalarının delilleri” şu şekildedir :

1- Başta peygamberler olmak üzere, salih insanlar, muttaki kişiler geçen süreç içinde, din adamları sınıfı o anda ve geçen süreç içinde : Bu kategoridekiler, O TEK TANRIDAN Vahiy aldıkları için, ve O’nun adına konuşma yetkisinde oldukları için KUTSALDIRLAR ve DİN HÜKÜMLERİ koyabilir ve değiştirebilirler. Bu yüzden insanüstüdürler, olağanüstüdürler ve kutsaldırlar.

2- Melekler ve/veya tabiat güçleri : Allah’ın tüm vahiylerinde kendi yarattığı kulları ve kendi başlarına hiçbir şeye güç yetiremeyecek sadece Allah’ın emirlerini yerine getiren varlıklar olarak tanımladığı melekler bir çok ümmet tarafından, Allah’ın kendi varlığından “birer parça” taşıdıklar gerekçesi ile ve kendi başlarına işler yapabildiklerine olan inanç ile KUTSALLAŞTIRILMIŞLARDIR.

Bu inancın bir önceki aşaması ise ANİMİZM ve bir sonrakisi PANTEİZMDİR ( Vahdeti Vucud ). Bu inançlar da evrendeki her şeyin O TEK TANRIDAN bir PARÇA taşıdığı ( Animizm ) ve hatta O’nun kendisi olduğu ( PANTEİZM ) düşüncesiyle Kutsallaştırılmışlardır. ( Allah’u es-SAMED in ne demek olduğu aşağıda buradan anlaşılacaktır )

3- Krallar ve hanedanları, Liderler, Ulusal Kahramanlar : Bu inançlar da, kendilerini yöneten kişilerin O TEK TANRI tarafından seçilerek atandığına, soylarının da kutsandığına, kendilerine dünyevi zaferler kazandıran ya da ülkeler, sistemler kuran  Liderler ve Kahramanların O TEK TANRI tarafından seçilmiş ve gönderilmiş ve görevlendirilmiş insan üstü varlıklar olduğuna inanarak Kutsallaştırılmış ve her söyledikleri, kanunları kuralları MUTLAK HAK olarak kabul edilmişlerdir.

Evet, işte şirkin bu kategorik durumu Adem’den beri tüm ümmetlerde görülmüş ve kendilerince koydukları bu gerekçelerle bu yarı-tanrılaştırdıkları isimlere Kutsiyet atfetmişler, onların tüm sözlerinin “DİN” olduğunu kabul etmişler ve kendilerine dünyada ve ahirette faydalar vereceklerine inanmışlar ve bu nedenle O TEK TANRI ile beraber bunların da İSİMLERİNİN TESBİH EDİLMESİ ve ONLARA DA TAZİMDE BULUNULUP ONLARIN DA YÜCELTİLMESİ GEREKTİĞİNİ bir iman esası olarak tescil etmişlerdir. Onlar anılmadan, kabul edilmeden DİNLERİNİN EKSİK OLACAĞINA İMAN ETMİŞLERDİR.

Şirkin, Adem’den beri hikayesi budur.

En son, MS.7. yüzyılda Mekke toplumunun içinden çıkmış Muhammed Peygambere ( selam ona ) inen Vahiy ( el-Kuran ) o çağda ve toplumda yukarıdaki şirk kategorilerinin hemen hemen hepsini ya da bir kısmını bünyelerinde barındıran KUREYŞLİLER-HRİSTİYANLAR-YAHUDİLER özelinde bu durumu açıklamış ve tüm insanlığa bir kere daha bu inançların uydurma olduğunu, o isimlere Allah’ın böyle yetkiler vermediğini, tüm varlıkların ( peygamberler dahil ) Allah’ın kulları olup imtihan olduklarını, dünyada ve ahirette kendilerine bir fayda ya da zarar vermeye hiçbir güç ve yetkilerinin olmadığını ve buna iman edip bu şekilde yaşamaları gerektiğini belirtmiştir. “İşte dosdoğru din (ed-din, din ül qayyime )budur ancak İNSANLARIN ÇOĞU BİLMEZLER” ( Rum 30 v.d. ) demiştir.

Kuran’ın tamamında anlatılan bu ŞİRK-TEVHİD açıklamasıdır, ve muhkem ve yalın halde İHLAS SURESİNDE özetlenmiştir. Bu surenin diğer adı da TEVHİD suresidir.

İHLAS SURESİ

 

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

 

قُلْ هُوَ اللّٰهُ اَحَدٌ  

اَللّٰهُ الصَّمَدُ

لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ

وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا اَحَدٌ

 

RAHMAN VE RAHİM ALLAH ADIYLA

De ki : ( aynen tüm inançların söylediği gibi ) O ALLAH TEK’tir

( ama tümünüzün inandığı gibi paramparça bir tek değil ) ALLAH SAMED’dir  (Yani öyle TEK’tir ki O, parçalanamaz, bölünemez, en ufak bir parça koparılamaz, eklenemez, içinden bir şey çıkamaz, giremez, BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜN HALİNDE TEKTİR )

DOĞURMAMIŞTIR, DOĞURULMAMIŞTIR ( oğlu-kızı-kardeşi-eşi-anası-babası YOKTUR )

HİÇ BİR ŞEY ONUN DENGİ-EŞİ-BENZERİ DEĞİLDİR ( o isimlere O’nun gibi muamele etmeyin, yüceltmeyin, tazim etmeyin, onlar da O’nun sadece kullarıdır, başka hiçbir şey değiller )

( İşte O, öyle ) TEK’TİR.

*****

Yeryüzünde, Adem’den bu güne bir dine sahip olup da ” ALLAH VAR VE TEK ” demeyen hiç bir kavim ya da kimse yok. Sorun demelerde değil, iddialarda değil. bunları “demek” de bir şey ifade etmiyor. Mesele, O TEK ALLAH’A TESLİM OLMAK ve GERÇEKTEN ONUNLA BİRLİKTE BAŞKA İSİMLERİ ANMAMAK, YÜCELTMEMEK, ONLARA BİR TAKIM GÜÇLER VE YETKİLER TANIMAMAK. Yani O TEK Tanrı’nın es-SAMED olarak TEK olduğuna iman etmek ve öyle yaşamak.

Şüphesiz ki ben, tüm benliğimi bir hanif olarak, gökleri ve yeri yaratan Allah’a adadım ve O’na teslim oldum yani ben müşriklerden değilim.

Selam hidayete tabi olanlaradır ve akibet, elbetteki muttakilerindir.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim