• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

PKK'nın finans kaynakları ve Lice'de mafya-PKK ilişkisi!

PKKnın finans kaynakları ve Licede mafya-PKK ilişkisi!
Bölgede esrar ekimini yönlendirmekte olan PKK, esrar üreticilerinden vergi adı altında para almaktadır. Böylece PKK, elde ettiği gelirle hem Diyarbakır ve çevresindeki faaliyetlerinin giderlerini karşılamakta, hem de Kandil'e para göndermektedir.

PKK'nın Türkiye'de ve Avrupa'da uyuşturucu, haraç, aidat ve diğer kalemlerden önemli finans kaynaklarına sahip olduğu herkes tarafından bilinmektedir. PKK'nın ne kadar gelir kazandığı hakkında kesin bir rakam mevcut değil. Elde edilen rakamlar yakalanan PKK yöneticilerinin kişisel hesaplarına bakılarak ve diğer kaynaklardan elde edilen tahmini verilere dayanmaktadır.

Türkiye'deki askeri kaynaklar PKK'nın finansmanının yıllık yaklaşık 750-800 milyon dolar civarında olduğunu iddia etmektedir. PKK'nın finansmanının NATO ve benzeri kaynaklarda daha az miktarlarda olduğu görülmektedir.

İdeolojik, taşeron ve mafya unsurları bir arada barındıran PKK'nın yekpare bir terör örgütü olmadığını biliyoruz. İdeolojik PKK'nın çözüme evet diyebileceği, ama yabancıların güdümünde olan taşeron PKK ile başta uyuşturucu olmak üzere diğer her türlü organize suçlardan yüklü miktarda haksız kazanç sağlayan mafya PKK'nın çözüm sürecine örtülü bir şekilde direnebileceği tahmin ediliyordu.

Nitekim bir gencin ölümü ve dokuz kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Lice olayları, bölgede huzurun sağlanması yolunda gelinen mesafe karşısındaki sevincimizi gölgeledi, çözüm sürecinin geleceği hakkında toplumu kaygılandırdı. Lice olaylarının nedeni hakkında iki farklı görüş ortaya çıktı. Hükümet Lice olaylarını PKK-uyuşturucu ilişkisine bağlarken, PKK ve BDP olayların karakol inşaatına karşı yapılan tepkilerden kaynaklandığını öne sürdü.

PKK-UYUŞTURUCU İLİŞKİSİ VE LİCE'DE HİNT KENEVİRİ TARLALARI

Uyuşturucu üretimi ve pazarlaması PKK'nın finans faaliyetleri arasında çok önemli bir yere sahiptir. PKK başta Diyarbakır ve çevresinde olmak üzere, farklı yerlerde esrarın hammaddesi olan Hint kenevirinin ekiminde ve esrar üretiminde söz sahibidir. PKK aynı zamanda Avrupa uyuşturucu piyasasında önemli bir rol oynamaktadır ki, ABD ve Avrupa, PKK'nın uyuşturucu piyasasındaki etkinliğini çok iyi bilmekte. Örneğin ABD ve Avrupa Birliği'nin yayınlamış oldukları raporlarda uyuşturucu kaçakçılığı, PKK'nın temel gelir kaynaklarından biri olarak gösterilmekte.

Söz konusu raporlarda başta Murat Karayılan, Ali Rıza Altun, Zübeyir Aydar, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Remzi Kartal, Sabri Ok ve Adem Kartal olmak üzere pek çok PKK'lı üst düzey isimlere yer verilmektedir.

Türkiye'de ise üretilen esrarın sadece ülke içinde tüketilmesi, sorunun Türkiye açısından ortaya koyduğu tehdidi göstermektedir. Örneğin Türkiye Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nin (TUBİM) 2012 raporuna göre (TUBİM Türkiye Uyuşturucu 2012 Raporu) Türkiye'de esrar kullanımı gençler arasında hızla artmaktadır. Avrupa ülkelerinde 1 gram esrar 6 ile 8 Avro karşılığında alıcı bulurken, Türkiye'de ise ortalama 5 lira olan 1 gram esrar, 2 ile 50 lira arasında alıcı bulmaktadır. Tedavide ve ilaç üretiminde kullanılan ve esrarın hammaddesi olan Hint kenevirinin yasal üretimi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın iznine tabidir. Ancak ülkemizde Hint kenevirinin yasal üretiminin azaldığı ve yasadışı üretiminin arttığı gözlenmektedir (UTSAM Raporlar Serisi: 28, Temmuz 2013). Örneğin, 2012 yılında kolluk birimleri 150 ton esrar maddesi yakalamış, yakalanamayanların ise ülke içinde tüketildiği iddia edilmektedir. Bununla beraber 2012 yılında yakalanan kök kenevirinin değerinin 24 milyon olduğu belirtilirken, 2011-2012 yıllarında yakalanan kök kenevirinin piyasa değerinin ise 2.250 milyar lira olduğu iddia edilmiştir. Türkiye'de kök keneviri üretiminin yaklaşık üçte ikisinin ise Lice ilçesi çevresinde gerçekleştirildiği iddia edilmektedir.

SONUÇ

Bölgede esrar ekimini yönlendirmekte olan PKK, esrar üreticilerinden vergi adı altında para almaktadır. Böylece PKK, elde ettiği gelirle hem Diyarbakır ve çevresindeki faaliyetlerinin giderlerini karşılamakta, hem de Kandil'e para göndermektedir. PKK ayrıca esrar gelirlerinden elde edilen paralarla Batı illerinde gayrimenkuller satın alınarak veya eğlence ve turizm şirketleri aracılığıyla uyuşturucu gelirlerini aklamaktadır.

Coğrafi ve siyasi koşulların kaçak Hint keneviri ekimine müsait olması, PKK açısından Lice ve civarını önemli hale getirmektedir. Bu nedenle PKK ve BDP, Lice olaylarının uyuşturucudan kaynaklandığının üstünü örtmek için büyük bir gayret içindedirler. Bu bağlamda BDP ve PKK, Lice ve çevresindeki yaklaşık 5 bin dönüme yakın arazi üzerinde yapılan Hint keneviri ekimine karşı yapılan operasyonları engellemek istemektedir.

PKK ile etkin mücadele edilebilmesi ve çözüm sürecinin başarılı olabilmesi için PKK-uyuşturucu ilişkisinin bitirilmesi ve PKK'nın finansal kaynaklarının kurutulması şarttır. Lice ve çevresinde büyük bir uyuşturucu potansiyeline sahip olan PKK'nın söz konusu avantajından feragat edip etmeyeceğini zaman gösterecektir. Bu açıdan güvenlik kuvvetleri meselenin üzerine büyük bir kararlılıkla gitmeye devam etmelidir.

PKK'nın finans kaynaklarına baktığımızda yasal ve yasal olmayan faaliyet alanlarını görmekteyiz. PKK bir taraftan Avrupa'da yasal ticari şirketler kurarak gelir sağlarken, diğer taraftan üye aidatlarından, haraçlardan, insan ticaretinden, insan kaçakçılığından ve diğer organize suç çetelerinin faaliyetlerinden elde ettiği gelirle faaliyetlerini sürdürmektedir. Uyuşturucu üretimi ve dağıtımı ise PKK'nın elde ettiği finansmanında çok önemli bir yer tutmaktadır.

Dolayısıyla PKK için finansman ne kadar zaruri ise, PKK'nın bitirilmesi için finans kaynaklarının ortadan kaldırılması da o kadar zaruridir. Bunun için caydırıcı ve hürriyeti bağlayıcı cezalarla birlikte, kaçakçılıktan elde edilen gelirlere ve mal varlıklarına el konulmasını hükme bağlayan yasal düzenlemeler şarttır.PROF. DR. HALİL İBRAHİM BAHAR - ANKARA STRATEJİ ENSTİTÜSÜ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim