• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Olumlu karşılıyorum

Olumlu karşılıyorum
Başbakan Yardımcısı İşler, Cumhurbaşkanı Gül'ün DDK'ya talimatıyla ilgili, "Son derece olumlu karşılıyorum, DDK'ya görev vermesi bence son derece önemli" dedi

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, "Hocaefendi'nin, onun da bir akıl tutulması yaşadığını düşünüyorum. Bir an önce kamuoyuna ve kendi müntesiplerine bu insanların gönlünü rahatlatacak bir açıklama yapması lazım. Bir an önce bu girmiş oldukları yanlış yoldan dönmeleri geldiği kanaatindeyim. Yoksa bu akıbet hiç hoş olmayacak maalesef. Belki üç sene önceki Hocaefendi algısıyla şimdiki algı çok değişti" dedi.

İşler, Kanal 24 Televizyonu'nda katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün iletişimin dinlenmesi ve tespitine ilişkin uygulamalarına yönelik DDK'ya verdiği talimata ilişkin değerlendirmesi sorulması üzerine İşler, "Son derece olumlu karşılıyorum. Çünkü artık bu bir kriz haline dönüştü, dolayısıyla devletin güvenliğini tehdit eden bir gelişme olarak değerlendirdiğim için Sayın Cumhurbaşkanımızın DDK'ya görev vermesi bence son derece önemli" karşılığını verdi.

Sadece 3 bin kişinin değil, devletin yöneticilerinin kriptolu telefonlarla yaptıkları görüşmelerin de dinlendiğini dile getiren İşler, şunları kaydetti:

"Bütün yapılan bu gayrimeşru dinlemelerin muhakkak araştırılıp, incelenip, bu işi yapanların adalete teslim edilmesi gerektiği kanaat. Bunlar maalesef vatana ihanet içerisinde bulundukları için en ağır cezaların verilmesi gerektiği kanaatindeyim. Hakikaten Türkiye Cumhuriyeti devletinin tarihinde böyle bir olay yaşanmamıştır. Maalesef bütün devlet yöneticileri, siyasetçiler, akademisyenler, gazeteciler, yargı mensupları herkes dinlenmiş. Böyle bir durum kabul edilebilir bir durum değildir. Bu, devletin güvenliğini gerçekten tehdit eden bir durumdur. Biz her zaman söylüyoruz, bunun hesabı sorulacaktır, bunun üzerine gidilecektir. İnşallah bu işi yapanlar gerekli cezalara çarptırılacaktır."

-"Bu sadece AK Parti'ye karşı yapılan bir operasyon değil"

Söz konusu mücadelede bir sonuç alınıp alınmayacağının sorulması üzerine İşler, "Bu sadece AK Parti'ye karşı yapılan bir operasyon değil, bu Türkiye'ye yapılan bir operasyon. Sadece AK Parti dinlenmiyor, hükümet dinleniyor, devlet kurumları dinleniyor, Türkiye'de siyasi faaliyette bulunan bütün herkes dinleniyor, entel, akademisyenler, gazeteciler dinleniyor. Türkiye milleti, halkı, 76 milyon büyük bir tehditle karşı karşıya" diye konuştu.

Daha önce CHP'ye bir operasyon yapıldığını, şantaj ve tehditle genel başkanın koltuğundan edildiğini ifade eden İşler, MHP'ye karşı da 2011 seçimleri öncesi operasyon yapıldığını belirtti. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin o dönemki konuşmalarında "okyanus ötesine" göndermelerde bulunduğunu belirten İşler, şöyle devam etti:

"Birtakım doğru tespitleri vardı. Bugün yaşadıklarımız, olaylar çerçevesinde baktığımız zaman, o gün yapmış olduğu tespitlerin son derece doğru olduğunu görüyoruz. Ama bugün ne hikmetse hiçbir tepki yok, hiç ağıza alınmıyor. Burada bir milli mesele var, bir milli mücadele var. Burada biz isterdik ki MHP elini taşın altına koysun ve işin üzerine gitsin. Böyle yapsaydı, beklerdim ki MHP'nin oy oranı bu seçimde daha fazla olurdu. Ama maalesef o da CHP ve Pensilvanya ile birlikte olarak üçlü bir konsorsiyum oluşturdular ve Türkiye'yi yıkmaya bu konsorsiyum seçimlere kadar devam edecek gözüküyor."

-"Aksi bir durum ortaya çıkarsa..."

Bazı medya patronlarının bu dinleme olaylarına tepki göstermediği savunularak "Birtakım medya patronları da rehin mi alındı?" sorusuna İşler, "Kesinlikle" karşılığını verdi.

"Tek dik duran Sayın Başbakanımız. Bunlar herkesi tehdit ediyorlar ama tehdide pabuç bırakmayan bir adam var o da Sayın Başbakanımız" ifadelerini kullanan İşler, hükümet ve AK Parti olarak konuyla ilgili mücadelelerini sürdürdüklerini söyledi. Halkın desteğiyle bu yapıya karşı mücadeleye devam ettiklerini dile getiren İşler, şunları kaydetti:

"Biz bu mücadeleden Allah'ın izniyle galip çıkacağız. Bu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni tehdit eden bir yapıdır. Bu yapıyla mücadelemizi bugüne kadar sürdürdük, bundan sonra da sürdüreceğiz. Ama 30 Mart'ta halkımızdan alacağımız destekle Allah'ın izniyle o mücadelemizi çok daha ileri safhalara götüreceğiz. Fakat burada bütün vatan evlatlarının, bu vatana aidiyet hisseden herkesin elini taşın altına koyması gerekmektedir. Aksi bir durum, sonuç ortaya çıkarsa, bunlar bu yapmış oldukları şantajla, tehditle 30 Mart'ta sonuç alırlarsa o zaman kaybeden 76 milyon olacak, kaybeden Türkiye Cumhuriyeti olacak, kaybeden Türk milleti olacak." 

- "Acemice dinliyorlar"

"Siz de dinlendiğinizi düşünüyor musunuz, kriptolu telefon mu kullanıyorsunuz" sorusu üzerine Başbakan Yardımcısı İşler, şu yanıtı verdi:

"Kriptolu telefon verdiler ama çok fazla kullanmamıştık, zaten ondan sonra bu olaylar gündeme geldi, şu anda zaten kullanmıyoruz, normal telefonla görüşmelerimizi yapıyoruz. Herkesin dinlendiği gibi muhtemelen beni de dinliyorlar. Bakan olduktan sonra evde ve Başbakanlıkta bazı telefon görüşmelerinde garip olaylar oldu, belli ki dinlendiğimiz gayet de net. Acemice de dinliyorlar bir de bunlar. Acemice dinliyorlar hakikaten fakat kesinlikle herkesi dinledikleri gibi beni de dinlediklerini ben de biliyorum. Bizim de zaten gizlimiz saklımız yok. Dolayısıyla konuşmamızı rahatlıkla yapıyoruz. Biz bu vatana hizmet için, bu davaya hizmet için siyasete girdik, bu millete hizmet için varız ve kelle kolktukta da gitmeye hazırız."

-"Yaşanan olaylar cemaate bakışı da cemaat algısını da son derece kötü etkiledi"

"Fethullah Gülen'in neden Pensilvanya'ya gittiğini biliyor musunuz, böyle bir ortamda döner mi?" sorusu üzerine İşler, "Zaten dönecek olsaydı Fethullah Hoca şimdiye kadar dönerdi" dedi.

Milletvekili seçildiğinde kendisini de davet ettiklerini, aralarında İdris Bal'ın da bulunduğu bir grup milletvekiliyle gittiklerini ve Fethullah Gülen ile ilk görüşmesinin de o zaman olduğunu söyleyen İşler, şu açıklamalarda bulundu:

"O görüşmede bir milletvekili arkadaşımız 'millet sizi çok özledi artık dönün' çağrısında bulundu. O günkü şartlarla bugünkü durum tabii çok farklıydı. Hocaefendi'nin söylemiş olduğu bir söz var, 'Benim dönmem ülkeye zerre kadar zarar verecek olsa dönmem' demişti. Böyle bir zarar ihtimali var, onun için ben kendimi feda ediyorum, gurbetten dönmüyorum, demişti. Bu kendisiyle ilintili paralel yapının ülkeye vermiş olduğu zararlar, devasa zararlar veriyor. Türkiye'nin ekonomisi çökertilmek isteniyor. Maalesef şu an böyle bir durum söz konusu. Ve bu yaşanan olaylar cemaate bakışı da cemaat algısını da son derece kötü etkiledi. Bu olaylardan önceki kamuoyundaki cemaat algısıyla şimdiki cemaat algısı arasında dağlar kadar fark var. Ben cemaat ile bu yapıyı ayırıyorum birbirinden. Orada, cemaatte masum, halisane şekilde çalışan, hizmet eden insanlar var. Bir yerde bu yapı onlardan da özür dilemeli." 

 

-"Sahte delillerle hapse atıyorlar"

 

İşler, "Ne değişti de böyle oldu" sorusu üzerine, Hükümet'in değişmediğini, aynı çizgisini sürdürdüğünü söyledi.

Meselenin dershane olmadığını ifade eden İşler, "Bir yapı var. Rakip tanımak istemiyor, bütün güç kendisinde olsun istiyor. 'Devletin bütün kurumları, herkes esirimiz olsun ne dersek o olsun' mantığıyla hareket ediyorlar, istediklerini sahte delillerle hapse atıyorlar, montajlarla veya tuzak kurarak. Böyle bir yapı var. Her türlü pisliğin olduğu ve gayrıahlaki şeylerin, uygulamaların olduğu, (bunlara) müsaade eden bir yapı var" diye konuştu.

"İlk başlarda siz o tehlikeyi fark edemediniz mi? Yoksa onlar mı şekil değiştirdi" sorusuna karşılık İşler, "Baştan beri belli ki ikiyüzlülük söz konusu. Hocaefendi, 'siyasi istikrarın devam etmesi için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz' demişti. Şimdi siyasi istikrarı bozmak için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Burada bir ikiyüzlülük söz konusu" görüşünü aktardı.

Bu yapının seçimlere kadar ellerinden geleni yapacağını dile getiren İşler, "Bilgi işlem konularında devletin kurumlarında ciddi şekilde var olduklarını biliyoruz ve maalesef bu yapının belki en önemli kötü özelliği aklın kiraya verilmesi, talimat geldiği zaman harfiyen uygulanıyor. Böyle olunca ne yapacağı belli olmaz. Önümüzdeki günlerde sistemi kilitlemeye yönelik, seçim öncesi hükümeti zor durumda bırakmak için birtakım faaliyetlerde bulunabilirler. Benim aklıma gelen mesela sağlık hizmetleri aksatılabilir, millet eczaneden ilaç alamayabilir, hükümete zarar vermek için bu tür faaliyetlerde bulunabilirler. Ama şuna inanıyorum, ne yaparlarsa yapsınlar aleyhlerine dönecektir. Türkiye'nin ilerlemesini, 2023 hedeflerini gerçekleştirmesini ne onlar, ne de uluslararası güçler engelleyebilecek" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim