• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Şiddetin nedeni 28 Şubat

Şiddetin nedeni 28 Şubat
Uzmanlar son dönemlerde okul çağındaki çocuklarda görülen şiddet eğiliminin; 28 Şubat süreciyle dayatılan kesintisiz eğitimden kaynaklandığı görüşünde birleşiyor.

Giderek toplumsal bir travma haline dönüşen ve en çok da aile ve okul çevresinde görülmeye başlayan çocuk suçları, 28 Şubat dayatması olan 8 yıllık kesintisiz eğitim sisteminden besleniyor. Üç yıl önce toplanan 17. Milli Eğitim Şurası’nda bin 300 eğitimcinin ortaklaşa hazırladığı raporda, “8 yıllık kesintisiz eğitim sonucu aralarında çok yaş farkı olan öğrencilerin bir arada bulunması, küçüklerin şiddet görmesine, büyüklerin ise şiddet eğilimlerini kontrol edememesine yol açıyor” denilmesine rağmen, kademeli sisteme geçilmemesi tepki topluyor.

BÜYÜK KÜÇÜĞÜ EZİYOR, ŞİDDET SIRADANLAŞIYOR

Şura öncesi Milli Eğitim müdürlüklerinde çalışan bin 300 eğitimci ve akademisyenin şura hazırlık dokümanı şeklinde oluşturulan metinlerde, 8 yıllık kesintisiz eğitimin pek çok sakıncasının yanısıra, öğrenciler arasında şiddetin artması açısından da zararlı olduğu kaydedildi. Raporda 8 yıllık kesintisiz eğitim ile birlikte aralarında büyük yaş farkı bulunan öğrencilerin kantin, tuvalet, bahçe gibi mekânları ortak kullanmalarından kaynaklanan sorunlar ortaya çıktığı vurgulandı. Rapora temel teşkil eden gözlem notlarında sıklıkla, yaş farkı sebebiyle büyük öğrencilerin küçüklere baskı uyguladığı, bunun da yaşça büyük öğrencilerde şiddet eğilimini körüklediği, şiddeti içselleştirmeye yol açtığı, küçük öğrencilerin ise üst sınıfları örnek alarak rol modellerini şiddete karışanlardan benimsedikleri kaydedildi. Raporda, “İlköğretimlerde 1-5 ve 6-8. sınıfların aynı mekânı paylaşmaları psikososyal açıdan sakıncalıdır. Öğrenciler arasındaki yaş farkının büyük olması, ortak mekânı kullanan küçük çocuklar ile yetişkin öğrenciler arasında problemlere sebebiyet veriyor” ifadesi kullanıldı. Okullardaki güvenlik sorununun ekip ve teçhizat önlemleri ile aşılması da raporda dile getirildi.

KUR’AN SEÇMELİ DERS OLSUN

Hazırlık dokümanlarında, manevi eğitimin şiddeti önlemede etkili olacağı da vurgulanarak, Kur’an-ı Kerim’in ortaöğretim kurumlarında seçmeli ders olarak okutulması, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi ders saatlerinin de artırılması önerildi. Üç yıl önce toplanan 17. Milli Eğitim Şurası raporlarında, sorunun çözümü için ortaöğretimde 5+3 veya 4+4 sisteminin uygulanması istendi. Raporda, “Zorunlu eğitim kesintisiz değil, kademeli olarak 12 yıla çıkarılmalı, 5+3+4 ya da diğer alternatiflerdeki gibi ama mutlaka kademeli şekilde olmalıdır. Buna bağlı olarak kademeler arası geçişler kolaylaştırılmalı ve öğrencilere seçenek tanınarak hatadan dönme fırsatı verilmelidir” görüşüne yer verildi. İlköğretimlerde zorunlu eğitimin kesintisiz olmasının yönlendirmede sorunlara sebep olduğu da belirtilen raporda, bu durumun meslekî eğitimi olumsuz etkilediği de kaydedildi.

ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 75’İ ŞİDDET UYGULUYOR

Öte yandan Türk Eğitim-Sen tarafından bir süre önce yapılan araştırmada okullardaki şiddet yaygınlığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, öğrencilerin yüzde 74.9’u şiddet uygularken, öğretmenlerin yüzde 23’ü de öğrencilerinden şiddet görüyor. Yine öğretmenlerin yüzde 3.6’sı öğrencisi tarafından “cinsel şiddete” maruz kalıyor. Öğrencilerin yüzde 83.8’i atari salonlarına ya da internet kafelere gidiyor. Ankete katılan öğretmenler, öğrenciler arasında en fazla fiziksel şiddetin yaygın olduğunu belirtiyor. Ankete göre, öğrencilerin yüzde 47.8’i fiziksel, yüzde 44.1’i sözlü, yüzde 5.8’i psikolojik, yüzde 2.3’ü de cinsel şiddet uyguluyor. Öğrencilerin yüzde 84’ü şiddeti arkadaşlarına, yüzde 13.6’sı herkese, yüzde 2.1’i ise öğretmenlerine uyguluyor.

Tarikat dediler, satanist çıktı!

ADANA- Adana'da SBS'ye girmesini engellediği iddiasıyla annesini tabancayla vurarak öldürdüğü iddia edilen ve SHÇEK'e bağlı yurtta koruma altına alınan R.A.'nın (12), pedagog ve psikolog gözlemlerine göre, “satanist yaklaşım”ları bulunduğu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, dün Çukurova Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'nin “13997” karantina numaralı “Tıbbi Muayene ve Müşahede Formu”na göre 7 Ağustos 1997 doğumlu R.A.'nın, Nöbetçi 2. Çocuk Mahkemesi kararıyla 1 ay süreyle devlet korumasına alındığı bilgisine yer verildi.

Bu karara esas olan psikolog ve pedagog raporunda, R.A.'nın 2 yaşından 9 yaşına kadar teyzesi ve babaannesi tarafından büyütülmesini kabullenemediği ifade edilirken, raporda “satanist yaklaşımlar” içinde olduğu kaydedildi.

Baba Ali A.'nın da gazetecilere kızı R.A.’nın, olaydan bir gün önce evinin duvarına satanistlikle ilgili yazı yazıp, işaretler çizdiğini söylediği öğrenildi.

“Yasakçı eğitim sistemine hayır!” eylemi

Özgür Eğitim-Sen Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye’deki eğitim sisteminin sorunlarının her geçen gün büyüdüğü ve halkın inanç ve değerlerinin yok sayıldığı eğitim anlayışının değiştirilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Açıklamaya göre TOKAD ile Özgür Eğitim-Sen, Cumartesi günü saat 13.00’de, Tokat şehir merkezindeki Yeraltı Çarşısı’nın üstünde bir basın açıklaması yapacak. Ortak yapılan çağrıda, “Eğitim sisteminde tek tip bir ulus kimliğin ve kültürün dayatılmasını kabul etmiyoruz. Etrafı dikenli tellerle, yüksek duvarlarla çevrili kışla tipi okullarda, resmi hurafelerin gerçekmiş gibi sunulmasına, ideolojik yalanlara yöneltilen itiraz ve eleştirilerin suçmuş gibi gösterilmesine itirazımız var. Başörtülü öğrencilerin okul kapılarından, kampuslardan, kürsülerden, ödül törenlerinden, SBS ve ÖSS kapısından kovulmasına boyun eğmeyeceğiz. Öğrencilerimizi yarış atına çeviren; onların en güzel zamanlarını kâbusa çeviren; onlara yaşamak için zaman bırakmayan; yoksul veya başka anadillerde büyüyen çocukları yok sayan; her yönüyle adaletsiz bu sınavların kaldırılması gerektiğine inanıyoruz” denildi. Basın açıklamasında, ÖSS’deki başörtüsü yasağı ve başta İHL’ler olmak üzere tüm meslek liselerine haksızlık eden katsayı uygulaması da protesto edilecek. TOKAD ve Özgür Eğitim-Sen, “Herkes için adalet ve özgürlük isteyen tüm duyarlı kardeşlerimizi, haksızlıklara karşı tavır almaya çağırıyoruz” diyerek davette bulundular.

Vakit

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • BOMBALAR ALTINDA GAZZE15 Ocak 2010 Cuma 21:44
 • HEPSİ KOZMİK...!09 Ocak 2010 Cumartesi 16:43
 • BOŞANMA!09 Ocak 2010 Cumartesi 13:39
 • İDEOLOJİK EĞİTİMLE YOL ALINAMAZ09 Ocak 2010 Cumartesi 12:58
 • AÇLIKLA BOĞUŞAN ÜLKEDE DİN SÖYLEMLERİ06 Ocak 2010 Çarşamba 11:51
 • SOL PARTİLER DARBE İSTİYOR06 Ocak 2010 Çarşamba 11:48
 • LAİSİZM TÜRKİYEYE NE SAĞLADI 303 Ocak 2010 Pazar 12:03
 • GAFFAR OKKAN SUİKASTİNDE ŞOK İDDİA23 Aralık 2009 Çarşamba 11:44
 • MASONLAR TSKYA NASIL SIZDI?21 Aralık 2009 Pazartesi 11:58
 • TABİAT AYETLERİ KİME YÖNELİK?19 Aralık 2009 Cumartesi 01:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim