• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Özgürlük Filosundan Son Gelişmeler

Özgürlük Filosundan Son Gelişmeler
Türkiye, Bülent Yıldırım'ın çağrısı ile ayağa kalkıyor.

 

 

 

 

 

01:17 Bu arada Akdeniz’deki kriz büyürken Türkiye’nin devreye girmesi bekleniyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın devreye girerek İsrail’in olası bir operasyonuna engel olması bekleniyor. 

Akdeniz’de taciz devam ederken perde arkasında yoğun diplomatik görüşmelerin yapıldığı ifade ediliyor. Günlerdir konuşulan kriz eğer çözülmezse İsrail, bu gece veya sabah saatlerinde şafak operasyonu yapabilir. 

Eğer İsrail engellemez ise gemilerin yarın sabah Gazze sularında olması bekleniyor. 

01:14 Filistin’e insani yardım malzemesi taşıyan gemiler, İsrail tarafından taciz edilmeye başlandı. 6 gemi henüz uluslar arası sularda olmasına rağmen İsrail, savaş gemilerinin takibine takıldı. Havadan da helikopter ve insansız uçaklar, gemileri takip ediyor. İsrailli yetkililer, sürekli Mavi Marmara gemisinin kaptanını arayarak taciz ediyorlar. 

İsrail’in rotanızı değiştirin talebine gemi kaptanından hayır cevabı geldi. Bu arada gemide bulunan 578 yolcuya can yelekleri dağıtıldı. Bazı yolculara gaz maskesi dağıtıldı. Gemidekiler teyakkuz haline geçti. İsrail her an gemilere müdahale edebilir. Operasyonda bulunabilir. 

Gemideki aktivistler, canlı yayınlarla dünyaya seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Gemide, kadınlar, çocuklar, yaşlılar var. Gemi tamamen sivil insanlardan oluşuyor. İsrail, gaz ve ışık bombalarıyla olası bir saldırısı kargaşaya yol açabilir. 

01:07 İsrail Ordusu Resmi Sözcüsü Ovijai Odraei İsrail deniz kuvvetlerinin filoya müdahale edeceğini yineleyerek gemilerin Gazze’ye ulaşmasına engel olmak için güç kullanmakla tehdit etti.

‘Filonun Gazze’ye ulaşmasını engellemek ve gemileri Ashdod limanına çekmek için deniz kuvvetlerine güç kullanma emri verildi’ diyen Odraei, gemilerdeki insani yardım malzemelerinin güvenlik kontrolünden sonra İsrail tarafından Gazze’ye ulaştırılacağını söyledi.

Filonun İsrail’in güvenliği için ne gibi bir tehdit oluşturduğu sorusuna “Bu gemiler bilmediğimiz yerlerden yola çıktı, ne taşıdıklarını da bilmiyoruz” şeklinde yanıt veren Odraei, gemilerde Cezayir ve İran’dan Hamas dostu isimlerin bulunduğunu ifade etti.

Odraei şöyle soruyor: “Filoyu organize edenler neden ilgili resmi kuruluşlar tarafından gemilerin kontrol edilmesine izin vermediler? Yardımları Mısır kanalıyla göndermeyi neden reddettiler?”

01:06 Emniyet güçleri, İsrail'in Ankara'daki büyükelçiliği önünde düzenlenen protesto gösterisini engellemeye çalışıyor.

00:56 Yıldırım: Türkiye halkı eylemlerine devam etsin. Çünkü İsrail, bu dilden anlıyor. Biz, Akdeniz'de zayıfız ama İstanbul'da güçlüyüz. Biz, Gazze'ye ulaşacağız. Türkiye'deki kardeşlerim eylemlerine, ribatlarına nöbetlerine devam etsin. Biz, Gazze'ye girene kadar İstanbul konsolosluğu önündeki eylemler devam etsin. Herkes ribata devam etsin. Biz, vazgeçmeyeceğiz. Yolumuza devam edeceğiz. İsrail, bizi durduramaz.

00:53 Özgürlük filosu, Gazze'ye 80 mil uzaklıkta, yönünü değiştirmeksizin Gazze limanına doğru ilerliyor.

00:49 Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya: Gazze halkıyla dayanışma içerisinde olduğumuzu tüm dünyaya göstermek istiyoruz. İsrail, bizi yolumuzdan geri çeviremeyecek. Akdeniz, İsrail'in çiftliği değildir. 

00:46 Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya: İsrail'in taciz saldırısı ve tehditleri, bizi yıldırmıyor. Bilakis, çıktığımız yolun ne denli haklı olduğunu göstermektedir.

00:43 Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya: Gazze, İsrail'in kuşatması altında. İlginç olan Gazze ambargosunu delmek için yola çıkan özgürlük filosu da şimdi kuşatma altına alındı. Biz, nasıl Gazze kuşatmasına karşı direndiysek bugün de İsrail'in bu kuşatmasına kararlı bir şekilde duracağız.

00:40 3 fırkateyn, savaş uçağı, helikopter ve denizaltılar, özgürlük filosuna yarım mil uzaklıktan taciz saldırılarına devam ediyor.

00:31 Mavi Marmara gemisinde bulunan MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Av. Cihat Gökdemir,Türkiye halkından duyarlılığını koruyarak tepkilerini ortaya koymalarını istedi.

00:29 Gazze muhabirimiz Muaz Amur: Gazze sınırında ribatta olan mücahidler, Türkiye ile dayanışma içinde olmak için bir ellerinde silahları bir ellerinde Kuranlarıyla dua etmeye başladılar.

00:27 Gazze sahiline 100 mil uzakta olan özgürlük filosuna, İsrail savaş feribotlarının taciz saldırıları devam ediyor.

00:25 Levent'teki İsrail konsolosluğu önünde gösteriler başladı.

00:23 Ümit Sönmez: Şuan gemide 600 kişi var. Şuana kadar hiçkimsenin burnu kanamadı. 600 kişinin ailesi merak etmesin. Ama bu, sizlerin göstereceği duyarlılık ve tepkiler neticesinde ortaya çıkabilecek bir sonuç. Dünyanın farklı bölgelerinden Gazze için yola çıkan kardeşlerinize sahip çıkın. Sizin ortaya koyacağınız tepkiler, buradaki insanların durumunu değiştirecektir. Tepkiyi mutlaka ortaya koyun. Taciz bitene kadar ve Gazze'ye girene kadar gerekli tepkinizi ortaya koyun.

00:22 Gazze muhabirimiz Muaz Amur: Az önce Gazze'de yayın yapan Aksa radyosunu arayan bir Filistinli kadın, Türkiye halkı için dua ederken göz yaşlarını tutamadı.

00:20 İHH yöneticisi Ümit Sönmez: İsrail yayınlarımıza müdahale eymeye devam ediyor. İsrail biraz daha devam ederse, Türksat uydusuna zarar verebilir. Bundan ötürü Türksat da teyakkuz durumunda.

00:17 İsra Haber Gazze muhabiri Muaz Amur: Aksa televizyonu başta olmak üzere Gazze'deki tüm radyolar tıpkı bir yıl önceki Gazze savaşı döneminde olduğu gibi özel yayına geçti. Gazze radyoları ve televizyonları, Türkiye halkına karşı vefasını göstermek için cihad ve zafer maşlarını yayınlıyor.

00:14 Marmara gemisinde bulunan Ahmet Varol, Türkiye'ye yaptığı çağrıda, kendilerinin 70 milyonu temsil ettiğini belirterek herkesten teyakkuza geçmesini, gemideki herkes ülkesine dönene kadar da teyakkuz halinin devam etmesini istedi.

Varol: "İsrail, bu cesaretini ancak ve ancak sessizlikten alabilir. Biz, sessiz kalmadığımız sürece İsrail,bu kadar cürretkar olamaz. İsrail, karşısında sadece halklar değil hükümetler nezdinde de ses çıkarmalı. İsrail'e gerekli cevap verilmelidir" dedi.

00:12 Marmara gemisinde bulunan Ramazan Kaya hoca, İsrail'in her türlü saldırı tehdidine rağmen Gazze'ye gideceklerini, Türkiyeli müslümanlardan kendileri için dua etmelerini istedi.

00:11 Gazze camilerinde özgürlük filosu için namaz ve dua çağrısı yapılıyor.

00:10 İHH yöneticisi Osman Atalay, İsrail savaş gemilerinin ve uçaklarının taciz saldırılarına rağmen Gazze'ye gitmekteki kararlılıklarını koruduklarını söyledi. İsrail'in saldırısına karşı Türkiye halkının meydanlara inmesini istedi.

00:08 İsra Haber Gazze muhabiri Amur: İsrail savaş uçakları, özgürlük filosuna doğru yöneldi.

00:06 İsrail savaş gemisinden Marmara gemisi arandı. Ve nereye gittiğini sordu.Marmara gemisi, İsrail savaş gemileri tarafından takip ediliyor. Tüm yolculara, can yelekleri dağıtıldı.

00:00 Türkiye'yle eş zamanlı olarak Gazze'de de protesto gösterileri başladı. İsra Haber Gazze muhabiri Muaz Amur, Gazzelilerin onbinler halinde Gazze limanına yürüdüğünü bildirdi.

23:55: İsra Haber Gazze muhabiri Muaz Amur, Gazze sahilinden bomba seslerinin duyulduğunu bildirdi. 

23:30: İHH kriz masası İstanbul'daki vatandaşlara, İsrail konsolosluğu önünde eylem çağrısı yaptı. Tüm İstanbullular akınlar halinde konsolosluğa gidiyor. Eylem, 00:00 ile başlayacak.

Diğer yandan haber merkezimize ulaşan son dakika gelişmesine göre başta Ankara'daki İsrail Büyükelçiliği olmak üzere Türkiye'nin 81 ilinde İsrail karşıtı protesto gösterilerinin yapılacağı öğrenildi.

22:45: Yıldırım, Marmara gemisinde düzenlediği basın açıklamasında bu geceden itibaren herkesin İstanbul'daki konsolosluğa ve Ankara'daki büyükelçiliğe gitmesini istedi. 

Yıldırım "Bunlar bu tacizi yaparken aynı karşılığı alması lazım. Eğer müdahaleyi sertleştirirse herkes kendi ülkesindeki ilişkileri gözden geçirmesi lazım. Biz burada kendi savunmamızı yapacağız. Bunun bir takım bedelleri olduğunu biliyoruz. Ama insanlık adına bu bedeli ödemeyi göze aldık. Biz geri atmayacağız. İsrail'in geri adım attığını da herkes görecek. İsrail'in yaptığı tam bir korsanlık. Bizim gemilere müdahale edip, bizleri de rehin alacak. Nasıl Amerika Somalili korsanlara müdahale etti; Türk gemileri de NATO adına Somali açıklarına gittiyse bu korsanlara karşı şimdi ne yapacaklar. Herkes seyredecek. Bir kere yola çıktık. İsteyen bizimle gelir, isteyen geri kalır. Ama inşallah burada insanlığın kazandığını hepimiz göreceğiz. Panik halinde heyecanlı değiliz. Çok sakiniz. Kendi tedbirlerimizi aldık" dedi.

İSRA HABER

 

 

 

 

Z

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim