• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Oy kullanımı devam ediyor

Oy kullanımı devam ediyor
Azerbaycan, Mısır, Ürdün, İspanya İran, Bosna Hersek, Makedonya ve Polonya'da Türk vatandaşları, cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gitti

ANKARA (AA) - Azerbaycan, Mısır, Ürdün, İspanya İran, Bosna Hersek, Makedonya ve Polonya'da Türk vatandaşları, cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gitti.

-Ürdün

Ürdün'de yaşayan Türk vatandaşları, cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gitti.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıt yaptıran ve oy kullanmak için randevu alan seçmenler, sabah saatlerinde Türkiye'nin Amman Büyükelçiliği'ne gelerek oyları kullanmaya başladı.

Amman Büyükelçiliğinde görevli Konsolos Halil Geylan, yurt dışında oy verme işleminin ilk kez yapılmasından ötürü heyecan yaşandığını belirterek,  oy verme işleminin sorunsuz devam ettiğini ifade etti.

YSK'nın verilerine göre Ürdün'de kayıtlı bin 6 yüz 60 seçmen bulunuyor. Seçmenlerin büyük çoğunluğu Ürdün'de yaşayan Türkler ile çifte vatandaşlık taşıyan kişilerden oluşuyor.

Ürdün'de yaşayan Türk vatandaşlarının oy verme işlemi, bugün saat 17.00'de sona erecek.

-Azerbaycan

Azerbaycan'da yaşayan Türk vatandaşları, 10 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gitti.

Seçmenler, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği ile Nahçıvan ve Gence Başkonsolosluklarında saat 08.00'de açılan sandıklarda oy kullanmaya başladı.

Bakü'de kurulan sekiz seçim sandığında 5 bin 611, Gence'de 403, Nahçıvan'da 291 kişi olarak toplam 6305 seçmenin oy kullanacağı ve seçimin yerel saatle 17.00'ye kadar devam edeceği belirtildi. 

Gence, Mingeçevir ve Naftalan şehirleri ile Şeki, Balaken, Zagatala, Gah, Oğuz, Samuh, Gedebey, Şemkir, Ağcabedi, Terter, Ağstafa, Goranboy, Daşkesen, Hanlar, Ağdaş, Yevlah, Berde, Tovuz ve Gazah illerinde yaşayan Türkler Gence Başkonsolosluğunda, Nahçıvan'da ikamet edenler Nahçıvan Başkonsolosluğunda, diğer illerde kayıtlı bulunan seçmenler ise Bakü Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi'nde oylarını kullandı. 

Bakü Büyükelçiliği'nde oy kullanmak isteyen vatandaşlar için bekleme yerleri oluşturulurken, öğle saatlerine kadar yoğunluk yaşanmadı.

Seçimlerin ikinci tura kalması halinde Azerbaycan'da ikinci tur için oy kullanma tarihi 17 Ağustos olarak belirlendi. 

-Polonya 

Polonya'da yaşayan Türklerin, Türkiye'de 10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi için oy verme işlemleri sorunsuz devam ediyor.

Polonya'nın başkenti Varşova'daki Türk Büyükelçiliği'ne gelen vatandaşlar, kimlik kontrollerinin ardından seçim sandıklarının kurulduğu salona girerek oylarını kullanıyor.

Vatandaşlarla oyunu kullanan Türkiye'nin Varşova Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan da büyükelçilik binasında üç sandık kurulduğunu ve 1770 seçmenin kayıtlı olduğunu bildirdi.

Özcan, gelen seçmenlere baklava ikramında bulunduklarını belirterek, ''Umuyorum seçimlere katılım yüksek olur'' dedi. Seçimlerin gayet sakin ve iyi geçtiğini dile getiren Özcan, Polonya'daki Türk vatandaşlarının seçme hakkına kavuşmaları nedeniyle memnun olduklarını ve kendisinden bu konuda teşekkürleri iletmesini istediklerini aktardı.

-Mısır

Mısır'da yaşayan Türk vatandaşları, başkent Kahire'deki büyükelçilik ve İskenderiye'deki konsoloslukta oy kullanmaya başladı.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıt yaptıran vatandaşlar, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) internet sitesinden oy verecekleri saati öğrendikten sonra, sandık başına gitti. Başkent Kahire'de 826, İskenderiye'de ise 217 kayıtlı seçmenin bulunduğu ancak buradaki bazı Türk vatandaşlarının yaz tatili için Türkiye'ye gitmiş olabileceği kaydedildi.

İskenderiye Başkonsolosu Mehmet Akif Özdemir, seçime katılım oranlarından çok, yurt dışında oy verme işleminin ilk kez yapılmasının daha önemli olduğunu dile getirdi.

-İspanya

İspanya'da ikamet eden ve Türkiye Büyükelçiliği'ne resmi adres kaydı yaptıran Türk vatandaşları, Türkiye'de 10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi için bugün oy kullanıyor.

Madrid'deki Türk Büyükelçiliği ve Barcelona'daki Başkonsolosluk binalarında açılan ikişer sandıkta yerel saatle 08.00'de oy kullanma işlemi başladı.

Madrid'de yaklaşık bin 400, Barcelona'da ise 750 kadar Türk seçmenin kayıtlı olduğu öğrenildi. Saat 17.00'de sona erecek oy kullanma işleminden sonra sandıklar açılarak sayım yapılacak ve daha sonra mühürlenip, resmi kurye ile yarın sabah Türkiye'ye gönderilecek.

YSK'nın kararı uyarınca, ilk tur oylama için alınan randevu tarihinde ya da kendisi için belirlenen günde oy kullanamayanlar 10 Ağustos'a kadar gümrük kapılarında oy verebilecek. Yurt dışında cumhurbaşkanlığı seçimleri 54 ülkede 103 noktada gerçekleştirilecek. 

-İran

İran’da yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye'de 10 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gitti.

Vatandaşlar, sabah 08.00'den itibaran oy kullanmak için Tahran'daki Türk Büyükelçiliği'ne gelmeye başladı. İran'da yaşayan Türk seçmenler Tahran Büyükelçiliği'nde oluşturulan iki, Tebriz ve Urumiye'deki başkonsolosluklarda birer olmak üzere toplam dört sandıkta oy kullanacak.

Sabah saatlerinde vatandaşlarla oyunu veren Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım, sonucun hayırlı olmasını temenni etti.

İran'da oy verme işlemi 17.00’de sona erecek. Herhangi bir nedenden dolayı oy kullanmayan seçmenler, 10 Ağustos'a kadar gümrük kapılarında oy verebilecek.

Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre, İran’da kayıtlı 1026 seçmen bulunuyor.

-Bosna Hersek

Bosna Hersek'te yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye'de 10 Ağustos'ta yapılanacak Cumhurbaşkanı seçimi için Saraybosna Büyükelçiliği'nde sandık başına gitti.

Seçmenler, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) öngördüğü şekilde randevu takvimine uygun olarak büyükelçilik binasına geliyor ve oylarını kullanıyor. Bosna Hersek'te ikamet eden Türk vatandaşları, yerel saatle 08.00'de başlayan oy verme işleminde saat 17.00'ye kadar oylarını kullanabilecek. Saraybosna Büyükelçiliği'nde kayıtlı bin 530 seçmen bulunuyor.

Seçimlerin ikinci tura kalması halinde Bosna Hersek'te yaşayan Türk vatandaşları 17 Ağustos'ta yeniden sandık başına gidecek.

-Arnavutluk, Kosova ve Makedonya

Arnavutluk, Kosova ve Makedonya'da yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye'de 10 Ağustos'ta düzenlenecekCumhurbaşkanı seçimi için bulundukları ülkelerdeki Türkiye büyükelçiliklerinde sandık başına gitti.

Arnavutluk'ta yaşayan Türk vatandaşları, yerel saatle 08.00'den itibaren Türkiye'nin Tiran Büyükelçiliği'nde oy kullanmaya başladı. Oy kullanma işlemi saat 17.00'ye kadar sürecek. Tiran Büyükelçiliği yetkililerinden alınan bilgiye göre, büyükelçilikte oy kullanacak kayıtlı seçmen sayısı 824. Tiran Büyükelçiliği'nde ilk oy kullananlardan biri de Büyükelçi Hidayet Bayraktar oldu.

Kosova'da yaşayan Türk vatandaşları da sabahın erken saatlerinden itibaren Türkiye'nin Priştine Büyükelçiliği'ne gelerek oy kullanmaya başladı. Priştine Büyükelçiliği'nde seçim için iki sandık kurulurken, yaklaşık bin kayıtlı seçmen olduğunu belirtildi. Büyükelçilik yetkililerinden alınan bilgiye göre, oy kullanma işlemi sorunsuz devam ederken, Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Prizren ve Mamuşa şehirlerinden seçmenlerin Priştine'ye gelerek oy kullandıkları bildirildi.

Diğer Balkan ülkelerinden farklı olarak oy kullanma işleminin iki gün sürdüğü Makedonya'daki Türk vatandaşları dün olduğu gibi bugün de 08.00-17.00 saatleri arasında Türkiye'nin Üsküp Büyükelçiliği'nde oy kullanabilecek.

Seçimlerin ikinci tura kalması halinde Makedonya'da yaşayan Türk vatandaşları 17-18 Ağustos'ta, Arnavutluk ve Kosova'da yaşayan Türk vatandaşları ise 17 Ağustos'ta yeniden sandık başına gidecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim