• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Rusya Türkiye Arasında VİZE KALKTI

Rusya Türkiye Arasında VİZE KALKTI
Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğinin, ''Yeni bir merhaleye geçtiği'' belirterek, yaşananları tarihi olarak değerlendirdi.

 

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Rusya arasında enerji alanında büyük projeler gerçekleştirildiğini ve yeni projelerin önlerinde olduğunu belirti.

Cumhurbaşkanı Gül ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Çankaya Köşkü'ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere değinen Gül, iki ülke arasındaki işbirliğinin geldiği seviyenin gurur verici olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, 2008'de 38 milyar dolara yaklaşan ticaret hacminin herkese örnek olduğunu ifade ederek, ticaret hacmini 5 yıl içinde 100 milyar dolara çıkarma konusundaki azim ve kararlılığı bir kez daha paylaştıklarını kaydetti.

Türkiye ile Rusya arasında enerji alanında da büyük projeler gerçekleştirildiğini ve yeni projelerin de önlerinde olduğunu anlatan Gül, şöyle devam etti:

''Bu projeler konusunda da yine işbirliği kararımız bir kez daha teyit edilmiştir. Gerek yeni petrol boru hatları, doğal gaz boru hatları gerek nükleer enerji konularındaki geldiğimiz durumu bir kez daha karşılıklı gözden geçirdik.

Aynı şekilde ekonominin diğer alanlarında, ticaret alanında, milli paralarla alışveriş yapılması gibi konular, ulaştırma konusundaki yeni projeler Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik işbirliğinin boyutunu çok daha fazla geliştirmektedir. Bu konuda çok detaylı konuştuk.''

İki ülke arasında turizm alanındaki başarının herkesin gözünün önünde olduğunun altını çizen Gül, ''Rusya'dan Türkiye'ye gelen 3 milyon turist, ilişkilerimizin halklar arasındaki güçlülüğünü göstermesi açısından önemlidir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında vizelerin kaldırılması konusunda, ''Vizelerin kaldırılması hem Türk hem Rus halkı için çok memnuniyet vericidir. İlk faydayı da turistler görecektir.

Nakliyeciler, şoförler hep göreceklerdir ama turistler için bu büyük bir avantajdır. Türkiye ile Rusya arasındaki turizme baktığımızda 3 milyon turist eğer Türkiye'ye geliyorsa onların işini her bakımdan kolaylaştırmak hem bizim hem Rusya için görevdir. O bakımdan bu anlaşmanın bugün imzalanıyor olmasından büyük bir gurur duyuyoruz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Çankaya Köşkü'ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Gül ve Medvedev, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Rus bir gazetecinin, ''Türkiye ile Rusya arasındaki vizenin kaldırılması anlaşmasının ne zaman yürürlüğe girecek ve Ruslar bu yaz tatile geldiklerinde vizesiz Türkiye'ye girebilecekler mi?'' sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında vizelerin kaldırılması konusunda, bunda karşılıklı menfaat bulunduğunu, yapılan anlaşmaların her iki ülkeye de menfaat sağlaması halinde değerli ve sürdürülebilir olacağını söyledi.

Gül, şunları kaydetti:

''Bu bakımdan vizelerin kaldırılması hem Türk hem Rus halkı için çok memnuniyet vericidir. En çok faydayı da ilk faydayı da turistler görecektir. Ticaretimizde çok büyük rolü olan nakliyeciler, şoförler hep göreceklerdir. Ama turistler için çok kolay ve büyük bir avantajdır.

Türkiye ile Rusya arasındaki turizme baktığımızda 3 milyon turist eğer Türkiye'ye geliyorsa onların işini her bakımdan kolaylaştırmak hem bizim hem Rusya için görevdir.

O bakımdan bu anlaşmanın bugün imzalanıyor olmasından büyük bir gurur duyuyoruz. Bundan dolayı da Rus yönetimine takdirlerimizi sunuyoruz.

Aynı şekilde bizim yöneticilerimize, bakanlarımıza da bu çalışmayı yaptıkları için takdirlerimizi sunuyoruz.''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri güçlü bir şekilde daha da ileriye taşıma konusunda azimli olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Çankaya Köşkü'nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına ''Dostumuz ve komşumuz Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Medvedev ve beraberindeki değerli heyeti Türkiye'de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum'' diyerek başlayan Gül, Sibirya'daki maden kazasında yaşamını yitirenler için de Rus halkına başsağlığı dileklerini iletti.

Medvedev'in ziyaretinin Türkiye ile Rusya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 90. yılına rastladığına dikkati çeken Gül, ''90. yıl dönümünde Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkiler çok güçlü bir şekilde gelişmekte ve ilerlemektedir. Bundan Her iki ülke de kıvanç duymaktadır'' dedi.

Geçen yılki Rusya ziyaretinde kendisine büyük misafirperverlik gösterildiğini anlatan Gül, Tataristan'ın başkenti Kazan ve Rusya'nın başkenti Moskova'da güzel anıları olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, kendisinin Rusya ziyaretinin üzerinden bir yıl geçmeden Medvedev'in iade-i ziyarette bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve teşekkür etti.

Moskova'da geçen yıl imzaladıkları deklarasyonda ilişkileri dostluk ve çok boyutlu ortaklıktan daha ileri taşıyıp derinleştirme konusunda mutabakata vardıklarını anımsatan Gül, o tarihten sonra Başbakan ve bakan düzeyinde gerçekleştirilen karşılıklı ziyaretlerin ilişkileri her bakımdan çok güçlü duruma getirdiğini kaydetti. Gül, ''Bu dostluk ve komşuluk, karşılıklı ilişkileri stratejik ve en üst düzeyde işbirliğine taşıdı'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin her alanda geliştiğini vurgulayarak, Medvedev ile yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerde ikili ilişkileri gözden geçirdiklerini belirtti. Gül, ''Siyasi konularda, özellikle bölge ve uluslararası konulardaki ortak görüşümüz bizi ziyadesiyle memnun etti. Bölgemizdeki sorunların diyalogla ve konuşarak çözülmesi konusundaki gayretlerimizi birleştirme ve beraber daha çok çalışma konularında mutabakata vardık'' dedi.

Türkiye ile Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi'nde de işbirliği yaptığını belirten Gül, iki ülkenin uluslararası ve bölgesel konuları çok samimi bir şekilde tartıştığını söyledi.

ULUSLARARASI KURULUŞLARDA İŞBİRLİĞİ

BM Güvenlik Konseyi'nde Rusya ile işbirliğine büyük önem verdiklerinin altını çizen Gül, şöyle konuştu:

''Bu işbirliğimizi Ortadoğu'daki meseleler, bölgemizde İran'ın nükleer meselesi, Kafkasların normalleşmesi meselesi, balkanlardaki istikrar gibi konular başlığı altında özetleyebilirim. Terörün her çeşidiyle mücadele konusunda da iki ülke olarak kararlılığımızı ortaya koymuş olduk.

Uluslararası kuruluşlarda da Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliği, birbirimizi karşılıklı desteklememiz yine işbirliğimizin önemli bir ayağı olmuştur. Bunun çok güzel örnekleri yaşanmıştır.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı'na Türk milletvekili Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun seçilmesinde Rus milletvekillerinin çok büyük katkısı söz konusu olmuştur. Önümüzdeki günlerde de yine uluslararası adaylıklarda karşılıklı istişare içinde birbirimizi desteklemeye devam edeceğiz.''

Cumhurbaşkanı Gül, Medvedev ile düzenlediği basın toplantısı öncesinde imzalanan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme sırasında imzalanacak anlaşmaların ilişkilerin boyutunun en somut göstergesi olduğunu belirterek, ''Vizelerin kaldırılmasından tutun da ulaştırmanın kolaylaştırılmasına, enerji alanındaki anlaşmalara kadar bütün bunlarla gurur duyuyoruz. İlişkileri güçlü bir şekilde daha da ileriye taşıma konusunda azimliyiz'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Filistin'in ikiye bölündüğünü ve birleştirilmesi gerektiğini belirterek, ''Hiç kimseyi dışlayarak barış temin edemezsiniz. O bakımdan Türkiye'nin, Rusya'nın bu girişimlerini herkesin takdir etmesi lazım; herkesi masaya çağırma, herkesi bu barış süreci içeresinde katılıma davet etmesi ve işin içine sokması açısından'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Çankaya Köşkü'ndeki başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gül, ''Türkiye'nin Orta Doğu sorununa yaklaşımı nedir? Türkiye'nin sorunun çözümüne ilişkin standart dışı fikirleri var mı?'' sorusunu yanıtlarken, bu konunun sadece Filistinlileri, İsraillileri veya Arapları değil bütün dünyayı ilgilendirdiğini söyledi.

''Neredeyse Dünya Harbi'nden sonra en büyük sorunun'' bu olduğunu ifade eden Gül, dünyanın birçok yerindeki huzursuzlukların da bu sorunla gerekçelendirildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, ''O bakımdan, bu konunun muhakkak çözümlenmesi gerekmektedir. Bununla ilgili birçok çalışmalar yapılmaktadır. Orta Doğu Dörtlüsü ve ABD'nin Orta Doğu Temsilcisi George Mitchell'ın çalışmalarını, girişimlerini takdir ediyoruz, ama bunları çok fazla yeterli görmüyoruz ve daha fazla hamle yapılması gerektiğine inanıyoruz'' diye konuştu.

Konuyla ilgili görüşmeler yapılırken kimsenin dışlanmaması gerektiğine vurgu yapan Gül, şöyle devam etti:

''Filistin dediğimizde, maalesef Filistin ikiye bölünmüştür. Bunu birleştirmek gerekir. Birleştirmek için de her iki tarafla görüşmek gerekir. Hamas tarafı Gazze'de seçimleri kazanmıştır, dolayısıyla yok farz edemezsiniz. Sayın Medvedev de son ziyaretinde kendileriyle görüşmüştür. Vaktiyle Türkiye de görüştüğünde o zaman Türkiye'ye karşı tenkitler yapılmıştı ama Türkiye'nin de haklı olduğu ortaya çıkmıştı.

Hiç kimseyi dışlayarak barış temin edemezsiniz. O bakımdan Türkiye'nin, Rusya'nın bu girişimlerini herkesin takdir etmesi lazım; herkesi masaya çağırma, herkesle konuşarak, herkesi bu barış süreci içerisinde katılıma davet etmesi ve işin içine sokması açısından. Kim dışarıda kalırsa o ayrı bir baş çeker ve o zaman problemler daha da çoğalır. Bu konuda daha geniş bir çalışma çok faydalıdır.''

Rusya ve Türkiye'nin bu konudaki çalışmalarını karşılıklı takdir ettiklerini kaydeden Gül, ABD'nin bu konudaki gayretlerinin de herkes tarafından takdir edildiğini belirtti. Gül, ''Ama her şeyi oralara bırakmamak gerekiyor. Hepimizin yardımcı olması gerekir'' dedi. Bu bağlamda Türkiye'nin de Rusya'nın da çok büyük katkıları olabileceğini ifade eden Gül, BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi olan Rusya'nın bu konuda çok önemli bir aktör olduğuna işaret etti.

İMZALANAN ANLAŞMALAR

Bui arada, heyetler arası görüşmelerin ardından, Gül ve Medvedev'in huzurunda Türk bakanlar ve yetkililer, Rus mevkidaşlarıyla anlaşma ve mutabakat zabıtlarına imza koydur.

Türk heyetinde, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş yer aldı.

İmza töreninde, ilk olarak iki ülke içişleri bakanlıkları arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Törende, ulaştırma alanında ''Hava Ulaştırma'' ve ''Deniz Taşımacılığı'', İçişleri Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Uyuşturucu Trafiği Kontrolü Servisi arasında ''Uyuşturucu, Psikotrop ve Ara Kimyasal Maddelerin Kaçakçılığıyla Mücadelede İşbirliği Hususunda Mutabakat Zaptı'' ve Türkiye Yükseköğretim Kurulu ile Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı arasında ''Yükseköretim Alanında İşbirliği Konusunda Mutabakat Zaptı''na imza atıldı.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Türkiye ile Rusya arasında turistik vizenin kaldırılmasına ilişkin anlaşmanın "tarihi bir anlaşma" olduğunu ve "her şeyden önce milyonlarca insanın hayatını kolaylaştıracağını" söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte düzenlenen basın toplantısında, "Bu anlaşmanın kabulü için metinler hazırlandı ve en kısa zamanda yapılacak çalışmayla anlaşma yürürlüğe girecek" diyen Medvedev, anlaşmayı hazırlayan tüm taraflara teşekkür etti.

Bugün yapılan çalışmaların daha önce yapılmış kapsamlı çalışmaların bir devamı mahiyetinde olduğunu ifade eden Medvedev, Abdullah Gül'e Rus heyetine gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.

Medvedev, iki ülke arasında vizenin kaldırılması yolundaki anlaşmanın "tarihi bir anlaşma" olduğunu belirterek, "Her şeyden önce milyonlarca insanın hayatını kolaylaştıracak bir anlaşmadır. Tabii ki bu konuda başka faydalar da var, ancak insani bağlantısı daha önemli. 30 günlük ziyaret yapan herkes için, bizim turistlerimiz için de geçerli olacaktır" dedi.

Rusya Devlet Başkanı, kriz öncesi dönemde Türkiye'ye gelen Rus turist sayısının 3 milyon olduğunu hatırlatarak, geçen yıl 2,5 milyon insanın Türkiye'ye geldiğini, şimdi çok sayıda insanın vize parası vermeden Türkiye'ye gelme imkanı bulacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında vizelerin kaldırılması konusunda, ''Vizelerin kaldırılması hem Türk hem Rus halkı için çok memnuniyet vericidir. İlk faydayı da turistler görecektir. Nakliyeciler, şoförler hep göreceklerdir ama turistler için bu büyük bir avantajdır. Türkiye ile Rusya arasındaki turizme baktığımızda 3 milyon turist eğer Türkiye'ye geliyorsa onların işini her bakımdan kolaylaştırmak hem bizim hem Rusya için görevdir. O bakımdan bu anlaşmanın bugün imzalanıyor olmasından büyük bir gurur duyuyoruz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Çankaya Köşkü'ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Gül ve Medvedev, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Rus bir gazetecinin, ''Türkiye ile Rusya arasındaki vizenin kaldırılması anlaşmasının ne zaman yürürlüğe girecek ve Ruslar bu yaz tatile geldiklerinde vizesiz Türkiye'ye girebilecekler mi?'' sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında vizelerin kaldırılması konusunda, bunda karşılıklı menfaat bulunduğunu, yapılan anlaşmaların her iki ülkeye de menfaat sağlaması halinde değerli ve sürdürülebilir olacağını söyledi.

Gül, şunları kaydetti:

''Bu bakımdan vizelerin kaldırılması hem Türk hem Rus halkı için çok memnuniyet vericidir. En çok faydayı da ilk faydayı da turistler görecektir. Ticaretimizde çok büyük rolü olan nakliyeciler, şoförler hep göreceklerdir. Ama turistler için çok kolay ve büyük bir avantajdır. Türkiye ile Rusya arasındaki turizme baktığımızda 3 milyon turist eğer Türkiye'ye geliyorsa onların işini her bakımdan kolaylaştırmak hem bizim hem Rusya için görevdir. O bakımdan bu anlaşmanın bugün imzalanıyor olmasından büyük bir gurur duyuyoruz. Bundan dolayı da Rus yönetimine takdirlerimizi sunuyoruz. Aynı şekilde bizim yöneticilerimize, bakanlarımıza da bu çalışmayı yaptıkları için takdirlerimizi sunuyoruz.''

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi yönünde başlatılan süreci desteklediklerini söyledi.

Medvedev, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte düzenlenen basın toplantısında, görüşmelerde, Türkiye ile Rusya'nın küresel ve bölgesel istikrara katkıları konusunu ele aldıklarını belirtti.

İki ülkenin Karadeniz havzasındaki sorumluluğuna işaret eden Medvedev, bu yönde çalışmaya devam edeceklerini kaydetti ve uluslararası hukuk tabanına riayet edilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Görüşmelerde terörle mücadele konusundaki iradenin de teyit edildiğini ifade eden Medvedev, bu alanda emniyet, askeri ve istihbarat birimlerinin işbirliği için elden gelenin yapılacağını kaydetti.

Orta Doğu sorununun çözümü konusunda iki ülkenin benzer yaklaşımları olduğunu belirten Medvedev, Şam'dan geldiğini anımsatarak, "Süreci daha aktif hale getirebiliriz" diye konuştu. Görüşmelerde bu konuda atılacak adımları ele aldıklarını belirten Medvedev, son zamanlarda süreçte bir yavaşlama olduğunu, bunun da bölgedeki yaşam standardını etkilediğini ifade etti. Medvedev, mevcut tüm sorunlar çözülmese de sorunlar konusunda değişik ülkelerin etkin çalışmasının sağlanması gerektiğini kaydetti.

Irak ve İran konularını da ele aldıklarını belirten Medvedev, bu konularda uluslararası çabalara ihtiyaç olduğunu bildirdi. Rusya'nın İran konusundaki tutumunun belli olduğunu söyleyen Medvedev, tutumlarının Türkiye'nin yaklaşımına yakın olduğunu ifade etti. Medvedev, "Gerekli istikrar sağlayıcı tedbirler alınmalı. İran'ın yapıcı bir yaklaşım içine girmesinin sağlanması lazım. Soruna barışçıl çözüm yolları bulunmalı" diye konuştu.

Rusya ve Türkiye'nin Kafkaslardaki istikrar konusuna ilgi gösterdiklerini belirten Medvedev, Karabağ ihtilafının çözümü için çaba harcadıklarını, Rusya olarak bu süreci devam ettireceklerini ve Türkiye ile istişarelere devam edeceklerini kaydetti.

Görüşmelerde ayrıca Balkanlar ve Kıbrıs'ı ele aldıklarını söyleyen Medvedev, "Türk ve Rus ortaklığı bütün olarak halklarımızın menfaatine uygun düşmektedir. Bu bölgede istikrar sağlayıcı unsurlardan biridir" diye konuştu.

SORULAR

İran ve İsrail'in nükleer silah politikası ve doğalgaz fiyatlarında indirim olup olmayacağına yönelik soru üzerine Medvedev, "Çok güzel bir soru. Nükleer konularla başlayıp, hemen bir doğalgaz fiyatıyla bitince güzel bir kombinasyon oldu. Bunları birbiriyle bağlantılı olarak görmüyorum tabii. Nükleer enerjiyle doğalgaz fiyatı... Gaza da bazen silah diyorlar ama nükleer silah değil tabii doğalgaz" diye konuştu.

Bölgedeki genel durumu değerlendirmek istediğini belirten Medvedev, "Orta Doğu konusuyla ilgili olarak, sadece bu bölgede bulunan ülkeler sorumlu değil. Sürece etkide bulunabilecek diğer ülkelerin de sorumluluğu var. Tabii ki burada bütün tarafların iyi niyeti belirleyici" dedi.

Orta Doğu konusunda, İsrail ve Filistin'in tutumlarını ve Türkiye'den önce ziyaret ettiği Suriye'nin tutumlarını da ele almak gerektiğini ifade eden Medvedev, "Kuşkusuz bu sorunun çözümü konusunda daha aktif bir şekilde, bütün ilgili tarafları, ihtilaf taraflarını dahil etmemiz lazım. Bu süreçten hiç kimseyi dışlamamamız lazım. Bugün, Filistin idaresinin, böylesi bir ayrılmayla sorunu çözmeleri mümkün değil. Bu Filistin'in gerilemesine yol açıyor ve barış süreci de istenen şekilde ilerleyemiyor" diye konuştu.

Medvedev, "iç hizmetlerin, yardımların sağlanması konusunda hala fırsatlar" olduğunu belirterek, dün basın toplantısında Suriye'de bundan bahsettiğini hatırlatarak, "ABD'nin tutumunun da bu konuda aktif olması gerektiğini" belirtti. Medvedev, "Gerçekten ABD buna hazır olduğunu belirtti ve aktif bir şekilde tutumlarına devam edeceklerini söylediler" dedi.

Dimitriy Medvedev, "Diğer ülkeler de bu konuda katkıda bulunmak zorunda, Türkiye ile de bu konuda değişik imkanların değerlendirilmesi için istişareleri sürdürüyoruz. Bu konudaki tecrübemizi paylaşıyoruz" diye konuştu.

Nükleer konudaki tutumlarının "son derece sarih" olduğunu belirten Medvedev, Orta Doğu'nun nükleer silahlardan arındırılmış bir bölge olması gerektiğini vurguladı.

Medvedev, şöyle konuştu:

"Nükleer silahın olması, bunların kullanılması felaket olur. Bu arada, eğer herhangi bir ülke burada kendi nükleer programını uygularsa bu çok süratli bir şekilde dengelerin bozulmasına yol açar ve beraberinde çok ağır sonuçlar doğurur. Dolayısıyla bizim niyetimiz, buradaki bütün imkanlarımızı, temasları sürdürme yönündedir. İran'la diyaloğu sürdüreceğiz. Bu konuda İsrail'le de görüşmeleri sürdüreceğiz. Bu sürece dahil olan diğer ülkelerle de temasları sürdüreceğiz. Ümitvarım ki, bu son derece karmaşık durumdan da çıkmak mümkün olacaktır. Ancak bu son derece zor bir durum. Bunun gazla bir bağlantısı yok tabii. Gaz konusu çok ayrı bir konu. Bu konuda bugün görüşmeleri devam ettireceğiz Türk partnerlerimizle."

Karabağ sorunu ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşme sürecine yönelik bir soru üzerine Medvedev, Karabağ'ın zor bir sorun olduğunu, ancak Kafkasya'daki tek sorun olmadığını kaydetti.

Son zamanlarda Karabağ sorununun çözümü konusunda son derece ümit verici adımların atıldığını belirten Medvedev, bir dizi konuda gelişme olduğunu, ancak bunun bütün konularda mutabakata varıldığı anlamına gelmediğini söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'a Rusya'nın arabuluculuğunu teklif ettiğini ve Rusya'da görüşmeler yapılmasını sağladığını ifade eden Medvedev, bu yöndeki çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

Minsk grubunun diğer katılımcılarının aktif tutumuna güvendiklerini söyleyen Medvedev, "Sorunlar ihtilafın taraflarınca ele alınmalı. Son zamanlarda ileriye yönelik önemli adımlar atıldı. Erişilen mesafe ile yetinilmemeli" diye konuştu.

Medvedev, sürece ilişkin dışişleri bakanlarının düzenli görüştüklerini, önümüzdeki dönemde de görüşmelerin devam edeceğini bildirdi.

Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi konusunun da zor bir konu olduğunu belirten Medvedev, süreci dikkatli şekilde izlediklerini kaydetti.

Medvedev, imzalanan protokollerle ivme kazanan sürecin devamını arzu ettiklerini söyleyerek, "Tarafların gerekli mutabakata varmalarını ümit ediyorum, ilişkilerin tam olarak tesisini arzu ediyorum" diye konuştu.

Bunların bölge istikrarına katkıda bulunacağını, ekonomik ilişkileri geliştireceğini ve yaşam standardını yükselteceğini ifade eden Medvedev, "Bu süreci destekliyoruz. Elimizdeki imkanları kullanacağız ama karar ilgili taraflar tarafından alınacak" dedi.

 AA
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim