• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Sessizce Uzayan Duvar

Sessizce Uzayan Duvar
Mısır'ın Gazze sınırına ördüğü çelik duvar, sessiz bir şekilde devam ediyor.

 

 

 

 

 

Son zamanlarda Mısır'ın Gazze sınırına inşa ettiği duvardan pek bahsedilmiyor. Ama bu, inşaatın durduğu ya da askıya alındığı anlamına gelmiyor. Kazı araçları halen sınırda ve çalışma sessizlik içinde devam ediyor. Duvar, Gazze'nin hayat tünellerini fiilen tehdit etmeye başladı. Birçok tünelde hareket durdu. Diğer yandan güvenlik güçlerinin, Amerikan ve Fransız istihbarat subaylarının gözetiminde Sina'daki hareketi artıyor. Silah kaçırmayla mücadele adı altında artırılan bu hareket, Gazze'ye sızdırılan hayat kaynaklarını da tehdit ediyor.

Güvenilir bir kaynaktan ve tünel sahiplerinden alınan habere göre, Mısır,Gazze sınırında Amerikan ve Fransız istihbarat subayları gözetiminde sürdürdüğü çelik duvar inşaatında önemli aşamalar kaydetti. Mısır bu duvarı, kuşatmanın dördüncü yılını yaşayan Hamas kontrolündeki Gazze'ye bir şey sızdırılmasını engellemek için örüyor. El-Ahbar'a bilgi veren bir emniyet yetkilisi, Mısır güvenlik makamlarının son on günde, Refah'taki Salahuddin kapısından, tünellerin yoğun bir şekilde bulunduğu el-Berahime'ye kadar olan batı bölgesine duvar ördüğünü söyledi ve son zamanlarda Mısır'ın faaliyetlerinde bariz bir hareketlenme gözlemlendiğini sözlerine ekledi. Amerikan ve Fransız istihbarat subayları gelişmeleri yerinde takip ediyor.

Gazze'nin 2007 Haziran'da Hamas'ın kontrolüne girmesiyle, İsrail'in bu küçük sahil bölgesine uyguladığı abluka şiddetlendi. Çelik duvar inşasını protesto eden Filistinlilerle Mısır güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada bir Mısır askeri ölmüş, bu da Mısır-Hamas ilişkilerinin tamamen bozulmasına sebep olmuştu. Bölge halkı İsrail'in girmesine izin vermediği ticari eşya ve ihtiyaçlarına bu tüneller sayesinde ulaşıyor, duvarın anlamının ablukayı sabitleştirmek olduğunu düşünüyor.

Olayın ardından Mısır, sınırdaki muhafız sayısını artırmış, gözetleme mevkilerini ve kuleleri güçlendirmişti. Adı geçen kaynak, Mısır'ın demirden, yüksek ve korumasız gözetleme kulelerini kaldırıp, yerine askerlerini korumak, acil durumlarda atlayabilmelerini sağlamak için, beton, silahla donatılmış alçak kuleler yaptığını belirtti.

Duvarın inşasına başlanıldığı ilk zamanlar, Mısırlı işçi ve askerlere Filistin tarafından sık sık ateş açılmış, bu saldırılar inşaat araçlarına zarar vermişti. Mısır, askerlerini ve araçlarını hedef alan bu saldırılardan dolayı Hamas'ı suçladı. Ancak birbirini takip eden haberler silahlı saldırı eylemlerinin arkasında rızık kapılarının kapanmasından korkan tünel sahiplerinin olduğunu gösteriyor. Bu insanlar, iaşelerini tünelden eşya kaçırmak yoluyla temin ediyorlar. Sıkı güvenlik tedbirleri ve sayıları artırılan sınır polisleri sayesinde Mısır güvenlik makamları, son zamanlarda çok sayıda araba, ticaret eşyası hatta silah sızdırma işlemini başarısızlığa uğrattı.

Adı geçen kaynak, Mısır güvenlik güçlerinin iki gün önce, Sina'da, Gazze direnişine sızdırılmak üzere hazırlanmış, 100 uçaksavar füzeyi ele geçirdiğini belirtti. Aynı gün, 41 adet 2010 model Hyundai Elanta aracın bölgeye geçirilmesi Mısır tarafından başarısızlığa uğratıldı. Refah şehrinin batısında, el-Berahime bölgesindeki tünel sahiplerinden biri, Mısır tarafındaki yoğun güvenlik önlemleri ve çelik duvarın sebep olduğu zorluklar sebebiyle bir çok tünelin kapandığını belirtti. Bunlardan bazıları ölüm korkusuyla kapatıldı, bazıları da çöktü veya Mısır tarafından çıkışı örtüldü.

Kendisini Ebu Ahmed olarak tanıtan tünel sahibinin söylediğine göre, üç yıl boyunca tam kapasiteyle çalışan 400 tünelden bugün en fazla 40 tanesi çalışıyor. Ebu Ahmed, duvarı küçümsüyor ve sızdırma işlemlerine engel olamayacağını düşünüyor. Ancak, duvarın arasına yerleştirilen dev borular hususunda ciddi kaygıları var. Elde edilen bilgilere göre, sınır boyunca döşenen bu borular, denizden yerin altına su pompalayıp, sürekli damlatma yöntemiyle toprağın seyrelmesini sağlayacak, bu da var olan tünellerin yıkılmasına neden olacak. Yeni tünel ise kazılamayacak.

Ebu Ahmed, Mısır'ın tünelleri kapatıp, sızdırmayı engellemesinin sebebinin Amerika ve İsrail baskıları olduğunu düşünüyor. Bu baskılar olmasaydı, Mısırlı tüccarlara astronomik kazançlar sağlayan tünel faaliyetleri devam ederdi. Ariş şehrinde ve tüm Sina bölgelerinde alım satım hareketlerine hayat gelmişti.

Ebu Ahmed, bundan yola çıkarak, tünel faaliyetlerinin üst düzey subayların ve sınır polisinin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini söylüyor. Ama öyle gözüküyor ki, duvarın inşasıyla birlikte sınırda çalışan timler ve güvenlik ekipleri değişti. Devlet siyasetini uygulayan yeni birileri geldi.

Mısır Balığı Gazze'de satılıyor

Tünel yoluyla sızdırma işlemleri bariz bir gelişme gösterdi. Bu gelişmeyi sadece sıkı güvenlik önlemleri ve çelik duvar engelleyebilirdi. Tünelciler başta tünele sığacak küçük ticaret eşyaları geçirmekle yetiniyordu. Zamanla 'abluka, yaratıcılık ve icadın sebebi' oldu. Başarıyla taçlanan bir çok denemeden sonra, tünelciler yer altından geçen borular aracılığıyla Gazze'yi Mısır yakıtına boğdular.

Gazze halkı bir eksiklikten şikayet ettiğinde, adamlarımız tünellerini geliştirmenin yollarını aradılar. Çamaşır makineleri, buzdolapları, motosikletler, çimento torbaları, Gazze'de tekrar monte edilmek üzere dörde bölünmüş otomobiller…derken tünelleri otomobilleri parçalamadan geçirebilecekleri kadar geliştirdiler.

Kısa bir müddet tünelciler balık da kaçırdı. Sonra devreye balıkçılar girdi. Ariş sahillerinin yakınlarında Mısırlı balıkçıları bekliyor, satın aldıkları balıkları Gazze pazarlarına getirip satıyorlar. Bütün bunlar, İsrail'in abluka altındaki Gazze denizinde balık avlama yasağı getirmesinden sonra oldu.

Ölüm Vadisi

İnsan Hakları İzleme Örgütü HRW, 'Mısır, İbri devletine geçmeye çalışan kaçak göçmenler için Sina bölgesini ölüm vadisine çevirdi' diyerek, ' Mısır güvenlik güçlerinin Afrikalı göçmenlere uyguladığı öldürme, sınır dışı etme ve işkence 'eylemlerini eleştirdi. Örgütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika direktörü Sarah Leah Whitson, 'Sina'daki sınır muhafızları bölgeyi göçmenler için ölüm vadisine çevirdi' diyerek, Mısır hükümetinin 2007 yılından bu yana meydana gelen, 69 göçmenin öldüğü olaylardan biri hakkında dahi soruşturma başlatmadığını bildirdi.

'Mısır muhafızları, Afrikalı göçmenlere ateş açarak ne kazanıyor' diye soran Whistson, görevlilerin bu göçmenleri gözaltına alıp, mülteci konumunu hak edip etmediklerini tespit için BM'ye izin vermesi gerektiğini söyledi.

isra haber

 

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim