• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Şehadetiyle de İşgalciye Rahat Vermedi

Şehadetiyle de İşgalciye Rahat Vermedi
MOSSAD ajanlarının Dubai'de gerçekleştirdikleri suikast ile şehit düşen Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam liderlerinden el-Mebhuh'un kişiliği ve suikast sonrası MOSSAD'ın içine düştüğü hezimet...

 

 

 

 

Yaşamıyla da Şehadetiyle de İşgalciye Rahat Vermedi

İslami Direniş Hareketi (Hamas)'ın silahlı kanadı Şeyh İzzeddin El-Kassam komutanlarından Mahmud Abdurrrauf El-Mebhuh, 14 Şubat 1960'da Gazze'nin kuzeyinde Cibaliya kampında, kökleri İsrail'in 1948 savaşı esnasında işgal ettiği Beyt Tima köyüne dayanan dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Çocukluğu ve gençliğini bu kampta geçirdi ve Birinci İntifada'nın ilk kıvılcımına tanıklık etti. Mahmud El-Mebhuh'un babasının 14 oğlu ve 2 kızı vardı. O kardeşleri arasında 5. sırada yer alıyordu. İlkokulu Cibaliya kampındaki Eyyubi okulunda okudu. Daha sonra meslek lisesi makine bölümünden mezun oldu ve bu alanda ilerledi. İşinde çok başarılıydı. Salahaddin caddesinde bir dükkan açtı. Herkes onu seviyordu. Hatta 48 Filistinlilerinin çoğu arabalarını tamir ettirmek için ona gelirlerdi. Güzel ahlakı ve insanlara güzel muamelesi nedeniyle etrafındaki herkesin sevgisini kazandı.

Şehid Mahmud El-Mebhuh, Siyonist işgal güçleri tarafından birkaç kez tutuklandı. Direniş aşkı küçük yaşlarda başlamıştı. Silah talimi yapardı. 1986'da silah taşıma suçuyla Gazze Merkezi Cezaevi'ne konuldu. Siyonist zindanlardan çıktıktan sonra da direnişe devam etti. Şeyh Ahmed Yasin ve İzzeddin Kassam Tugayları'nın genel kurucusu Salah Şahade'yle ilişkileri daha da arttı.

Hamas'ın askeri kanadı El-Kassam Tugayları'nın kuruluşunda yer alan El-Mebhuh, Birinci İntifâda sırasında esir değişiminde kullanılmak üzere Avi Sasportas ve Ilan Sa'adon isimli iki Siyonist askerin kaçırılması eylemini planlamıştı. Bu nedenle, Siyonistlerin Gazze'de ilk yıktıkları ev de Mahmud El-Mebhuh'un eviydi.

Suriye'ye göç edene kadar Siyonist işgal güçleri tarafından sürekli aranan El-Mebhuh, son yıllarda Mossad'ın hedef listesinin en üst sıralarında yer alıyordu. Mahmud Abdurrauf El-Mebhuh, 20 Ocak 2010 Çarşamba günü Dubai'de kaldığı otel odasında ölü bulundu. Mossad ajanları tarafından şehit edilmişti. Şehid El-Mebhuh'un cenazesi 30 Ocak Cumartesi sabahı Suriye'nin başkenti Şam'da toprağa verildi.

Son mesaj: Bu yolu seçen sonunu bilir

Şeyh İzzeddin El-Kassam Tugayları komutanlarından Mahmud El-Mebhuh ile şehadetinden bir süre önce yapılan röportajda Siyonist işgalci tarafından kendisini öldürmeye yönelik üç suikast girişimi yapıldığını söylemişti.

El-Cezire kanalının kendisiyle yaptığı ve 6 Şubat Cumartesi günü yayınladığı röportajda 1989 yılında iki Siyonist askeri esir almalarının ardından işgalcilerin kendisine ilk kez 1991 yılında suikast girişiminde bulunduğunu anlatan El-Mebhuh, ikinci girişimin ise Kassam komutanlarından İzzeddin Şeyh Halil'in Mossad tarafından Nisan 2004'te Şam'da suikastle şehit edildiği günlerde yapıldığını anlatmıştı.

Üçüncü suikast girişiminin de Hizbullah komutanlarından İmad Muğniye'nin Şubat 2008'de öldürülmesinden bir ay sonra gerçekleştirildiğini anlatan El-Mebhuh, "Allah'a hamdolsun yüksek bir güvenlik hissine sahibim. Kişisel güvenlik tedbirlerimi ihmal etmiyorum. Fakat ömürler Allah'ın elinde. Bu yolu seçen sonunu bilir" demişti.

İntikam yemini

İslam Direniş Hareketi (Hamas), Mahmud El-Mebhuh'un şehadetinin ardından yayınladığı taziye mesajında, cinayetten tamamıyla işgal yönetimini sorumlu tuttuklarını belirterek Kassam mücahitlerinin uygun zaman ve zeminde bu cinayete mutlaka karşılık vereceğini ilan etti.

Hamas Siyasi Birimi Başkanı Halit Meşal, Mahmud El-Mebhuh'un Şam'daki cenaze töreninde yaptığı kısa konuşmada şöyle dedi:

"Ey Ebu'l-Abd! Şehadetin mübarek olsun. Bedenin şu anda toprağın altında, ruhun ise göklerdedir. Mücahit olarak yaşadın ve inşaallah şehit olarak Rabbine kavuştun. Düşmanla yaşadığın mücadele boyunca hep şehadeti arzu etmiştin ve işte o arzuna ulaştın. Siz ey düşmanlar! Sizler, komutan Mahmud El-Mebhuh'u şehit ettiniz. Onu katletmekle bize acı verdiniz. Fakat şunu iyi bilin ki, savaş aramızda inişli çıkışlıdır. Allah, günleri insanlar arasında evirip çeviriyor. Abdestli eller Siyonistleri bulmakta zorluk çekmeyecektir."

Meşal daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: "Bize acı veriyorsunuz, ama biz de size acı veriyoruz, vereceğiz de. Savaşın kapıları sonuna kadar açıktır. Topraklarımızdan göçüp gidinceye kadar bu kapı kapanmayacak. Sizi bozguna uğratacağımıza kesinlikle inanıyoruz. Savaş uzun sürebilir, ama sonucuna güveniyoruz. Kendisinden başka ilah olmayan ve kardeşimizin ruhunu teslim alan Allah'a yemin olsun ki, sizi çok kötü bir şekilde hezimete uğratacağız. Allah'ın adına yemin ediyorum; O'nun yardım ve desteğiyle Mahmud El-Mebhuh'un intikamını alacağız."

Hamas liderlerinden milletvekili Muşir El-Mısri de, cinayeti protesto için düzenlenen gösteride yaptığı konuşmada, Dubai'de Mossad ajanlarınca şehit edilen Mahmud El-Mebhuh'un kanının yerde kalmayacağını söyledi ve ekledi: "Siyonist düşmanın ödeyeceği fatura ağır olacak…"

Avrupa'yla diplomatik kriz

Mossad ajanlarının Birleşik Arap Emirlikleri'ne girişte başta İngiltere olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin pasaportlarını kullanmaları Siyonist işgal devletiyle bu ülkeler arasında tansiyonun yükselmesine neden oldu. İngiltere, Fransa, İrlanda ve Almanya konuyla ilgili soruşturma başlattı. İngiltere, Siyonist işgal devleti büyükelçisi Ron Prosor'u dışişlerine çağırarak "ilişkilerimiz zaten buzdolabındaydı. Şimdi derin dondurucuda" açıklamasında bulundu. Önümüzdeki günlerde Tel Aviv'in Avrupa ülkeleriyle ilişkilerde daha çok başının ağrıması bekleniyor.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, BBC'ye yaptığı açıklamada, El-Mebhuh suikastına karışanlardan bazılarının İngiltere pasaportu kullandıklarının ortaya çıkması üzerine geniş çaplı bir soruşturma başlatacaklarını belirterek "İngiliz pasaportu çok önemli bir belgedir" dedi.

İngiliz Avam Kamarası ve Liberal Demokrat Parti üyesi Sir Walter Menzies Campbell ise olayla ilgili değerlendirmesinde "İsrail yönetiminin böyle bir eyleme karışmış olması iki ülke arasındaki güveni kökünden sarsacaktır" şeklinde konuştu.

Haaretz gazetesine konuşan Mossad eski başkanı da Avrupa ülkeleriyle yaşanacak diplomatik krize ve operasyonun başarısızlığına dikkat çekerek şöyle dedi: "Eninde sonunda parmaklar Mossad'ı gösterecek ve bu durum uluslararası bir diplomatik krizin içine girmemize neden olacak. Şayet söylendiği gibi Mossad bu cinayeti işlemişse, eylemin bütün ayrıntıları ortaya çıktıktan sonra bu eylemin başarısız olduğunu ifade edebiliriz."

MOSSAD karizmayı çizdirdi

Mossad ajanlarının Dubai'de Mahmud El-Mebhuh'a düzenledikleri suikast Kassam komutanının şehit olmasına yol açsa da, stratejik ve siyasi anlamda Siyonist işgal devleti için tam anlamıyla büyük bir başarısızlığa neden oldu.

Siyonist işgal devletinin yenilmez sanılan ordusu önce Güney Lübnan'da ve ardından da Gazze'de büyük bir yenilgiye uğradı. Böylece Siyonist işgal devletinin askeri gücüyle ilgili çizilen imajın aslında gerçek olmadığı ve en son teknoloji ürünü silahlara sahip işgal ordusunun da rahatlıkla yenilebileceği ortaya çıktı. Bu, Siyonist işgal devletinin psikolojik açıdan caydırıcı güç niteliğini kaybetmesi demekti. Arap ordularını dize getiren ordu imajı yerini direniş örgütleri önünde diz çöken bir ordu imajına bırakmıştı.

Siyonist işgal devletini ayakta tutan bir diğer güç de diplomasisi idi. Siyonist Dışişleri Bakanı Yardımcısı Daniel Ayalon'un yol açtığı "alçak koltuk" krizinin ardından yaşanan gelişmeler ve Türkiye'nin kararlı tavrı karşısında işgal devletinin resmen özür dilemesi karizmanın bir kez daha çizilmesine neden oldu. Diplomasi kurallarını çiğneyerek Oğuz Çelikkol'u aşağılayan Siyonist Dışişleri, daha sonra hata ettiğini kabul etmek zorunda kaldı ve adeta tükürdüğünü yaladı.

İsrail'e son ve belki de en ağır darbe Mossad'dan geldi. Dünyanın en güçlü ve en belalı istihbarat örgütü sayılan Mossad, Mahmud El-Mebhuh'a düzenlediği suikastte öyle bir hataya imza attı ki, hem Siyonist işgal devletinin başını belaya soktu hem de karizmayı fena halde çizdirdi.

Mahmud El-Mebhuh'u 20 Ocak'ta Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde kaldığı otel odasında öldüren Mossad timi Dubai Polisi'nin çalışmaları sonucu kısa sürede ortaya çıkarıldı. Bu, Dubai polisi için başarı olduğu kadar Mossad için de büyük bir başarısızlıktı. Öyle ki, Dubai Polis Müdürü Dhahi Khalfan, El-Mebhuh cinayetini işleyenler ile onların arkasındakileri "aptallar" olarak niteledi.

Dhahi Khalfan, işgal devletinin Mossad'ın El-Mebhuh cinayetine karıştığını gösteren bir delil olmadığını iddia etmesine rağmen, suikastı gerçekleştiren timin Mossad ile bağlantılı olduğuna ve cinayeti Mossad'ın işlediğine dair ellerinde onlarca delil olduğunu söyledi.

El-Mebhuh'un Bustan Oteli'nde öldürülmesinin üzerinden bir ay geçmeden olayı aydınlatan ve zanlıların isimlerini Interpol'e bildiren Dubai polisi bizzat Mossad Başkanı Meir Dagan hakkında "kırmızı bülten" çıkartmaya hazırlandıklarını duyurdu.

Mossad Başkanı "yüz karası" ilan edildi

Bir zamanlar Siyonistlerin gözünde efsane olan ve tereyağından kıl çeker gibi cinayetler işlediği kabul edilen Mossad, Siyonist basınının da diline düştü. El-Mebhuh cinayetindeki başarısızlığı nedeniyle karikatürlere konu olan Mossad Başkanı Meir Dagan, Siyonist işgal devletinin başına açtığı bela nedeniyle "yüz karası" ilan edildi.

Siyonist işgal devletinde yayınlanan Haaretz gazetesi yazarlarından Ari Shavit'in şu cümleleri Mossad Başkanı'nın içine düştüğü durumu en güzel şekilde özetliyordu: "Dagan, Mossad'ın gerçekleştirdiği söylenen ve ismi etrafında büyük bir gizemin oluşmasına yol açan operasyonlar nedeniyle yıllar boyu "İsrailliler"in sevgilisiyken, Dubai'de düzenlenen basın toplantısı Mossad ve başkanı için çizilen imajı tam tersine çevirdi."

Shavit söz konusu yazısında, cinayeti Mossad'ın işlediğinin kesinleşmesi halinde "ulusal kahraman" sayılan Meir Dagan'ın Siyonist işgal devleti için utanç lekesine dönüşeceğinin de altını çizdi.

Siyonist işgal devletinde rahatsızlık

Dubai polisinin Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları komutanlarından Mahmud El-Mebhuh'a düzenlenen suikast ile ilgili yaptığı açıklamalar ve Mossad'ın başarısız olduğu yönünde yapılan yorumlar Siyonist güvenlik çevrelerinde rahatsızlığa yol açtı.

Fransa'da yayınlanan "Dernières Nouvelles d'Alsace" gazetesi, cinayetle ilgili yorumunda, Mossad'ın geride iz bırakmadan suikast düzenleme gücünü kaybettiğini ve özellikle El-Mebhuh suikastından sonra aynı ajanlarla operasyon yapamayacağını yazdı. Gazete, cinayete karışan Mossad ajanlarının isimlerinin Dubai polisi tarafından Interpol'e bildirildiğine dikkat çekti.

Operasyonun istihbarat tarihine geçeceğini kaydeden gazete, "tek kullanımlık timler" döneminin başlayacağını öne sürdü.

İstihbarat birimlerince gerçekleştirilen operasyonlarda eylemi gerçekleştirenlerin bugüne kadar yakalanmalarının zor olduğuna işaret eden Fransız gazetesi, teknolojinin gelişmesiyle ve gözlem kameralarının yaygınlaşmasıyla istihbarat ajanlarının hareket alanlarının daralacağını bildirdi.

Siyonist işgal devletinde yayınlanan Haaretz gazetesi ise, Mossad'ın geçmişte yaşayan bir örgüt olduğunu yazdı.

"Büyük başarı öyküsü işte böyle büyük bir başarısızlığa dönüştü" diyen Haaretz, Mossad ajanlarının geride bıraktıkları delillerin körler tarafından dahi görülebileceğini söyledi.

Öte yandan yine Siyonist işgal devletinde yayınlanan Yediot Aharonot gazetesi, istihbarat örgütleri çağının geride kaldığını öne sürdü. Gazete, "Peruklar, şapkalar ve benzeri kılık değiştirmeler artık istihbarat ajanlarının kendilerini gizlemelerine yetmiyor" dedi.

Dubai'deki kameraların Mossad ajanlarının her hareketini kaydettiğine dikkat çeken gazete, El-Mebhuh'u öldürmeye giden timin kameraları hesaba kattığını fakat onları gönderenlerin Dubai polisinin cinayeti aydınlatma kararlılığını ve inadını hesaba katmadığını yazdı.

Suikast, Mossad'a ağır darbe vurdu

Siyonist güvenlik uzmanı, İslami Direniş Hareketi (Hamas)'ın silahlı kanadı İzzeddin El-Kassam komutanlarından Mahmud El-Mebhuh'un yaklaşık bir ay önce Dubai'de Mossad ajanlarınca öldürülmesinin yol açtığı felaket karşısında şok olduğunu söyledi.

Siyonist dış istihbaratı Mossad konusunda uzman Gordon Thomas, operasyonun Mossad'ın en seçkin ajanlarından üçte birini deşifre ettiğini belirtti.

Mahmud El-Mebhuh'a düzenlenen suikastin arkasında Mossad'ın gizli operasyonları konusunda uzman birimi "Gideon"un bulunduğu yönünde açık deliller olduğunu ifade eden Thomas, El-Mebhuh'un son dönemde Mossad'ın hedef listesinin üst sıralarında yer aldığını bildirdi.

Gideon birimi üyelerinin Mossad'ın en seçkin ajanları olduğunu kaydeden Thomas, "Kimliklerini gizleyerek çalışırlar ve uzun süre çok ağır bedensel ve psikolojik baskılara dayanabilirler. Eğitimleri çok uzun sürer ve diğer Mossad ajanlarından ayrılırlar" dedi.

Gideon biriminin altısı kadın 48 ajandan oluştuğuna ve Mahmud El-Mebhuh'a düzenlenen suikastin aydınlatılmasıyla bu birimin üçte birinin deşifre olduğuna işaret eden Mossad uzmanı, bunun Mossad'a indirilmiş ağır bir darbe olduğunu söyledi.

Hayattayken Siyonist işgal devletinin uzun süre başını ağrıtan Kassam komutanı Mahmud El-Mebhuh'a düzenlediği suikast işgalcileri ondan kurtaramadı. Şehit Mahmud El-Mebhuh, hayatında olduğu gibi şehadetinden sonra da Siyonist işgal devletinin başını ağrıttı. Görünen o ki; suikast nedeniyle diplomatik krizlerle boğuşan işgalciler diğer yandan da misilleme korkusuyla daha uzun süre Mahmud El-Mebhuh kabusu yaşamaya devam edecek.

(Filistin Enformasyon Merkezi)

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim