• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Sen Önce Belediyelerden Aldığın İhalelerden Bahset Bulaç!

Sen Önce Belediyelerden Aldığın İhalelerden Bahset Bulaç!
Zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç son dönemde tam da paralel örgütün istediği gibi Ak Parti iktidarına saldırı dozajını artırdı. Bunu yapmakla kalmadı, iktidarı destekleyen yazarlara da saldırmaya başladı. Onlardan biri de Star’dan Ahmet Kekeç’ti.

Kekeç Bulaç’ın maskesini fena indirdi.

İşte yazısı:

BULAÇ OKUDUĞUNU ANLAMIYOR

Muhterem Ali Bulaç, hakkındaki yazıma cevap vermiş… “İktidara toz kondurmayan yazarların” her eleştiriyi “yıkıcı saldırı” saydıklarını ve eleştiri sahiplerine karşı “Sen de geçmişte böyle yapmıştın” diyerek defans geliştirdiklerini söylüyor.

Hemen cevabımı yapıştırıyorum:

Entelektüel kavrayışı yüksek Ali Bulaç okuduğunu anlamıyor… Ya da işine geldiği gibi anlıyor… Bulaç’ın iktidara yönelik eleştirileri, öncelikle iktidarın alınganlık çıkarması gereken bir konudur. Bana ne!

Hükümet cenahından bu eleştirileri ciddiye alan varsa, cevabını verir. Ben iktidar yetkilisi olsaydım, ciddiye almazdım. Nedenini birazdan açıklayacağım.

Ben, Bulaç’ın, “İslamcı entelektüeller devletleştirildi” iddiasını teşrih masasına yatırdığımı hatırlıyorum. Yanlış mı hatırlıyorum?

Bir kez daha tekrarlayayım o halde:

VAKTİYLE BELEDİYELERLE GİRDİĞİN TEŞRİK-İ MESAİYİ ANLAT BULAÇ

Devletleştirilmiş bir İslamcı aydın bilmiyorum ama belediyeler eliyle kamusallaştırmış (belediyeler tarafından ihaleye boğulmuş) İslamcı sosyolog tanıyorum. Ali Bey vaktiyle belediyelerle girdiği teşrik-i mesaiyi anlatsın bize…
Şunu demek istiyorum:

Bir konuda söz söyleyebilme (eleştiri yöneltme) hakkını elde edebilmeniz için, o konuda steril bir geçmişe ve müktesebata sahip olmanız gerekiyor. Bulaç bu konularda konuşacak en son kişidir.

İkincisi…

DÜN GÜLEN’E “AĞLAYAN HOCA” DİYORDUN 

Küresel bir vizyon atfettiğiniz oluşumun lideri hakkında, dün, “ağlayan hoca” türünden saygı sınırlarını zorlayan ifadeler kullanıyordunuz. İnsan hiç değilse özeleştiri yapar, “Dün bunları yazmıştım, çok ayıp etmiştim, hatalıyım” filan der.

Her konuda hakkaniyetten ve adaletten yana olan Ali Bulaç’ın, bir dini oluşumla irtibatlandırılan “kirlilikler” konusunda niçin tek kelime etmediği ayrıca tartışma konusudur.

Soralım o halde:

Siz sadece özel sohbetlerde ve “duvar dibi” konuşmalarında mı zikredersiniz bu “kirlilikleri” Ali Bey? Madem köşenize taşımaya değer görmüyorsunuz, neden duygularınızı açık etmek için “güvenli dost vahaları” arıyorsunuz? Burada bir ikiyüzlülük sezmiyor musunuz?

Üçüncüsü…

Bulaç değerli bir aydın, kıymetli bir düşünürdür… İktidarla kol kola girmesi, belediyelerde ihale kovalaması, cemaatle ilişki tesis etmesi, Erdoğan nefretine dayalı bir politika izlemesi bu niteliklerinden eksiltmez. Dolayısıyla, hiçbir zaman Ali Bey’in aidiyetlerini ve ticari ilişkilerini sorgulamadım. Sorgulanmasını da ayıp sayarım. Çok şükür bugüne kadar bir ihale, bir organizasyon, bir “kültürel etkinlik prodüksiyonu” içinde yer almadığım, danışmanlık yapmadığım, belediyeler tarafından maaşa bağlanmadığım, bedava bilet almadığım, Kültür İşleri Dairesi’nin telifine tamah etmediğim için Ali Bulaç gibi kişilere karşı müddei de olabilirim. Bunu kullanmayı da zül addederim.

Fakat bu değerli aydın, gün geçtikçe kendi değerinden eksiltiyor.

“SIZDILAR” DEDİKLERİNLE DÜNE KADAR ORTAK DERGİLER ÇIKARIYORDUN

Mesela, Bugün gazetesine verdiği röportajda şöyle diyordu: “2011’de İttihatçı bir ekip Türk dış politikasını ele geçirdi. Bunlar, görünürde Ergenekonculara karşı olan Ergenekoncular! Sistemli bir biçimde AK Parti’ye sızdılar. Partinin dış politikasını ele geçirdiler. Tıpkı Enver Paşa gibi, yeni bir Osmanlı İmparatorluğu kurmanın şehvetine kapıldılar! 2012 yılının başında Kayseri’de, Ahmet Davutoğlu, ‘1911 öncesi sınırlara döneceğiz. Kaybettiğimiz bütün toprakları alacağız. Biz olmadan bölgede yaprak kımıldayamaz’ dedi. Türkiye’deki İslamcı ve ulusalcı zihinler hasta!” (Ali Bulaç, “sızdılar” dediği kişilerle daha düne kadar ortak dergiler çıkarıyordu, ortak kitaplar neşrediyordu. Birçoğuyla da yakın arkadaşlar.)

Biraz yukarıda, “Ben iktidar yetkilisi olsaydım, ciddiye almazdım” demiştim… Nedeni bu!

Çünkü Ali Bulaç uçuyor.

BULAÇ UÇMUYOR YALAN SÖYLÜYOR

Hiçbir mesnedi, hiçbir dayanağı, hiçbir karşılığı olmayan sözler söylüyor. Hayko Bağdat ve Hasan Cemal gibiler de bu lafların üzerine atlayıp, “Bak gördünüz mü? İttihatçı oldunuz işte” diye parmak sallıyor.

Entelektüel kavrayışı yüksek Ali Bulaç, sadece uçmuyor.

Bir de yalan söylüyor…

Uydurduğu “yalan” üzerine, dış politika analizleri yapıyor. Utanmıyor da…

Doğrudur, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 2012 yılının başında Kayseri’de bir konuşma yaptı ama hiçbir zaman Ali Bulaç’ın iddia ettiği sözleri söylemedi.

Söylediği şu: “1911 öncesi sınırlarımızda insani olarak var olmak istiyoruz.”

HİÇBİR AHLAKİ KAYGI GÖZETMEYEN BULAÇ

Normal ve ahlaklı bir insan (normal ve ahlaklıysa gerçekte), önce sözlerinin mesnedini açıklar, iddiasını kanıtlar… Ali Bulaç, hiçbir ahlaki kaygı gözetmiyor, yalan söylemekten çekinmiyor, “Yalanım yüzüme vururlar, rezil olurum” demiyor. Dahası, vicdani bir yükümlülük altına gireceğini ve kul hakkından hesaba çekileceğini düşünmüyor.

Bulaç, cevabi yazısında, “Allah ıslah etsin” buyurmuş…

Buna “âmin” demekten başka bir şey gelmez elimden. Hakikaten Allah ıslah etsin.

İlaveten şunu ekleyebilirim:

Parmakla gösterilir bir aydınsınız, mühim bir düşünürsünüz, Entelektüel kavrayışınız pek yüksek ama ahlak da önemlidir… Dolayısıyla, sizi ahlaka davet ediyorum Ali Bey.

Seni de Hasan Cemal… Seni de ahlaka davet ediyorum.

Hayko Bağdat adlı (hangi “temsil”den geldiği belirsiz) birinin, Ali Bulaç’ın yalanlarına dayalı analizlerini okurlarınla paylaştığın ve çek etme gereği duymadığın için, seni de ahlaka davet ediyorum!

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim