• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Savunmanın Sebebi Belli Oldu!

Savunmanın Sebebi Belli Oldu!
İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in Ergenekon ve bağlı hiçbir operasyonda olmadığı kadar Balyoz Darbe Planı'nda can siperane savunmaya geçmesinin sebebi belli oldu.

 

 

 

 

 

 

 

Aykut Cengiz Engin'in Balyoz Darbe Planı belgelerinde yeraldığı ortaya çıktı. 

Balyoz Planı Eklerinde YARGI ÇALIŞMALARI isimli klasörde "GİZLİ" dereceli "GÖREVLENDİRİLECEK VE TASFİYE EDİLECEK YARGI MENSUPLARI" başlıklı belgede Aykut Cengiz Engin'in ismi geçiyor.

2 nolu DVD'deki “OR.K.NAÇALIŞMALAR_AYARGI ÇALIŞMALARI” klasöründe bulunan "YARGIÇ ve SAVCILAR.doc" dosyası Aykut Cengiz Engin'in tüm çabalarını açığa çıkardı.

Dosyada Görevlendirilecek ve Tasfiye Edilecek Yargı Mensupları başlıklı belgenin birinci sırasında Aykut Cengiz Engin'in ismi yeralıyor.

Üstelik tasfiye edilecek değil görev verilecek kişi olarak. Aykut Cengiz Engin'in isminin karşısındaki “düşünceler” sütununda “Sıkıyönetim Mahkemesi'nde Görevlendirilecek Savcı” notu yeralıyor.

Aynı sütunun 5. Sırasında ise savcı Selim Berna Altay'ın ismi yeralıyor. Altay'ın isminin karşısına da aynı “Sıkıyönetim Mahkemesi'nde Görevlendirilecek Savcı” notu bulunuyor.O SAVCIYI ATAMAK İSTEMİŞTİ
Hatırlanacağı üzere; . Balyoz Operasyonu'nda imza yetkisi Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar'daydı. Balyoz soruşturmasında ilk göz altılar başlayınca Aykut Cengiz Engin anında müdahale etti ve imza yetkisi Bayraktar'dan aldı. Önce yetkiyi Savcı Selim Berna Altay'a verdi. Daha sonra Selim Berna Altay'ın isminin Balyoz Darbe Planı çalışmalarında “yararlanılacak yargı mensupları” arasında geçtiği ortaya çıktı. Aykut Cengiz Engin adeta kediye ciğer emanet ediyordu. Bu deşifre olunca alel acale Savcı Selim Berna Altay'ın mazeret gösterip görev almak istemediği ifade edildi.

İşte o listede ismi 5 numarada yeralan Altay'la birlikte Engin'in de isminin yeraldığı ortaya çıktı. Hem de listenin 1 numarasında.

DOSYAYLA ŞAHSİ İLGİSİ VAR GÖREVDEN ALINABİLİR
Bilindiği gibi hakim ve savcılar ilgileri olduğu dosyalar konusunda herhangi bir tasarrufta bulunamıyorlar. Başsavcı Engin, belgelerde ismi geçtiği için Selim Berna Altay'ı imza yetkisinden el çektirtirken, kendisi aynı belgede yeralmasına rağmen her türlü müdahaleyi yapıyor. Bu durum Engin'in görevden alınmasını gerektirecek bir sürecin başlamasını gerektiriyor. Adalet Bakanlığı'nın konuyla ilgili soruşturma başlatıp müfettiş görevlendirmesi gerekiyor.

BAŞSAVCI ENGİN'İN KENDİ İSMİNİN GEÇTİĞİ BALYOZ DOSYASINA MÜDAHALELERİ ŞÖYLE

BİRİNCİ ADIM: İmza yetkisi Bilal Bayraktar'dan alındı.

İKİNCİ ADIM: Ulusal Yargı Ağı Projesi üzerinden daha önce görevlendirilmesi yapılan Cumhuriyet Savcısı Selim Berna Altay'ı çeşitli mazeretler gündeme getirilerek ataması geri alındı.

ÜÇÜNCÜ ADIM: Süleyman Pehlivan'a Balyoz Soruşturması Dosyası'nda imza yetkisi verilerek koordinatör savcı olarak görevlendirdi.

DÖRDÜNCÜ ADIM: Merkez Komutanlıkları ve Emniyet'e talimat gibi bir yazı göndererek hukuk tarihinde görülmemiş biçimde savcıların yetkilerini kısıtlamaya kalktı. Adeta kanun uydurdu. O talimatta açıkça Engin, “Kendisi ve Turan Çolakkadı'nın imzası olmazsa savcıların arama ve gözaltı talimatını uygulamayın” dedi. Oysa bu kararlar Mahkeme'den çıkıyor. Yani açıkça mahkeme kararlarını çiğneyin emri verdi.

BEŞİNCİ ADIM: Soruşturmaya yine iki savcı atandı ve daha önce kendi eliyle imza yetkisi verdiği Süleyman Pehlivan'dan bu yetkiyi alıp Mehmet Ergül'e verdi.

 

 

habervaktim

 

 

 

 

 

 

 

 

u

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim