• BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 1 °C
 • İzmir 7 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

SAVCILIK BAŞÖRTÜSÜNÜ ÖZGÜR BIRAKTI!

SAVCILIK BAŞÖRTÜSÜNÜ ÖZGÜR BIRAKTI!
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı YÖK Başkanı'nın yazısı ile ilgili takipsizlik kararı verdi

 

 

Ankara Cumuhriyet Savcısı, YÖK Başkanı'nın İstanbul Üniversitesi'ne gönderdiği 'başörtüsü' yazısıyla ilgili soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Kararda, “Başörtüsülılar insandır. Tüm insanların okuma ve eğitim hakkı vardır” denildi

ANKARA Cumhuriyet Savcısı Mustafa Şahin Tanrıöver, YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan'ın bazı üniversitelerde başörtüsü yasağını fiilen sona erdiren İstanbul Üniversitesi'ne gönderilen yazıyla ilgili takipsizlik kararı verdi. Savcı Tanrıöver'in önceki gün verdiği “kovuşturmaya yer olmadığı” kararında, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi Osman Erbil 'in, Prof. Özcan hakkında, YÖK 'ten İstanbul Üniversitesi'ne gönderilen başörtüsü konusundaki yazıyla “Anayasayı ihlal ve halkı kanunlara uymamaya alenen tahrik” suçlarını işlediği iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu belirtildi. Kararda, şöyle denildi:

'Başörtüsülılar insandır'

“Başörtülüler veya başörtüsülılar insandır. Tüm insanların okuma ve eğitim hakkı vardır. Bu hak evrensel bir insan hakkıdır. Bunun istisnası yoktur. Bu nedenle, başörtülüler veya başörtüsülılar insan olduğundan, bu insanların da diğer insanlar gibi okuma ve eğitim hakkı bulunduğundan ve bu hak evrensel bir insan hakkı olduğundan, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan hakkında kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.” Karara karşı, şikayetçi Osman Erbil'in Sincan Ağır Ceza Mahkemesi'nde itiraz hakkı bulunuyor. Mahkeme, itiraz edilmesi halinde takipsizlik kararını kaldırırsa Özcan hakkında soruşturma yapılması gündeme gelecek. Üniversitelerdeki başörtüsü yasağının dayanağını oluşturan Danıştay, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarına hiç değinilmeyen takipsizlik kararının veriliş usulü de tartışma yarattı. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'na göre YÖK Başkanı'nın görevi dolayısıyla ya da görevlerini yaptıkları sırada işledikleri ileri sürülen suçlar hakkında savcılık doğrudan soruşturma yaparak karar veremiyor. Kanuna göre YÖK Başkanı hakkında soruşturma Milli Eğitim Bakanı'nın başkanlığındaki bir toplantıda, YÖK üyelerinden oluşan en az 3 kişilik bir kurul tarafından yapılabiliyor. Kurulun hazırladığı rapor doğrultusunda YÖK Başkanı hakkında dava açılıp açılmayacağına da Danıştay 2. Dairesi karar veriyor. Dairenin kararlarına da Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nda itiraz edilebiliyor.

Özcan hakkında 2008 yılında rektörlere başörtüsü yasağının kaldırılmasına ilişkin gönderdiği yazıya ilişkin yapılan suç duyuruları da Ankara Başsavcılığı tarafından görevsizlik kararı ile Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderilmişti. Ayrıca 2010 yılında yapılan 4 ayrı suç duyurusu Memur Suçlarını Soruşturma Bürosu'na gönderilmiş ve bu büroda görev yapan savcılar da YÖK Kanunu uyarınca görevsizlik kararı vererek dosyayı YÖK'e göndermişti. Oysa başörtüsüla ilgili son suç duyurusu Memur Suçları Soruşturma Bürosu'nda görevli olmayan savcı Tanrıöver'e gönderildi. Soruşturmanın savcı Tanrıöver'e gönderilmesi ve bu savcının da önceki kararların aksine görevsizlik kararı vermek yerine soruşturmayı yürütmesi tartışma yaratacak.

SORUŞTURMA 5 GÜN SÜRDÜ

Savcı Tanrıöver'in 7 Ekim'de yapılan suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturmayı sadece 5 günde sonuçlandırarak takipsizlik kararı vermesi de dikkat çekti. Takipsizlik kararında başörtüsü yasağının olmadığını çok ilginç ifadelerde savunan Savcı Tanrıöver, “YARSAV'dan ve Danıştay'dan getirilen bindirilmiş kıtalar nedeniyle çok sayıda arkadaşımız içeri giremedi” sözleri ile gündeme gelmişti.
E

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim