• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

SAV SALTANATININ SON 15 GÜNÜ MÜ?

SAV SALTANATININ SON 15 GÜNÜ MÜ?
Önder Sav'ın tahtını sarsan tüzük değişikliği için parti ikiye ayrıldı.

 


 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı CHP'deki 'tüzük' değişikliğinin 15 gün içinde hayata geçirilmesini istedi. Önder Sav'ın tahtını sarsan tüzük değişikliği için parti ikiye ayrıldı. Kılıçdaroğlu "İşi yeni kurultayla çözerim" derken Sav cephesi, "Aramızda halledelim" tezini savunuyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan CHP'ye gelen yazı parti içindeki dengelerin değişmesine neden oldu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Masası'nın CHP'nin kurultayda gerçekleştirdiği,"tüzük ötelemesi"nin geçerli olmadığını, 2008 yılında yapılan tüzük kurultayında alınan kararların yürürlükte olduğunu bildiren yazısı CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın "tek adam" pozisyonunu zora soktu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı CHP'den Sav ve ekibinin ertelediklerini düşündükleri tüzüğe göre 15 gün içerisinde yeni yönetim kademesini belirlemesini istedi. CHP'nin yeni yönetim kademesini belirlemek için kurultayın tekrarını yapması gerekiyor. Ancak, CHP Genel Sekreteri Önder Sav, kurultay tekrarına gerek olmadığını, Merkez Yürütme Kurulu'nun istifası ve Parti Meclisi'nde yapılacak seçim ile yeni yönetimin belirlenerek Yargıtay Başsavcılığı'nın talebini karşılayacaklarını belirtiyor.

YARGITAY'DAN SAV'A DERS

Başsavcılık, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'a da uyarı yazısında "hukuk" dersi verdi. Yargıtay, yasa ve tüzük hükümlerine aykırı olarak parti tüzüğünün 87. maddesinin F fıkrasının yürürlükten kaldırılmış olmasının birbirinden tamamen bağımsız olan ve önceden yürürlüğe girmiş bulunan 16 tüzük maddesinin yürürlüğe girmesinin ertelenmesi veya kurultay kararı ile hukuken tekrar yürürlüğe girecek nitelikte sonuç doğurmayacağını bildirdi.

BAŞSAVCILIK DAHA ÖNCE DE UYARMIŞ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na gönderdiği yazıda CHP'nin tüzüğünün değiştirilen 16 maddesinin incelendiğini ve

7 Eylül'de partiye gönderdikleri yazıda da tüzük maddelerinin yürürlükte olduğunu bildirdiklerini ve uygun düzenleme ve işlemler yapıldığında kendilerine bilgi verilmesini istediklerini hatırlattı.

YARGITAY "SAV"I SAVDI

CHP'nin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan uyarı almasına neden olan tüzüğün ertelenmesi operasyonu sonunda CHP Genel Sekreteri Önder Sav, kurultay yapmaya yanaşmıyor. Sav, partinin yeniden bir kurultay yapmasına karşı çıkarken, Başsavcılığın uyarıları doğrultusunda parti yönetiminin yeniden belirlenmesini istiyor. Sav, 13 genel başkan yardımcısı ve bir genel sekreter seçimi yapılmasını ve aynı zamanda tüzük uygulamaya girdiği için kendisine de güçlendirilmiş bir genel başkan yardımcılığı makamı belirledi.

CHP eski lideri Deniz Baykal, Sav'ın bu aşırı gücünü azaltmak için çareyi tüzüğü değiştirerek, sağ partilerdekine benzer bir yapılanmayı CHP'ye getirmişti. Baykal'ın bir kaset skandalı ile gitmesi üzerine Sav, partideki gücüne güç katarken, Sav'a ancak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı "dur" diyebildi.

TÜZÜK İÇİN HUKUKUN GEREĞİNİ YAPARIZ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın CHP'den istediği düzenlemeler kurultayın ikinci günü ile alakalı olduğu için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçilmesi ile ilgili bir sorun bulunmuyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Masası'nın partiye yaptığı ihtar doğrultusunda yeni bir kurultay yapılabileceğini söyledi. Edinilen bilgilere göre Kılıçdaroğlu, "Yargıtay'ın istediği doğrultuda kurultay yapabiliriz" dedi. Kılıçdaroğlu, İstanbul'a giderken sorular üzerine ise "Tüzük konusunda hukukun gereği ne ise onu yaparız" demeyi de ihmal etmedi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, partiye Yargıtay'dan gelen yazı ile ilgili olarak 'Hukuk devletiyiz, eğer bir yazı gelmişse gereğini yapacağız' dedi. Kılıçdaroğlu, partiyi kurultaya götürüp götürmeyeceği yönündeki sorulara ise 'Eğer yazı böyle ise kurultaya gideriz. Yazı öyle değilse yazının gereği ne ise onu yaparız. Sonuçta hukuk kuralları içinde gereği ne ise yerine getirilecektir' cevabını verdi. Bir gazetecinin, 'Daha önce kurultaya gidilebileceği' yönünde açıklamaları olduğunu ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yazısında da 15 gün içinde tüzüğün yürürlüğe konulmasının istediğini hatırlatması üzerine de Kılıçdaroğlu, 'Biz de tüzüğü uygulamaya koyarız, bu kadar basit' demekle yetindi.

Baykalcılar sonuçtan memnun

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'a yakın isimler ise kurultayda parti yönetiminde kendilerine yer verilmemesinden dolayı yaşadıkları hayal kırıklığını Yargıtay Başsavcılığı'nın partiye gönderdiği yazı ile giderdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan partiye ilk giden yazıyı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Baykal bildirmiş ve kurultayın ikinci gününü tekrar ederek yönetimi değiştirmesi tavsiyesinde bulunmuştu. Yargıtay'ın yazısını bir hafta sonra genel başkanına göstermek zorunda kalan Sav, Yargıtay'a karşı Anayasa Mahkemesi'ne de varabilecek bir hukuki mücadele vereceklerini belirtmişti. Baykal'a yakın milletvekilleri partinin yönetim kademelerinin CHP tüzüğüne göre usulsüz şekilde belirlendiği için yetkilerinin bulunmadığını, dolayısıyla bugüne kadar alınan kararlarında yok hükmünde olduğunu iddia ediyor. CHP'nin tartışmalı kurultayının 2. gününde yapılan işlemlerin tekrarlanması ve yönetim kademesinin yeniden belirlenmesini isteyen milletvekilleri, parti yönetiminin aldığı kararların da partinin başına sıkıntı açacağını ileri sürüyor.

Yeni tüzükle ne değişiyor?

CHP'nin 14. Olağanüstü Kurultayı'nda kabul edilen tüzük, Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) yapısı ile Genel Sekreterin görev ve yetkilerini yeniden düzenlenmesini öngörüyor. Yeni tüzüğe göre, MYK'da Genel Başkan ve Genel Sekreterin yanı sıra görev alanları belirlenen 13 Genel Başkan Yardımcısı görev yapacak. MYK üyeleri Parti Meclisi içinden Genel Başkan tarafından belirlenecek. Yeni yapılanmada Genel Sekreter yardımcılıkları ve Genel Saymanlık kaldırılarak, bu görevler Genel Başkan Yardımcılarına verilecek.

Tüzüğe göre, Genel Sekreter, bütün yargı mercilerinde özel ve resmi daire, kurum ve kuruluşlarda, gerçek kişiler, özel ve resmi tüzel kişilerle olan ilişkilerde Genel Başkan adına bizzat veya vekille partiyi temsil edecek. Resmi kurumlarda partinin temsil edilmesi, yazışmalar, hukuk işleri ve örgütten sorumlu olacak. Genel evrak kaydının tutulması, partinin yazışma ve haberleşme işlerinin yürütülmesi, partinin bütün resmi ve parti içi yazışmalarının gözetim ve denetimi de genel sekreterin görev alanı içine alınacak. Ayrıca Genel Sekreter, partinin üye genel kütüğünün tutulmasını ve parti arşivinin düzenlenmesini de sağlayacakE

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim