• BIST 116.621
 • Altın 166,023
 • Dolar 3,9422
 • Euro 4,8383
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 17 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Şeriat Hükümlerinden Bazılarını Kaldırın

Şeriat Hükümlerinden Bazılarını Kaldırın
İsviçre’de minare krizinden sonra Müslümanları ilgilendiren yeni bir kriz daha boy gösterdi. İsviçre Göç Federasyonu İslami Şura Konseyi’nden bazı İslam hükümlerini kaldırmasını talep etti.

 

 

 

 

 

 

İsviçre’de geçtiğimiz yılın sonunda referanduma gidilerek minare inşa edilmesinin yasaklanmasından sonra şimdi de İslam’ın içeriği boşaltılmaya çalışılıyor. Federal Göç Federasyonu resmi olarak İslami Şura Konseyi’nden bazı şeriat hükümlerini iptal etmesini ve fetva bürosu kurmakta ısrar etmemesini talep etti. Konseyin bu talebe şiddetle karşı çıkması neticesinde Göç Bürosu’ndan yayınlanan bir bildiriyle konsey adalet bakanının Müslümanlarla diyalog oturumlarına katılmaktan men edildi.

İsviçre’de Merkezi İslami Şura Konseyi dün (Çarşamba günü), İslami şeriatın bazı kısımlarının çıkarılması yönünde gelen resmi talebi reddettiğini açıklayarak bu talebin iman ve akide prensiplerine aykırı düştüğünü vurguladı.


Konsey yetkilileri, kendilerinden İslami şeriatın bazı cüzlerinin kaldırılmasını talep eden Federal Göç Bürosu müdürüyle yaptıkları görüşmeden duydukları dehşeti ve hayal kırıklığını dile getirdi. Yapılan açıklamada şöyle dendi: “Federal büronun Müslümanlara yönelik tasavvuratı, klişeleşmiş negatif görüşe ve alınmış kararların konsey üyelerine bildirilmesine dayanıyordu.”

Kuveyt Haber Ajansı KUNA, konseyin basın sözcüsü Kasım İli’nin şu sözlerini aktardı: “Federal Göç Bürosu’nun davetini, yetkililerle diyalog ve iletişimin sağlanması, bazı meselelerde; özellikle de basının hakkımızda kargaşa çıkardığı konularda konumumuzu dile getirmek istemiyle kabul ettik.”

Habere göre İli sözlerini şöyle sürdürdü: “Federasyon yetkilisi, Müslümanların şeriatı ya da ondan bir parçayı inkar etmesinin mümkün olmadığına ve konseyin ülkede yürürlükte olan kanunlara saygı gösterdiğine, İslam’ın sınırlarının İsviçre’de, genel olarak Batı’da uygulanmasının çok zor olduğunun farkında olduğuna ikna olmadı. Dahası konsey heyetinden recm edilme cezasını reddettiğini, Müslümanların günlük hayatlarındaki işlerini ilgilendiren konularda kendilerini aydınlatabilmek için fetva konseyi kurmaya çalışmayacağını duyabilmek için ısrar etti. Oysa bu tür konseyler çeşitli Avrupa ülkelerinde bulunuyor ve Batı’da yaşayan Müslümanların işleriyle ilgili gayet yerinde açıklamalarda bulunuyor.”

İli daha sonra: “İsviçre’de yaşayan bir Müslüman’ın günlük hayatındaki işleriyle ilgili fetva almak için İstanbul’da, Kahire’de ya da başka bir ülkedeki müftülüğe başvurması akıl işi değildir. Kaldı ki Batı’da hayat İslam ülkelerindeki baskın yaşantıya nazaran günden güne değişiyor. Aksine bu ülkelerde fetvaları verecek kimseler Batı’nın düzenini, yaşam koşullarını ve kanunlarını en iyi bilen kişiler olmalıdır.”

İsviçre’deki İslami Şura Konseyi 2009 yılının sonunda kuruldu. Geçtiğimiz Kasım ayının 29’unda ülke genelinde yapılan referandumla minare inşa edilmesinin yasaklanmasının ardından faaliyetlerini açıkça ortaya koymaya başladı. İsviçreli Müslüman bay ve bayanların işleriyle ilgilenmektedir.

İsviçre’de 400 bin Müslüman yaşıyor. Bu Müslümanların büyük kısmı Balkanlar’dan ve Türkiye’den gelmedir. Ülkede Hıristiyanlık dininden (Katolik ve Protestanlık mezhebi) sonra ikinci en büyük dini temsil ediyorlar.

Toplantılarla Müslümanlar kandırılmaya çalışılıyor

Diğer taraftan konseyin basın sözcüsü İsviçre makamlarının bir grup Müslüman’la toplantılar yaparak kendilerine tesir etmeye, içerikten yoksun bir İslam dayatmaya, Müslümanları akide sabitelerinden ve şeriat esaslarından taviz verdirtmeye çalıştığını açıkladı.

İsviçre Göç Federasyonu, Adalet ve Asayiş Bakanı Evelin Widmer-Schlumpf’un İsviçre’deki Müslümanlarla gerçekleştirdiği diyaloga konseyin katılmasını uygun görmediklerini açıklayan bir bildiri yayınladı. Bildiri de konsey yetkililerinin recm cezasını inkar etmemesi ve fetva konseyi kurmakta ısrar etmesi gerekçe olarak gösterildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

TIMETÜRK

 

 

 

 

 

 

 

 

Z

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim