• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

PKK Devlet'ten Bu Yöntemle Haraç Alıyor!

PKK Devletten Bu Yöntemle Haraç Alıyor!
Terörizm finansmanıyla ilgili toplantıda Güneydoğu ve Doğu’daki tüm devlet ihalelerinin mercek alınması kararlaştırıldı. İhalelerden PKK’nın pay aldığı iddiaları üzerinde duruluyor...

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul’da düzenlenen ve adli yargı çevreleri ile emniyet birimlerinden temsilcilerin katıldığı “terörizmin finansmanının önlenmesini sağlayacak işbirliği” toplantısında özellikle Doğu ve Güneydoğu’da yapılan devlet ihalelerinin mercek altına alınmasına karar verildi.

Toplantıda verilen bilgilere göre, PKK sınırdan içeri sokulan mazot ve benzinden, katır başına 3 dolar; işlenmiş uyuşturucu maddelerden ise kilo 65 dolar haraç alıyor.

İstanbul’da 3 gün devam eden seminer çalışmalarına Adalet, Maliye ve İçişleri bakanlıklarının yanı sıra MASAK, HSYK, Yargıtay yöneticileri, 15 büyük kentin emniyet terörle mücadele şube müdürleri, EGM İstihbarat ve KOM Daire başkanlıklarının temsilcilerinin de aralarında bulunduğu toplam 55 temsilci katıldı.
Yapılan bilgilendirmede, PKK’nın Türkiye’deki en büyük finans kaynaklarının Doğu ve Güneydoğu’daki her türlü devlet ihalelerinden en az yüzde 10 oranında yasadışı pay alması ile Doğu ve Güneydoğu sınırlarından gerçekleştirilen kaçakçılık faaliyetlerinden ortalama yüzde 5-10 arasında vergi adı altında elde ettiği paralar olarak açıklandı.
Yeni sınır kapıları ve ihale

Toplantıda ele alınan bir diğer konu ise kaçakçılıkla mücadele oldu. Türkiye’ye kaçak sokulan malların kayıt dışı olmaktan çıkartılarak kaçakçıların PKK’ya vergi adı altında nakit ödemeler yapmasının önlenmesi konusunda görüş birliğine varıldı.  Emniyete göre ihaleler Ankara’dan verilmişse, iş yapılırken, örgüt, işadamını, gösterdiği taşeron kişi ya da firmaları kullanmaya zorluyor. Örgütün önerdiği taşeronları kullanmayan kişi ya da firmalara yönelik araç yakma, baskın ve tehdit yöntemleri uygulanarak bir süre sonra örgütün gösterdiği istikamette hareket edilmesi sağlanıyor.
Belediye ihalelerinde pay

Belediye ihalelerinde ise genel olarak belediye yönetiminin onay vermediği hiç kimse ya da firma ihalelere katılamazken, ihaleyi alan kişi ya da firmalar örgüte yakın kesimden de olsa yine PKK’ya pay vermek zorunda kalıyor.
Savcılık ve mahkemelere uyarı
Toplantı kapsamında, savcılıkların başta ihale yolsuzluğu olmak üzere çeşitli finans kaynaklı operasyonlarda daha ayrıntılı çalışma yapmaları, mahkemelerin de verdikleri kararlarda bu çerçevede değerlendirmelerde bulunmaları gerektiği vurgulandı. Ayrıca, özellikle ihale yolsuzlukları çerçevesinde MASAK’ın da devreye girmesi, eldeki imkanlar doğrultusunda suçtan elde edilen menkul yada gayrimenkul her türlü gelire el konulmasını sağlayacak çalışmalar yapması benimsendi.
PKK nasıl pay alıyor?
Milliyet’in ulaştığı bilgilere göre, PKK’nın bölgedeki her türlü devlet ihalesinden yıllardır yüzde aldığı biliniyor. PKK üst yönetiminin, bölgedeki devlet kurumlarında görev yapan ve milis adı verilen sempatizanları aracılığıyla hangi kurumun, hangi ihaleyi, hangi şartlarda gerçekleştirdiğinden bilgisi oluyor. Eğer, ihaleler devlet kurumlarının bölgedeki yerel ünitelerince gerçekleştiriliyorsa, örgüt ihaleleri alan kişilerden sistematik olarak yüzde 10 oranında pay alıyor. İhaleyi alan kişiler de bu yüzde 10 payı kendi ihale tekliflerine ekleyerek kurumlara tekliflerini sunuyor.
PKK’nın tarifesi
PKK’nın bölgedeki bir diğer finans kaynağını ise kaçakçılardan vergi adı altında alınan paylar oluşturuyor. Sınırın Hakkâri-Şırnak bölgesinde, Haftanin ve Şemdinli arasındaki bölgeden yapılan her türlü kaçakçılıktan PKK yüzde 5-10 oranında pay alıyor. Sınırın Hakkâri-Van hattında ise İran’dan kaçak yollardan Türkiye’ye sokulan mallara uygulanan sözde vergilendirme miktarları şöyle:
Mazot ve benzin: katır başına 3 dolar
Şeker çuvalları katır başına 5 dolar
Çay kutuları katır başına 7 dolar
Sigara kutuları katır başına 7 dolar
Uyuşturucu,baz morfin kilo başına 25 dolar
Uyuşturucu (işlenmiş) kilo başına 65 dolar


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim