• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Rumlar İsrail'den Türkiye'ye Baskı İstedi (?)

Rumlar İsrailden Türkiyeye Baskı İstedi (?)
-ANALİZ MERKEZİ-Kim derdi ki Koccca Greek'in Rum çocukları, katil, hırsız, gaspçı, faşist, ırkçı bir terör şebekesinin Türkiye'ye baskı yapabileceğini tahayyül edecekler ve bir de el açıp yalvaracaklar...Şaka gibi ama değil...Hristofyas ülkesi

 

 

 

 

 

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, İsrail’den; Kıbrıs’ı Türk işgalinden kurtarmak ve Kıbrıs sorununu çözmek için destek istedi.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, geçtiğimiz pazartesi günü İsrail’de gerçekleştirdiği resmi temaslar çerçevesinde, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile bir araya geldi.

Hristofyas ve beraberindeki heyet dün ise Ramallah’ta Filistin Ulusal Yönetimi’yle temaslarda bulundu.

Fileleftheros gazetesi, “Enerji Yüzünden Canlı (Sıcak) Ortam... Kıbrıs ve İsrail Arasında Doğal Gaza İlişkin Hedef ve Görüş Birliği” başlıklarıyla verdiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın İsrail’i ziyaret etmesi ve burada İsrail liderliğiyle bir araya gelmesinin akabinde, Güney Kıbrıs ile İsrail’in, enerji alanında aralarında var olan işbirliğini; daha canlı hale getirmekte olduklarını yazdı.

Enerji konusunun, Hristofyas’ın İsrail Cumhurbaşkanı Perez ile İsrail Başbakanı Netanyahu’yla gerçekleştirdiği görüşmelerin üst sıralarında bulunduğunu haber veren gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, görüşmeler sırasında, iki tarafın da; enerji alanında işbirliğinde bulunulması için siyasi istek var olduğuna açıklık kazandırdıklarını kaydetti.

İsrail önem veriyor

Gazete, İsrail’in, AB üye devleti olan Güney Kıbrıs’ın konumuna özel önem verdiğine; Güney Kıbrıs üzerinden gelecekte Avrupa’ya doğal gaz nakledebileceğine dikkat çekti.

Gazete, aynı bilgilere dayanarak, Hristofyas’ın İsrailli muhataplarına; Rum tarafında da konuyla ilgili benzeri bir istek ve dayanışma olduğunu ilettiğini kaydetti.

Kudüs’te gerçekleştirilen görüşmelerin iki tarafı da oldukça memnun bıraktığını yazan gazete, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın İsrail Cumhurbaşkanı Perez’le görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Perez’le gerçekleştirdikleri görüşmede; enerji alanında işbirliğinde bulunulmasına yönelik faaliyette bulunmaları konusundaki ortak isteklerini ifade ettiklerini belirtti.

Netanyahu Kıbrıs’a gelecek

Gazete, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, Hristofyas’ın kendisini adayı ziyaret etmeye davet etmesine verdiği olumlu karşılığın; iki ülke arasındaki işbirliği ortamını ispatlar nitelikte olduğunu belirtti ve Netanyahu’nun adaya kısa bir zaman içinde gelmesinin ihtimal dışında olmadığını ifade etti.

Gazete, iki tarafın da, şu an var olan siyasi iradenin ötesinde, kazılardan sonra doğal gaz var olduğuna dair elle tutulur kanıtlar olmazsa; hiçbir şeyin kesin olarak addedilemeyeceği konusunda anlaştıklarını da belirtti.

İki ülkenin, dikkatlerini yöneltecekleri Avrupa piyasası alanında da işbirliğinde bulunmaları gerektiği konusunda uzlaştıklarını yazan gazete, görüşmelerde Güney Kıbrıs tarafından yapılacak sondaj çalışmalarına Ekim - Kasım aylarında başlanacağını da belirtti.

Türkiye’ye mesaj

Güney Kıbrıs ile İsrail’in; iki ülke arasındaki bölgede bulunan doğal gaza ilişkin siyasi ve ekonomik uzantıları ortaklaşa bir şekilde gözden geçirme konusunda anlaştıklarını haber veren gazete, Şimon Perez’in “iki ülkenin hiç kimse karşısında işbirliğinde bulunmadığına” dair ifadesinin bu yüzden oldukça önemli olduğuna dikkati çekti.

Gazete, bu ifadenin, Türkiye ve Türkiye’nin gösterdiği tepkilere yönelik bir mesaj olduğu yorumunda bulundu.

Hristofyas destek istedi

Bu arada Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın İsrail’den; Kıbrıs sorunu çözüm çabalarına destek vermesini istediğini bildiren gazete, Hristofyas’ın dün akşam Perez’in kendisi onuruna verdiği akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun çözümü için gösterdiği çabalara atıfta bulunduğunu ve Hristofyas’ın;

“Dost ülkelerin desteğiyle - ki bu ülkelerin içinde İsrail ve AB’deki ortaklarımızın destek ve dayanışmasını da hesaba katıyoruz - Kıbrıs’ı Türk işgalinden kurtarmayı ve barış şartları içerisinde; tüm Kıbrıslıların refahını ve insanlık haklarını güvence altına almayı başaracaklarına dair iyimserliğini dile getirdiğini” aktardı.

Hristofyas’ın İsrail liderliğiyle gerçekleştirdiği görüşmelerde Orta Doğu meselesinin ele alındığını da haber veren gazete, Hristofyas’ın, Orta Doğu meselesinin; “BM kararları temelinde ve kuşkusuz İsrail devletinin de aralarında bulunacağı tüm bölge devletlerinin bağımsızlıklarına ve toprak bütünlüklerine saydı duyulmasıyla barışçıl bir şekilde çözülebileceğini” söyledi.

Perez: Birleşik bir ada

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez ise, gerek Hristofyas’la görüşmesi, gerek akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, İsrail’in; “Kıbrıs’ın tüm halkının refahına olacak birleşik bir ada taraftarı olduğunu” söyledi ve Rum tarafının “sona erdirmek istediği bir durumla karşı karşıya olmak zorunda kaldığını” ifade etti.

Perez, Hristofyas’ın ziyaretinin “iki ülke arasındaki yeni ve önemli bir ilişkinin başlangıcını teşkil ettiğini” sözlerine ekledi.

Gazete, Hristofyas’ın; Perez ve Netanyahu’nun yanı sıra Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman ve muhalefet lideri Tzipi Livni ile de bir araya geldiğini; İsrailli yetkililerin Rum tarafının geçtiğimiz yıl İsrail’de çıkan yangınlara verdiği destekten ötürü Hristofyas’a teşekkürlerini sunduklarını belirtti.

Anlaşmalar imzalandı

Hristofyas’ın İsrail ziyareti münasebetiyle, dört anlaşmaya imza konduğunu bildiren gazete, iki ülkenin başkanlarının huzurunda, “Kıbrıs Enstitüsü” ile Tel Aviv üniversitesi, aynı zamanda iki ülkenin borsaları arasında işbirliği anlaşmaları imzalandığını haber verdi.

Gazete, iki ülkenin dışişleri bakanlarının huzurunda ise, iki ülkenin posta hizmetleri alanında ve iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında istişarede bulunulmasına ilişkin anlaşmalar imzalandığını bildirdi.

Hristofyas’tan tarihi albüm

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, İsrail Cumhurbaşkanı Perez ile Başbakan Netanyahu’ya “Avrupa’dan kaçıp İsrail devletini kurmak için (Kıbrıs’tan geçip) Filistin’e seyahat eden Yahudilerin fotoğraflarını içeren bir albüm” hediye ettiğini yazdı.

Gerek Perez’in, gerek Netanyahu’nun Kıbrıs Rum halkının Yahudi halkına yönelik desteği üzerinde durduklarını belirten gazete, albümü alan Başbakan Netanyahu’nun albümde kendi ailesinin fotoğrafları olup olmadığını sorduğunu ekledi.

Hristofyas’ın İsrail temasları sırasında soykırım müzesi olarak bilinen “Yad Vashem”i ziyaret ettiğini de ifade eden gazete, Hristofyas’ın soykırım kurbanları anısına çelenk koyduğunu ve bunun akabinde Kudüs’teki “Milletler Ormanı”na giderek ağaç diktiğini kaydetti.

Bunun iki ülke arasındaki dostluğu gösterdiğini yazan gazete, İsrail geleneklerine göre, ağaç dikmenin en önemli dostluk göstergesi olduğunu ekledi.

Yeni sayfa açtılar

Haravgi gazetesi ise; “Kıbrıs - İsrail İlişkilerinde Yeni Sayfa... Hristofyas: Problemlerimizle İlgili Olarak Birbirimize Yakınız” başlıklarıyla manşete çektiği haberinde, Hristofyas’ın dün Kudüs’te İsrail siyasi liderliğiyle gerçekleştirdiği görüşmelerin, iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açtığını yazdı.

Gazeteye göre Perez ise, Hristofyas’ın İsrail’e gerçekleştirdiği ziyaretin; “iki ülke arasındaki ilişkilerde tarihi bir olay teşkil ettiğini ve iki ülkeyi hiçbir şeyin ayırmadığını” savundu.

Gazete, ele ettiği bilgilere dayanarak, İsrailli muhataplarını Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak bilgilendiren Hristofyas’ın, Rum tarafının Kıbrıs sorununun çözümüne dair iradesini belirttiğini, aynı zamanda “işgal altındaki bölgelerdeki kolonizasyon konusuna değindiğini” haber verdi.

İsrail’in Türkiye endişesi açık

Aynı bilgilere göre İsrail ise, Türkiye’nin “Müslüman ve Arap dünyasında önder olarak; bölgede oynamaya çalıştığı role ilişkin endişesini” ifade etti.

Doğu Akdeniz bölgesindeki hidrokarbon yatakları hususunda ise, iki tarafın işbirliğinde bulunma konusundaki isteklerini ifade ettiklerini yazan gazete, gerçekleştirilen görüşmelerden, söz konusu bölgede hidrokarbon yatakları bulunduğuna dair iyi göstergeler olduğunun görüldüğünü ifade etti.

Yine elde ettiği bilgilere dayanarak, iki taraf arasındaki görüşmelerde, turizm konularındaki ilişkilerin güçlendirilmesi meselesinin ele alındığını da belirten gazete, görüşmelerde iki ülke arasındaki ticari ilişkilere değinildiğini de ifade etti.

Perez’le görüşmesinin akabinde yaptığı açıklamada, iki ülke arasında kısa zaman önce imzalanan “münhasır ekonomik bölge sınırlarının belirlenmesi anlaşmasının” önemli bir gelişme teşkil ettiğine değinen Hristofyas, bu anlaşmanın iki ülkenin enerji alanındaki işbirliğinin ileriye götürülmesine yol açacağını söyledi.

İsrail’de bulunmaktan ve İsrail’in “son 63 yıldır her düzeyde gerçekleştirdiği başarıları ilk elden görme fırsatı yakalamasından dolayı mutluluk duyduğunu” dile getiren Hristofyas, karşılaştıkları problemlerle ilgili olarak birbirlerine yakın olduklarını” ifade etti.

Geçtiğimiz yıl sözde bağımsızlıklarının 50’nci yılını kutladıklarını ve ileri sürdükleri “Türk işgalinden” dolayı karşılaştıkları elverişsizliklere rağmen yaşamaya devam ettiklerini dile getiren Hristofyas, ülkelerini yeniden birleştirme çabalarına hiçbir zaman son vermediklerini savundu.

Perez’i Kıbrıs sorununda yaşanan son gelişmelerle ilgili olarak bilgilendirdiğini dile getiren Hristofyas, “gelişmelerin çok da başarılı olmadığını fakat bunlarla karşı karşıya gelmeleri gerektiğini” ekledi.


 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim