• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Özgür-Der Nisan 2010 İnsan Hakları Raporu

Özgür-Der Nisan 2010 İnsan Hakları Raporu
Özgür-Der Diyarbakır Şubesi tarafından periyodik olarak hazırlanan aylık hak ihlalleri raporu yayınlanmaya devam ediyor. İşte 2010 yılı Nisan ayına ait insan hakları bilançosu ve değerlendirme raporları…

 

 

 

 

 

ÖZGÜR-DER

NİSAN 2010 İNSAN HAKLARI DEĞERLENDİRMESİ

Türk'e ve Yıldız'a Atılan Yumruklar, Yükseltilen Faşist Dalganın Habercisidir!

15 Aralık'ta Muş'un Bulanık ilçesinde yaşanan olaylarla ilgili davanın Samsun'da görülmesinin karara bağlanması sonrası, 12 Nisan'da yapılan ilk duruşmaya izleyici olarak katılanlar arasında bulunan kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk'e yönelik ırkçı bir saldırı düzenlendi. Yapılan saldırı sonucu Ahmet Türk'ün burnu kırıldı ve yüzünde darbeye bağlı hasar meydana geldi. Demokratik Açılım Projesi adı altında Kürt sorununun her yönüyle konuşulduğu bir dönemin ardından yükseltilen milliyetçi havanın etkisiyle açılım projelerinin rafa kaldırıldığı bir ortamda Ahmet Türk'e yönelik gerçekleştirilen bu ırkçı saldırı, çözüm için umudunu koruyanları hayal kırıklığına uğratmıştır.

Aynı zamanda Kayseri'de bir askerin cenaze törenine katılan Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın yine yumruklu bir saldırı sonucu burnunun kırılması ve saldırganın milliyetçi/faşist bir geçmişinin bulunması, ülkede ırkçılığın vardığı boyutu gözler önüne sermektedir. Devletin kurulduğu günden bu yana bilinçli biçimde sürdürdüğü inkâr ve imha politikalarının bir sonucu olarak beliren Kürt sorununun çözümüne yönelik her makul girişim maalesef yıllardır militarist atmosferle beslenen faşizme kurban edilmektedir.

Kemalizm, Toplumun Sorunlarını Çözemez; Aksine Toplumu Çürütür, Yozlaştırır!

Çocuklarla ilgili hak ihlallerinin her ay giderek arttığını ve farklı boyutlarıyla gündeme geldiğini görmekteyiz. Yoksulluk nedeniyle gadre uğrayan, taş attıkları için ağır cezalara çarptırılan, havan toplarıyla bedenleri paramparça edilen, ekmek parasının ardında koşarken devletin silahlarıyla kurşunlanan ve bunun gibi nice zulme maruz kalan bunca çocuğun olduğu bir ülkede her 23 Nisan'da "Çocuk Bayramı" adı altında bir bayram tertip edilip çocuklara armağan edilir!

Kaçakçılık yaptığı gerekçesiyle Van'ın Çaldıran ilçesinin Hangedik (Xecixatun) köyünde sırtından kurşunlanarak öldürülen Mehmet Nuri Tamçoban'ın ölümü çocuklara yönelik ihlallerin aldığı son hali özetler niteliktedir. Ceylan Önkol'un cinayetinin faillerinin bir türlü bulunmaması ve o konuyla ilgili ortada onca şahit ve kesin bilgiler bulunmasına rağmen yürütülen soruşturmanın ilerlememesi, devletin katillere sahip çıktığı izlenimini güçlendirmektedir. Ceylan'ın ölümünden sonra yaşananlar hesaba katıldığında ve Tamçoban'ın onca kişinin gözleri önünde kasten öldürülmesine rağmen yetkililerin olayı çarpıtan ifadelerine bakıldığında, bu olayda rol alan katillerin de yine devlet tarafından himaye edileceği endişesi ortaya çıkmaktadır.

Bu ihlallerle birlikte, Siirt'te geçtiğimiz ay yaşanan olaylar, çocukların maruz kaldığı her türlü zulmün kaynağını toplumun anlaması ve tanıması için önemli bir gösterge olmuştur. Yozlaşmış toplum, yozlaştırıcı bir sistemin egemenliği ile gerçekleşebilir ancak. Kurulu paradigma, insanı özünden, bağlı olduğu temel insani değerlerinden kopartıp; tüketimin, hedonizmin ve kendi hevasının kölesi olmaya yönlendirdikçe, tecavüz-cinayet-yozlaşma olayları ne yazık ki devam edecektir.

Batı mukallidi bir "ulus" yetiştirme kaygısıyla hareket eden sistem, okullarda dayattığı karma eğitim anlayışıyla, YİBO gibi asimilasyon amaçlı kurulan merkezlerle, medya vasıtasıyla yaydığı ifsadın her türlü görüntüsüyle, nesneye ve zevke adanmış bir toplum inşa etmektedir. İlahi olanın hayatta görünürlüğüne bile tahammülü olmayan, 28 Şubat darbesiyle topluma ladini bir elbise biçen bu zorba anlayışın gölgesinde yetişen bir toplumdan her türlü kokuşmuşluk türeyebilir. Sistemle her ortamda ve sistemin tüm yönleriyle hesaplaşılmadan, zulüm-ifsad-yozlaşı asla son bulmayacaktır ve adalet böyle bir toplumda hiçbir zaman tecelli etmeyecektir.

İslami Yapılara Yönelik Baskılar, Hukukun Müslümanlar İçin İşlemeyeceğinin İlanıdır!

Resmi ideolojinin muhafızları, İslami karakterli muhalif oluşumlara hayat hakkı tanımamak için ellerinden geleni yapmaya devam etmektedirler. Mustazaf-Der'in kapatılması, Kemalist yargı bürokrasisinin İslami yapılanmalar söz konusu olduğu vakit hukuku katledercesine hareket ettiklerinin açık bir ilanı olmuştur. Söz konusu İslamcı yapılanmalar olunca, mesnetsiz, somut olmayan her türlü iddia doğru kabul edilmekte, Müslümanların yapmış olduğu tüm etkinlikler, organizasyonlar illegal addedilmekte ve okunan tüm neşriyatlar suç delili olarak değerlendirilmektedir.

Bahsi geçen yargılama düzeni bu güne kadar birçok Müslüman'ı mağdur kılmış, 28 Şubat'ın devamı olan ve keyfilikten beslenen yargı despotizmi muhalif İslamcı unsurları tasfiye etmek amacıyla bütün imkânlarını seferber etmiştir. İnsanları toplu halde bombalarla öldürmeyi planlayanları, savaş çıkartıp oluşacak kaos ortamından nemalanarak darbe planları tezgahlayanları yargılamaktan korkan bir yargı sistemi, sistem muhaliflerini yok etmek için şahinleşip, her türlü hukuksuz yönteme başvurmaktan hiç çekinmemektedirler.

Başörtüsü Zulmü Devam Ediyor!

Nisan ayı içinde yapılan Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı'nda (YGS) başörtüsü yasakçıları, başörtülü öğrencileri sınav salonlarına almadıkları gibi, sınav salonuna başörtüsüyle giren öğrencilerin de sınavlarını iptal ederek yasakçılığın doğurduğu hukuksuzluğun ulaştığı boyutu gözler önüne sermişlerdir. Durum artık öyle bir hal almıştır ki, yasakçılar hayatın diğer alanlarında, sokakta, markette vb birçok yerde başörtüsünü yasaklamak için adeta fırsat kollamaktadırlar.

AK Parti hükümeti, 8 yıldır iktidarda olmasına rağmen, keyfi bir uygulamanın eseri olan ve yıllardır nice insanın mağdur edilmesine yol açan bu yasağı görmezden gelmekte ve yasağı sonlandırmak için ısrarcı olmamaktadır. Hatta kimi bakan ve AK Partili yetkililer, Ece Nur Özel ile ilgili sorulan sorulara verdikleri cevaplarda, yürürlükteki kılık-kıyafet yönetmeliklerine vurgu yapıp, yasağın sözde "meşru" bir vasatı olduğu savını ileri sürmektedirler. Bir yönergeye teslim olan hükümet yetkilileri bilmelidirler ki, açık bir hukuksuzluktan başka bir anlamı olmayan bu yasak yürürlükte olduğu müddetçe ve bu sorun çözülmedikçe; hükümetin haktan ve hukuktan bahsetmesi boş sözlerden öte bir anlam ifade etmeyecektir.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi İnsan Hakları Komisyonu

 

2010 NİSAN AYI HAK İHLALLERİ BİLANÇOSU

 

YAŞAM HAKKI

14 Yaşında Sırtından Vurdular

Van'ın Çaldıran İlçesi'ne bağlı Hangedik Köyü'nde Mehmet Nuri Tançoban isimli bir gencin askerler tarafından öldürüldüğü iddia edildi. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan otopside Tançoban'ın ölümüne ateşli silah çekirdeğinin neden olduğu belirlendi. (İslahhaber.com - 2 Nisan)

 

Polis Yakaladığı Genci Başından Vurdu

Kuşadası'nda, bir sivil polis memuru, hakkında yakalama kararı bulunan 27 yaşındaki Umut Tamaç'ı kaçarken yakaladı. Bu sırada polisin silahından çıkan kurşunla başından vurulan Tamaç ağır yaralandı. Polisin esnafı gezerek 'Tanıklık yapmayın' diye uyardığı öne sürüldü. (İslahhaber.com - 14 Nisan)

 

TİHV: Üç Ayda 12 Kişi Devlet Eliyle Hayatını Kaybetti

İnsan Hakları Vakfı derlemesine göre, 1 Ocak – 31 Mart arasında 5 kişi polis ve jandarmanın yargısız infazla, "dur ihtarı"yla ve rastgele ateş açmasıyla, yedi kişi de cezaevinde ya da gözaltında hayatını kaybetti. Nisanda iki kişi cezaevinde öldü; bir kişi polis ateşiyle ağır yaralandı. (bianet.org – 16 Nisan)

 

Sınırdan Geçerken 'Dur' İhtarına Uymadılar: 1 Ölü

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin sınırdaki Kepezli köyü civarında, gece Suriye tarafından Türkiye'ye geçmek isteyen 2 kişiye ''dur'' ihtarına uymadığı gerekçesiyle güvenlik güçlerince açılması sonucu 1 kişi hayatını kaybederken bir kişide yaralandı. (Zaman – 22 Nisan)

 

Kızıltepe'de Polis 2 Kişiyi Öldürdü

Türkiye'de, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 1 polisin ölümüne neden olan saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülen 2 kişinin, kolluk güçlerince öldürüldüğü bildirildi. (İslahhaber.com - 23 Nisan)

 

CEZAEVLERİ

Cezaevlerinde Bu Defa Ses İşkencesi

Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Günlük Gazetesi karikatüristi Murat İpek, basına gönderdiği mektubunda görme engelli hücre arkadaşı Gülnaz Akkurt'un maruz kaldığı insanlık dışı durumu gözler önüne serdi. İpek, yüzde yüz görme engelli olan ve sese karşı inanılmaz oranda hassasiyeti gelişen arkadaşının ısrarla cezaevinin en gürültülü hücresinde tutulduğunu belirtti. (Gündem - 4 Nisan)

 

Cezaevinde Ölüm

Sivas E Tipi Cezaevi'nde kalan Mehmet Can B.'nin kendini asarak intihar ettiği 7 Nisan 2010'da öğrenildi. Olayla ilgili cumhuriyet savcılığının inceleme başlattığı öğrenildi.(Zaman - 7 Nisan)

 

F Tipinde Bir Ay

Türkiye'de bulunan 13 F tipi cezaevinde şubat ayı, akla gelebilecek her türlü hak ihlaliyle dolu geçti. Hasta tutuklular kaderlerine terk edildi, telefon hakları engellendi, tutuklu ve hükümlülere TUYAB bülteni verilmedi, işkenceye tepki gösterenler disiplin cezasına çarptırıldı.(Evrensel – 12 Nisan)

 

"Bilinci Kapalı Mahkumu Yoğun Bakımda Kelepçelediler"

İzmir Kırıklar 2 numaralı F Tipi cezaevinde tutulan Mehmet Kılınç, beyin kanaması geçirdiği için Yeşilyurt Devlet Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde yatırıldı. Vücudunda, ayaklarında, sırtında darbe izleri olduğunu iddia edilen ve yoğun bakımda bile kolundan kelepçelenmiş olan Kılınç'ın hayatını kaybettiği kaydedildi. (bianet.org – 12 Nisan)

 

'Hasta Tutuklular Tedavi Edilmiyor'

Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan siyasi tutuklular, cezaevinde yaşanan sorunların artarak devam ettiğini, ağır hastaların doktora götürülmediğini, tarihi geçmiş gıdaların verildiğini bildirdi. (DİHA - 14 Nisan)

 

Felçli, Bakıma Muhtaç... Ama Cezaevinde Kalabilir!

Adli Tıp Kurumu verdiği raporda, 18 yıldır sandalyeye mahkûm olan Fikret Bayram'ın felçli ve bakıma muhtaç olduğunu ve iş gücünü yüzde 90–95 oranında kaybettiğini belirttiği halde, kendi raporu ile çelişerek Bayram'ın cezaevinde tutulmasının uygun olduğu yönünde görüş bildirdi. (İlkha – 16 Nisan)

 

Cezaevlerinde Baskılar

Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Ferhat Tüzer'in 16 Nisan 2010'da tek başına tutulduğu hücresine sayım için gelen gardiyanlarla tartışma yaşaması nedeniyle hücreye giren gardiyanlar tarafından dövüldüğü öğrenildi. Ferhat Tüzer'in aldığı darbeler nedeniyle sağ bacağında ağrı ve aksama olduğu, sol gözünün altında ise çizikler ve morluklar olduğu ifade edildi. (ANF - 19 Nisan)

 

Cezaevinde intihar!

Isparta E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Ferhat Sevinç'in (22), 17 Nisan 2010'da kendini asarak intihar ettiği, 28 Nisan 2010'da öğrenildi. (ANF - 19 Nisan)

 

F Tipinde Tutukluya DÇekme İşkencesi

Kocaeli 2 No'lu F Tipi'nde Hanefi Kuzu'nun 'yanlış teşhis' sonucu 10 dişi çekildi. Dişlerini yaptırmak için Kocaeli Üniversitesi'ne götürüldü. Kuzu'ya, 'Hem devlete karşı çıkın hem de devlet dişlerinizi yapsın' diyerek gerekli raporu vermedi. Kuzu süresiz açlık grevine başladı. (Gündem - 23 Nisan)

 

'Cezaevi Değil, İşkence Evi'

İHD Urfa Şubesi ve Urfa Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu tarafından gündeme getirilen Urfa E Tipi Cezaevi'nde hak ihlalleri devam ediyor. Tutukluların gönderdiği mektuplar ile cezaevindeki barınma, beslenme ve sosyal aktivitelerde yaşanan sorunların hâlâ devam ettiği öğrenildi. Tutuklular İHD ve Urfa Barosu'na gönderdikleri mektuplarda, resmi rakamlara göre 450 kapasiteli olan cezaevinde binin üzerinde tutuklu ve hükümlünün barındığını belirtiyor. (Gündem - 23 Nisan)

 

Adli Tıp, Muhaliflere Karşı Şahinleşiyor!

Türkiye'de idam cezası kalktı ancak mütedeyyin hasta mahkûm ve tutuklulara yönelik işlemler, bir "gizli idam" politikası izlenimi uyandırıyor. Ankara Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan kolon kanseri hasta mahkûm Cahit Durmaz, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 08.12.2009 tarihinde kendisine verdiği cezaevinde kalamaz raporuna rağmen serbest bırakılmıyor. (İslahhaber.com - 24 Nisan)

 

Kürt Tutsağa 'Polislerimizi Öldürdünüz' İşkencesi

Samsun'un Ladik ilçesinde 2 polisin öldüğü olayın ardından Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi'nde bulunan tutuklu Mehmet Demirsoy, gardiyanlar tarafından "ziyaretçin var" denilerek hücresinden alınarak, cezaevi idaresinin odasına götürülerek ''polislerimizi siz öldürdünüz' denilerek işkence yapıldı. (ANF - 26 Nisan)

 

Cezaevinde Ölüm

KCK adlı yapılanmaya üye olduğu suçlamasıyla 2009 yılının Ekim ayında Mersin'de DTP üye ve yöneticilerine yönelik düzenlenen operasyon sonucu tutuklanan Osman Yiğit (34), kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.(ANF - 27 Nisan)

 

Muş E Tipi Cezaevinde 10 Tutsak Ölüm Sınırında

Muş E Tipi Cezaevi'nde kalan siyasi tutuklu ve hükümlüler, 350 kişi kapasiteli cezaevinde 800'ü aşkın kişinin kaldığını belirterek, 10 hasta tutuklu ve hükümlünün ölüm sınırında olduğuna dikkat çekti. (ANF - 29 Nisan)

 

Cezaevinde İşkence İntihara Götürdü

Sivas E Tipi Cezaevi'nde bulunduğu koğuşta 6 Nisan'da kendini asarak hayatına son veren 20 yaşındaki Mehmet Can Bulanık'a cezaevi idaresince psikolojik baskı ve işkence yapıldığı, Bulanık'ın da dayanamayarak kendini astığı iddia edildi. (ANF - 30 Nisan)

 

KAYIPLAR VE FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER

Adana'da Faili Meçhul Cinayet

Gazete dağıtımı yapmak için 3 Nisan 2010'da evinden ayrılan ve kendisinden haber alınamayan Azadiya Welat Gazetesi'nin Adana Temsilciliği çalışanı Metin Alataş, 4 Nisan 2010'da Hadırlı Mahallesi'ndeki bir bahçede portakal ağacına asılmış halde bulundu. Sürekli takip edildiğini belirten ve bir süre önce Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) il binası önünde sivil bir araçtan inen üç kişi tarafından darp edilen Metin Alataş, Adana Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. (ANF - 4 Nisan)

 

Avukattan 18 Gündür Haber Alınamıyor

En son 19 Mart akşamı evinden ayrılan Diyarbakır Barosu avukatlarından Hasan Zerdüşt Diken'den 18 gündür haber alınamıyor. (İlkehaber – 6 Nisan)

 

YARGI VE CEZASIZLIK

 

Yargıda Bir Skandal Daha!

Kaçırdığı küçük yaştaki kızla zorla ilişkiye girdiği iddiasıyla suçlanan 29 yaşındaki S. O. hakkında iki ayrı ağır ceza mahkemesinde dava açıldı. Mağdurun, suçun ve zanlının aynı olduğu olayda İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi S.O.'ya 10 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası verdi. Karar üzerine kamyon şoförlüğü yapan S.O. tutuklanıp cezaevine gönderildi. S.O. cezaevinde yatarken 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada ise beraat kararı çıktı. (İslahhaber.com - 1 Nisan)

 

Kürtçe Şarkı Cinayetinde İfade Skandalı

Kürtçe şarkı nedeniyle başlayan bir kavgada Emrah Gezer adlı vatandaşı öldürmekle suçlanan Özel Harekâtçı Polis Memuru Serkan Akbulut ve ağabeyi Levent Akbulut'un polis sorgusunda 'polis dayanışması': Önce Serkan Akbulut'un ifadesini alan polis, ardından bilgisayarda bu ifadeyi 'kesip', ağabey Levent Akbulut'un ifade tutanağına 'yapıştırmış'. (İslahhaber.com - 5 Nisan)

 

Adli Tıp Kurumu Yeni Bir Skandala İmza Attı

İstanbul'da, Öğretmeninin tecavüz girişimine maruz kalan kızın 'psikolojisinin etkilenip etkilenmediği'nin anlaşılması için istenen rapor için Adli Tıp Kurumu 2011'e randevu verdi. İki kez intihara teşebbüs eden kız için daha erken rapor verilmesi istemi 'iş çok' denilerek reddedildi. (ANF - 9 Nisan)

 

"Savcı Değişti, Çeber Davası Cezasızlığa Doğru İlerliyor"

Engin Çeber'in İşkenceyle ölüm davasında yeni atanan savcı Muammer Çalık, 60 sanıktan yalnızca iki gardiyan hakkında ağırlaştırılmış müebbet istedi. İddiaya göre "10 polise beraat, Metris müdürüne görevi kötüye kullanma, 3 polise kasten yaralamayla ertelenebilir, cezasızlığa giden cezalar istendi".(bianet.org – 12 Nisan)

 

Katliam Tanığına Tehdit Telefonları 

Şemdinli Derecik İç Güvenlik Taburu'nda 1994 yılında JİTEM tarafından 12 kişinin öldürülüşüne şahit olan ve öldürülen şahısların taburdaki toplu mezarının krokisini Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir ihbar mektubuyla gönderen şahsın, tehdit telefonları aldığı ortaya çıktı. (Zaman – 19 Nisan)

 

N.Ç. Davası Zamanaşımı Yolunda

Mardin'de 12 yaşındaki N.Ç'ye tecavüz ettikleri gerekçesiyle 2'si kadın 28 kişinin yargılandığı davaya 1 Haziran'da devam edilecek. Zamanaşımı tehlikesi ile karşı karşıya olan davada sanıklara halen tebligat yapılamadı. Zamanaşımı süresi eski TCK'ya göre 7.5 yıl olduğundan, dava Haziran ayında ortadan kalkacak. (ANF - 29 Nisan)

 

ADİL YARGILANMA HAKKI

Baran'ın Annesine, Katilinden Çok Hapis İsteniyor

İzmir'de Baran Tursun'un cinayetinin aydınlanmasını isteyen anne Berrin Tursun'a, 'tehdit, hakaret ve devletin kurumlarını alenen aşağıladıkları' suçlamasıyla 41 ay hapis istenirken, Baran'ı öldüren polise sadece 25 ay hapis ceza verilirdi. (ANF - 26 Nisan)

 

HABER ALMA VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Yürüyüş Dergisine "Dayı" Yayınından Bir Ay Kapatma

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, "Kızıldere Yolundayız" yazısıyla "örgüt propagandası yapıldığı" iddiasıyla haftalık "Yürüyüş" dergisinin bir ay süreyle kapatılmasına karar verdi; dergisinin 22. sayısını da toplattı. 12 Ağustos 2008'de ölen Dayı lakaplı DHKPC lideri Dursun Karataş'ın İstanbul Gazi'deki mezarı başında başlayarak Kızıldere'ye uzanan yolculukları aktarılıyordu. Ayrıca derginin sorumlu müdürü Metin Bulut hakkında soruşturma açıldı.(bianet.org – 7 Nisan)

 

Kürtçe Savunma Israrına Tutuklama

Kürtçe yayın yapan günlük Azadiya Welat gazetesi Yazıişleri Müdürü Mehdi Tanrıkulu, "örgüt propagandası yapmak" suçundan yargılandığı davanın duruşmasında Kürtçe savunma yapmak isteyince tutuklandı. (İslahhaber.com - 9 Nisan)

 

Emniyet Binasını Görüntüleyen DHA Muhabiri Gözaltına Alındı

DTP'nin Eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e yapılan fiziki saldırı ile ilgili haber takibi yapan Doğan Haber Ajansı Samsun Muhabiri Yaprak Koçer, Emniyet Müdürlüğü binasını görüntülerken öğle saatlerinde gözaltına alındı. (Zaman – 13 Nisan)

 

Şamil Tayyar'a Şok Ceza

Ergenekon'un üzerine giden Şamil Tayyar'a yönelik yargı kuşatması tam gaz devam ediyor. Tayyar'a Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 15 ay hapis cezası verildi. Ceza Tayyar'ın İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın altında imzası bulunan Albay Dursun Çiçek'le yaptığı haber nedeniyle verildi. (İslahhaber.com - 15 Nisan)

 

İktibas Yazıdan, Vakit'e 15 Bin TL Ceza

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Vakit Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ahmet Can Karahasanoğlu'nu, Aydın Doğan'ın şeref ve saygınlığına basın yoluyla sövdüğü iddiasıyla 15 bin 750 TL para cezasıyla cezalandırıldı. (İslahhaber.com - 28 Nisan)

 

MİLİTARİZM

Balyoz'da 28 Zanlı Serbest Bırakıldı

Balyoz darbe planı iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında iki gün içerisinde 28 zanlı tahliye edildi. 9 zanlıyı İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti serbest bırakırken 12. Ağır Ceza Mahkemesi üye hâkimi Oktay Kuban, 19 başvurunun tamamını serbest bırakarak tahliye rekoru kırdı. (İslahhaber.com - 2 Nisan)

 

Tutuklanan Vicdani Retçi

Boğaziçi Üniversitesi'nde (İstanbul) 24 Aralık 2009'da gerçekleştirilen "Barış İçin Vicdanî Retçiler Kurultayı"na giderken Kabataş Vapur İskelesi'nde gözaltına alınan ve ardından da tutuklanan vicdanî retçi Enver Aydemir, 29 Mart 2010'da Eskişehir Askerî Mahkemesi'nde yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına mahkûm edilmiş ve tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edilmişti. Tahliye edildikten sonra Bilecik'teki askerî birliğe teslim edilen Enver Aydemir, "askerî kıyafeti giymemekte ısrar ettiği" gerekçesiyle 1 Nisan 2010'da tekrar tutuklandı. Enver Aydemir'in yargılanmasına, 22 Nisan 2010'da ve 2 Haziran 2010'da devam edilecek. (Radikal - 2 Nisan)

 

'Balyoz Operasyonu' Durduruldu!

Başsavcı vekili Turan Çolakkadı, Balyoz soruşturmasının 3. dalgasında listede bulunan bazı kişilerin gözaltına alınmasının iptal edildiğini belirtti. 'Balyoz Planı'' soruşturması çerçevesinde bugün 14 ilde çok sayıda gözaltı yaşanırken akşam saatlerinde soruşturmayı yürüten savcılar Bilal Bayraktar ile Mehmet Berk görevinden alınarak, yerlerine başka savcılar görevlendirildi. (İslahhaber.com - 5 Nisan)

 

''Personeli, Hastaları, Refakatçileri Fişleyin''

Balyoz Darbe Planı soruşturması 3. Dalga operasyonunda gözaltına alınan emekli Tümgeneral Tuncay Çakan'ın rütbeli subaylara GATA Eğitim ve Araştırma Hastanesi personeli, hastaları ve bunların yakınları hakkında bilgi toplayarak İstihbarat ve İstihbarata Karşı Koyma Şube Müdürlüğü'ne bildirme talimatı verdiği ortaya çıktı. (İslahhaber.com - 6 Nisan)

 

Halkın İstemediği 'Evren' İsmine Yargı Freni

İzmirli Genç Siviller'in, "Kenan Evren" ve "12 Eylül" isimlerinin okullardan kaldırılması için 4. İdare Mahkemesi'nde açtığı dava, Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Kurumlara Ait Açma, Kapama ve Ad Verme Yönetmeliği'nin 8. maddesini gerekçe göstererek talebi geri çevirdi. (Zaman – 7 Nisan)

 

7 Askeri Öldüren Mayınlar TSK'nın

27 Mayıs 2009'da 7 askerin ölmesine sebep olan Çukurca'daki mayın patlamasıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Soruşturmayı yürüten savcılık, mayınların MKE yapımı olduğu ve komutanın emriyle döşendiği sonucuna vardı. 'Taksirle birden çok kişinin ölümüne sebep olmak' suçundan sorumluların cezalandırılması istenirken, dosya Genelkurmay'a gönderildi. (İslahhaber.com - 8 Nisan)

 

Kaçmaz'a Dokunan Yanıyor

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'a Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında verdiği karardan dolayı e-maille tepki gösteren vatandaş, hakaret iddiasıyla mahkûm edildi. Kaçmaz'ın mailine 'Cumhurbaşkanını yargılama hakkınız olamaz, kararınızı yok sayıyorum, siyasi karar, herkes haddini bilmeli.' diyen Ali Kozanoğlu, 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. (İslahhaber.com - 9 Nisan)

 

Konya'da 1500 Kaleşnikof Mermisi Bulundu

Konya'nın Beyşehir ilçesinde bir köprünün altında bin 500 adet kaleşnikof mermisi bulundu.(Zaman – 10 Nisan)

 

Savcı YARSAV Brifinginde Tartaklandı

YARSAV'ın organize ettiği Ankara Adliyesi'ndeki 28 Şubat tarzı yargı brifinginde yaşanan arbede ve tartaklama soruşturma konusu oldu. Toplantının başlamasından önce, "Burası adliye, burada hâkim ve savcıların sorunları konuşulması gerekiyor. Buraya Yargıtay ve Danıştay'dan bindirilmiş kıtalar getirmişsiniz. Hâkim ve savcılar için oturulacak yer bile kalmamış. Burası hiç bir zaman YARSAV'a destek toplantısı olmayacak" diye tepki gösteren ve çıkan arbedede tartaklanan Cumhuriyet savcısı Mustafa Şahin Tanrıöver iki koruma hakkında şikâyetçi oldu. (İslahhaber.com - 12 Nisan)

 

Kırıkkale'de Mühimmat Bulundu 

Kırıkkale'nin Bahşılı ilçesinde, Kızılırmak nehrinde kaybolan kadını arayan ekipler, nehir yatağında, 70'si dolu 100 adet G3 piyade tüfeği mermisi buldu. (Zaman – 12 Nisan)

 

Tanık Er'i Ölümle Tehdit Ettiler

1993 yılında 6 köylünün askerler tarafından işkenceyle öldürülerek tabura gömülmesi olayında tanık olarak ifade veren er Yusuf Özdemir tehdit ediliyor. (İslahhaber.com - 13 Nisan)

 

EMASYA Kalktı Ama Askerin Çalışmaları Devam Ediyor

EMASYA protokolü 4 Şubat'ta kaldırıldı. Fakat bu iptalin sadece kâğıt üzerinde kaldığı ortaya çıktı. 8 Şubat 2010 tarihli ve tüm askeri birliklere gönderilen "GİZLİ" emirde protokolün kalktığı hatırlatılarak "söz konusu iptal işlemi, toplumsal olaylara müdahale planlaması icrası açısından herhangi bir değişiklik getirmemiştir" dendi. (Zaman – 16 Nisan)

 

Seyran Tepe'de G3 Ve Uçak Savar Mermisi Bulundu

TEM Otoyolu Seyrantepe mevkiinde bir ağacın dibinde 130 adet G3 mermisi ve 4 adet uçak savar mermisi bulundu. (Yeni Şafak – 16 Nisan)

 

'Şırnak'ta Sivillerin Üzerine Ateş Açın Emri Verdi' İddiası 

Meçhul bir subay tarafından gönderilen bir ihbar mektubunda, 1994-1995 yılları arasında Dursun Çiçek'in Şırnak'ta tabur komutanı olarak görev yaptığı ve katıldığı bir operasyonda sivillerin üzerine 'ateş edin' emri verdiği öne sürülüyor. (Zaman – 17 Nisan) 

 

Gizli Tanığı JİTEM Tehdit Ediyor

Şemd

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim