• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

PKK Ne Yapmaya Çalışıyor?

PKK Ne Yapmaya Çalışıyor?
Erem Şentürk'ten Önemli Analiz!

 

PKK eylemleri ne zaman başladı? PKK en çok nerede eylem yapıyor? PKK niye TIRları yakıyor? Bu üç soruyu doğru cevapladığımızda, PKK’nın asıl amacının ya da diğer bir deyişle aldığı ihalenin ne olduğunu isabetli bir şekilde görebiliriz.

PKK’nın eylemleri Suruç sonrası değil, 5+1’in (yani BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olan ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere
ve bunlara ilaveten Almanya’nın) İran’la anlaşmasından sonra başladı. Suruç, PKK açısından sadece bir bahaneydi; asıl mesele, İran pazarı için emek veren Batı Avrupa devletlerinin potansiyel kazancını Türkiye’ye kaptırma ihtimali. PKK’nın son dönemlerdeki gerçek hedefi Türkiye’nin uluslararası ticareti. TIRları yakarak, sınır kapılarını ve Türkiye yollarını güvensiz hale getirmek. Sıklıkla söylendiği için kulaklarda kalarak eskimiş olan “dış güçler” Türkiye’nin güvenli ticaret yollarından oldukça rahatsızlar, çünkü en çok kazanacak olan ülke Türkiye ve Türkiye’nin de doğusu. İşte bu sebeple TIRlar yakılıyor, yollar patlatılıyor, köprüler yıkılıyor.İdeolojik propaganda eylemi yapıyormuş numarası yapan PKK, aslında kapitalizmden aldığı siparişi gerçekleştiriyor.

turk_sinir_kapilari

SURİYE: Haritada da görüleceği üzere, Türkiye’nin en uzun sınırı Suriye ile ve burada 8 hudut kapısı bulunuyor. Suriye’de yaşanan iç savaş neticesinde sınır kapılarının bir kısmı PYD/PKK terör örgütünün, diğer bir kısmı ise IŞİD terör örgütünün kontrolüne geçmiş durumda. Zaten yıkılmak üzere olan bir ülke ile ticaret imkânı da kalmadı.

IRAK: Irak ile tek sınır kapısı bulunan Türkiye, Şırnak’ta bulunan Habur sınır kapısı üzerinden özellikle Kuzey Irak ile ticaretini sürdürüyor iken ortaya çıkan IŞİD terörü neticesinde bu kapıyı da verimli bir şekilde kullanamaz hale geldi. Bu verimsizlik sadece Türkiye ticareti değil Irak’ın ihtiyacı açsından da kötü sonuçlara sebep oluyor ve bazı konularda Iraklıları batıyla anlaşmaya mecbur ediyor.

İRAN: 5+1’in İran ile nükleer konularda anlaşma sağlaması ve ambargonun tamamen kaldırılacağının açıklanması neticesinde, İran sınırı büyük önem kazandı. Türkiye ile İran arasında Hakkâri Esendere, Van Kapıköy ve Ağrı Gürbulak olmak üzere toplam üç aktif sınır kapısı var. Özellikle Gürbulak ve Esendere üzerinden son derece aktif ve yüksek hacimli bir ticaret yapılıyor. Gerek yurt içinden gerek yurt dışından gelen TIR ve kamyonlar bu kapılardan İran’a mal sevkiyatında bulunuyor. Türkiye’nin sadece İran İle değil, başta Türki Cumhuriyetler olmak üzere, Pakistan, Afganistan, Hindistan, Bangladeş ve Çin ile kara ticareti de en kolay İran üzerinden yapılabiliyor. Bu sebeple Gürbulak ve Esendere yolları PKK’nın doğrudan hedefi nde.

AZERBAYCAN: Türkiye’nin Azerbaycan ile doğrudan bir sınır kapısı yok. Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan vilayeti ise işgal altında. Bu sebeple başta Azerbaycan olmak üzere Türkiye’ye ve dünyaya tek bir yoldan ulaşabiliyor. O da Iğdır Dilucu Sınır kapısı. Dilucu’na giden yollardaki kamyonlar, doğrudan Ermenistan ve dolaylı olarak Batının emperyalist planlarına hizmet etmek için yakılıyor.

GÜRCİSTAN: Gürcistan ile Türkiye’nin üç sınır kapısı var. Bunlar Hopa Sarp Sınır Kapısı, Ardahan Posof Türkgözü Sınır Kapısı ve Çıldır Aktaş Sınır Kapısı. Sarp Sınır Kapısı, son derece faal olup yüksek miktarda ticaret hacmine sahip. Buradan Tifl is, Bakü, ve Rusya’nın önemli bir çok şehrine kara yolu ticareti yapılıyor. Türkgözü Sınır Kapısı, Ilgar Dağı’nın geçit vermez
liği nedeniyle yerel halkın kullandığı zayıf bir ticaret hacmine sahip. Aktaş Sınır Kapısı ise henüz açılmış değil.

ERMENİSTAN: Türkiye’nin Ermenistan’a açılan tek sınır kapısı Kars Akyaka’da, şu an kapalı.

PKK’NIN SINIRLARDA TAŞERON OLARAK KULLANILMASI

Kapılarla ilgili verilen genel bilgiler ışığında;

IRAK – SURİYE: Türkiye’nin Arap dünyasıyla bağlantısını kuran kapılardan 8’i Suriye ile aramızda bulunuyor ve tamamı iflas etmiş durumda. Elimizde kalan tek geçiş kapısı, Mesut Barzani kontrolündeki Habur Sınır Kapısı’dır. PKK bir taraftan, içten içe Barzani’yi devirme planı yaparken, diğer taraftan da IŞİD ile mücadele adı altında bu kapıyı da işlevsiz hale getirmek istiyor. PKK, kapının Türkiye tarafında TIR ve kamyon yakarak oluşturduğu korku ile bir çalışma yürütüyor. Irak tarafında ise açıkça Barzani ile iktidar mücadelesine girerek kendi hâkimiyet alanını genişletme çalışmasını yürütüyor.

İRAN: PKK, İran’la örtülü işbirliği çevresinde PJAK faaliyetlerini dondurmuş vaziyette. Buna karşın yeni dönemde Türkiye’nin bir geçiş güzergâhı olmaması için örgüt, Tendürek Dağı ve Ağrı Doğubayazıt’ta büyük yığınak yaptı, Çözüm Süreci’nden iyi yararlanan örgüt, bu bölgeyi kontrol altında tutuyor. Son günlerdeki TIR yakma olayları ve Gürbulak kapısına giden yoldaki karakollara saldırılması “Buraya gelmeyin, bu kapıyı kullanmayın, biz izin vermezsek ticaret olmaz” mesajı. Hakkâri Esendere’de de durum
aynı. Yollar riskli ve bu TIRcılar için kelle koltukta ticaret anlamına geliyor. Van Kapıköy’e gelince, burası kapasitesi düşük bir sınır kapısı ve daha çok küçük çaplı kaçakçılık işlerinde kullanılıyor. Ancak ileride yapılacak yeni kapı ve yollar ile güvenliğin de sağlanması ile birlikte İran’a açılan çok önemli bir sınır kapısı haline gelebilir. Bu nedenle PKK burayı da önemsiyor. Saray ve Özalp ilçelerini kontrolü altında tutmak istiyor.

AZARBAYCAN VE GÜRCİSTAN: PKK, Ağrı’daki gibi bir hâkimiyeti orta vadede Iğdır, Kars ve Ardahan’da da sağlamaya çalışıyor. Iğdır’da bu plan başarılı oldu, HDP 2-0 yaptı. Kars’ta da kısmi bir başarı elde edilerek, Kağızman kırsalı ve Digor ilçesi örgüte müzahir hale getirildi. Ardahan’da ise durum PKK açısından çok iç açıcı değilken 2011 yılından itibaren özellikle Göle ilçesi kırsalına yerleşen terör örgütü, burada sözde mahkeme ve sözde vergi dairesi kurarak hâkimiyet kurmaya çalıştı. Hatta sözde PKK Mezarlığı bile inşa edildi. 2015 genel seçimlerinde ise PKK, Ardahan’da hedefi ne
yaklaşmaya başladı. HDP, tarihinde ilk kez hem vekil çıkardı, hem de birinci parti oldu. Iğdır’ın durumu Dilucu sınır kapısını da etkiliyor. Iğdır’ın PKK’nın güçlenmesi, Nahçıvan’ın dünya ile bağlantısının kesilmesine neden olabilir. Böyle bir duruma PKK-Ermeni işbirliği de eklenince ikinci bir Karabağ vakası cereyan edebilir. Ardahan’da bulunan iki sınır kapısı da gelecek vadediyor. HDP’nin Posof’a ilçe başkanlığı açmak istemesi, bir kısım kirli ellerin yüzde 100’e yakını Ahıska Türkü olan Posof’un demografi k yapısını bozmaya yönelik. PKK’nın bu planı Türkgözü Sınır Kapısı’na göz dikilmesinden kaynaklanıyor. Yine Çıldır’ın Aktaş bölgesinde açılacak olan sınır kapısı da P5+1 ülkelerinin gözünde, Türkiye’nin ticareti gelişeceği için, tedirginliğe sebep oluyor. Bu tedirginlik de, Ardahan’ı PKK’nın hedefi haline getiriyor. Sarp Sınır Kapısı ise şu an sorunsuz çalışıyor. PKK, Karadeniz’e inme projesini, Giresun ve Ordu’nun dağlık kesimlerinden başlatmış olsa da pratikte kendisine fayda sağlayacak yer Hopa. Burada, 2011 seçim arifesinde Recep Tayyip Erdoğan’ın otobüsü taşlanmış ve ciddi olaylar meydana gelmişti. PKK, buraya MLKP desteği ile girmek istiyor. Her ne kadar belediye, 2014 de AK Partiye geçse de netice AK Parti’nin güçlü olmasından değil, karşı cephenin bölünmesinden kaynaklanmıştı. Burada, Halk Evleri, Derelerin Kardeşliği, Karadeniz İsyanda gibi STK’ların çevrecilik kisvesi altında yaptığı faaliyetlerin de bölgenin PKK kontrolüne geçmesine yönelik, örtülü bir amacının olduğu değerlendiriliyor. Almanya başta olmak üzere batılı devletlerden vakıfl arın bu bölgelerde teşkilatlanması ve PKK ile ideolojik dayanışma halindeki örgütleri desteklemesi bu plan dâhilinde. Nihai amacın Sarp Sınır Kapısı’nı kontrol altına almak ve PKK’yı buradan Karadeniz’e ulaştırmak olduğu değerlendiriliyor.

(Kaynak: http://www.dirilispostasi.com/pkknin-ideolojik-zannedilen-faaliyetleri-kapitalist-hedeflere-matuf-stratejik-bir-planin-geregidir/ )

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim