• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Şabak Filistinli Öğrencileri Casusluğa Zorluyor

Şabak Filistinli Öğrencileri Casusluğa Zorluyor
İsrail İç İstihbarat Teşkilatı’nın Kudüs’te eğitim gören öğrencileri, Kudüs’e giriş izni verme karşılığında casusluk yapmaya zorladığı ortaya çıktı. Şabak’ın bu çirkin teklifini reddeden öğrenciler Kudüs’e giremiyor.

 

 

 

 Arap Kudüs Üniversitesi’nde okuyan üç tıp fakültesi öğrencisi Şabak için casusluğu reddedince eğitimleri yarıda kaldı. Kudüs’teki üniversitelerde okuyan ve fakülteleriyle dayanışma içinde çalışan hastanelerde ihtisas yapan tıp öğrencileri, İsrail İç İstihbarat Teşkilatı’nın Kudüs’e girme izni karşılığında arkadaşlarını ihbar etme ve faaliyetleri hakkında bilgi verme şartı karşısında büyük şaşkınlık yaşadı. Teklifi reddetmeleri neticesinde izinleri uzatılmayan bu öğrenciler Tel Aviv’de bulunan İnsan Hakları İçin Doktorlar Derneği’ne şikayet dilekçesi sundu. Doktorlar Derneği de Şabak’ın izin hakkını elinde bulundurmasını öğrencilere karşı şantaj aracı olarak kullanmasını “ahlaksızlık” olarak nitelendirdi.

İbrani Haaretz gazetesi geçen Çarşamba günü İsrail İç İstihbarat Teşkilatı, Kudüs Üniversitesi’ndeki Filistinli öğrencileri, Kudüs’teki hastanelerde uzmanlık yapmalarının şartı olarak toplamaya çalıştığını ortaya koydu.

İşgal makamlarının talimatı gereği üniversitenin bitişiğinde yer alan hastanelerde staj yapmak isteyen öğrenciler Kudüs’e girmek için işgal ordusundaki sivil idareye başvuruyor. Bu sivil idare de öğrencileri İsrail İç İstihbarat Teşkilatı’ndaki yetkiliye sevkediyor. Bu yetkili de üç ya da altı aylık giriş izni çıkarıyor. Bu izinler, sürenin dolmasıyla uzatılıyor. Ancak önce Şabak tarafından çağırılıyorlar ve kimlikleri belirleniyor.

Şabak yetkilisiyle görüşmek üzere çağırılan öğrencilerden üçü, yetkilinin kendilerine izin vermek için arkadaşlarını ihbar etme ve onlara karşı işbirliği yapma şartı koştuğu yönünde şikayette bulundu. Öğrenciler, sorumlunun kendilerini aksi taktirde “güvenlik sebebi” bahanesi altında izinlerini ellerinden almakla tehdit ettiğini söyledi.

Yetkili, rapor istedi

İki Filistinli öğrenci, Şabak’ta üniversiteden sorumlu olan ve kendisini Kaptan Perrin ismiyle tanıtan subayın, Kudüs’e girmelerine izin vermeleri karşılığında üniversitedeki öğrencilerin faaliyetlerini içeren rapor sunmalarını istediğini söyledi.

İki öğrenci arkadaşlarını ihbar etmeyi kabul etmediği için hala Şabak tarafından Kudüs’e sokulmuyor, buradaki hastanelerde uzmanlık yapmalarına izin verilmiyor.

23 yaşındaki iki öğrenci tıp fakültesinin 5.sınıfında okuyor. Fakülte, Augusta Victoria ve St. Joseph gibi Kudüs hastaneleri ile dayanışma içinde eğitim veriyor.

İki öğrenci 2008 yılında Şabak’’tan aldıkları izinle uzmanlık aşamasına başladı. Öğrencilerden (T), Mekke’den döndükten sonra 2009 yılında İsrail İç Güvenlik Teşkilatı tarafından çağırıldı. Kendisine iznini yeniletme imkanı olup olmadığını öğrenmek için servisten bir subaya gitmesi söylendi.

(T), işgalcinin “sivil idare” ismi verilen makamından gelen bu resmi talep üzerine Şabak’ta çalışan Kaptan Perrin’e gitti. Kaptan Perrin kendisine başta genel sorular sordu. Ardından da kendisine üniversitedeki şahısları gözetlemeye yardımcı olup olamayacağı sorusunu yöneltti. Öğrenci eğitimi ile meşgul olduğu bahanesiyle bu talebi reddedince Kaptan Perrin ısrar etti ve birkaç kez sinirlendiğini gösterdi. Öğrenciyi bu taktirde eğitimini bitiremeyeceği yönünde tehdit etti. Eğer dayanışmayı kabul ederse de Hedese Hastanesi’nde uzmanlık yapması için izin vereceği vaadinde bulundu.

Nablus’tan kız öğrenci (M)’nin de Amerika’yı ziyaretinin ardından Kudüs’e giriş izni elinden alındı. Sivil İdareye gittiğinde Şabak’taki bir subaya yönlendirildi. Sonra da Şabak’tan kendisiyle konuşmakla ilgilenmedikleri bildirildi. M, eğitimini tamamlayabilmek için hala Kudüs’e giremiyor.

Doktorlar Derneğinden Şabak’a kınama

Öte yandan Tel Aviv’deki İnsan Hakları İçin Doktorlar Derneği, Şabak’ın davranışını “ahlaki değil” şeklinde nitelendirerek: “İç İstihbarat Teşkilatının izin çıkarma sistemini elinde bulundurma hakkını, tehdit ve şantaj aracı olarak kullanması doğru değildir” dedi.

Batı Yaka’da yaşayan ve Arap Kudüs Üniversitesi’nde eğitim gören üç öğrenci Tel Aviv’deki İnsan Hakları İçin Doktorlar Derneği’ne, İsrail güvenlik biriminin eğitim almak için elde ettikleri Kudüs’e girme iznini, arkadaşlarını ihbar etme ve Şabak’la yardımlaşma taleplerini reddetmeleri üzerine iptal ettiği yönünde şikayet dilekçesi sundu. Öğrenciler dilekçelerinde Şabak’ın kendilerine Doğu Kudüs’teki hastanelerde uzmanlık yapmalarına izin vermek için arkadaşlarının siyasi faaliyetlerini ve ülke dışına seferlerini bildirmeleri şartını öne sürdüğünü vurguladı.

Dilekçelerden ortaya çıkan başka bir nokta ise Şabak’ın Kudüs’teki Arap Üniversitesi’nde bir kişiyi özel gözetçi olarak tayin ettiği ve kendisine Batı Yaka’dan gelen öğrencilere izin verme yetkisi bahşettiği idi.

Bu gelişme, bir grup işbirlikçinin kendilerini Gazze’deki Filistin hükümetinin içişleri bakanlığına bağlı emniyet birimine teslim ederek Şabak’ın kendileriyle iletişim kurup onları rahatlatmaya çalıştığını ve teslim olmamaları çağrısında bulunduğunu itiraf etmelerinden sadece birkaç gün sonra görülmüş oldu.

İşbirlikçiler teslim oluyor

Bazı işbirlikçiler, birkaç önce iki işbirlikçinin yakalanıp idam edilmesinin ardından kendisini Gazze’deki hükümete bağlı emniyet güçlerine teslim ederek İsrailli istihbarat subaylarının yakalanmayacaklarına dair kendilerini tatmin etmeye çalıştığını itiraf etti. Gazze hükümeti, işbirlikçileri teslim olmaya çağıran, kendilerine tedavi uygulanacağını ve sonunda halkın evlatları arasına tekrar kazandırılacaklarını, utanç verici duruma düşmelerini engelleyeceklerini vadeden bir kampanya başlatmıştı.

Gazze hükümeti emniyet yetkililerinden bir kaynak şöyle konuştu: “İşbirlikçilerin emniyet birimine ya da ailesinden seçilmiş bir kişiye teslimini büyük bir gizlilik içinde gerçekleştiriyoruz. Kendisini ve ailesini korumak için elimizden geleni yapıyoruz.”

Kaynak, kendilerini teslim edenlerden halka karşı kötü bir şey yapmadığı tespit edilenlerin önümüzdeki günlerde salınacağına işaret etti.


Varol Sarıyüce / Timeturk

 

 

 

 

 

 

g

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim