• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

PYD Barış Elçilerini Öldürdü!

PYD Barış Elçilerini Öldürdü!
Suriye’deki iç savaştan faydalanarak birçok Kürt, Arap, Mıhallemi, Asurî –Süryani kentini ele geçiren PYD ve silahlı kanadı YPG son vahşetle haddini aştı.

Özgür Suriye Ordusunun (Esat Muhalifleri) ,Kürtlerin kontrolüne geçen kentlere girmesini ikna yolu ile engelleyen Mıhallemi halkının Emiri Şeyh Ebu Kays Rıfat Sabri , geçtiğimiz haftalarda Rasılayn (Ceylanpınar) de Muhalifler ile PYD – YPG birlikleri arasındaki gerginliği gidermek için 40 yaşındaki oğlu Yaser Ebu Ammarı ve yeğeni Sadr bin Ekremi toplam 10 kişilik bir heyet ile Rasılayn’a gönderdi. PYD ve Özgür Suriye Ordusunun kabulu ile oluşturulan arabulucu –barış heyeti Rasılayn’a görüşme noktasına vardığında araçlarından inerlerken , ağır silahlarla ve biksilerle kurşun yağmuruna tutuldular. Olay yerinde hayatını kaybeden 10 kişilik silahsız barış heyetinin , kalleşçe ve hain bir saldırı ile katledildiğini öğrenen Özgür Suriye ordusu Rasılaynı basıp ,saldırıyı gerçekleştiren 27 kişilik özel birliği tamamını öldürdüler. Çarşamba ,Perşembe günleri de Rasılayn’da Özgür Suriye Ordusu ile PYD arasında çıkan çatışmalarda PYD birlikleri 157 kayıp verdi.Yaser Ebu Ammarın şehit edilmesinden bu yana PYD birliklerinden 184 kişi silahlı çatışmada hayatını kaybetti. Özgür Suriye Ordusundan ise 54 kişinin hayatını kaybettiği iddia ediliyor.

Özgür Suriye Ordusunun bazı yetkili komutanları Yaser Ebu Ammar’ın kan bedeli için en az 1000 silahlı adamı öldürmek için and içtiler. Yaser Ebu Ammar (Ebu Kays’ın oğlu) aynı zamanda Özgür Suriye Ordusu tarafından bilinen ve çokça sevilen cesur bir komutandı. PYD barış istiyor ama Özgür Suriye Ordusu 1000 silahlı adamınızı öldürdükten sonra görüşebilir diyor.

ŞehiD edilen Mıhallemi komutan Yaser Ebu Ammar’ın aile büyükleri , “ Şimdiye kadar Özgür Suriye Ordusunun kendi çabaları ve Yaser’in muhalifler içinde oynadığı önemli rolü sayesinde Kürt şehirlerine girmediğini bilmeyen yok. Rasılayn da çatışmalar başlayınca PYD’nin ve Özgür Suriye Ordusunun da kabulü ile oğlumuzu ve yeğenimizi barış için gönderdik. Barış yolunda şehit oldular, şehit oldukları için de biz taziye değil düğün yapıyoruz. Zaten çocuklarımız da sürekli bu yolda inşallah şehit oluruz diyorlardı. Kan dökülsün istemiyoruz. Sulh için bütün çocuklarımız şehit olsa üzülmeyiz tam aksine seviniriz. Oğullarımız şehit oldu ama onların yüzünden başkalarının ölmesini asla kabul etmiyoruz. Nitekim bu işten en çok karlı çıkan zalim Esed yönetimi olacaktır.” Şeklinde açıklama yapıyorlar.

PYD ise şehit Yaser’in ailesine “ biz yapmadık, yapanları bulursak size teslim edeceğiz diyorlar.” (oysaki kendi televizyonlarında ve medyalarında, Esed karşıtı muhalifler olduklarından iki Mıhallemiyi öldürdük diye beyanatlarda bulunuyorlar.)

10 kişilik barış heyetinin içinde hayatını kaybedenlerden biri de Özgür Suriye Ordusu Rasılayn bölgesinin sorumlusu Ebul Esed’de vardı.

Bölgede tehlikeli ve gergin tırmanış devam ediyor. Mıhallemi ailesinin soğukkanlı tüm barış çağrılarına karşılık Özgür Suriye Ordusu, intikam alacağız diyor.

Bölgede yer alan gerek Barzaniciler, gerek Talabani’ciler gerekse diğer irili ufaklı Kürt grup ve örgütler PYD’nin bu son yaptıklarından oldukça rahatsız. Ve verilen bilgilere göre de Mıhallemilerin taziyesine gelenlerin ezici çoğunluğu Kürtlerden oluşuyor.

Mıhallemi halkı Emiri Şeyh Ebu Kays ve babası Rıfat Sabri birçok zaman etki alanlarındaki Kürtleri, Süryanileri, Ezidileri zalim Esat yönetimine karşı korumuş ve kollamışlardır. Hatta Şeyh Ebu Kays’ın babası Rıfat Sabri o zamanlar önemli ve etkin bir makam olan Muhtarlığı icra ederken birçok Müslüman Kürt ve Ezidi Kürt’e referans olarak vatandaşlık hakkını elde etmelerini sağlamıştır. (Kürtlere Kimlik verilmediğinden, bunlar Mıhallemi diyerekten onlara Kimlik çıkarmıştı.)

Yine 2007 -2008 yıllarında Müslümanlar Haseki ve Kamışlıda Hıristiyanlara saldırma kararı almışken, araya Şeyh Ebu Kaysın girmesi ile olay sulhen çözülmüştür. (Hıristiyan kız Müslüman bir Kürde kaçmıştı –kızın kardeşi 8 ay sonra Haseki garajında, hamile olan kız kardeşini ve eşini silahla öldürdükten sonra olaylar başlamıştı.)

Mıhallemi Derneği başkanı olarak açıklamam : “Silahsız barış elçilerine yapılan bu çirkin silahlı eylem hiçbir şekilde kabul edilemez, affedilemez. Ama bu demek değil ki, beraberinde yeni çatışmalar ölümler gelsin. Ölüm Emrini verenler mutlaka yakalanıp cezalandırılmalıdır. Öldürenler çatışmalarda öldürüldü ama bu provakatif emri verenler hala meçhul. Bölgede Arap-Kürt çatışması yaratılmak isteniyor. Kürt gruplar bu oyuna gelmemelidir. Mıhallemiler-Araplar, Kürtler yüzyıllar hatta bin yıllardır barış içinde kardeşçe yaşıyorlar. Bu kardeşlik ile ebedi sürsün istiyoruz. Türkiye’deki ve Dünyadaki Kürt gruplar ve sivil toplum örgütleri çatışmalar büyümeden bu olaya el atmalıdır. PYD Arapların çoğunlukta olduğu şehirlerden bir an önce çekilmelidir. Aksi takdirde bölgede çatışma kaçınılmaz bir hal alacaktır. Suriye’deki Mıhallemiler yalnız değildir. Türkiye Mıhallemileri olarak bu son hain saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz. Bütün Mıhallemileri bölge Barışı için birlik olmaya davet ediyorum…

Bazı önemli Ek Bilgiler:

Mıhallemi Emiri Şeyh Ebu Kays Suriye, Lübnan, Irak ve Iranda yaşayan yaklaşık 2 milyon Mıhallemiyi temsil ediyor. Kendisi Mıhallemi aşiret reislerinin kararıyla seçime iş başına geldi. Türkiye’de birçok Mıhallemi de onu lider olarak kabul ediyor.

Yaser Ebu Ammar’ın 3’ü erkek 2’si kız 5 çocuğu vardı.

Geçen yıl öldürülen Meşal Temo’nun oğlu Faris Temo katledilen Mıhallemiler için şehit dediğinden PYD onu ölümle tehdit etti. Bu nasıl demokrasi oluyorsa? Bir de PYD ‘nin isminde Demokrasi lafzı var. (Demokratik Birlik partisi)

Rasılayn da nüfusun % 70 ‘ini Araplar teşkil ediyor.

Kamışlı da Nüfusun yarıdan fazlasını Asurîler, Mıhallemiler, Araplar teşkil ediyor. Esat döneminden kalan ve seçimle iş başına gelen belediye başkanı da bir Asurî.

Çatışmalar Türkiye’ye sıçrayabilir (Arap-Kürt, Mıhallemi-Kürt çatışması)

Özgür Suriye Ordusu diyor ki: “ PYD sadece Kürtlerin yoğunlukta olduğu şehirleri değil, yavaş yavaş Arapların da çoğunlukta olan şehirleri ele geçirmeye başladı.(Son çatışmaların esas sebebi de bu)

PYD Kamışlı –Nusaybin sınırında genişçe ve büyükçe hendekler kazarak, siperler ve mevziler örüyor.

Yine PYD, Özgür Suriye Ordusu Haseki şehrine girmesin diye, Hasekinin Reis’in yolu isimli anayolu hariç tüm yolları tahrip ederek, etrafa Hendekler kazıyor.

Eskiden PYD’li olan birkaç arkadaşımla yaptığım görüşmelerde bana şu bilgileri aktarıyorlar. “ Biz eskiden PYD ‘li idik ama şimdi değil. Çünkü Esad’ın bir dönem Kürtlere yaptığını, PYD kendi halkına ve kontrolü altında olan bölgenin kadim yerli halkaları Mıhallemilere, Asurîlere –Süryanilere ve Araplara yapıyor. PYD Esadın taşeronluğunu, tetikçiliğini yapıyor. PYD bölgede etik bir savaşın tetikleyiciliğini yapıyor. Şu anda Kürtlerle, Araplar birbirlerine hiç iyi bir gözle bakmıyor. Birçok Arap ve Kürt komşularımız Hasekiden Türkiye’ye, Lübnan’a ve köylere göç etti. Esadı arar olduk. PYD çok sevdiğimiz Mıhallemi Emiri Şeyh Ebu Kays’ın oğlunu katletmekle büyük bir hata yaptı. Bu olay daha büyük katliamların tetikleyicisi olabilir. Mıhallemiler sırf Esada karşı Özgür Suriye Ordusu saflarında mücadele verdiklerinden öldürüldüler. Ebu Kays sadece Mıhallemilerin değil bizim de büyüğümüz, çünkü biz Kürtler ondan ve babasından çok büyük faydalar gördük.

BU HAİN KATLİAMI KINAYAN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ

1-Türk iye’li Araplar Derneği(ARAPDER)

2-Dünya Mıhallemi Birliği

3-Mıhallemi Derneği

4-Şanlıurfa Arap Derneği

5-Türkiye Arap Meclisi

6-Batman Mıhallemi ve Demokrasi Derneği

7-Hatay Arap Derneği

8-İskenderun Mıhallemi Derneği

9-Antakya Midyatlılar Derneği

10-İsveç Mıhallemi Derneği

11-Hollanda Mıhallemi Derneği

12- Almanya Mıhallemi Derneği

13-Lübnan Mıhallemi Derneği

14-Lübnan Mardinliler Derneği

15-Hebsunnes Everensel Yaşam Platformu

16-Midyat Engelliler Derneği

17-Fransa Mıhallemi Platformu

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim