• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

SİNE-İ MİLLET İÇİN NE GEREKİYOR?

SİNE-İ MİLLET İÇİN NE GEREKİYOR?
Anayasa Mahkemesi'nin kapatma kararı verdiği DTP, daha önce açıkladığı sine-i millete dönme kararını uygulamaya koymaya hazırlanıyor ancak bunun yolu TBMM Genel Kurulu'ndan geçiyor.

Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından Ahmet Türk bugün yaptığı açıklamada Meclis çalışmalarından fiilen çekildiklerini açıklarken, Anayasa ise sine-i millet kararının uygulanmaya konulması için TBMM Genel Kurulu'nun onayını şart koşuyor. Anayasaya göre ara seçim için 28 milletvekilliğinin boşalması gerekiyor. Bu durumda 3 ay içinde ara seçime gidilmesi gerekiyor. Kapatılan DTP'nin milletvekillerinin istifaları halinde, halen 6 boş üyeliğin olduğu TBMM'de boşalan sandalye sayısı 27'e yükseliyor. İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras'ın da DTP'lilere destek vermesi ve istifa etmesi durumunda ise boş üyelik sayısı ara seçim için gerekli olan 28'e ulaşıyor.

Hesaplar bu yönde olsa da Anayasa'nın 84'ncü maddesi milletvekili istifasının Genel Kurul'da kabul edilmesini öngörüyor. Anayasa'nın 84'ncü maddesi "İstifa eden milletvekilinin milletvekilliğinin düşmesi, istifanın geçerli olduğu TBMM Başkanlık Divanınca tespit edildikten sonra, TBMM Genel Kurulunca kararlaştırılır" hükmünü taşıyor.

DTP milletvekillerinin istifasının kabulü içinse genel kurul salonunda bulunanlar arasından kabul oylarının ret oylarından bir fazla çıkması gerekiyor. Bu sayı ise 139'dan az olamıyor.

Devamsızlıktan da milletvekilliği düşüyor

Meclis İçtüzüğü'nün "üyeliğin düşmesi" ile ilgili 135'nci maddesi ise "İstifa eden, Türkiye Büyük Millet Meclisine seçilmeye engel bir suçtan dolayı hüküm giyen, kısıtlanan, üyelikle bağdaşmayan bir hizmeti sürdürmekte ısrar eden, Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak bir ay içinde toplam beş birleşim günü katılmayan milletvekilinin üyeliği, 136, 137 ve 138 inci maddelere göre düşer" hükmünü öngörüyor.

Bu hükme göre de DTP milletvekillerinin özürsüz, izinsiz olarak bir ay içinde toplam beş birleşim gününe katılmamaları halinde milletvekilliğinin düşmesi gündeme gelecek.

İçtüzüğün 138'nci maddesine göre de kapatılan DTP milletvekillerinin Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak bir ay içinde toplam beş birleşim günü katılmamaları halinde, devamsızlıkları Başkanlık Divanınca tespit edilecek, Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyona gönderilecek. İçtüzüğün 138'nci maddesinde şöyle deniliyor:
"Bir milletvekili Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak bir ay içinde toplam beş birleşim günü katılmazsa devamsızlığı Başkanlık Divanınca tespit edilir ve Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyona gönderilir. Karma Komisyon, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasındaki hükümlere göre durumu inceler ve raporunu hazırlar. Bu raporu görüşen Genel Kurul devamsızlık sebebiyle milletvekilliğinin düşmesi gerektiğine üye tamsayısının salt çoğunluğu ile karar verirse, üyeliği düşer. Üyeliğinin düşmesi istenen milletvekili isterse Karma Komisyonda ve Genel Kurulda kendisini savunur veya bir üyeye savundurur. Son söz her halde savunmanındır. Oylama, Karma Komisyon raporu üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasından itibaren yirmidört saat geçmeden yapılamaz. Bir yasama yılı içinde izinsiz veya özürsüz olarak toplam kırkbeş birleşimden fazla yok sayılan milletvekilinin yolluklarının üç aylığı kesilir. "
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim