• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Özkök’e 'Dış tehdit' demişler

Özkök’e Dış tehdit demişler
Balyoz Planı'nı hazırlayan emekli Org. Doğan'ın "Sonuç raporunu Genelkurmay'a gönderdik" sözlerine rağmen Özkök'e yapılan sunum farklı çıktı. Plan emri dış tehdit için verilmiş.

 

 

 

 

1. Ordu Plan Semineri’yle ilgili eski Genelkurmay Başkanı Özkök’e yapılan sunumun belgelerini Star ele geçirdi. ‘Ertuğrul’ ismi verilen planda iç tehdit ve siyasi hedefler yer almazken, düşman olarak sadece ‘kırmızı’ ibaresi var

Balyoz Darbe Planı’yla ilgili sessizliğini Star’a bozan Genelkurmay eski Başkanı Org. Hilmi Özkök’e 2003’te 1. Ordu’da yapılan Plan Semineri öncesi yapılan sunumu Star ele geçirdi. Org. Hilmi Özkök’e yapılan sunumda tatkibatın adı “1. Ordu Komutanlığı Plan Semineri” olarak geçiyor. 4-6 Mart 2003 tarihli seminerin coğrafi bölgesi olarak ise “1’inci Ordu Komutanlığı Sorumluluk Sahası” gösteriliyor. Seminerin planlayıcısı ve koordinatör makamı Kara Kuvvetleri Komutanlığı olarak belirtilirken, İcra Makamı olarak 1. Ordu yeralıyor.

DEĞİL HÜKÜMET, DÜŞMAN ÜLKE BİLE YOK

Star’ın daha önce ortaya çıkardığı Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu döneminde verilen “düşman ülke ismi belirtilmesin, kırmızı ve mavi kuvvetler tanımı kullanılsın” talimatı doğrultusunda Org. Özkök’e yapılan sunumda düşman ülke ismi verilmiyor. Planın kısa özet bölümünde düşman ülke olarak “KIRMIZI” yeralıyor. Özkök’ün inceleyip “icra” emri verdiği planın sunumunda kısa özet şu şekilde yeralıyor: “Türkiye ile KIRMIZI arasındaki sorunların barışçı yollardan çözümlenememesi ve giderek tırmanan bir gerginlik dönemini kapsayan bir senaryo içerisinde Ertuğrul Harekat Planının incelenmesidir”

Planın gayesi kısmında ise Ertuğrul Harekat Planı’nın geliştirileceği anlatılıyor: “K.K. Dumlupınar Veçhesi gereği hazırlanan Ertuğrul Harekat Planının geliştirmek, uygulamaya dönük hazırlıkları gözden geçirmek, müşterek harekatta görev alacak ast birlik ve karargahların çalışmalarına yön vermek ve personelin eğitimlerini geliştirmek, Komuta Kontrol sistemlerini gözden geçirmektir”

POLİTİK NETİCEYE DE YER VERİLMEMİŞBalyoz Planı’nda yeralan iç tehdit unsurlarının hiçbirine emekli Orgeneral Hilmi Özkök’e yapılan sunumda yer verilmediğini gösteren belgelerde, politik konulara da girilmiyor. Hatta 5. maddede yeralan “Politik Neticeler” başlığında “Herhangi bir politik etki beklenmemektedir” deniyor. Yine çok tartışılan Balyoz Planı’nın gazetecileri iki başlık altında topladığı bölümle ilgili çalışma da Org. Özkök’e sunulmamış. Planın “Basın ve Halkla İlişkiler” başlıklı 6. maddesinde “Pasif Basın Politikası uygulanacaktır” deniyor.

‘ÖZEL KUVVETLER CEVAP HÜCRESİ’ VARPlan seminerinin 1. Ordu Komutanlığı’nda yapılacağının belirtildiği sunumda, katılımcılar arasındaki “Özel Kuvvetler Komutanlığı Cevap Hücresi” dikkat çekiyor. 1 Ordu, 2. Ordu, 3. Ordu Komutanlığı 4. Komando Tugayı Komutanlığı temsilcisi, Ege Ordu Komutanlığı Hv. A.K.lığı, 4. Ordu Komutanlığı, EDOK Komutanlığı ve bunlara bağlı katılımcı alt birimler de ayrıntısıyla sunumda yeralıyor.

GENELKURMAY DA “GELİŞTİRME” DEMİŞTİ

Balyoz Planı’nın ortaya çıkmasından sonra Genelkurmay “Plan seminerinin gayesi, dış tehdide ilişkin olarak hazırlanan harekat planlarını geliştirmek ve ilgili personelin eğitimlerini sağlamaktır” denilmişti. Açıklamadaki “geliştirme” ile Orgeneral Özkök’e yapılan sunumda yeralan “Ertuğrul Harekat Planı’nı Geliştirme” demişti.

Basında yer alan konular bana gelmedi

Genelkurmay eski Başykanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, star’a yaptığı açıklamada “Genelkurmay Başkanlığı bildirisinde hangi tür planın seminerinin yapılacağı açıkça yazılmıştır. Adı geçen emekli orgeneralin (Çetin Doğan) 26 Ocak tarihinde t24 İnternet Sitesi’nde yayımlanan beyanatında hangi plan unsuruna ağırlık verdiği belirtilmiştir. Seminerden haberim vardır çünkü yapılmasını genelkurmay başkanı olarak ben emrettim.... Basında yer aldığı şekilde suç sayılacak şeyler bana sunulmadı. Sonuç raporunda da bunların yer aldığını sanmıyorum. Esasen adı geçen emekli orgeneral de bunları reddetmektedir. Ama yıllar sonra ortaya çıkan bu belgeler ciddi bulunursa yargı tarafından gereği yapılacaktır” demişti.

Kaynak: Star
 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim