• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Polis güzel bir duruş sergiledi

Polis güzel bir duruş sergiledi
İçişleri Bakanı Ala, 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili, "Dün polis gerçekten net, güzel bir duruş sergiledi genel olarak. Orada verilen görevleri çok net biçimde, berrak bir biçimde verilen talimatları tam anlamıyla uyguladı, yerine getirdiler" dedi

ANKARA (AA)- İçişleri Bakanı Efkan Ala, 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili, "Dün polis gerçekten net, güzel bir duruş sergiledi genel olarak. Gerçekten teşekkür ediyorum. Orada verilen görevleri çok net biçimde, berrak  bir biçimde verilen talimatları tam anlamıyla uyguladı, yerine getirdiler" dedi.

Ala, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı, açıklamalarda bulundu. 

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde etkili olan kuvvetli sağanak yağışın hatırlatılması üzerine Ala, öncelikle geçmiş olsun dileğinde bulundu. 

Böyle olaylarda oradaki yerel idarecilerin durum tespiti yaparak Başbakanlıktaki "Acil fon"dan yardım talep ettiklerini hatırlatan Ala, fondan vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşılayacak yardımların yapıldığını, burada aynı şeyin gerçekleştirileceğini söyledi. 

1 Mayıs kutlamaları ve polisin orantısız güç kullandığı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Ala, ülke genelinde 250 bine yakın kişinin 1 Mayıs'ı kutladığını hatırlattı.

İstanbul'da Kadıköy Meydanı'nda Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen ve İşçi Partisi'nin, Kayseri'de Hak-İş'in, Diyarbakır'da Memur-Sen ve KESK'in kutlamalar yaptığını hatırlatan Ala, buralara ilişkin herhangi bir eleştiri almadıklarını, kendisinin de bazı sendika başkanlarıyla ileriye dönük "daha iyiyi yapma" noktasında görüştüğünü söyledi.

İstanbul'da DİSK ve KESK'e Yenikapı'yı gösterdiklerini bunun yanında Kazlıçeşme ve Maltepe'nin de olduğunu anımsatan Ala, buralarda kamu hizmetini rahatça sunabileceklerine işaret etti. 

Valiliğin Yenikapı'ya ücretsiz taşıma hizmeti verilebileceği açıklamasını da yaptığını ifade eden Ala, "Bütün bunlara rağmen 10 bin civarında kişi de 'Taksim'de yapacağız' dedi ve dün hepimizin izlediği aslında Türkiye'de artık geride bırakmak istediğimiz görüntülere neden oldular. Ama zamanında bizde gerekli güvenlik tedbirlerimizi almıştık ve olabildiğince minumum zararla, hiç olmasa daha iyi ama, hem kamuya, hem gösteri yapanlara yönelik bu meseleyi çözmeye odaklanmıştık" dedi. 

Ala, şöyle devam etti:

"Burada orantısız bir saldırı oldu polislere, onu da söyleyelim. Böyle molotoflarla, sapanlarla, hepsi fotoğraflanmış durumda, ele geçirildi bir kısmı. Ama polisin orantısız güç kullandığı olabilir mi? Dün polis gerçekten net, güzel bir duruş sergiledi genel olarak. Gerçekten teşekkür ediyorum. Orada verilen görevleri çok net biçimde, berrak bir biçimde verilen talimatları tam anlamıyla uyguladı, yerine getirdiler. Sonuçta da beklenenin çok altında ama yinede insan yaralanması, işte böyle ciddi yaralanmalar yok Allah'a şükür. Olunca bir kişi bile sıkıntılı. Polis memurlarımızdan da yaralanan oldu hastanede olan İzmir'de tek bir kişi var. O'nun dışında ufak tefek yaralanmış polis memurlarımıza büyük geçmiş olsun diyorum buradan. Vatandaşlarımız da tedavilerini oldu çıktı, önemli bir kısmı ayakta. Orantısız güç kullanma iddiası ciddi bir bulguya dayanır, bize iletilirse veya valiliğe biz onu yine tabii ki ciddiyetle araştırır, değerlendiririz ve sonuçlandırırız. Benim genel olarak gördüğümü söylüyorum, elbette istisnalar olabilir."

Göstericilerin Beşiktaş'ta da Barbaros Bulvarı'nı kapatmaya çalıştıklarını ve vatandaşları rahatsız edici görüntüler oluşturduklarını vurgulayan Ala, kendilerinin de diğer vatandaşların hakkını, hukukunu korumak noktasında gerekli müdahaleyi yaptıklarını dile getirdi. 

Dün Hamburg'da da aynı yöntemlerin sıkıntı olduğunu belirten Ala, "Su kullanıyorsunuz, gaz kullanıyorsunuz. Olabildiğince eğitimli biçimde kullanılmaya çalışılıyor" dedi. 

Toplumsal müdahale araçlarının kanunsuz gösterilerin düşünülerek geliştirildiğini anlatan Ala, eskiden çok daha yaralayıcı cop kullanıldığını anımsattı. 

-Kimse su ve gaz kullanmayı arzu etmez-

Su ve gazı kullanmayı kimsenin arzu etmeyeceğini vurgulayan Ala, "Ama kurallara uymayanları, kanunların gerektirdiği biçimde dağıtmanın, daha az zarar veren yolu da henüz yok. Dolayısıyla bu yöntemlere başvuruluyor" açıklamasını yaptı. 

Türkiye'de insanların temel hak ve özgürlüklerinin önünü açmayı hedefleyen bir partinin mensupları olduklarını dile getiren Ala, AK Parti'nin kurulduğu ve iktidara geldiği günden itibaren bireyin temel hak ve özgürlüklerinin önünü açma arayışı içerisinde olduğunu söyledi.

"Biz hiçbir zaman kutlamaların karşısında olmadık ve onları sağlayan taraf olduk" diyen Ala, 1 Mayıs'ı "Emek Bayramı ve tatil" yapanın da bu hükümetler olduğunun altını çizdi.

Bu konuda bir çekincelerinin olmadığını tekrarlayan Ala, "Ama hak ve özgürlüklerini kullanmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gerken kurallar var. Başkalarına, hükümet görevlerine saldırmayacaksınız. Hakkınızı kullanırken, başka insanlara zarar vermeyeceksiniz. Taksim'i kapattığınızda bütün esnaf huzursuz oluyor. Yasal olarak verdiğimiz zaman bile dükkanların camı kırıldı. Bu görüntüler yakışmıyor Türkiye'ye buna izin vermemeliyiz" diye konuştu.  

-"Temel gerekçe güvenlik mi?"

"Taksim'le ilgili temel gerekçe güvenlik mi?" sorusu üzerine "Bir kere bu istihbarat bilgileri, daha fazlası da tabii var. Biz bunları dikkate almak zorundayız. Sadece güvenlik değil. Taksim bu tür toplantılara uygun değil, tahliye sorunu var, bütün yolları kapatıyorsunuz. Artık Taksim gibi yerleri bu tür konuların merkezi olmaktan çıkarmak lazım" ifadesini kullandı. 

Yenikapı, Kazlıçeşme ve Maltepe örneklerini yineleyen Ala, bu tür istenmeyen görüntüleri vermeye çalışanların amaçlarının sorgulanması gerektiğini önemli bir kısmının işçi dahi olmadığını söyledi. 

 Ala, Ankara'da Sıhhiye ve Tandoğan'da çok güzel kutlamalar olmasına karşın Kızılay'da gösteri yapmak isteyenlerin iyi niyetli olmadıklarını da kaydetti. 

-Kutlamalarda polisin kullandığı "demir kale"-

Ala, Ankara'da polisin kullandığı "Demir Kale"yle ilgili bir soru üzerine, bu önlemleri daha önce maçlarda kullandıklarını hatırlattı. 

Amaçlarının olabildiğince vatandaşla polisi karşı karşıya getirmemeye odaklı teknik önlemleri hayata geçirmek olduğunu vurgulayan Ala, "Maçlar için dizayn edilmiş bir önlem. Ama oradada gerektiğinde kullanıldı. Fonksiyonunu icra etti. Önemli olan en az zararla toplumsal olayı önlemektir, orada bir moda defilesi yapmıyoruz, önemli değil. Estetiği çok iyi olmamış olabilir, bizim için iyi olan vatandaşlarımız yaralanmadan, toplumsal hadiseyi önlemektir, amacına ulaşıldı" dedi. 

Göstericiler tarafından "linç edilmeye" çalışılan polis memuruyla ilgili bir soru üzerine Ala, beklenmeyen durumlara karşı polislerin iyi eğitimli ve donanımlı olduklarını hatırlattı.

Ala, "Acımasız olan şey kendi polisine, belinde silah varken silahını çekmeyen polisine bu kadar acımasızca saldıran kişilerdir. Bunların işçi haklarıyla ilgisi olabilir mi, bunların terör organizasyonlarıyla ilgisi olabilir. Orada bazı vatandaşlarımızın da buna engel olmaya çalışmaları takdir edilecek bir husustur. Kaldı ki o gayri kanuni gösterinin içerisindeler. Böyle karma karışık ne yaptığı belli olmayan işçi bayramıyla uyuşmayan bir yapıydı, faaliyetti. Bu gösterilerin kendilerine olduğu gibi Türkiye'ye de bir faydası yok, polisimiz üzerine düşeni yapmıştır. Takdire şayan bir durumdur. Dün de görüldü. Devlet kararlılığını ortaya koyar, onu uygular. Burada inatlaşmanın faydası yok, Devlet hepimiziz, İstanbul'da 15 milyon vatandaşımızın hepsi devlet."

-Milletvekilleriyle ilgili görüntüler-

Milletvekilleriyle ilgili çeşitli görüntüler olduğunu belirten Ala, "Milletvekilerimiz aslında, arzu edilen şey; Meclis'te olup biteni eleştirebilirler. Dışarda olurlar ama legal olmayan, kanuni olmayan, kurallara aykırı bir gösterinin içerisinde milletvekillerimizin olmamaları gerektiğidir" değerlendirmesini yaptı. 

Milletvekillerinin, idari tasarruflarını eleştirebileceklerini de vurgulayan Ala, "Ama polisin karşısına devlet görevlilerinin karşısına, milletvekili olarak yasal olmayan bir gösteri içerisinde çıkmamaları beklenir. Örneğin bir milletvekilimizle ilgili, aslında gözaltına alınan bir kişiyi orada polise saldıran birinin gözaltını önlemeye çalışırken, bazı şeyler oldu. Nitekim polisin o kişiyi gözaltına almasını da engellemiş."

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim