• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Papa Filistin'deki Müslümanları Görsün!

Papa Filistindeki Müslümanları Görsün!
Lübnanlı Şii Merci Ayetullah-uzma Muhammed Hüseyin Fadlullah önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

 

Geçtiğimiz günlerde Vatikan Papası’nın duaları ve buluşmaları aracılığıyla özellikle Avrupa’da Yahudilikle Hıristiyanlık arasındaki ilişkileri sağlamlaştırmak için Hıristiyanlarla Yahudiler arasında ortak unsurların olduğunu dile getirdiği yeni çabalara tanık olduk. Papa konuşmasında tek bir rabbe iman etme, aile hayatını koruma, toplumsal adalet ve barış için çabalamanın; iki din arasındaki ortak noktalardan olduğunu söyledi. Yahudilerle Katolikler arasındaki uyum ve sadakat yürüyüşünde yeni bir aşamanın başladığından bahseden Papa II. Dünya savaşında evlerinden alınıp öldürülen Roma Yahudilerine işaret ederek “Onların yüzlerini, isimlerini, erkeklerin, kadınların ve çocukların dramını nasıl unuturuz” dedi.

Biz ilahi mesaj takipçileri arasındaki derin bir diyalogun birçok meseleyi açıklığa kavuşturması, doğru dini ve insani temeller ve köklü ilahi mesajlardan hareket ettiğinde insanlık düzeyinde barış için en geniş pencereyi açması gerektiğini düşünüyoruz. Dikkat ettiğimiz bir nokta da Yahudi hahamların çoğunun Papa’nın bu konudaki konuşmasından rahatsız olmuş olmasıdır. Onların iddialarınca Vatikan II. Dünya savaşında Avrupa’daki Yahudilerin acılarına acı eklemiş ya da onları Nazilerin elinden kurtarmak için gerçek anlamda çaba sarf etmemiştir.

Ama biz Vatikan Papa’sının cesur olmasını ve aynı dille Yahudilerin Filistin’e yaptığı ilk saldırılardan İsraillilerin Gazze’de yaptığı zulümlere kadar devam eden katliamlarda işgalcilerin öldürdüğü Filistinli erkek, kadın ve çocuklardan bahsetmesini istiyoruz. Çünkü biz inanıyoruz ki; zulüm meselesi parçalanamaz ve herhangi bir dini görevlinin zulme maruz kalmış bir insan topluluğunu savunması, dünyanın televizyon kanalıyla tanık olduğu en çirkin katliamlara maruz kalmış diğer toplulukları da savunmasını gerektirir. İsrailliler bu çirkin katliamları işlediler. Soğukkanlılıkla yüzlerce çocuğu öldürdüler. Ve bu katliamları örtbas etmeye çalışmalarına rağmen Yahudi bir hâkim onların bu zulümlerine tanık oldu.

Vatikan’daki Papa’yı dini ve din adamı sorumluluğunu yüklenmeye, Filistin’de olanlar karşısında hak sözü söylemeye davet ediyoruz. Çünkü Papa, Hz. İsa’nın bu dünyada olmuş olsaydı en çirkin katliamları işlemekten çekinmeyen ve hiçbir dini ve hukuki kuralın Filistinlilerin organlarını çalıp onları askerlerinin hesabına kullanmaktan alıkoymadığı bu katillerin karşısında duracağını çok iyi biliyor.

Biz Vatikan’ın Hz. İsa’nın mazlumları ve yenilmişleri kucaklama mesajını en güzel şekilde ifade etmesini ve Siyonistlerin Batı’daki dini kurum, halklar ve hükümetler üzerinde uyguladığı ve uygulamakta olduğu şantajın eline düşmemesini istiyoruz. O zaman zulüm ve dinsizlikle mücadele, işgalin reddi, bütün insanlık adına barış ve sevgi inşa etmek için yardımlaşma yürüyüşüne beraberce çıkabiliriz.

Öte yandan biz, şer’i konumumuzdan ötürü bütün Müslüman ve Hıristiyan liderlikleri gerçek bir diyalogdan doğan yardımlaşmaya, Müslümanları, Hıristiyanları ve dünyadaki diğer zulme uğrayanları dinleri, uyrukları ve ırkları ne olursa olsun korumak için koordinasyona çağırıyoruz. Nijerya’da akan kanı durdurmak, Irak’taki Hıristiyanlara daha geniş koruma alanı sağlamak ve Mısır’daki bazı bölgelerde Kıptilerle Müslümanlar arasında olduğu gibi çoğu şahsi sebeplerden kaynaklanan anlaşmazlık cezvesinin kaynamasını durdurmak için hızla harekete geçmeye çağırıyoruz.

Aynı şekilde, Müslüman ve Hıristiyan herkesi işgalci Yahudilerin kazıları sebebiyle yıkılma tehlikesi altında olan Kıyamet Kilisesi ve Mescid-i Aksa’yı savunmak için harekete geçiren Filistinli Müslüman ve Hıristiyan liderliklerin çağrılarını takdir ediyoruz. Dünyadaki aktif güçleri işgalci Yahudilerin en çirkin zulümlerine maruz kalan Filistin’deki Hıristiyan ve Müslümanlara destek olmaya çağırıyoruz.

* Lübnanlı Şii Merci Ayetullah-uzma Muhammed Hüseyin Fadlullah'ın resmi web sayfası Bayynat'ta yayınladığı 25.01.2010 tarihli bu makalesi, Gülşen Topçu tarafından İsra Haber için tercüme edildi.
 
İSRA HABER

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim