• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Şike İddianamesi Açıklandı! Aziz Yıldırım Örgüt Lideri!

Şike İddianamesi Açıklandı! Aziz Yıldırım Örgüt Lideri!
Türkiye'nin aylardır merakla beklediği iddianame sonunda açıklandı!

Şike iddianamesinde Aziz Yıldırım'ın 49 yıldan 132 yıla kadar hapsi isteniyor.

Savcılık, iddianamede şike ve teşvikle suçlanan futbolcu ile kulüp yöneticilerinin stadlara girememesi yönünde karar aldı. Karara ilişkin yazı kolluk kuvvetlerine gönderilecek.

Şike iddianamesinde futbolcular Mehmet Yıldız, Emenike, Ümit Karan, Sezer Öztürk, İbrahim Akın, İskender Alın, Serdar Kulbilge, Mahmut Boz, Sercan Yıldırım, Gökçek Vederson, Korcan Çelikay, Murat Şahin, Mustafa Ulaş Ortakaya'nın isimleri şüpheli olarak yeralıyor

İddianamede 7 takım ve 14 futbolcu yer alıyor... Kulüpler; Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Manisaspor, Mersin İdmanyurdu, Sivasspor, Giresunspor ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor.

Şike iddianamesinde şu kulüplerin başkanları yeralıyor: Fenarbahçe, Trabzonspor, İstanbul Büyükşehirspor, Manisaspor, Sivasspor ve Giresunspor.

Şike soruşturmasında Galatasaray'ın dosyası ayrıldı. Galatasaray ile ilgili soruşturma devam ediyor.

İddianamede 70 ek delil klasörü yeralıyor. İddianamede teknik takip fotoğrafları da var

İddianamede 2 gizli tanık var. 1'i Olgun Peker ile ilgili ifade verdi, diğeri ise Ergenekon davasında da yer alan gizli tanık. Bu gizli tanık ifadelerinde Aziz Yıldırım ile Sedat Peker'in bağlantılarını anlatıyor.

İddianamede Aziz Yıldırım 6 kez nitelikli dolandırıcılık, 4 kez şike, 3 kez de teşvik ile de suçlanıyor.

Serdar Adalı ve Tayfur Havutçu şikeden, Sadri Şener ile Nevzat Şakar teşvikle suçlanıyor

İddianamede Aziz Yıldırım'a bağlı faaliyet gösteren 19 kişi anlatılıyor, Olgun Peker'e bağlı ise 13 şüpheliden bahsediliyor

Emre Belözoğlu, Melih Gökçek, Mahmut Özgener, Sinan Engin, Yılmaz Vural için takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararı verilen kişi sayısı toplam 83.

10 müşteki var, Türkiye Futbol Federasyonu da müştekiler arasında.

İddianamede 14 futbolcu yeralıyor.

Başsavcılığın onaylamasının ardından mahkemenin iddianameyi kabulü için 15 günlük süresi bulunuyor...

Eski Giresunspor Başkanı Peker ve Fenerbahçe Başkanı Yıldırım’ın iki ayrı örgüt kurarak şike suçunu işledikleri iddia edildi. İddianamede örgütün 1 numaralı şüphelisi Peker, 2 numaralı şüphelisi ise Yıldırım olarak yer aldığı öne sürüldü

İDDİANAMEYLE İLGİLİ AYRINTILAR GELDİKÇE AKTARMAYA DEVAM EDECEĞİZ...

Futbolda şike iddialarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen tarafından İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Geçen sene Aralık ayında başlatılan soruşturmada iddianamesini hazırlayan savcı Mehmet Berk bugün iddianamesini onaylanması için Başsavcıvekili Firket Seçen’e gönderdi. İddianameyi onaylayarak İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderen Seçen, kısa bir açıklama yaptı.


“AZİZ YILDIRIM ÖRGÜT LİDERİ"

Seçen, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile Olgun Peker’in örgüt liderliği suçlandığı 93 sanıklı iddianame ile ilgili açıklama yaptı. Yaklaşık 400 sayfalık iddianamede Aziz Yıldırım’ın ‘Haksız ekonomik çıkar sağlamak için suç örgütü kurmakla’ suçlanıyor. Olgun Peker’in ise ‘silahlı suç örgütü’ kurmakla suçlandığı iddianamede iki ayrı örgüt anlatılıyor. İddianamede bir üçüncü örgüt lideri daha bulunuyor. Şüpheli Hakan Karaahmet ise Olgun Peker’e bağlı çalışan örgüt lideri olarak suçlanıyor. AZİZ YILDIRIM’A BAĞLI 19 ŞÜPHELİ VAR- İddianamede yer alan 19 şüphelinin Aziz Yıldırım’ın kurduğu suç örgütüne bağlı çalıştığı, 13 şüphelinin ise Olgun Peker’in kurduğu suç örgütüne bağlı faaliyet gösterdiği belirtildi.

AZİZ YILDIRIM’IN 132 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

İddianamede 6 kez nitelikli dolandırıcılık yapmak, 4 kez şike yapmak ve 3 kez tevşik pirimi vermekle suçlanan Aziz Yıldırım’ın 49 yıldan 132 yıla kadar hapsi isteniyor.

TAYFUR HAVUTÇU’YA ‘ŞİKE YAPMAK’ SUÇLAMASI

Tayfur Havutçu ile Serdar Adalı’nın ‘şike yapmak’, Sadri Şener ile Nevzat Şakar’ın ‘teşvik girişimi’ ile suçlandığı iddianamede Türkiye Futbol Federasyonu Başkan vekili Göksel Gümüşdağ da ‘şike yapmakla suçlanıyor.

14 FUTBOLCU VAR

İddianamede 14 futbolcu şüpheli olarak yer alıyor. Futbolcular şöyle; Mehmet Yıldız, Emenike, Ümit Karan, Sezer Öztürk, İbrahim Akın, İskender Alın, Serdar Kulbilge, Mahmut Baz, Sercan Yıldırım, Gökçek Vederson, Korcan Çelikay, Murat Şahin ile Mustafa Ulaş Ortakaya....

MELİH GÖKÇEK VE EMRE BELÖZOĞLU’NA TAKİPSİZLİK

İddianamede aralarında Türkiye Futbol Federasyonu ve menajer Ahmet Bulut’un da aralarında bulunduğu 10 müşteki yer alıyor. 93 şüphelinin yer aldığı iddianamede, 83 kişi hakkında ise takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararı verilen yani dava açılmasına gerek görülmeyen isimler şöyle; Melih Gökçek, Emre Belözoğlu, Mahmut Özgener, Sinan Engin, Yılmaz Vural, Semih Şentürk, Ercan Saatçi, Önder Turacı...

8 KULÜP İDDİANAMEDE YER ALIYOR

İddianamede Fenerbahçe, Beşiktaş, Mersin İdmanyurdu, Manisaspor, Trabzonspor, Sivasspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor, ile Giresunspor’un adı geçiyor. İddianamede Fenerbahçe, Trabzon, İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Mersin İdmanyurdu Spor, Manisaspor, Sivasspor, Giresunspor Başkanları ile Beşiktaşlı yönetici Serdar Adalı şüpheli olarak yer alıyor.

93 ŞÜPHELİ MAÇLARA GİREMEYECEK

Savcılık, iddianamede şike ve teşvikle suçlanan futbolcu ile kulüp yöneticilerinin stadlara girememesi yönünde karar aldı. Karara ilişkin yazı kolluk kuvvetlerine gönderilecek

ERGENEKON’UN ‘GİZLİ TANIĞI ŞİKE’DEN ÇIKTI

İki gizli tanığın bulunduğu iddianamede Gizli tanık 1’in, Ergenekon davasında da yer aldığı ve bu gizli tanığın ‘Aziz Yıldırım ile suç örgütü lideri Sedat Peker arasındaki bağlantıları anlattığı’ öğrenildi. İkinci gizli tanığın ise Olgun Peker hakkında bilgiler verdiği belirtildi.

GALATASARAY İLE İLGİLİ SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Soruşturma sırasında kulüp binası aranan ve eski yöneticisi Adnan Sezgin’in ifade verdiği Galatasaray Spor Kulübü hakkında da soruşturma devam ediyor. Galatasaray ile ilgili dosya ayrıldı. Savcı Mehmet Berk dosya hakkındaki incelemesini sürdürüyor.

70 EK DELİL KLASÖRÜ VAR

70 ek delil klasörünün bulunduğu iddianamede şüphelilere ilişkin fiziki takip fotoğraflarının yer aldığı öğrenildi.

MAHKEME İSTERSE DAVA SİLİVRİ’DE GÖRÜLECEK

Öte yandan 93 şüphelisi bulunan iddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesi halinde duruşmaların Silivri İnfaz Kurumu’nda bulunan salonda yapılacağı belirtildi. İddianamenin gönderildiği İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Çağlayan Adliyesi’nde bulunuyor. Ancak Çağlayan Adliyesi’nde bu tür kapsamlı davaların görüleceği bir mahkeme salonu bulunmuyor. Bu nedenle mahkemenin istemesi halinde davanın Silivri’de görüleceği belirtildi.

İDDİANAMENİN 31 TUTUKLU ŞÜPHELİSİ

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Giresunspor Eski Başkanı Olgun Peker, Beşiktaş Teknik Direktörü Tayfur Havutçu, Serdar Adalı, Ahmet Ateş, Bülent İşçen, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu, Mecnun Odyakmaz, Bülent Uygun, İbrahim Akın, İskender Alın, Korcan Çelikay, Ali Kıratlı, Ümit Karan, Ahmet Çelebi, Tamer Yelkovan, Cemil Turan , Abdullah Karakuş, Haldun Şenman, Emre Koçak, Yusuf Turanlı, Abdullah Başak, Mehmet Yenice, Sami Dinç, Selim Kımıl, Abdullah Karakuz, Abdullah Eker, Abdurrahman Yakut, Çoşkun Çalık, Hakan Karaahmet, Ömer Ülkü...

GÜL YASAYI VETO ETTİ

Şike ve teşvik pirimi için verilen 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasını 1 yıldan 3 yıla kadar indirilen yasa düzenlemesi Meclis’ten geçti. Ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yasayı veto ederek, tekrar Meclis’e gönderdi.

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim