• BIST 97.211
 • Altın 195,318
 • Dolar 4,9773
 • Euro 5,8072
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 29 °C
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?

SAVCILIKTAN CUMHURİYET'E CEVAP

SAVCILIKTAN CUMHURİYETE CEVAP
İsmailağa cemaati dosyasının sümenaltı edildiğini yazan Cumhuriyet Gazetesi'ne Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan cevap geldi...

 

 

 

 

 

Cumhuriyet gazetesi, Erzincan Başsavcılığı’nın İsmailağa cemaatine yönelik operasyon için destek istemesi üzerine devreye giren Erzurum Özel Yetkili Başsavcılığı’nın dosyayı alıp sumen altı ettiğini gösteren belgelere ulaştığını iddia etti.

Cumhuriyet'in bu haberi Doğan Grubu gazeteleri ve Akşam tarafından alıntılandı.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Cumhuriyet'e cevap geldi. Cumhuriyet'in belge iddiasını yalanlayan Başsavcılık, söz konusu yazısın bilgilendirme yazısı olduğunu söyledi.

İŞTE SAVCILIĞIN CEVABI

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet Gazetesi'nin bugün manşetten verdiği haberin gerçeği yansıtmadığını, söz konusu yazının bilgilendirme yazısı olduğunu belirtti.

Cumhuriyet Gazetesi, iki gündür kamuoyunda İsmail Ağa olarak bilinen cemaate yönelik Erzincan'daki davanın özel yetkili Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sümenaltı edildiği yönünde iddialar içeren haberlere yer veriyor. Cumhuriyet, bugün de bir belge yayınlayarak sümenaltı iddiasını sürdürürken, konuyla ilgili Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, bilgilendirme yazısının yargıya müdahale gibi gösterildiği ifade edildi.

Erzincan Valiliği'ne 05/05/2009 tarihinde gönderilen belgenin 18/03/2009 tarihinde de cumhuriyet başsavcılıkları, il emniyet müdürlükleri, il jandarma komutanlıklarına yazılan bir yazı olduğu belirtilen açıklamada, belgenin dava ile alakası olmadığı vurgulandı. Bilgi amaçlı belge olduğu belirtilen belge ile ilgili açıklamada özetle şöyle denildi:

"Belge, Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı ile yetki alanımızda bulunan bazı cumhuriyet başsavcılıkları ile il emniyet müdürlüklerine ve il jandarma komutanlıklarına yazılan bir yazıdır. Habere konu olan yazı ile daha önceki tarihlerde yazılan yazıların içeriğinde 'İsmail Ağa' cemaatinin soruşturma dosyasıyla uzaktan ve yakından ilgisi bulunmamaktadır. Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığımızın yetki alanımız içerisinde bulunan 14 il ve bir ilçede soruşturma yapma yetkisi ve görevi verilen suçlarla ilgili iddia edildiği gibi sümenaltı yapmak değil, bilakis etkin soruşturma yapabilmek için Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığımız görev alanına giren suçlarla ilgili soruşturmalarda hangi hususlara dikkat edilmesi, hızlı ve eksiksiz soruşturma yapabilmek amacıyla Özel Yetkili Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınması gerektiğini belirten bilgi amaçlı yazılan yazılardır." (CİHAN)

İŞTE CUMHURİYET'İN HABERİ

Cumhuriyet, Erzincan Başsavcılığı’nın İsmailağa cemaatine yönelik operasyon için destek istemesi üzerine devreye giren Erzurum Özel Yetkili Başsavcılığı’nın dosyayı alıp sumen altı ettiğini gösteren belgelere ulaştı. Bir belgede Erzincan Valiliği’ne başvuran Erzurum Başsavcılığı’nın, jandarma ve polisin Erzincan Başsavcılığı’nın talimatlarına uymamasını istediği görüldü.

Erzurum Başsavcılığı’nın soruşturma yetkisinin kendisinde olduğu ısrarı ve baskılarla dosyanın alınması nedeniyle 16 ilde yapılacak operasyonlar gerçekleştirilemedi. Dosyadaki belgelere göre, operasyonlarda cemaat lideri Mahmut Ustaosmanoğlu ile “tanınmış” isimlerin de aralarında bulunduğu 69 kişinin gözaltına alınması yönünde hazırlık yapılmıştı.

Belgeleriyle sumen altı

Erzincan Başsavcılığı’nca İsmailağa cematine yönelik yurt genelinde yapılmak istenen ancak Erzurum Başsavcılığı’nın girişimleriyle “sumen altı” edilen soruşturmada, savcıların cemaat kavgası resmi yazışmalara da yansıdı. Erzurum Başsavcılığı, Erzincan Valiliği’ne jandarma ve emniyetin cemaate yönelik operasyonlara hazırlanan Erzincan Başsavcılığı’nın talimatına uymaması konusunda “destek” beklediğini iletirken gerekçe olarak bu başsavcılığın yetkilerinin kendilerince “kaldırılmış” olmasını gösterdi. Erzincan Başsavcılığı ise yetkisinin kaldırıldığı uyarısına itiraz ederek, bunun yasaya, yargı bağımsızlığına ve nezaket kurallarına aykırı olduğu görüşüyle konuyu Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) taşıdı.

Cumhuriyet, İsmailağa cemaatine yönelik operasyon hazırlığının Erzurum Başsavcılığı’nın “yetki baskısıyla” durdurulmasına ilişkin savcılık-valilik-başkent arasında yaşanan kavganın yansıdığı resmi yazışmalara ulaştı. Erzincan Başsavcılığı’nın İsmailağa cemaatine yönelik operasyon yapacağının öğrenilmesinin ardından devreye giren Özel Yetkili Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı, cemaati soruşturma yetkisinin kendisinde olduğunu savundu.

Erzurum Başsavcılığı, soruşturma işlemlerinin bundan sonra “tarafımızca yürütüleceği izahtan varestedir” görüşüyle dosyanın tümünü isterken “Bu dosya hakkında ne gibi bir işlem yapılacağı, ne zaman, nerede, ne şekilde ve hangi şüpheli/şüphelilere karşı operasyonun yapılacağına dosya kapsamı da dikkate alınarak başsavcılığımızca karar verilebilecektir” dedi. Ancak bu girişime karşı Erzincan Başsavcılığı, cemaati soruşturma yetki ve görevinin kendisinde olduğunu ileterek direndi.

Bunun üzerine bugüne değin resmi yazışmalarda görülmeyen bir üslupla savcılar cemaat soruşturması için tartışmaya girişti; ilginç talimat ve kararlara imza attılar. Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal imzasıyla Erzincan Valiliği’ne 5 Mayıs 2009 tarihli bir yazı gönderildi. Yazıda, soruşturmanın etkin, düzenli ve hızlı şekilde yürütülmeyip, yasal ve üsuli eksikliklerin yapıldığı savunuldu. Savcı, bundan sonra dinleme ve izleme kararlarının Erzurum’dan alınmasını isterken, “(tüm soruşturmaların) Şahsımın yazılı ve sözlü talimatları çerçevesinde yerine getirilmesinin gereği, yürütülen soruşturmalar varsa içeriği, kapsamı ve mevcut aşamasının ivedi bildirilmesini” talep etti.

‘YETKİSİNİ KALDIRDIK, DİNLEMEYİN’

Erzurum Savcısı’nın, Erzincan Başsavcılığı’nın yetkisini kaldırdığı resmi yazıya şöyle yansıdı: “Gerek emniyetin ve gerekse jandarmanın CMK’nin 250. maddesi kapsamındaki suçlar bakımından sadece Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’mızca talimat verileceğinden, bir başka ifade ile yerel Cumhuriyet Başsavcılı’ğının (Erzincan) bu tür suçlar bakımından yetkisinin tarafımızdan kaldırılması nedeniyle kolluğa yerel (Erzincan) Cumhuriyet Başsavcılı’ğınca verilen talimatın hukuki dayanağının bulunmadığından gereğine tevessül edilmemesine emniyet ve jandarmanın hassasiyetle uyması konusunda desteklerinizi bekler....”

Soruşturma konusunda kendisinin yetkili olduğunu vurgulayan Erzincan Başsavcılığı ise il jandarma, emniyet ve valiliğe gönderdiği 26 Mayıs 2009 tarihli yazıda, başsavcılıkların görev ve yetkilerinin yasalarda belirlendiğine işaret edilerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sıfatı ne olursa olsun başka bir başsavcılığın yetkileri ‘kaldırması’ gibi bir yetkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle yazıdaki ‘yetkisi tarafımızdan kaldırılmış’ ibaresi açıkça yasaya aykırıdır. TCY’nin 220. maddesinde sayılan suçların soruşturulmasında yetki ve görev başsavcılığımızdadır. Valilik makamından, ‘emniyet ve jandarmanın hassasiyetle uyması konusunda’ beklenen desteğin ne olduğu anlaşılamamış olup adli işlemlere ilişkin idari mercilerin herhangi bir emir, talimat veremeyeceği düşünüldüğünde söz konusu ibare de yargı bağımsızlığına ve yasalara aykırıdır. Başsavcılıkların yetki ve görevlerine dair mezvuatta herhangi bir değişiklik olmadığı gözetilerek adli işlemlerde yerleşik uygulama aynen devam edecektir. Savcılarca verilen talimatların ilgili yasa ve yönetmelikler uyarınca derhal yerine getirilmesi, aksine davranış gösteren görevliler hakkında derhal yasal gereğinin yapılacağının ilgililere ihtar ve tebliğ edilmesi önemle rica olunur.”

Aynı gün Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner, Erzurum Başsavcılığı’nın yazısını HSYK’ye de gönderdi. Üst yazıda, Erzurum Başsavcılığı’nın emniyet ve jandarmadan operasyon yapmaması yönündeki destek talebinin ve verilecek talimatlara uyulmaması çağrısının yargı bağımsızlığı ile mesleki nezaket kurallarına açıkça aykırı olduğuna işaret edildi.

Erzurum Başsavcılığı’nın İsmailağa cemaatine yönelik soruşturmayı yapma yetkisinin kendisinde olduğu ısrarı ve idari baskılarla dosyanın alınması nedeniyle 16 ilde yapılması planan operasyonlar gerçekleştirilemedi. Dosyadaki bilgi ve belgelere göre, operasyonlarda cemaat lideri Mahmut Ustaosmanoğlu ile “tanınmış” isimlerin de aralarında bulunduğu 69 kişinin gözaltına alınması yönünde hazırlık yapılmıştı. Yetki tartışması nedeniyle operasyon sınırlı biçimde yalnızca Erzincan’da yapılabildi.
TimeTürk

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim