• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Resul Muhammed ile Hz. Meryem'i Nikahlamak Nedir?

Resul Muhammed ile Hz. Meryemi Nikahlamak Nedir?
Bu ilginç makaleyi, ilginç gündemlerin arasında, sizlerle paylaşmak istedik...
AnalizMerkezi.com

İSLÂM VE HIRİSTİYANLIĞI
HZ. MERYEM’İ HZ. MUHAMMED İLE NİKAHLAYARAK BİRLEŞTİRME

Kur ’an’ dan İdrake Yansıyanlar adlı eserinde Gülen, Meryem Suresi nin 17. ayetinin meâlini kendi ifadesiyle şöyle verir:

“Sonra, insanlardan gizlenmek için bir perde germişti.Ruhumuzu göndermiştik de ona tam bir insan olarak görünmüştü ” (Meryem Suresi-17.Ayet)

ve Gülen şu yorumunu ilâve eder: “Acaba ne idi bu ruh? Hemen büyük çoğunluğu itibariyle bütün tefsirler, ayeti kerime de: “… ruhumuzu gönderdik… ”diye belirtilen ruhun Cebrail (a.s.) olduğunu ifade etmektedirler. Ne var ki, burada Kur ’an “Ruh” tabirini kullanıyor; ruh ’un tayinin de ise ihtilaf vardır. İhtimalin sınırları ise ihtilafın çerçevesini aşkındır; hatta Efendimizin ruhunu içine alacak kadar da geniştir.Evet bu damuhtemeldir; zira Hz. Meryem çok afife ve nezihe bir kadındı.Bu itibarla da gözlerinin içine başka bir hayal girmemişti ve girmemeliydi de. Ona sadece kendisine helal olan biri bakmalıydı. O da olsa olsa Efendimiz olabilirdi; zira o bir münasebetle Hz. Meryem’in kendisiyle nikahlandığına işaret buyuruyor du. Bu açı danda “Ruh”un Efendimizin ruhu olabileceği de ihtimal dahilin dedir… ”(Fetullah Gülen: Kur’an’ dan İdrake Yansıyanlar, İstanbul, 2000, s. 247-248.)


Her ne kadar Gülen cümlesinin sonunda bu konuda başka kanıtlar bulunmadan bunun katiyet ifade etmeyeceğini belirtiyorsa da, söz konusu ayeti böyle yorumladık tan sonra geriye ne kalıyor ki? Gülen, kendi yorumuna Hz.Peygamberi de ortak ederek, “O …. Hz.Meryem ’in kendisiyle nikahlandığına işâret buyuruyordu.” Diyor. Hz.Peygamber’in “işâreti ” Kenzu’l-Ummal’da ki bir rivayettir. Bu rivayet gerçek bir hadis bile olsa,Hz. Peygamber’in Hz.Meryem ile nikahının ve zevceleşmesinin Ahiret’te,Cennet’te olacağını belirtiyor.(Bu nikahlanma olayına eserin 146 nolu dip notu ile Gülen, Ali el-Muttaki’ nin “Kenzu’l-Umma -l” (11/424) adlı eserinden dayanak gösteriyor.Ancak rivayetin metnini vermiyor.OradaHz.Peygamber’e isnad edilen söz şudur:
“Sa’d İbn Cünade’den, Allah Resûlü dedi: Cennet’te Allah beni İmrân kızı Meryem, Firavun’un hanımı ve Musa’nın kız kardeşi ile evlendirecek… ”
Bu rivayet farklı ravilerden az çok farklarla Taberânî: Mu’cemu’l-Kebîr, VI, 52, no: 5485;Heysemî: Mecmu’a, IX, 128, gibi diğer kaynaklarda da geçmektedir.Ancak rivayet sahih hadislerin kaynağı Kütub-i Sitte’de yoktur.)


Gülen’in bu akıl ve mantık dışı yorum larıyla Hz.İsa’nın annesinin, Hz. Meryem ve babasının, haşa, Hz. Muhammed olarak bu dünyada olmuş bir nikahlanma gibi anlatmasıdinlerarası diyalog çerçevesinde Hıristiyanlığı ve İslâmı

“evlendirmeye ” yönelik bir girişimden başka ne gibi bir değeri olabilir?

Gülen’in diyalog için Hz.İsa’ya anlattığımız özel ilgisini, cemaatin bir başka üyesi ve Aksiyon Dergisi’nin editörü İ.Karayeğen de sözleriyle doğrulamaktadır. Söz konusu derginin 470 nolu özel sayısında “İnsanlık O’nu Bekliyor: Hz. İsa ” başlıklı bir kapak dosyası hazırlamıştır. Editör şöyle yazıyor: “Müslümanlık ile Hıristiyanlık sanılanın aksi ne Musaviliğe nisbeten birbirine daha yakındır. Buradaki ortak payda Hazreti İsa(A.S.)’dır. Hz.İsa bizim de peygamberimizdir ve Kur ’an’ da tek kadın Hz.Meryem aynı zamanda bir surenin de adıdır. Bunlar müşterek çizginin en büyük delilidir. Müdakkik araştırmacılar, teslis inancını terkeden samimi İsaviler ile İslâm Dini arasındaki mesafenin kısaldığını görmektedirler
(Karayeğen (İ.): “10 Yıldır Doğru Adrestesiniz”,Aksiyon Özel Sayı, No: 470, s Ara lık 2003, s. 5.)

Görüldüğü gibi Gülen ve cemaatinin Hıristiyanlarla özel ilişkilerini Hz. İsa’ nın da Müslümanların peygamberi olduğu inancıyla Hz. İsa üzerinden kuruyorlar. Peki Hz. Musa, Müslümanların inandığı bir peygamber değil mi? Eğer ilişkiler böylece peygamberler üzerinden kurulacaksa niçin Hz. Musa’nın müntesipleri musevilerMüslümanlara Hıristiyanlardan daha uzak oluyor?

Prof. Dr. Mehmet Bayrakdar“Dinlerarası Diyalog ve Başkalaştırılan İslâm” başlıklı makalesi,
İslâmi Araştırmalar, c.20, sy.3, syf.290,
TEK-DAV Yayını, Ankara, 2007.

AnalizMerkezi.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Demet Akbulut
2012-02-10 14:34:28
eleştiriyorum ama fethullah hocanın bu yorumunu eleştiriyorum .gerçekten akıl dışı bir yorum olmuş .fakat analiz merkezide yanlış yere vurmuş elbette bizler müslüman olarak bütün peygamberleri n bizim peygamberimiz olduğuna inanıyoruz.sorun isa yada musa (AS)da değil sorun peygamberimizle meryem annemizin nikahlanması yorumunda
Tacettin Gül
2012-02-10 13:43:53
hey gidinin diyalogu nelere kaadirsin,adamin baska isi gücü yok#gecmisten medet umuyor,sen bugüne baksana be adam.Böyle tayif hadislere ve zorlama yorumlara basvuracagina Vahye ve aklina danis...
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim