• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Paralel Yapıya Disiplin Darbesi!

Paralel Yapıya Disiplin Darbesi!
Emniyet'ten atılma şartları yeniden düzenlendi: Kişisel bilgi ve belgeleri paylaşanlarla, yasal dinleme kayıtlarını ifşa eden ya da suç delillerini yok edenler meslekten çıkarılacak.

 Resmi Gazete'de yayımlanan "Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tüzük", Emniyet mensuplarının disiplin şartlarını yeniden düzenledi. Yapılan düzenleme ile personelin hangi suçlar karşısında teşkilattan atılacağı yeniden belirlendi. Düzenlemeyle birlikte mevcut tüzüğe 5 yeni fıkra eklendi. Böylece 17 Aralık darbe girişimi sonrasında polisin işlediği birçok suç, emniyetten atılma kapsamına alındı. Artık kişisel bilgi ve belgeleri paylaşan, devleti, milleti, hükümeti, TBMM'yi ve yargı organlarını aşağılayan Emniyet mensupları işten çıkarılacak. 17 Aralık darbe girişimi sonrasında olduğu gibi yasal dinleme kayıtlarını ifşa eden, log kayıtlarını silen, suç delillerini yok eden personelin Emniyet ile ilişiği kesilecek. Emniyet teşkilatında işten atmaya neden olacak yeni düzenlemeler arasına şunlar da girdi: 

GİZLİLİĞİ İHLAL EDEN YANDI: 
Tüzüğe göre, "kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek", "haberleşme içeriklerini ifşa etmek", "aleni olmayan konuşmaları tarafların herhangi birinin rızası olmaksızın kaydetmek ve bu şekilde kaydedilen verileri ifşa etmek" işten çıkarılmaya neden olacak. 

VERİLERİ SİLEN ATILACAK: 
Kanun kapsamında yapılan dinleme ve kaydetme işlemleri sırasında; "kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden", "kişisel verileri kaydeden, başkasına veren, yayan veya ele geçiren", "kanunların belirlediği sürelerin geçmiş olmasına karşın verileri sistem içinde yok etmekle yükümlü olduğu halde bunu kasten yerine getirmeyen", "gerçeğin meydana çıkmasını engellemek amacıyla suç delillerini yok eden, silen, gizleyen, değiştiren veya bozan ve bu fiilleri emir vermek suretiyle yaptıran" emniyet teşkilatı mensupları da meslekten men edilecek. 

LOG KAYITLARINI SİLEN ÇIKARILACAK: 
17 Aralık darbe girişimi sırasında olduğu gibi, log kayıtlarını silen personel işten atılacak. Tüzükte bu durum, "Görevli olmadığı halde elektronik ortamda veya bilgisayar loglarında kişisel verilerle ilgili sorgulama yapmak, bu bilgileri paylaşmak veya yayım yoluyla duyurmak", "log kayıtlarını değiştirmek veya silmek", "görevi gereği öğrendiği veya edindiği kişisel bilgi veya belgeleri yetkisiz kişilerle paylaşmak veya basın yayın kuruluşlarına vermek ya da sanal ortamda yayımlamak" şeklinde düzenlendi. 

DEVLET AŞAĞILANMAYACAK: 
Ayrıca, "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini, TBMM'yi, devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılamak" da meslekten çıkarılmaya neden olacak. Borçlarını sürekli olarak ödemediği belirlenen Emniyet Teşkilatı mensupları, 5 yıl içinde beşinci kez cezalandırılmaları durumunda işten atılacak. 

KEYFİYETE SON VERECEK
"Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tüzük", Emniyet'te keyfi uygulamalara da son vermeyi amaçlıyor. Düzenleme, yapılan işlemlerin kaydının alınmasını ve bu kayıtların korunmasını da zorunlu kılıyor.

 

Kaynak: SABAH

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim