• BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 1 °C
 • İzmir 7 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Saray'dan En Çok Merak Edilen Soruya Yanıt Geldi!

Saray'dan En Çok Merak Edilen Soruya Yanıt Geldi!
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

 Kalın, Şah Fırat Operasyonu'nda YPG ile işbirliği yapılıp yapılmadığına yönelik sorulan bir soruya, "Operasyonunun selameti açısından müttefiklerimize bilgi verilmiş, Suriye rejimine de bir nota iletilmiştir. Fakat bahsettiğiniz diğer örgütlerle herhangi bir temas, koordinasyon, yardımlaşma söz konusu değildir" dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirilen basın toplantısında, konuşmasında Şah Fırat Operasyonu sırasında şehit verilmesinin üzücü tek hadise olduğunu belirten Kalın, "Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu Suriye'de kötüye giden güvenlik şartlarına karşı alınmış bir tedbir olarak son derece başarılı bir gece operasyonuyla gerçekleştirildi. Burada bu operasyonla hükümetimiz Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'na olabilecek muhtemel bir saldırıyı ve askerlerimizin hayatlarının tehlikeye atılması riskini bu operasyonla ortadan kaldırmış bulunmaktadır. Burada bize ait olan uluslararası anlaşmalara bağlı olarak toprak parçasının hukuki statüsünde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Sembolik önemi son derece yüksek olan bu mekanın korunması Türk bayrağının orada dalgalandırılması için gerekli emniyet tedbirleri alınmış ve nakli kubur yapılmak suretiyle sandukalar oradaki emanetler Türkiye'ye getirilmiştir. Orada görev yapan 38 askeri personelimiz sağ salim ülkemize getirilmiştir. Operasyon sırasında bir kaza sonucu bir askerimiz şehit edildi. Başçavuş Halit Avcı, bu vesileyle Allah'tan rahmet diliyorum. Operasyonda bizi üzen tek hadise olmuştur" ifadelerini kullandı.
 
"OPERASYON TAMAMEN TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN KENDİ KARARIDIR"
 
Şah Fırat Operasyonunda YPG ile işbirliği yapılıp yapılmadığına yönelik sorulan bir soru için Kalın, "Operasyonunun selameti açısından müttefiklerimize bilgi verilmiş, Suriye rejimine de bir nota iletilmiştir. Fakat bahsettiğiniz diğer örgütlerle herhangi bir temas koordinasyon yardımlaşma söz konusu değildir. Bu operasyonun kararı tamamen Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kendi kararıdır. Kendi imkan ve kabiliyetleriyle hayata geçirilmiş bir operasyondur. Bu operasyonun gerek hazırlanışı gerek uygulamasında hiçbir sorun yaşanmadan bu noktaya gelinmiş olması da bu bilgi birikimiyle doğrudan alakalıdır. Sahada tamamen Türkiye'nin kendi inisiyatifiyle kendi imkan ve kabiliyetleriyle hayata geçirilmiş bir operasyon söz konusu. Bizim öncelikli hedefimiz arzumuz Suriye'deki bu çatışmaların bir an önce sona ermesidir. Biz Suriye halkına destek vermeye devam ediyoruz. Bu tahliye yapılmasaydı, Allah korusun türbeye ve saygı karakoluna bir saldırı yapılsaydı askerlerimiz yaralansaydı ya da öldürülseydi ne kadar kötü bir tabloyla karşı karşıya kalacağımız ortada olurdu. Bu operasyonla bu ihtimal ortadan kaldırılmış bulunmaktadır" diye konuştu.
 
"ESAD REJİMİ DAİŞ'İ KULLANMAKTADIR"
 
Türkiye'nin IŞİD ile mücadele konusunda Amerika ile daha aktif rol oynayabileceği yönündeki iddialar sorulan Kalın, "Türkiye IŞİD terörüne karşı baştan beri zaten çok net bir tavır almış ülkedir. Türkiye'nin DAİŞ'e karşı mücadele konusundaki kararlılığı en üst makamlar tarafından defalarca ifade edilmiş bununla ilgili de pek çok tedbir alınmıştır. Türkiye şu ana kadar bin 400 civarında terörist olma ihtimali olan kişiyi yabancı savaşçı niteliğindeki insanı sınır dışı etmiş ve gerek Türkiye-Suriye sınırında gerek diğer giriş kapılarında güvenlik tedbirlerini arttırmıştır. Yabancı savaşçılar konusundaki mücadeleyi Türkiye tek başına veremez. Mutlaka bu ülkelerden gelen vatandaşların devletleri bu süreçte etkin bir dayanışma içerisinde olmak durumundalar. Bu kadar insan Suriye'ye geçerken acaba bu insanlar kendi ülkelerinden ayrıldıkları noktada neden durdurulmuyorlar sorusunu bizim sormamız gerekir. Bunlarla ilgili elinizde terörist eylemlere katılma ihtimali ile ilgili bilgi varsa durdurma eylemini sizin kendi sınırınızda ülkenizde yapmanız gerekir. Esad rejimi çok açık bir şekilde DAİŞ'i Hür Suriye Ordusunu zayıflatmak ve bölmek için kullanmaktadır. Dolaylı olarak destek vermektedir. Bu kadar operasyon kabiliyeti olan bu örgüt şu ana kadar Esad rejimine karşı neden ciddi bir saldırı yapmadı? Bu soruları da sormak lazım" açıklamasında bulundu.
 
"PYD BİZİM İÇİN TERÖR ÖRGÜTÜDÜR"
 
Süleyman Şah Türbesi'nin inşaa edileceği bölgenin YPG güçlerinin kontrolünde olduğu belirtilerek türbenin yeni yerinde ve türbeyi koruyacak askerlere yönelik gelecekte bir risk ihtimalinin görülüp görülmediği sorulan Kalın, "PYD bizim için terör örgütüdür. Bizim Suriye Eşmesi olarak belirlediğimiz sınırımıza yakın noktadaki yer Türkiye'nin koruması altındadır. Burada herhangi bir sorun, çatışma ihtimali görmüyoruz. Türbe en kısa zaman inşaa edilecek ve Türk askerleri tarafından korunmaya devam edilecektir" diye yanıt verdi.
 
"BAŞKANLIK SİSTEMİ DAHA GÜÇLÜ MODELİ ÖNGÖRÜR"
 
Başkanlık sistemi tartışmaları ile ilgili sorulan bir soru için Kalın, şu ifadeleri kullandı: "Bütün uzmanların söylediği kuvvetler ayrılığı prensibinin en güçlü şekilde hayata geçirildiği model başkanlık sistemidir. Kamuoyundaki tartışmalarda Başkanlık Sistemi geldiğinde parlamento olmayacak ya da hiçbir yetkisi olmayacak ya da yetkileri tamamen asgariye indirilecek gibi birtakım yorumlar yapılıyor. Bunların hakikaten gerçeklerle hiçbir ilgisi yok. Başkanlık Sistemi parlamentonun belki bugünkü parlamenter sistemden daha güçlü olduğu bir modeli öngörür. Parlamentoya seçilecek vekillerle ilgili olarak yapılacak çalışma neticede Meclisimizin yapacağı çalışmalar neticesinde ortaya çıkacaktır. Bu dar bölge mi olur, daraltılmış bölge mi olur, temsilin en yüksek olacağı model hangisiyse bununla ilgili çalışmalar devam ediyor."
 
"ÇANAKKALE TÖRENLERİYLE İLGİLİ ASILSIZ BİR HABERDİR"
 
Çanakkale'de 24 Nisan'da Çanakkale Savaşı'nın 100'üncü yıldönümü için düzenlenecek törenler için eksik katılım olduğu gerekçesiyle söz konusu törenlerin iptal edildiği yönündeki haberler sorulan Kalın, "Çanakkale törenleriyle ilgili bu tamamen asılsız, uydurma bir haberdir. Bunun itibar edilecek hiçbir tarafı yok. 23-24 Nisan Çanakkale kutlamalarıyla ilgili hazırlıklarımız yoğun şekilde devam ediyor. Beklediğimizden çok daha fazla ilgi bize ulaşmış durumda. Pek çok coğrafyadan devlet hükümet başkanı düzeyinde katılım sağlanacaktır" dedi.
 
"SURİYE'YE BİR NOTA VERİLMİŞ VE OPERASYON GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR"
 
Suriye Uzlaşı Bakanının Şah Fırat Operasyonuna ilişkin 'Bu saldırı bir savaş nedenidir' açıklamasını nasıl değerlendirdiği sorulan Kalın, "Suriye rejiminin yaptığı açıklamanın bizim nezdimizde bir karşılığının olmadığını ifade etmek isterim. Meşruiyetini yitirmiş 300 binden fazla insanın ölümüne sebep olmuş bir rejimin ne bölgede ne uluslararası hukukta herhangi bir meşruiyeti kalmamıştır. Yaptıkları bu açıklamanın da ne bizim açımızdan ne müttefiklerimiz açısından da karşılığı söz konusu değildir. Suriye'ye bir nota verilmiş ve bu operasyon gerçekleştirilmiştir" ifadelerini kullandı.
 
"ASKERİMİZ KAZA SONUCU HAYATINI KAYBETTİ"
 
Süleyman Şah Operasyonu hakkında değerlendirmede bulunurken Kalın'a kullandığı 'Bir askerimiz kaza sonucu şehit edildi' ifadesinin dil sürçmesi olup olmadığı sorulan Sözcü Kalın, "Teknik olarak değil de ulaştığı manevi makam anlamında söyledim. Bildiğiniz gibi kaza sonucu hayatını kaybetti bu askerimiz" açıklamasında bulundu.
 
"CUMHURBAŞKANIMIZ KONUNUN BİZZAT TAKİPÇİSİDİR"
 
Konuşmasında Özgecan Aslan cinayetine ilişkin açıklamalarda bulunan Kalın, "Cumhurbaşkanımızın bizzat açıkladığı gibi kendisi bu konunun bizzat takipçisidir. Bu konuda hükümetle gerekli görüşmeleri yaptı. Bu tür olaylarda cezaların arttırılması ve önleyici tedbirlerin alınması için kapsamlı bir çalışma zaten hükümetimiz tarafından başlatıldı. Cumhurbaşkanımız da özellikle kadına karşı her tür şiddetin kanuni çalışmaların yanı sıra toplumsal bilincin ve duyarlılığın arttırılması yönünde de çalışmalar yapmaya devam edecek. Bununla ilgili gerek kanuni çalışmalar gerekse diğer alanlarda yapılması gereken faaliyetler yakın bir şekilde takip edilecektir" diye konuştu.

 

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim