• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

PAŞA PAŞA SORGUYA!

PAŞA PAŞA SORGUYA!
Şüpheli Sıfatıyla İfade Verecekler...Ergenekon savcıları 2004'te görev yapan kuvvet komutanları İbrahim Fırtına, Aytaç Yalman ve Özden Örnek'i 'şüpheli' sıfatıyla ifadeye çağırdı.

 

 

 

 

 

2004'te görev yapan kuvvet komutanları 'şüpheli' sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Savcılar, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Fırtına, Kara Kuvvetleri Komutanı Yalman ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Örnek'e, 2007'de Nokta dergisinde yayımlanan Ayışığı, Sarıkız ve Eldiven isimli darbe girişimlerinin yanı sıra Ergenekon soruşturmasında ele geçen belgeleri soracak.

İkinci Ergenekon iddianamesinde yer alan darbe planlarında ismi geçen emekli kuvvet komutanları, sivil savcılık tarafından ifade vermeye çağrıldı. İkametgâhlarına tebligat gönderilen eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına'nın hafta sonuna kadar Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda 'şüpheli' sıfatıyla sorgulanması bekleniyor. Kuvvet komutanları, emekli Oramiral Özden Örnek'in darbe günlüklerinde isimlerinin geçmesiyle gündeme gelmişti. Komutanların, ikinci Ergenekon davasında da yargılama konusu olan 'Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven' isimli darbe planlarında yer aldıkları iddia edilmişti.

26 Mart 2009'da mahkemece kabul edilen ikinci Ergenekon iddianamesinde, Örnek, Yalman ve Fırtına'nın görevde bulundukları süre içinde dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ile Birinci Ordu Komutanı Hurşit Tolon'la beraber darbe planları içinde oldukları, ancak emekli olduktan sonra bu faaliyetlerine devam etmedikleri bildirilmişti. Üç komutanın, sadece görevlerindeyken darbe planları içinde yer aldıkları için soruşturma dosyasının tefrik edildiği ve haklarında şüpheli sıfatıyla soruşturmanın sürdüğü belirtilmişti. Bu nedenle komutanlar, Ergenekon soruşturması dışında ayrı bir darbe soruşturması kapsamında ifade verecek.

İfadeye çağrılan paşaların görev yaptıkları dönemde nasıl bir çalışma içinde olduklarını Örnek, günlüklerinde şöyle anlatıyor: "Sabahleyin Kara Kuvvetleri komutanını ziyarete gittim. Bu ziyarete Hava K.K. ve Jandarma Genel K. da katıldı. Anlaşılan bundan sonra bahriye işlerine daha az zaman ayırıp siyasî gelişmeleri takip etmek zorundayız."

1913 sayfalık ikinci Ergenekon iddianamesinde kuvvet komutanlarının haklarında 'şüpheli' olarak açılan soruşturma dosyasının tefrik (ayırma) edildiği bildirilmişti. Ayrı bir soruşturma numarası verilerek hukuki sürecin devam ettiği kaydedilmişti. Bunun açıklanmasının ardından 9 ay sonra süreç yeniden hızlandı. Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar, kuvvet komutanlarının ikametgahlarına tebligat çıkardı.

HİLMİ ÖZKÖK'ÜN YERİNE AYTAÇ YALMAN GETİRİLECEK

İkinci Ergenekon iddianamesinde kuvvet komutanlarının adı Ergenekon davası sanıkları Hurşit Tolon ve Şener Eruygur'dan elde edilen belgelerde de sık sık yer alıyor. Tolon'dan elde edilen 'Operasyon' isimli word dosyası da bunlardan biri. Dosyada, 'Türk Silahlı Kuvvetleri'nde büyük operasyon' başlığı altında; Yüksek Askeri Şûra'nın ağustos ayındaki toplantısından önce, aralarında Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına, Org. Hurşit Tolon, Org. Fevzi Türkeri, Org. Oktar Ataman, emekli Org. Çetin Doğan ve bazı generallerin Ankara'da bir toplantı yaptığı, bu toplantıda önce Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök'ü istifa ettirmek, daha sonra da AKP iktidarını düşürmek amacıyla bir strateji belirledikleri ve bu stratejilerini uygulamaya koyduklarının tespit edildiği yer almıştı. Bu plan gereği de öncelikle Hilmi Özkök'ün istifa ettirilip yerine Aytaç Yalman'ın getirileceği öngörülüyordu.

ŞENER ERUYGUR KARA KUVVETLERİ KOMUTANI OLMALI

Hazırlanan eylem planının devamında kara kuvvetleri komutanlığına ise Yaşar Büyükanıt'ın yerine, Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'un getirilmesi için yoğun çaba harcanacağı, fakat 'makam' eleştirilerine meydan vermemek için de Yalman'ın ağustos ayında görevi bırakması gerektiğinin kararlaştırıldığı tespit edilmişti. Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un, yöneticisi oldukları iddia edilen Ergenekon terör örgütünün amaç ve stratejisi doğrultusunda gerçekleştirmeyi planladıkları darbeyi, TSK bünyesinde emir ve komuta zinciri altında yapabilmek için öncelikle dönemin kuvvet komutanları İbrahim Fırtına, Aytaç Yalman ve Özden Örnek ile temasa geçtikleri ikinci Ergenekon iddianamesinde yer aldı.

Darbe günlüklerini yayımlayan Nokta kapanmıştı

Darbe planları 2007'de ilk defa Nokta'da yayımlanmıştı. Derginin, 29 Mart - 4 Nisan 2007 tarihli, 22. sayısında "Hayret verici ayrıntılarıyla SARIKIZ ve AYIŞIĞI-2004'te iki darbe atlatmışız' başlığıyla verilen haber, Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'in günlüğünde yer verdiği, kuvvet komutanlarının yaptığı darbe planlarını gözler önüne sermişti. Günlükteki 6 Şubat 2004 tarihli notta şu ifadeler vardı: Sabah doğruca Jandarma Genel Komutanlığı'na gittim ve orada üçümüz buluştuk. Durumu tekrar gözden geçirdik. Jandarma Genel Komutanı hala darbe yapalım diye inat ediyordu.

HaberEditör

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim