• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Sabah ve Akit Arasında 'Tetikçi' Kavgası!

Sabah ve Akit Arasında Tetikçi Kavgası!
Sabah ve Akit arasında 'tetikçi' kavgası çıktı! Sabah gazetesinin, geçtiğimiz hafta yılın bombası olarak manşetinden duyurduğu Musa Anter’in katil zanlısı ile ilgili haberine Yeni Akit Gazetesi'nden 'Hamitler karıştı' manşetiyle itiraz geldi. Akit,

SABAH GAZETESİ

İşte o tetikçi!

SABAH, yakın tarihin en karanlık cinayetlerinden olan Kürt yazar Musa Anter suikastı tetikçisi Hamit Yıldırım'ı, kanlı saldırıdan 20 yıl sonra Şırnak'ta bulup görüntüledi Savcılık da ortaya çıkan bilgi ve belgelerden hareketle düğmeye bastı. Böylece, 3 ay içinde dolacak zaman aşımı süresi de 10 yıl daha uzadı


Sabah, Türkiye tarihinin en karanlık faili meçhul cinayetlerinden biri olan Musa Anter suikastını yaklaşık 20 yıl sonra aydınlatıyor. Eylül 1992'den beri kimlik değiştirmeye bile gerek duymaksızın Şırnak'ta yaşayan Musa Anter suikastı tetikçisi Hamit Yıldırım ilk kez SABAH Özel İstihbarat Bölümü tarafından görüntülendi. Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği de son ortaya çıkan belge ve bilgiler ışığında Musa Anter cinayeti dosyasını tozlu raflardan indirdi. Üstelik zaman aşımına yalnızca üç ay gibi bir zaman kala…

STOCKHOLM'DEN ŞIRNAK'A...

SABAH'ın haberi yayımlandığı an itibariyle savcılık da Yıldırım'ı gözaltına alacak. Bu gözaltı sayesinde, 20 yıl olan zaman aşımı süresi de 30 yıla çıkmış olacak. Dolayısıyla davanın zaman aşımından düşmesi riski ortadan kalktı. Bugüne kadar tek bir kare fotoğrafı çekilemeyen Yıldırım'ı görüntülemek için Güneydoğu'nun zor şartlarında üç ayrı ekiple çalışan ekibimiz, İstanbul'dan Stockholm'e, Ankara'dan Diyarbakır'a, Mersin'den Şırnak'a uzanan 6 aylık yorucu ve son derece titiz bir çalışma yürüttü. Ve sonuçta karanlık cinayeti aydınlatacak bilgilere ulaştı. Savcılık ve Emniyet yetkililerinin 'ölü dosya' olarak nitelendirdiği 1992/2598 numaralı Anter dosyası de böylece yeniden açıldı.

PKK İTİRAFÇISI, ADINI VERMİŞTİ '


Ape Musa' olarak da bilinen ünlü Kürt yazar Musa Anter 1992'de öldürülmüştü. Son gelişmelerle Hamit Yıldırım'ın, Musa Anter cinayetinde tetiği çeken kişi olduğu netleşti. Yıldırım'ın adını ilk kez, İsveç'in başkenti Stockholm'de yaşayan JİTEM ve PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan telaffuz etmişti. Abdülkadir Aygan, yıllar sonra 1991'deki haliyle fotoğrafını gördüğü Şırnaklı Hamit'i kesin olarak teşhis etti. Cinayetin işlendiği gece Anter'le birlikte olan ve Şırnaklı Hamit'in silahından çıkan beş mermiyle ağır yaralanıp, büyük bir şans eseri sağ kurtulan Kürt yazar Orhan Miroğlu da Hamit Yıldırım'ın 20 yıl öncekini fotoğrafını teşhis etti.

TETİKÇİ YAKALANDI, İŞTE OPERASYON GÖRÜNTÜLERİ

MİROĞLU: ÇOK BENZİYOR

Bir gece yarısı SABAH gazetesine gelerek tetikçinin eski ve yeni fotoğraflarını inceleyen yazar Miroğlu, eski fotoğraftaki kişinin tetikçiye çok benzediğini söyledi ve şöyle konuştu: "PKK itirafçısı Aygan onu tanıyordu. Ben yarım saat gördüm. Ama o gecenin kötü hatırası olarak zihnimde kalan suret, bu gördüğüm fotoğrafa çok yakın. Musa Anter'i ve beni vuran adam büyük bir ihtimalle budur."

SAVCILIK HAREKETE GEÇTİ


Musa Anter dosyasını yeniden açan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, yeni bulgu ve belgeler ışığında harekete geçti. Soruşturmayı Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Coşkun yönetiyor. Coşkun, bölgedeki tüm faili meçhullerle ilgili soruşturmaları yürüten isim... Savcı Coşkun, kritik operasyonu Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Karaca ile koordineli biçimde yürütüyor. Adana Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atanan Karaca, Adana'ya gitmeden önce Diyarbakır'daki son görevini izin dahi kullanmaksızın yürüttü. Operasyona, Diyarbakır İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri imza attı. Öte yandan olayın olduğu tarihte yazar Musa Anter, Orhan Miroğlu ve Hamit Yıldırım'ın bindiği taksiyi kullanan şoför Mehmet Sinanoğlu ile Anter'in kaldığı otelin görevlisi Osman Ünsal Ateşal'ın da ifadeleri alınacak. Her iki kişiye teşhis için Hamit Yıldırım'ın o dönemden ve günümüzden fotoğrafları gösterilecek.AKİT GAZETESİ

Sabah'ın bombası elinde patladı : "HAMİTLER KARIŞTI"

Sabah gazetesinin, geçtiğimiz hafta yılın bombası olarak manşetinden duyurduğu Musa Anter’in katil zanlısı ile ilgili haberinde basın tarihine geçecek bir hata yaptığı ortaya çıktı.


Akit gazetesi bugün manşetinden verdiği haberde Sabah gazetesinin 'İşte o katil' diye duyurduğu kişinin asıl katille ilgisinin olmadığını ve sadece isim benzerliğinin olduğunu ileri sürdü.

İşte Akit gazetesinin manşetinden verdiği o haber...
1992’de öldürülen Musa Anter’in katil zanlısı olarak tutuklanan Hamit Yıldırım’ın, hiç PKK’ya katılmadığı ve itirafçı olmadığı iddia

1992’de öldürülen Musa Anter’in katil zanlısı olarak tutuklanan Hamit Yıldırım’ın, hiç PKK’ya katılmadığı ve itirafçı olmadığı iddia ediliyor... AK Parti Şırnak Kumçatı Belde Başkanı Mehmet Demir, “Anter’in katili Kumçatılı Hamit değil, Beytüşşebaplı Hamit’tir... Anter öldürüldüğünde bizim Hamit henüz çocuktu” dedi.

Diyarbakır'da 1992 yılında öldürülen Kürt yazar Musa Anter cinayetinde failler karıştırıldı şüphesi. Akit'e konuşan AK Parti Şırnak Kumçatı Belde Başkanı Mehmet Demir, Anter'in katil zanlısı olduğu iddiasıyla tutuklanan Hamit Yıldırım'ın okul arkadaşı olduğunu ve cinayetle bir ilgisinin olmadığını söyledi. Yıldırım'ın doğduğundan beri Kumçatı'da ikamet ettiğini ve bir gün dahi PKK'ya katılmadığını belirten Demir, JİTEM elemanı Abdülkadir Aygan'ın Anter'in suikastçısı olduğunu söylediği Hamit Yıldırım'ın ise Beytüşşebap doğumlu olduğunu ifade etti. Ortada büyük bir yanlışın olduğunu dile getiren Demir, “Bu Hamit Yıldırım, o Hamit Yıldırım değil. İsim benzerliğinden dolayı peşini bırakmıyorlar. Okul arkadaşım Hamit, Kumçatı'da doğdu ve başka bir yere taşınmadı. Sürekli buradaydı. Ailesini yakından tanıyoruz. Hamit hiçbir zaman PKK'ya katılmadı ki, itirafçı olsun. PKK'nın içine bir gün girse ben derdim PKK'ya katılmış, ondan sonra gelip itirafçı olmuş diye. Hamit o zaman çocuktu. Diyarbakır'a gitmesini bile bilmiyordu” dedi.

JANDARMA GERÇEĞİ ANLAYIP SERBEST BIRAKMIŞ

Hamit Yıldırım'ın daha önce aynı iddiayla jandarma tarafından da sorgulandığını ve gerçeğin anlaşılmasından sonra serbest bırakıldığını anlatan AK Partili Demir, “Jandarma bizim beldede yaşayan Hamit'i götürüp sorguladı. Baktılar o Hamit bu Hamit değil, tekrar bıraktılar. Zaten bizim Hamit bugüne kadar kendini gizlemedi ki. Doğumundan beri Kumçatı'da yaşıyor. Eğer cinayet işleseydi hiç kimsenin göremeyeceği bir yere gidebilirdi. Öyle kendi halinde yaşıyordu” diye konuştu.

“BEYTÜŞŞEBAPLI HAMİT'İ BULSUNLAR OLAY ÇÖZÜLÜR”

Mehmet Demir, Musa Anter'in suikastçısı Beytüşşebaplı Hamit Yıldırım'ın kayıp olduğuna dikkat çekti. JİTEM adına bölgede birçok cinayete imza atan Hamit isimli şahıs konusunda hedef şaşırtıldığını belirten Demir, “Beytüşşebaplı Hamit Yıldırım'ı bulsunlar her şey hallolur. Bazı güçler onu kaybetti. Ortaya çıkmamasını istemiyor olabilirler. Beytüşşebaplı Hamit hem PKK itirafçısıdır, hem JİTEM'e katılmış bir insandır. O ortada yok, ama bir gün bile PKK'ya katılmamış bir insan, Hamit Yıldırım budur diye götürülüyor” şeklinde konuştu.

“ANTER VURULDUĞUNDA ABİM HASTAYDI”

Cezaevine konulan Kumçatılı Hamit Yıldırım'ın kardeşi İskender Yıldırım ise, Musa Anter vurulduğu zaman ağabeyinin hastalıklarla boğuştuğunu ve ameliyat geçirdiğini anlatarak, “Ağabeyim o dönem sürekli hastaymış. Böbreklerinde ameliyat olmuş. Ağabeyim medyanın kurbanı oldu. 2 tane kardeşimiz korucuyken PKK tarafından vuruldu. Ağabeyim PKK'yla ilgisi hiç olmadı. Bunu herkes biliyor. Hedef gösterenlerin iddiasına göre ağabeyim 10 yıl PKK'da kalmış, sonra gelip itirafçı olmuş. Daha sonra JİTEM'e katılıp Musa Anter'i öldürmüş. Bu kesinlikle yalan. Ağabeyim 1973 doğumludur” ifadelerini kullandı.

“ŞU AN BEYTÜŞŞEBAP'TA HAMİT'İN PEŞİNDEYİZ”

Ağabeyiyle karıştırılan Beytüşşebaplı Hamit Yıldırım'ın peşine düştüklerini belirten Yıldırım, “Şu an Beytüşşebap'a geldik. JİTEM'ci Hamit'in peşine düştük. Kim olduğunu bulmaya çalışacağız. Şu an arkadaşların rehberliğinde köylere dağılarak Hamit'i arıyoruz. Bu Hamit kimdir, nerededir, ölü mü, sağ mı onu bulmaya çalışıyoruz. Ağabeyimi en kısa zamanda kurtaracağız” dedi.

AVUKATI: GERÇEKLER ORTAYA ÇIKACAK

Hamit Yıldırım'ın avukatı Bilal Baytok da JİTEM yapılanması içerisinde yer alan Şırnaklı Hamit'in kendi müvekkili olmadığını vurguladı. Müvekkilinin Anter'i öldürdüğü ve devlet tarafından korunduğu iddiasının tamamen asılsız olduğunu dile getiren Baytok, Yıldırım'ı en kısa zamanda özgürlüğüne kavuşturacaklarını söyleyerek, şöyle konuştu: “Müvekkilimin tutuklanmasında medyadaki haberler etkili oldu. Doğduğu günden bu yana aynı yerde ikamet eden normal bir insandan bir canavar yaratıldı. Diğer Hamit'i biz de araştırıyoruz. Kendimizce bir bilgi ve belgeye ulaşmaya çalışacağız. Tutuklamaya itiraz edeceğiz. Müvekkilim dağa çıkmış biri değil. Yakında gerçekler ortaya çıkacak. Anter cinayetine adı karışanların hepsi ortadan kaybolmuştur. Bu haberleri yapanlar bakalım ondan sonra ne diyecek?”


Akit Gazetesi'nin bu iddiası üzerine gerek haberi yapan Sabah Özel Haber Merkezi muhabirleri gerekse de Medyagundem sitesi Akit'in bilgi sakladığını iddia etti. İşte o iddialar:


"AKİT O BİLGİYİ GİZLEDİ


Akit’in konuştuğu Ak Parti Kumçatı Belde Başkanı Mehmet Demir’in tetikçisi Hamit Yıldırım’ın öz amca oğlu olduğu ortaya çıktı. Soyadları farklı görünse de nüfus kayıtlarına göre Hamit Yıldırım’ın ailesinde “Demir” soyadı da yer alıyor.

Hamit Yıldırım’ın öz amca oğullarından biri olan ve Akit’e konuşan Mehmet Demir dışında bir Mehmet Demir daha yer alıyor. O da Kumçatı BDP belde teşkilat başkanı.

YALANIN BÜYÜĞÜ

Akit’in haberinde “tetikçi” Hamit Yıldırım için, “Hiçbir zaman PKK’ya katılmadı ve itirafçı olmadı” deniliyor. Oysa SABAH’ın haberinde Yıldırım için ne “PKK’ya katıldı” denildi, ne de “PKK itirafçısı” gibi bir ifade kullanıldı. Aksine “tetikçi” Yıldırım’ın JİTEM’le ilişkisi, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ile amcasının oğlu Emin Yıldırım’ın “derin bağı” ve Hamit Yıldırım’ın bu işlerdeki rolüne ilişkin detaylar, Anter cinayeti dosyasındaki bilgiler arasında yer alıyor.

GİZLİ TANIK AHMET: “HİÇBİR ZAMAN PKK’YA KATILMADI”

Hamit Yıldırım’lam ilgili dosyada gizli tanık Ahmet’in verdiği bir bilgi e Akit’in haberini yalanlıyor. Gizli tanığın “Hamit Yıldırım, Şırnak ili Kumçatı Beldesinde oturur. Bu beldeden hiç ayrılmadı, ailesi korucu ailesidir. Kendisi de 18 yaşındayken korucu oldu. Hiçbir zaman PKK’ya katılmadı” ifadesi Akit’in yüzkarası gazeteciliğinin kanıtı gibi..

ŞIRACININ ŞAHİDİ BOZACI GAZETECİLİĞİ!

İşte Akit’in haberinde bu detaylar yer almıyor, aksine Mehmet Demir’in tetikçinin “amca oğlu” olduğu gerçeği gizleniyor. “Şıracının şahidi bozacı gazeteciliği” ile Yeni Akit, gazetecilik ahlakının da sınırlarını yerle bir ediyor.

Mehmet Demir, tetikçi Yıldırım’ın okul arkadaşı gibi gösterilip, bir de Ak Parti’li belediye başkanı sıfatı öne çıkarılarak SABAH’ın haberi yalanlanmaya çalışılıyor.

“Tetikçi”nin yakın ailesi tarafından yapılan “propagandaya” Yeni Akit, manşetiyle destek vererek, Anter cinayetinin katil zanlısını kurtarmaya çalışıyor.

Yeni Akit bugünkü haberiyle hem polise, hem savcıya, hem hakime, hem de Hamit Yıldırım’ı teşhis eden o kadar tanığa “salak muamelesi” yapıyor. Akit tetikçiyi aklayarak bugünkü manşetiyle gazeteciliğin yüzkarası bir işe imza atmış bulunuyor."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim