• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

RTÜK 20-0 mağlup

RTÜK 20-0 mağlup
Uluslararası Basketbol Federasyonu, İsrail takımı Hasharon'un 20-0 mağlup sayıldığını açıkladı. Bu karar; Denge Radyo'ya, ırkçı duyguları kışkırtıcı ve şiddeti özendirici yayın yaptığı iddiasıyla yayın durdurma cezası veren RTÜK'ü yalanladı

Hani şiddetti!

Uluslararası Basketbol Federasyonu, İsrail'i mağlup saydı: RTÜK, “İsrail Maçının İptali Eylemine Çağrı Metni”ni yayınladığı gerekçesiyle Denge Radyo'yu suçlaması sonucu yayın durdurma cezası verildi. Kararda, radyonun yayınının durdurulmasında, yayınların şiddet kullanımını özendirici veya ırkçı nefret duygularını kışkırtıcı nitelikte olması sebep gösterildi. RTÜK'ün verdiği kararı, Uluslararası Basketbol Federasyonu yalanlıyor.

Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) Siyonist İsrail'in Gazze'de en vahşi insanlık suçlarının işlendiği bir dönemde, Ankara'ya gelen İsrail'in Hasharon basket takımının Türk-Telekom takımıyla yapacağı maçı protesto amacıyla “İsrail Maçının İptali Eylemine Çağrı Metni”ni yayınladığı gerekçeyle Denge Radyo hakkında verdiği yayın durdurma kararı eleştiriliyor.

ULUSLARARASI BASKETBOL FEDERASYONU, RTÜK'Ü YALANLADI
RTÜK'ün, Denge Radyo'nun yayınlarının, şiddet kullanımını özendirici veya ırkçı nefret duygularını kışkırtıcı nitelikte olduğu gerekçesiyle verdiği yayın durdurma cezasının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Uluslararası Basketbol Federasyonu, saha güvenliği sağlandığı halde İsrail takımı Hasharon'un sahaya çıkmaması yüzünden maçın fiilen yapılamadığı ve İsrail takımı Hasharon'un 20-0 mağlup sayıldığını açıkladı. Radyo Denge Genel Yayın Yönetmeni Bülent Koca, Uluslararası Basketbol Federasyonu tarafından verilen karara dikkat çekerek, “Bu karar, İsrail takımının bile şiddete dayalı bir fiili saldırıya muhatap olmadığının hukuki delilini oluşturmaktadır” dedi.

İŞTE O SAVUNMA
Bülent Koca, radyolarında 6 Ocak 2009 tarihinde okunan çağrı metninin kanunlara aykırı hiçbir yönü bulunmadığını belirterek, “İddia edildiği gibi, ‘Yayınların şiddet kullanımını özendirici veya ırkçı nefret duygularını kışkırtıcı nitelikte olmaması ilkesinin ihlal edildiğine' işaret eden tek bir ifade ve tek bir eylem söz konusu olmamıştır” dedi.

Bülent Koca, Radyo Televizyon Üst Kurulu Hukuk Müşavirliği'ne yaptığı yazılı savunmada, şu ifadeleri kullandı: 
“İsrail'in Filistinliler üzerinde uyguladığı vahşi şiddet ve katliam, sadece bizim tarafımızdan değil, dünyanın değişik yerlerinde yaşayan Müslümanlar, erdemli bütün insanlar ve hatta vicdanlı yöneticileri olan devletler tarafından da kınanmış, protesto edilmiş, hatta bazı devletler, İsrail terör devleti ile olan bütün ilişkilerini kesmişlerdir. Yaşadığımız ülkede de birçok siyasi parti, sivil toplum kuruluşu İsrail'in yaptığını haklı olarak vahşi şiddet, devlet terörü ve katliam olarak değerlendirmiş ve mensuplarını İsrail'i protesto etmek için değişik medya kuruluşları aracılığı ile meydanlara çağırmıştır. Bütün bu İsrail karşıtı eylem çağrıları, protestolar, açıklamalar, bir kısmı naklen canlı yayınla, bir kısmı da bilahare haber olarak medyada yer almıştır. Aslında bütün bunları duyurmak, haberleştirmek, medyanın bir sorumluluğu ve habercilik ahlakının da önemli bir gereğidir.

“ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI, YAYINLADIĞIMIZ METİNDEN DAHA SERT”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Davos'ta uluslararası bir platformda Türkiye'yi temsilen, ‘insanlık suçu işlediklerini, devlet terörü yaptıklarını' ifade ederek, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e hitaben ortaya koyduğu, ‘siz adam öldürmeyi çok iyi bilirsiniz' içerikli itirazı ve Peres'in konuşmalarını alkışlayan dinleyicileri bile ‘bu yaptığınız da bir insanlık suçudur' diye azarlamasıyla, (ki Radyomuzda yayınlanan metinden daha sert ifadeler taşıyan bu konuşmalar da, bütün Radyo ve TV'lerde günlerce tekrarlanarak yayınlanmış ve RTÜK tarafından hiçbir uyarı yapılmamıştır) İsrail'in insanlık suçu işlediği resmi devlet görüşü halini almıştır. İşte bu resmi bakış açısıyla da ‘insanlık suçu ve devlet terörü' faili Siyonist İsrail'in insanlık suçunu, katliamlarını protesto etmeye çağrı metnini yayınladığı için Radyo Denge'nin suçlanması, Peres'in konuşmasını alkışlayanları bile ‘insanlık suçu'nun iştirakçisi sayan Başbakan'ın ortaya koyduğu resmi bakış açısından bakıldığında ne anlama gelecektir?

“İSRAİL MAÇA ÇIKMAMIŞTIR”
Yapılan protesto sonucunda da hukuken maç iptal edilmemiş; ancak İsrail takımı maça çıkmamıştır. Saha güvenliği sağlandığı halde İsrail takımının sahaya çıkmaması yüzünden maç fiilen yapılamamış ve bu yüzden de İsrail takımı Uluslararası Basketbol Federasyonu tarafından 20-0 mağlup sayılmıştır. Bu durum da, İsrail takımının bile şiddete dayalı bir fiili saldırıya muhatap olmadığının hukuki delilini oluşturmaktadır.

“BU, İFADE VE BASIN HÜRRİYETİDİR”
Soruşturma konusu yapılan ilan, o günkü sıcak gündemde, tüm erdemli insanlarca paylaşılan duyguları yansıtan faaliyetler içinde yer alan bir çağrının duyurulmasından ibaret olup, insan hak ve özgürlükleri çerçevesinde, ifade ve basın hürriyeti içinde değerlendirilecek bir yayındır.”

VAKİT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İYİ Kİ ÖLDÜ .ROSPU ! 26 Haziran 2010 Cumartesi 10:45
 • Baykal, Altaylıyı Kendi Kanalında Rezil Etti!23 Haziran 2010 Çarşamba 02:28
 • ERDOĞANI SORDU AMA ATATÜRKÜ UNUTTU!21 Haziran 2010 Pazartesi 10:56
 • GOOGLE İSRAİLLİ SAHİBİ VE TÜRKİYE OYUNU!14 Haziran 2010 Pazartesi 14:47
 • SamanyoluHaberde Filo Körlüğü Mü Var!29 Mayıs 2010 Cumartesi 09:58
 • Siyonist Elçi Cnn Türkte Rezil Oldu! -video-28 Mayıs 2010 Cuma 10:32
 • SİZİ YAYINDAN ALIYORUM! -video-26 Mayıs 2010 Çarşamba 16:32
 • BİRGÜN HERGÜN RAHATSIZ!27 Nisan 2010 Salı 14:34
 • CAFCAF: İZMİR BAŞKENT OLSUN!03 Nisan 2010 Cumartesi 12:12
 • TRTDEN HABERTURK MANŞETİNE REST!16 Mart 2010 Salı 20:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim