• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Oyun deşifre oldu

Oyun deşifre oldu
Başbakan Erdoğan, "Gezi olaylarıyla başlayan, 17 Aralık'la, 25 Aralık'la kendini artık iyice ifşa eden, son günlerde yeniden ortalığı karıştırmaya çalışan bu oyun deşifre olmuştur" dedi

İZMİR (AA) -Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Gezi olaylarıyla başlayan, 17 Aralık'la, 25 Aralık'la kendini iyice ifşa eden, son günlerde yeniden ortalığı karıştırmaya çalışan bu oyun deşifre olmuştur. Bu oyunun maşası olan örgüt, bürokrasi içinde kullandığı tüm araçlar birer birer ortaya çıkartılmıştır" dedi.

Erdoğan, Balkan İşadamları Derneği'nin Kaya Termal Otel'de düzenlediği Türkiye 2. Balkan Buluşması etkinliğine katıldı. "Evlad-ı Fatihan" olarak anons edilen Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Balkan ve Rumeli muhacirlerinin son 100-150 yıldır sürekli büyük acılar yaşadığını, büyük çileler çektiğini belirtti. 

Asırlardır yaşadıkları toprakları geride bırakıp göç dalgalarıyla Anadolu'ya ve Trakya'ya gelmek zorunda kalanların ebediyete intikal edenlerine Allah'tan rahmet, yaşayanlara sağlık ve afiyet dileyen Erdoğan, maruz kaldıkları tüm sıkıntılara rağmen kadim yurtlarını terk etmeyenlerin de olduğunu dile getirdi.

Onların Trakya sınırlarının hemen gerisinden başlayarak Avrupa'nın ortalarına kadar ev ev, köy köy, kasaba kasaba, şehir şehir varlıklarını sürdürme mücadelesi verdiğini ve vermeye de devam ettiğini dile getiren Erdoğan, "Bu kardeşlerimize de 77 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı adına huzurlarınızda gönülden sevgilerimi iletiyorum" dedi.

"Balkanlardaki, Rumeli'deki kardeşlerimizi destekledikçe bundan rahatsız olanlar var" diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Biliyorsunuz geçtiğimiz haftalarda çok enterasandır bunu sizlerin çok iyi bilmesi lazım. Ziraat Bankası aracılığıyla bölgedeki kardeşlerimize faizsiz destek kredisi verdik. Bunu ülkemizden birileri, anlıyorsunuz aleyhimize kullanmaya kalktılar. Bunlar asıl kimden rahatsız olduğunu, onların ülkemizde hangi araçları kullanarak hangi hain örgütleri kullanarak bu konuyu gündeme getirdiklerini gayet iyi biliyoruz, siz de iyi biliyorsunuz. Hamdolsun milletimiz bunların hiçbirine pirim vermiyor. Bu gün Türkiye yeni bir İstiklal mücadelesi içinde. Gezi olaylarıyla başlayan 17 Aralık'la, 25 Aralık'la kendini artık iyice ifşa eden son günlerde yeniden ortalığı karıştırmaya çalışan bu oyun deşifre olmuştur. Bu oyunun maşası olan örgüt, bürokrasi içinde kullandığı tüm araçlar birer birer ortaya çıkartılmıştır. Bu süreçte milletimiz asıl hedefin Türkiye olduğunu, Türkiye'nin elde ettiği kazanımlar ve geleceğe yönelik hedefler olduğunu tüm açıklığıyla görmüştür. 30 Mart seçimleri vesileyle gittiğimiz her yerde bugüne kadar görülmemiş coşkuyla sevgiyle karşılanıyoruz. Bugün İzmir bunun en güzel örneğiydi.

Allah'ın izniyle tıpkı 1920 de Ankara'da ilk meclisin açılışıyla başlayıp 9 Eylül 1922'de şu İzmir'de düşmanın son kalıntılarının kovulmasıyla zafere ulaşan İstiklal savaşımız gibi bu mücadeleyi de kazanacağız. Türkiye'de milletin iradesinin üzerinde bir güç olmadığı, Türkiye'nin karanlık senaryolara teslim olmayacağını bir kez daha tüm dünyaya gösteriyoruz.

Erdoğan,  Balkanlar'da ecdad yadigarı eserlere sahip çıkma noktasında büyük çalışmalar yaptıklarını, yapmaya devam ettiklerini anlattı.

"Bölgedeki istikrarsızlıktan en çok etkilenenlerin başında buradaki kardeşlerimiz geliyor" diyen Erdoğan, son 30-35 yılda orada yaşananların bile sıkıntıların boyutlarını göstermesi açısından fikir vermeye yettiğini kaydetti.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"Balkanlarda, Rumeli'de yaşayan tüm kardeşlerimizin daima gönlümüzde yeri oldu. Başımızın üzerinde yeri var. Ama biz onların bulundukları yerde huzurla, güvenle, müreffeh şekilde yaşamasını arzu ediyoruz. Balkanların ve Rumeli'nin boşalmasına gönlümüz asla razı gelmez. Bunun için oradaki kardeşlerimize yaşadıkları yerlerde onları desteklemenin, sorunlarını orada çözmenin çabası içerisinde olduk. Bunu Kosova'da yaptık bunu Bosna'da yaptık bunu Batı Trakya'da yaptık, Bulgaristan'da yaptık, Selanik'te, Karadağ'da, Rodos'ta, Girit'te, Sancak'ta, Romanya'da yaptık. Bütün bu bölgelere gerek Başbakan olarak şahsım, gerekse tüm bakan arkadaşlarımla defaatle gittik.

Balkanlar, dünyanın en güzel coğrafyalarından biri olmasına rağmen maalesef sürekli çalkantılara maruz kalmıştır. Bölgedeki istikrarsızlıktan en çok etkilenenlerin başında oradaki kardeşlerimiz geliyor. Sadece son 30-35 yılda orada yaşananlar bile sıkıntının boyutlarını göstermesi bakımından bizlere fikir vermeye yetiyor. 1989'da Bulgaristan'dan yaşanan büyük sorunlu göçün yol açtığı dramları hepimiz biliyoruz. Ardından 1992-1995 arasında Bosna'da yaşanan savaş ve yol açtığı acılar daha dün gibi aklımızda. 1990'lı yıllarda başlayıp 2008'e kadar Kosova'da süren olaylar yine hepimizin yakından bildiği bir konu. Biz bu bölgenin artık huzura kavuşmasını arzu ediyoruz. Bunun için Türkiye olarak elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Balkanlarda, Rumeli'de yaşanan her acının kendi acımız olduğunu bilerek hareket ediyoruz. Bunun için demokrasinin güçlendirilmesi, ekonominin geliştirilmesi, barış ve dostluk ikliminin kök salması gerektiğine inanıyoruz.  Bosna'da yakın zamanda yaşanan olaylar bu süreçlerin aynı zamanda yürütülmemesi halinde heran yeri sorunların çıkabileceğini gösterdi."

 - "Bölgede yürüttüğümüz yüzlerce proje var"

Balkanlar ve Rumeli'ye yönelik politikalarında kültürel mirasların korunması çabalarının yanında ekonomik kalkınmayı sağlamaya da özel önem verdiklerini vurgulayan Erdoğan, bunu Kosova'da, Bosna'da hatta Bulgaristan, Romanya, Karadağ, Arnavutluk hatta Batı Trakya'da da yaptıklarını anlattı.

"Bölgede yürüttüğümüz yüzlerce proje var" diyen Erdoğan, Başbakan olarak defaatle bölgeye sürekli gidip geldiğini, bakanların sürekli gidip geldiğini ifade ederek, "Biz görevde olduğumuz sürece durmak yok yola devam" dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Oradaki kardeşlerimiz ekonomik anlamda istiyoruz ki üretken hale gelsinler. Kendi ayakları üzerinde dursunlar. Onun için kendilerine gerek hibe yoluyla gerek kredi yoluyla birçok destekler verdik. Önümüzdeki dönemde bu yöndeki çalışmalara daha fazla ağırlık vereceğiz. Türkiye'de iş adamlarımızı sürekli olarak bu ülkelere gönderiyoruz. Orada yaşayan kardeşlerimizin ekonomik olarak güçlenmeleri, kendi kendilerine yeter hale gelmeleri, ardından daha büyük çaplı üretime geçmeleri için mevcutlara ilave olarak yeni projeler geliştiriyoruz. Türkiye'nin büyümesiyle, güçlenmesiyle paralel şekilde oradaki kardeşlerimizde daha geniş imkanlara, daha büyük desteklere kavuşacaktır bundan kimsenin şüphesi olmasın. 

Balkanlardaki ecdad yadigari eserlere sahip çıkma konusunda gerçekten çok önemli çalışmalar ortaya koyduk. Bir Mostar'ı unutmak mümkün mü. Kosova'da bir Sinan Paşa Camii'ni unutmak mümkün mü, bir Fatih Sultan Camii'ni unutmak mümkün mü. Bunlar yerle yeksan olmuştur, bunları biz ayağa kaldırdık. Bir Murat Hüdavendigar külliyesini, türbesini unutmak mümkün mü. Bunlar ayağa kalktıkça, ordaki kardeşlerimiz farklı mutluluk duyuyordu. Her yerde, Batı Trakya'da, Bulgaristan'da, Romanya'da, Bosna Hersek'te hepsi. Daha da devam edeceğiz. Bu eserleri ayağa kaldıracağız. TİKA, Balkanlarda yürüttüğü faaliyetleri genişleterek sürdürüyor. Bu program çerçevesinde TİKA'nın Balkanlarda gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili bir resim sergisi hazırlandı. Sergide yapılan çalışmaları somut olarak resimleriyle, bilgileriyle birlikte görebilirsiniz. TİKA bünyesindeki bu çalışmaları gayretle yürüten tüm arkadaşlarıma şükranlarımızı sunuyorum."

- 30 Mart seçimleri

30 Mart'ta Türkiye'de yerel seçime gidildiğini anımsatan Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Merkezi yönetimle yerel yönetimin bütünleşeceği anlamına gelen seçim olarak bunu görmek istiyoruz. Çünkü İzmir buna muhtaç. İzmir'de bir değişim olsun istiyoruz, İzmir'de bir dönüşüm olsun istiyoruz. Çünkü İzmir şu hale, bu yapıya layık değil, çok daha güzel olmasını istiyoruz.

Bunu işi bilen kılıcı kuşanan yapar. Şu andaki bunu yapamaz. İşte o irade, o aşk, o sevda, o dert  bizde. Nasıl ki Balkanlarda, Rumeli'de nasıl fellik fellik dolaşıyorsak, iş adamlarını oralara taşıyorsak, oralarda yatırım yapmasını teşvik ediyorsak aynı şekilde İzmir'imizi merkezi yatırımlarla bir yere getirdiysek yerel yatırımlarla İzmir'i de diyoruz sıçratalım." 

Programda sahneye çıkan sanatçı İsmail Özkan, Başbakan Erdoğan için yazdığı eseri seslendirdi.

Erdoğan'a konuşmasının ardından plaket ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Programa Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, AK Parti İzmir milletvekilleri, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım da katıldı.  

Muhabir: Ramazan Ercan

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim