• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Özlem Albayrak'tan İskenderpaşa Analizi!

Özlem Albayraktan İskenderpaşa Analizi!
Özlem ALBAYRAK yazdı...

 

 

 

 

 

 

İskenderpaşa Cemaati'nin pür melali!

 

 

 

 

Ahmet Hakan her ne kadar, "eski gücünü ve etkisini tamamen kaybetmiş" diye tanımlasa da, İskenderpaşa Cemaati'nin bu kadarlık bir alakayı hak ettiğini düşünüyorum. Nitekim, kendi gitmiş adı kalmışsa da, bir zamanlar Nakşibendi tarikatının en kuvvetli koluydu İskenderpaşa Cemaati.

 

Mesele şu; Cemaatin internet sitesi iskenderpasa.com'da ve cemaate ait olan Akradyo internet sitesinde İskenderpaşa Cemaati'nin lideri Nureddin Coşan imzasıyla bir açıklama yayınlandı. Bu açıklamada seçmene "Aklını kullan" çağrısında bulunuldu ve MHP'ye oy verilmesi "Bozkurtlara fırsat ver, yol ver, oy ver" cümlesiyle teşvik edildi. Nureddin Coşan'ın kim olduğunu merak edenler için, kendisinin, Mehmet Zahid Kotku Hazretleri'nin damadı Esad Coşan Hocaefendi'nin 28 Şubat sürecinde göçetmek zorunda kaldığı Avustralya'da elim bir trafik kazasına kurban gitmesiyle, 2001 yılında yerine geçen oğlu olduğunu belirtelim.

Bu açıklamanın, cemaat mensubu olsun ya da olmasın, muhafazakar kesimin büyük kısmında hayal kırıklığı ve rahatsızlık oluşturduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım.

Bu hayal kırıklığının bir sebebi, muhafazakar kitlenin büyük kısmının, cemaat mensubu olmasa, gündelik hayatının büyük kısmını ibadete hasredemese, geceleri kalkıp "dersini" ifa edemese bile, edenlere uzak bir saygı ve şeffaf bir manevi yakınlık hissetmesiyse; bir diğer sebebi sözkonusu açıklamanın tuhaflığıydı.

Öylesine tuhaf ki; açıklamada sadece MHP'ye destek istemekle kalınmıyor, Başbakan Erdoğan da, "insanlık için, inananlar için beklenenleri gerçekleştirememekle" suçlanıyor. "Başbakan MHP'li kardeşlerin barajı aşamayacağını bekliyor" denilen açıklamada: "Maneviyat bahçemize dadanmış domuz sürülerini, sırtlanları, hain köpekleri, kurnaz tilkileri, leş kargalarını, kanımızı, canımızı, değerlerimizi, zenginliklerimizi emmeğe yeltenen sülükleri, asalakları, silkele!" çağrısında bulunuluyor.

"Yeni Anayasa yapım sürecinde MHP'nin de Meclis'te bulunması gerekir, bu yüzden MHP'ye oy verin" dense, amenna deyip bendeniz de destek vereceğim. Ama hayır, ifadeler daha ağır bir kaynağı işaret ediyor, giderek hakaret noktasına varıyor.

Kimse kusura bakmasın, ama iktidarda muhafazakar bir parti olmasaydı, ne internet üzerinden zehir zemberek açıklamalar yapabilir, ne de Cumhuriyet rejiminin özel bir gıcıklığı olan dini içerikli bir cemaatin lideri olarak yurtdışında rahat bırakılırdı Nureddin Coşan. MHP'den ne tür bir medet umduğu bir yana, bugün askeri vesayetin zincirleri gevşediyse, kendine Müslüman diyen insanlar bir parça rahat nefes alabiliyorsa bunun tek sebebi "sülük" dediği kadrolarıyla AK Parti'dir, Başbakan'dır.

Şöyle de sorulabilir tabi: Pardon ama inananlar için beklenenleri gerçekleştirecek olan kim? Kaset skandallarıyla çalkalanan bugünkü MHP mi?

Kimseye haksızlık etmek istemem, MHP camiasını incitmek hiç istemem; MHP içinde samimi ve sahici ülkücüler vardır ve eminim çoğunluktadır, ama çok kısa bir süre öncesine kadar MHP'nin üst yönetiminin neredeyse tamamı sağ seçmene ağıza alınmayacak laflar edebilen ve ahlaki zafiyet içinde bulunan, gerçekten çirkin insanlar değil miydi?

İşin bu vechesi bir yana, cemaatlerin seçim dönemlerinde grup çıkarlarını ön planda tutarak, farklı siyasi partilere oy veriyor olmaları; ne bir sır, ne de ilk kez karşılaştığımız bir olay.

Liderin tavsiyesini dinleyip dinlememek kendi tasarrufunda olan cemaat üyeleri bu tavsiyeye uyduğunda ise, "aklını ve iradesini" ipotek ettirmiş filan da olmaz. İnsanların karar alma mekanizmasını işlevsiz hale getirecek herhangi bir gücün varolduğunu düşünmüyorum çünkü, tavsiye dinleme kararı bile bireysel bir tercih, kalbi ve akli bir muhasebe sonrası husule gelir. Tavsiye dinlemek bile bir karar alma süreci sonucunda vuku bulur yani.

Kaldı ki, adına cemaat densin ya da denmesin modern dünyada herkesin mensubiyet kesbettiği, dini içerikli olan ya da seküler olan toplumsal gruplar mevcut. Bu mevcudiyet bireylerin pragmatik düşünerek bazı davranış kalıplarını, mensubu bulundukları grubun lehine kullanmasına sebebiyet verebilir. İskenderpaşa Cemaati'nde de bu böyle olabilir, Cumhuriyet Mitingçileri'nde de...

Cemaatlerin toplu şekilde bir partiyi desteklemesi ya da desteklememesi gayet anlaşılır sebep-sonuç ilişkilerinden neşet ediyor yani.

Keza, bir cemaatin sırf dinsel yönelimli bir yapılanma diye AK Parti'ye oy verme gibi bir zorunluluğu da yok. Sözgelimi, Süleyman Hilmi Tunahan cemaatinin çok yakın bir döneme kadar ANAP'a, hatta –bence çok korkunç- derin devletçi Mehmet Ağar'lı DYP'ye oy verdiklerini duyduğumda şaşırmış ama yadırgamamaya da çalışmıştım. Yine salt "grup çıkarları" saikiyle sol partilere oy verenleri garipsemiş, ama bunu bir "hak" telakki etmem dolayısıyla yargılamamayı tercih etmiştim mesela.

Ama birincisi, bu tercihin bile kırmızı çizgileri olur ve olmalıdır; salt pragmatizm insanı Mehmet Ağar'a oy vermeyi meşru kabul etmeye kadar götüremez. İkinci husus ise, genel yönelim cemaat liderinin tasvip ettiği siyasi rengi kamuoyuyla paylaşması değildir. Yani ki, AK Parti yerine Saadet Partisi, Has Parti ya da BBP dahi tercih edilseydi bu tercih anlaşılabilir olabilir, bir kavrama düzeyine denk gelebilirdi. Ama şimdi havada asılı. İkincisi, neden bu tercih kamuoyuyla paylaşıldı?

Madem dikkat çekmeye ve yönlendirmeye ayarlı olduğu apaçık bir dille kamuoyuyla paylaşıldı, tasavvuf makamından yükselen, üstelik inananlar adına olduğu söylenen bu öfke ve nefret dilinin yine kamuoyuna yönelik açıklaması da yapılmalı.

Yoksa "aklını kullan" çağrısıyla yapılan bu tercih akıl dışı olarak algılanacak, bu nefret dili İskenderpaşa cemaatinin kendi saygınlığına sıktığı bir kurşun olarak görülecektir. Nokta.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim