• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

PKK Konusunda Üç Yanlış Argüman!

PKK Konusunda Üç Yanlış Argüman!
Emre Uslu'ya göre Liberallerin PKK konusunda yürüttükleri üç yanlış argüman var. İşte Emre Uslu'nun 05.11.2011 tarihli yazısı:

PKK konusunda üç yanlış argüman

Bazı liberallerin argümanlarına getirdiğim eleştiriler iyice kafa konforlarını bozdu anlaşılan. Önce “polis kafalı” oldum, sonra “tehlikeli”, en son da Oral Çalışlar bulmuş bir sıfat: “Ahmak.” Bu söze söylenecek çok şey var ama ben bir şey demeyeceğim. Oral Bey’e sadece İncil’den bir ayet hatırlatmak isterim: “Dil kalbin aynasıdır; dilini kontrol et ihtimaldir ki kalbin doğru yerine gelir.”

Benim bazı liberallerin geliştirdikleri düşüncelere temel itirazlarım var. Sanırım bundan rahatsız oluyorlar. Bu nedenle de hem küçümsüyorlar, hem ötekileştiriyor, hem de hakaret ediyorlar.

Temelde aynı düşünce dünyasını paylaştığım bu aydınlara temel itirazım şu: Aynı şeyi tekrarlıyorsunuz, ezberden konuşuyorsunuz, adeta Kemalistlerden farkınız kalmadı. Oysa şu dönemde esas olan çerçeve değil, nüanstır. Artık, dünyada keşfedecek bir Amerika kıtası yok, insanlar nano-nüanslar üzerinden düşünüyor ve farkı yaratan da bu. Sizin öne sürdüğünüz düşünceler ise sadece çerçeve ve üstelik artık hükmü de kalmamış...

Peki, eleştirdiğim liberaller ne söylüyor? Üç temel argümanları var. Daha doğrusu üç koca çuval bu. Ne bulurlarsa içine atıyorlar.

1) “Kürt sorunu ancak müzakere ile çözülür. PKK silahı bırakabilir. O halde PKK ile müzakereleri yeniden başlasın.”

Böyle düşünen aydınları bizzat PKK liderleri yalanlıyor. 1 Ağustos 2009 tarihinde Duran Kalkan şunları söylüyor: “Ateşkes koşullarında en azından bir diyalog başlamalıdır. Diyalog ortamında gerillaya ilişkin de yapılacak hususlar vardır. Bir yandan Kürt sorununun çözümü yönünde somut adımlar atılırken, bir yandan, örneğin silahlı güçler için de çatışmalara fırsat vermeyecek, zemin olmayacak bir mevzilenme öngörülebilir. Bazı alanlara aktarılabilir, mevzilerde bazı değişiklikler yapılabilir. Bu da önemli bir durumdur ve bu temelde Kürt sorununun çözümü yönünde adımların atılması, diyalogun derinleştirilmesi geliştirilebilir. Bu noktada da ilerlenir, Kürt sorununun çözümünde önemli adımlar atılırsa, buna bağlı olarak Türkiye’nin demokratikleşmesinde ciddi gelişmeler, dönüşümler yaşanırsa, anayasada, yasalarda köklü değişiklikler olur, demokratikleşme gelişir, mevcut devlet güçlerinin mevzilenmesinde, askerin, polisin, korucunun, özel timin mevzilenmesinde önemli değişiklikler olursa, yani belli ölçüde Kürt sorununun siyasi çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesine dair önemli gelişmeler yaşanırsa, işte o zaman son halka olarak silahlı güçlerin durumunun ne olacağı, gerillanın nasıl bir durum alacağı konusu tartışma gündemine gelebilir ve bu da artık işin sonudur. Buraya kadar gelinebilirse eğer, o zaman yaşanan demokratikleşme içerisinde silahlı güçlerin ne olacağının daha doğru tartışılacağı ve çözümler üretileceği kanaatindeyiz. Gerilla kendini yeniden demokratik sistemin gereklerine göre organize eder, görev ve sorumluluk üslenir. Bu gayet doğaldır, normaldir. Eğitilmiş, örgütlendirilmiş, tecrübeli bir güçtür. Demokratik sistemin içinde çok önemli görevler ve sorumluluklar üslenip bunların gereğini pratikte başarıyla rahatlıkla yerine getirebilir. Bu gücün bu niteliğini görmek lazım. Bu bakımdan da anlam vermek, kesinlikle değer biçmek gerekiyor. Önemli hizmetler yapacağını görmek lazım.”

Taraf’a gönderdiği mektupta Murat Karayılan da iki yıl sonra benzer şeyler söyledi. Yetmediyse bir örnek de Öcalan’da vereyim. Öcalan da yol haritasında aynı şeyleri söylüyor. Peki PKK, açıkça “silah bırakmayacağım” derken sizler hangi tutarlı veri ile konuşuyorsunuz? PKK’nın silah bırakacağına bizi ikna edecek bir bilginiz var mı? Yok. Bu soruları sorunca da hakaret ediyorsunuz. Demek ki sizin fikirleriniz tekdüze bir ezberden ibaret ve yeterli veri ile desteklenmeyen slogan sözler. Bozulabilirsiniz ama bu durum gerçeği değiştirmiyor.

2) “Müzakere olmazsa 90’lı yıllara döneriz?”

“90’lı yıllar” kavramı da tam bir liberal torbaya dönüştürülmüş durumda. 90’lı yıllara dönmek teknik olarak, sosyolojik olarak, siyasal olarak, uluslararası konjonktür olarak mümkün mü? Örneğin OHAL mı gelecek? Faili meçhuller mi artacak? Köyler mi yakılacak? İşkenceler mi yeniden hortlayacak? Bunlara evet diyebiliyormuşsunuz. Evet ise deliliniz ne? Elbette yok. Slogan, slogan, slogan... Eğer şiddet artınca karşı şiddet doğar, tutuklamalar artar demek istiyorsanız bunun karşılığı “90’lı yıllar” kavramı değil. İnsanları korkutmayın. Başka kavram bulun. Bunu siz de biliyorsunuz ama bilerek bunu kullanıyorsunuz. Ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışıyorsunuz. Nerden baksan tutarsızlık...

3) “Siyasal hamle siyasal, askerî hamle askerî sonuç verir.”

Âlâ-yı vâlâ ile toplantılarına gittiğiniz ve desteklediğiniz Açılım süreci bir siyasi hamle miydi? (Süreci ben de destekledim ama sürecin yöntemine ve yönetimine karşı çıktım.) Evet. Peki, hangi siyasal sonucu aldınız? Siz siyasal hamleleri beklerken PKK askerî hamleler yaptı –zinhar zaten silah bırakmak gibi bir niyeti yok, bunu da gizlemiyorlar– şehirlere bombalar doldurdu. Kumrular Sokak’ta masum siviller öldü. Nerede kaldı siyasi hamleniz? Yanıldınız ve teorileriniz çöktü; asabileştiniz...

Oral Çalışlar şunu da yazmış: “Liberaller olmazsa” “halletme” işlerinin kolay gideceğini düşünüyorlar.” Bunu okuyunca “kendini canlı kalkan mı sanıyorsun mübarek” diyesi geliyor insanın...

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim