• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Şener, Anayasa Paketini Değerlendirirse...

Şener, Anayasa Paketini Değerlendirirse...
Yargı mensuplarına seslenen Türkiye Partisi (TP) Genel Başkanı Abdüllatif Şener, hiçbir kimse ve kesim üzerinde yandaşlık duygusu oluşturmamalarını istedi.

 

 

 

 

 

Şener, muhalefet partilerinin de her kavgaya atlamamaları, siyasetin kin ve nefreti derinleştirmenin aracı haline getirilmemesi gerektiğini söyledi.

 

 

Parti genel merkezindeki 7. İl Başkanları Toplantısı öncesi konuşan Başkan Şener, siyasetin gündeminde anayasa paketi halkın gündeminde ise açlık, yoksulluk ve geçim sıkıntısı olduğunu belirtti.

 

İktidarın üç yıldır kavga çıkardığı sivil anayasadan vazgeçtiğini savunan Şener, "Madem vazgeçecektin belli aralıklarla, aklına geldikçe, ihtiyaç duydukça niçin kavga ediyordun? Niçin yeni bir sivil anayasayı ortada bıraktın?" diye sordu.

 

23 maddelik pakette doğru ve yanlış buldukları maddeler olduğunu dile getiren Şener, paketin dar bir kadro tarafından hazırlandığını belirterek, bilim adamlarıyla, muteber hukukçularla, sivil toplum kuruluşlarıyla, muhalefet partileriyle paylaşılarak hazırlanmadığını ifade etti.

 

İktidar partisinin milletvekillerinin büyük çoğunluğunun görüşünün alınmadığını ileri süren Şener, paket için destek amaçlı yapılan ziyaretleri ise 'tiyatro' olarak değerlendirdi.

 

TP'nin ziyaret edilmemesini önemsemediklerini kaydeden Şener, kendi grubuna, milletvekillerine bile saygılı davranmayan iktidarın, devlet protokollerine, adap ve edebine uymamasının sadece kendisini tanımlayacağını savundu.

 

Bunun kavga paketi olduğunu iddia eden Şener, üç yıldır iktidarın kavga çıkarmaya, muhalefetin kavgaya girmeye can attığını ileri sürdü. Halkın dertleriyle baş başa kaldığını vurgulayan Şener, "Senden ya da benden yana yargı olur mu? Kurumlar birbirinden yana olursa kim haktan adaletten yana olacak? Her gün hakkı gasp edilen halkın hakkı ne olacak? Halk 'bu ülkede yargı var, adalet var, benim hakkımı kimse gasp edemez' inancına ve güvencesine nasıl kavuşacak? Bir ülkede yandaş yargı varsa, bir ülkede iktidarda muhalefet de yandaş yargı arıyorsa, o ülkede hukuk devleti ayaklar altındadır, çağdaş demokratik değerler sefalete mahkum edilmiş demektir. Böyle bir ülkede iktidarın da muhalefetin de Anayasa değişikliği teklifi hakkı yoktur." ifadesini kullandı.

 

Şener, anayasa paketinin ülkenin ihtiyaçlarından değil siyasi iktidarın ihtiyaçlarından hareketle hazırlandığını savundu.

 

Siyasi partilerin mali denetimini Anayasa Mahkemesi'nin değil Sayıştay'ın yapacak olmasının hedefinin, Deniz Feneri bağlantısının iktidar partisi açısından bu arada muhtemel bir kapatma davası gerekçesine dönüşmesini engellemek olduğunu ileri süren Şener, paket üzerinden yapılan kavgaların yıllardır süren siyasi kavgaların, köşe kapma yarışının bir parçası haline dönüştüğünü savundu.

 

Şener, parti kapatmalara karşı olduklarını açıkladı.

 

Siyasetçilerden kendi dertleriyle halkı yormaktan vazgeçmelerini isteyen Şener, muhalefete ve yargı mensuplarına şöyle seslendi: "Her kavgaya atlamayın. Siyaseti kin ve nefreti derinleştirmenin aracı haline dönüştürmeyin. Siyaseti eleştirin, kavga etmek olmadığını bilin. Yargı mensuplarımıza da sorumluluklar düşmektedir. Milletimizin adalet arayışı, refah arayışının her zaman önünde olmuştur. Bu ulvi hasretinizi korumayı temel ilke edinin. Hiçbir kimse ve kesim üzerinde yandaşlık duygusu oluşturmayın. Oluşturmayın ki kimse sizi paylaşma yarışına girmesin. Hiçbir parti, hiçbir kesim ve hiçbir kimse yargıyı kendi kırbacı haline getirebileceğini düşünmesin."

 

Kavga ortamı yüzünden sivil bir anayasanın hazırlanamadığını ifade eden Şener, paketin bu kapsamıyla kavgayı devam ettireceğini ve kurumlar arası güven bunalımını derinleştireceğinin altını çizdi.

 

Siyasi partilerin bir araya gelerek daha az maddeden oluşan bir anayasa değişikliği paketi hazırlamasını öneren Şener, sade ve net bir şekilde siyasi partilerin kapatılmasının zorlaştırılması gerektiğinin üzerinde durdu.

 

Başka sendikal haklar olmak üzere temel hak ve ödevlerle ilgili gerekli düzenlemelerin yapılmasını isteyen Şener, anayasanın 65. maddesindeki "Devlet, sosyal ve ekonomik alanlarda Anayasa ile belirlenen görevlerini, mali kaynaklarının yeterliliği ölçüsünde yerine getirir" ifadesinin çıkarılması gerektiğini belirtti.

 

İktidarın ülke çapında köklü bir ekonomik reform paketi hazırlaması gerektiğini vurgulayan Şener, insanların refahını artırmaya çalışan bir program olması gerektiğini kaydetti.

 

İktidar ve muhalefetin birlikte sağlam bir adalet ve yargı reform paketi hazırlaması gerektiğinin altını çizen Şener, "Yargı reformu, yargı mensupları kimden yana olacak arayışı değildir. Bu ülkenin her vatandaşı, 'Bu topraklar üzerinde kimse benim hakkımı gasp edemez. Bu ülkede mahkemeler var, hakkımı alırım' diyebildiği gün gerçekleşmiş olacaktır." diye konuştu.

 

(CİHAN)

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim