• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Silah Kanunu Değişiyor

Silah Kanunu Değişiyor
'Silah Kanunu Tasarısı', bu hafta TBMM İçişleri Komisyonunda görüşülecek.

 

 

 

 

 

Satılan silah ve malzemenin özelliği, miktarı ve kime satıldığının İçişleri Bakanlığı tarafından kurulacak merkezi bilgisayar sistemine kaydedilmesini öngören ve ''silahlı magandalara'' uygulanan cezaları önemli ölçüde artıran yasa tasarısı, TBMM İçişleri Alt Komisyonunda değişikliğe uğradı.

İçişleri Komisyonunda 8 Nisan Perşembe günü ele alınacak olan tasarı, silahlar ile bunların mühimmatı, aksam, parça ve aksesuarlarının ithali, üretimi, satışı, satın alınması, imhası, edinimi, taşınması, bulundurulması, nakli, bunların her türlü izin, tescil ve kayıt işlemlerine dair esas ve usuller ile bunlara aykırılık halinde uygulanacak yaptırımları düzenliyor.

Tasarıyla, silah ve malzemeler 4 ayrı kategoride sınıflandırılıyor, ''askeri silah'' tanımı da metinden çıkarılıyor.

Kapasitesi 15 fişekten fazla olan veya basit yöntemlerle bu hale dönüştürülebilecek silah şarjörleri taşınamayacak ve bulundurulamayacak.

Silah ve malzemeler Milli Savunma Bakanlığı, TSK, MİT ve genel kolluk kuvvetlerinin kendi mevzuatına göre tespit etikleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere kendileri veya kurum ve kuruluşlar tarafından ithal edilebilecek.

 

-SİLAH RUHSATI-

 

Silah edinme ve ruhsat başvuruları en geç 6 ay içinde sonuçlandırılacak. Tek atımlık av tüfeği için 18, tabanca için 21 yaşını bitiren, sağlık bakımından bir engeli olmayan, silahın kanuni yollardan temin edildiğini belgelendiren kişiler, silah edinmek için haklı bir nedene sahip olmak, silahın güvenli korunması için fiziki tedbir almış olanlar, silah ruhsatı alabilecek.

Silah ruhsatı talebinde bulunan kişilerde, belirli bir cezaya mahkumiyetine bağlı hak yoksunluğunun bulunmaması şartı aranacak. Bu konuda yasaklanmış hakların geri verilmesine ilişkin hükümler saklı olacak.

 

-HEYET RAPORU-

 

Silah ruhsatı talebinde bulunan kişinin sağlık şartlarının elverişli olup olmadığı, heyet raporuyla tespit edilecek.

Silah edinme şartlarını taşımamasına rağmene kişiye, ''hayatı ciddi tehlike içinde bulunduğu hususunda somut vakaların varlığı halinde'', Valinin başkanlığında oluşturulacak komisyon kararıyla silah ruhsatı verilebilecek.

Görevde kullanılmak üzere verilenler, antika ve hatıra olanlar, miras yoluyla intikal edenler, koleksiyon amaçlı edinilenler, en az 5 yıl lisanslı olarak atıcılık sporuyla uğraşanların sporda kullandıkları hariç olmak üzere; bir kişinin aynı zamanda en fazla 5 silahı bulunabilecek.

 

-ARMAĞAN SİLAHLAR-

 

Kendisine silah armağan edilen kişi, şartları taşıması halinde adına silah ruhsatı düzenlenecek. Armağan edilen silahın ikinci kategori (şemsiye, kalem vb. şeklindeki silahlar) kapsamına girmesi halinde silah, MSB, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı veya Emniyet Genel Müdürlüğüne teslim edilecek.

 

-SİLAHLA GİRİLEMEYECEK YERLER-

 

Silahla girilemeyecek yerlerin kapsamı genişletiliyor. Mahkeme binaları, disiplin kurullarının toplantı salonları, ruh ve sinir hastalıkları hastaneleri, hastanelerin psikiyatri bölümleri, ceza infaz kurumları ve tutukevleri, TBMM binaları ve eklentileri, sendika ve derneklerin genel kurul toplantıları ile siyasi partilerin açık hava veya kapalı salon toplantılarının yapıldığı yerler, eğitim ve öğretim kurumları ile öğrenci yurtları, toplantı ve gösteri yerleri, spor karşılaşma veya yarışmalarının yapıldığı yerler, grev veya lokavt yapılan iş yerleri, hava meydanları terminal binaları ve güvenlik kontrolü altında tutulan bölümler ile hava ulaşım araçları, merkez teşkilatının en üst amiri, taşra teşkilatında ise valinin verdiği karara istinaden kamu hizmet binaları, işletenin talebi üzerine il özel güvenlik komisyonu tarafından verilen karara istinaden kamuya açık özel kişilere ait yerlere silahla girilemeyecek.

Ayrıca, bar, pavyon, gazino gibi alkollü içki tüketiminin yapıldığı eğlence yerleri ile düğün törenlerinin yapıldığı kapalı yerlere de silahla giriş yasak olacak.

TBMM binaları ve eklentilerine, Mecliste çalışıp da görevi dolayısıyla silah taşıma yetkisine sahip kişiler silahla girebilecek. Ancak, bu kişiler, TBMM Genel Kurulunun ve komisyonların toplantı salonlarının bulunduğu yerlerde silahsız olarak bulunabilecek.

Silahla girilemeyecek yerlere; ruhsatsız silahla giren kişi hakkında ''ruhsatsız silah bulundurmak veya taşımak'' suçundan dolayı, sadece bulundurma yetkisi veren ruhsatlı silahla giren kişi hakkında ruhsatlı silahı taşıma suçundan dolayı verilecek ceza yarı oranında artırılacak.

Silahla girilemeyecek yerlere taşıma etkisi veren ruhsatlı silahla giren kişi 50 günden az olmamak üzere adli para cezasıyla cezalandırılacak. Bu durumda silah, cezanın infazı tamamlandıktan sonra iade edilecek.

 

-RUHSATLARIN YENİLENMESİ-

 

Silah ruhsatları, verildiği tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak.

Ruhsatlı olmasına rağmen taşıma izni olmayan silahını taşıyan kişi 6 aydan bir yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Bir başkasına ait olup da bu Kanun hükümlerine göre muhafaza edilmek üzere kendisine teslim edilen ruhsatlı silahı taşıyan kişi de aynı cezaya çarptırılacak.

Açık alanda olsa bile düğün ve diğer eğlence ortamına silahla giren kişi, TCK'nın ''genel güvenliğin tehlikeye sokulması'' maddesindeki ''somut tehlike'' şartı gerçekleşmese bile bu maddeye göre cezalandırılacak.

 

-BİLDİRİMDE BULUNMAYANLAR-

 

Av tüfeklerini izinsiz olarak ellerinde bulunduranlar, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içinde başvurmaları halinde ruhsat çıkarabilecek.

Havalı silahlar ve kurusıkılarla ilgili herhangi bir bildirimde bulunmayanlara, 1 yıl içinde genel kolluk kuvvetlerine bildirimde bulunmaları zorunluluğu getiriliyor.

Nişan, kına törenleri ile herhangi bir kutlama merasimi esnasında veya alkollü içki tüketiminin yapıldığı eğlence yerlerinde ateşli silahla bir suç işlenmesi halinde verilecek ceza, yarısı kadar artırılacak.

Taşınmasına izin verilen ruhsatlı silahı; park, meydan, cadde ve sokak gibi herkesin girebilme imkanının olduğu yerlerde başkaları tarafından kolayca görülebilecek şekilde taşıyan kişiye 200 lira idari para cezası verilecek.

Sonradan yapılan müdahaleyle ateşli silaha dönüştürülmüş veya ateşli silah vasfına dönüştürülebilecek şekilde imal edilmiş kurusıkı silah olması halinde, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis ve 200 günden 5 bin güne kadar adli para cezası öngörülüyor.

Silah ruhsatı için gerekli şartları taşımamasına rağmen OHAL kapsamında kendilerine ruhsat verilenler bu silahları sadece bulundurabilecek.

 

 

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim