• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Özel sektör desteklenmeli

Özel sektör desteklenmeli
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Apaydın, 65 yaş üstü ücretsiz taşımalarda özel sektörün desteklenmesini istedi

ANKARA (AA) - Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, yaptığı açıklamada, çağdaşlaşmanın en önemli yolunun ulaşımdaki gelişmeler ve teknolojiyi en iyi şekilde kullanmak olduğunu belirterek, toplum olarak bizleri yetiştiren ve bugünlere getiren yaşlılara her zaman sahip çıkılmasını istedi.

Ankara, İstanbul, İzmir ve Samsun gibi büyükşehirlerde metroyla ulaşımın yaygınlaştığını ve yeni hatların açıldığını anımsatan Apaydın, bunların halkın daha iyi hizmet alması bakımından çok önemli olduğunu ifade etti.

Belediyelerin metro ve belediye otobüsleri hizmetlerinden dolayı devlet tarafından sübvanse edildiğini ancak halk otobüsü işletmecilerine 65 yaş ve üstü vatandaşları taşımaktan dolayı herhangi bir sübvanse yapılmadığını anımsatan Apaydın, uygulamanın halk otobüsü işletmecilerini zor durumda bıraktığını bildirdi.

65 yaş üzeri ve üzerinde 6 milyon 270 bin kişi olduğunu ve bunların toplam nüfusa oranının yüzde 8,2 olduğunu kaydeden Apaydın, şunları kaydetti:

"2023 yılına gelindiğinde bu nüfusun 9 milyon kişiyi geçmesi bekleniyor. 4 Mart 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Ücretsiz ve İndirimli Kart Yönetmeliği ile federasyonumuza bağlı meslek odalarımızın üyelerinin sahip oldukları özel halk otobüsleri de dahil edilmiştir. Oysa ticari faaliyetini kendi emeği ve kısıtlı sermayesiyle yerine getirmeye çalışan esnafımız, mesleğini yürütebilmek için pek çok yükümlülüğü yerine getirmek zorundadır. Başta belediyelere ödenen harçlar olmak üzere vergi, sigorta, aracın bakım, onarım ve lastik gideri durmadan artan akaryakıt fiyatları gibi pek çok ödemeleri esnafımız kendi cebinden karşılamaktadır. Bu düzenleme en çok özel halk otobüs işletmecilerimizi zarara sokmaktadır."

Sosyal devlet ilkesinden hareket eden siyasi otoritenin kendi adına bağımsız toplu taşıma faaliyetinde bulunan taşımacı esnafın üzerine yasayla bu sorumluluğun yıkılmasının çalışma barışını zedeleyeceğine dikkati çeken Apaydın, getirilen bu zorunluluğun bir kamu hizmeti yükümlülüğü olup, bunun bedelinin yükümlülüğü zorunlu kılan kamu idaresince karşılanması gerektiğini vurguladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının, mezralarda yaşayanların haberleşme ihtiyacını karşılamak için Türk Telekom'a ücret ödeyerek kamu hizmeti gerçekleştirdiğini anımsatan Apaydın, şunları bildirdi:

"Kaldı ki esnafımızdan ücretsiz taşıma talep etmek Anayasa'ya da aykırılık teşkil etmektedir. Yapılan bu düzenleme Anayasa'nın 173'üncü maddesinde yer alan 'Devletin esnaf ve sanatkarı koruyucu tedbir alma ödevini' açıkça ihmal etmektedir. Esnafımız söz konusu düzenlemelerle, mali gücünün çok üzerinde bir yük altına girmiş, ticari faaliyetlerinin haklı sonucu olan meşru beklentileri ortadan kalkmış ve hatta ekonomik anlamda yok olacak bir sürece girmiştir. Getirilen mali külfetin sübvanse edilmesine dair bir düzenleme yer almadığı gibi ortaya çıkan zararın tazmin şekli de öngörülmemiştir. Bu da mülkiyet hakkını, çalışma hürriyeti ve sözleşme özgürlüğünü de askıya almaktadır."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim